İlk uçuş denemesinde quad beşik gibi sallanmaya başladı.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

İlk uçuş denemesinde quad beşik gibi sallanmaya başladı.

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Ara 2019, 10:17

Merhaba arkadaşlar,

Quadı yaptığımdan beri ilk kez açık bir alanda 1m de olsa havalandırmak istedim. Havalanınca beşik gibi sallanmaya başladı ve hemen indirdim. Frame, motor vidaları ve pervane somunları sağlam şekilde sıkılmış durumda. Attığım videonun 50. Saniyesinden sonra havalanıyorum ve sallanma başlıyor.

Buna neden olan sorun ne olabilir?

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
antiban
Ad Soyad: Atıl KAN

Re: İlk uçuş denemesinde quad beşik gibi sallanmaya başladı.

Mesaj gönderen antiban » 13 Ara 2019, 11:52

Hocam bu pid ayarlarıyla alakalı bir durum. P değeri yüksek olduğu için bu titreşime sebep oluyor. Youtube üzerinde örnek videolar var isterseniz.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Ara 2019, 12:24

antiban yazdı: 13 Ara 2019, 11:52 Hocam bu pid ayarlarıyla alakalı bir durum. P değeri yüksek olduğu için bu titreşime sebep oluyor. Youtube üzerinde örnek videolar var isterseniz.
Airmode diye bir mod da seçili durumda ayarlarda. Araştırdım videoları izledim ancak hiçbir şey anlamadım. Bu modun açık olması yüzünden de olabilir mi bu sorun?

hkoseoglu
Ad Soyad: harun köseoğlu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 13 Ara 2019, 12:58

Bu arada hayırlı olsun hocam uçuşu gerçekleştirmişsiniz :D . Angel modda bir deneyin hocam. Farklılık göstericek mi bi karşılaştırırsınız.

Kullanıcı avatarı
antiban

Mesaj gönderen antiban » 13 Ara 2019, 14:03

BURAKH yazdı: 13 Ara 2019, 12:24
antiban yazdı: 13 Ara 2019, 11:52 Hocam bu pid ayarlarıyla alakalı bir durum. P değeri yüksek olduğu için bu titreşime sebep oluyor. Youtube üzerinde örnek videolar var isterseniz.
Airmode diye bir mod da seçili durumda ayarlarda. Araştırdım videoları izledim ancak hiçbir şey anlamadım. Bu modun açık olması yüzünden de olabilir mi bu sorun?
Hocam moddan dolayı olabilir. Bir ihtimal angel moda geçiş yapmanız bu sorunu ortadan kaldırabilir ama eninde sonunda acro moda geçiş yapacaksınız çünkü angel mod uçuş yaparken sizi çok fazla kısıtlıyor. Bu sebeple herkes acro modda uçuş yapmayı tavsiye ediyor. Pid ayarlarınızda ki sorun acro moda geçiş yaptığınızda yine başınızı ağrıtacak.
Şuan bakamıyorum ama eğee bulamadıysanız akşama doğru pid ayarlarının etkisini gösteren bir video bulmaya çalışacağım.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Ara 2019, 14:37

hkoseoglu yazdı: 13 Ara 2019, 12:58 Bu arada hayırlı olsun hocam uçuşu gerçekleştirmişsiniz :D . Angel modda bir deneyin hocam. Farklılık göstericek mi bi karşılaştırırsınız.
Hocam zaten arm switch ile aynı zamanda ANGLE modu da aktifleştiriyorum.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Ara 2019, 14:41

Bu video bana ait değil ancak tam olarak sorunum bu şekilde. 32.sn den itibaren benim quad da aynen bu şekilde kalkıyor.

İzler misiniz lütfen?

keremcengiz

Mesaj gönderen keremcengiz » 13 Ara 2019, 16:15

Bende de benzer problem vardı esc değiştim düzeldi, denemediğim ayar kalmamıştı sorun esc de idi

Kullanıcı avatarı
antiban

Mesaj gönderen antiban » 13 Ara 2019, 16:24

BURAKH yazdı: 13 Ara 2019, 14:41 Bu video bana ait değil ancak tam olarak sorunum bu şekilde. 32.sn den itibaren benim quad da aynen bu şekilde kalkıyor.

İzler misiniz lütfen?

"Pid tuning" sekmesinden P değerlerini %60 oranında düşürerek deneyebilir misiniz ?

Şu videoda basitçe anlatılmaya çalışılmış.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 13 Ara 2019, 16:38

antiban yazdı: 13 Ara 2019, 16:24
BURAKH yazdı: 13 Ara 2019, 14:41 Bu video bana ait değil ancak tam olarak sorunum bu şekilde. 32.sn den itibaren benim quad da aynen bu şekilde kalkıyor.

İzler misiniz lütfen?

"Pid tuning" sekmesinden P değerlerini %60 oranında düşürerek deneyebilir misiniz ?

Hocam verdiğiniz videodaki ilk görselde değerler ondalıklı sayılar halde. Ben Inav kullanıyorum ve değerler şu şekilde. Aynı zamanda Reset PID Controller'a tıklamıştım bir kaç saat önce. Tıklamadan önce değerler 80 seviyelerindeydi. Şu an eklediğim resimdeki değerler düşürülmüş hali. Resimlere tıklamadan önce aldığım ss i de ekledim.
Dosya ekleri
Reset PID yapmadan önceki orijinal değerler
Reset PID yapmadan önceki orijinal değerler
PID Tuning
PID Tuning

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Ara 2019, 19:35

hocam öncelikle airmode kullanma gerek yok air modu kapat. arkasından videodan pek anlayamadım ama önce pidleri sıfırla. presets e gelip ordan kendi setup ına yakın pid profili seç mesela sen 7" frestyle seçebilirsin. daha sonra denemeler yap. salınımlar nasıl buraya yazarsan sana pidler konusunda yardımcı olabiliriz. salınımların hangi yönde olduğu salınım sıklığı olarak yavaş ya da hızlı şeklinde yazarsan bazı tavsiyeler verebilirim.

bir de pil voltajı 9v gördüm yanlış mı görüyorum çözemedim 9v demek 3s pil için intihar uçuşu demek dronu doğru düzgün kaldıramadığı gibi pilin çöp olmasına da neden olur. pillerimizi 3.7v altına düşürmüyoruz. indiğimizde pil yük altında değilken 3.7v altını göstermemeli.

Kullanıcı avatarı
antiban

Mesaj gönderen antiban » 13 Ara 2019, 23:32

BURAKH yazdı: 13 Ara 2019, 16:38

İzler misiniz lütfen?

Hocam verdiğiniz videodaki ilk görselde değerler ondalıklı sayılar halde. Ben Inav kullanıyorum ve değerler şu şekilde. Aynı zamanda Reset PID Controller'a tıklamıştım bir kaç saat önce. Tıklamadan önce değerler 80 seviyelerindeydi. Şu an eklediğim resimdeki değerler düşürülmüş hali. Resimlere tıklamadan önce aldığım ss i de ekledim.
Hocam videodaki 0.00200 değeri muhtemelen sizde 20 değerine karşılık geliyor. Verilen değerlere takılmadan pid mantığını anlamaya çalışırsanız daha iyi olur.
Gökhan hocam iyi açıklamış. Ben uygulama kısmında hâlâ acemiyim o yüzden kafanızı karıştırmak istemiyorum. Ancak bu tarz örnek videoları izleyerek pid mantığını anlamanız faydalı olacaktır.
Ayrıca bir süredir farklı sorunlar yaşıyordunuz sanırım. İlk uçuşunuz hayırlı olsun, kırımsız uçuşlar dilerim.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 14 Ara 2019, 10:56

gökhan YANKI yazdı: 13 Ara 2019, 19:35 hocam öncelikle airmode kullanma gerek yok air modu kapat. arkasından videodan pek anlayamadım ama önce pidleri sıfırla. presets e gelip ordan kendi setup ına yakın pid profili seç mesela sen 7" frestyle seçebilirsin. daha sonra denemeler yap. salınımlar nasıl buraya yazarsan sana pidler konusunda yardımcı olabiliriz. salınımların hangi yönde olduğu salınım sıklığı olarak yavaş ya da hızlı şeklinde yazarsan bazı tavsiyeler verebilirim.

bir de pil voltajı 9v gördüm yanlış mı görüyorum çözemedim 9v demek 3s pil için intihar uçuşu demek dronu doğru düzgün kaldıramadığı gibi pilin çöp olmasına da neden olur. pillerimizi 3.7v altına düşürmüyoruz. indiğimizde pil yük altında değilken 3.7v altını göstermemeli.
Hocam teşekkür ederim.

Burada sanırım yanlış aksettirdiğim bir durum söz konu piller ile ilgili. Bir konuda bahsetmiştim aslında. OSD ekranında evet 2S görünüyor. Bu en başından beri böyle. Pil olarak 4S kullanıyorum ve pili kullanmadan önce full şarjlı olup olmadığını kontrol ediyor, şarjlı değilse full şarjdan sonra quada takıyorum. Burada sorunum sanırım şu ama emin değilim. Quadın güç girişine sizin önerdiğiniz bir BEC devresini taktım. O bec devresi ile FC'yi 9 volt ile besliyorum. Yani pilin gücünü direkt FC'ye vermiyorum. OSD ekranında da böylece 2S görünüyor galiba. Açıkçası FC 4S'i destekliyor olsa da o kadar voltajı en başta vermeye biraz çekindim yanar diye. O nedenle BEC devresi ile besledim.

AirMode kapalı hocam. Quadın ilk kurulumunda 7" freestyle profilini seçmiştim zaten. Dün PID ayarları için baya bir araştırma yaptım. En son aşağıda verdiğim linkteki videoyu izledim ve oradaki Proportional, Integral ve Derivative değerlerinin aynılarını kullandım (05:00dk sonraki kısımda). Quadı test ettim ve o sallanma şu an yoktur. Açık alanda test etme imkanım olmadı. İş yerinde odada havalandırdım (Güvenlik amaçlı odanın dışına çıkıp kapıyı kapatıp dış camdan izleyerek havalandırdım). Quad kalkış yaptı. Kumanda ile trim ayarlarını da yapmıştım. Receiver bölümünde onlar da sorunlu görünüyordu. Gerçek bir test yapınca sonuçları tekrar paylaşacağım. Güncel PID ayarlarım ektedir.

Dosya ekleri
PID Son Ayarlar
PID Son Ayarlar

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 14 Ara 2019, 11:03

antiban yazdı: 13 Ara 2019, 23:32
BURAKH yazdı: 13 Ara 2019, 16:38

Hocam videodaki 0.00200 değeri muhtemelen sizde 20 değerine karşılık geliyor. Verilen değerlere takılmadan pid mantığını anlamaya çalışırsanız daha iyi olur.
Gökhan hocam iyi açıklamış. Ben uygulama kısmında hâlâ acemiyim o yüzden kafanızı karıştırmak istemiyorum. Ancak bu tarz örnek videoları izleyerek pid mantığını anlamanız faydalı olacaktır.
Ayrıca bir süredir farklı sorunlar yaşıyordunuz sanırım. İlk uçuşunuz hayırlı olsun, kırımsız uçuşlar dilerim.
Bu tür ayarları ezbere ya da deneme yanılma yöntemi ile yapmayı pek sevmiyor olmasam da mecburen bir videoda gördüğüm 7" quadlar için olan ayarları uyguladım. PID ayarlarında her değerin anlama geldiğini ve ne tepki verdiğini araştırıp öğrenmeye çalışıyorum hocam. Kendim de bilinçli bir şekilde ayarlar yapabilmek isterim tabi. Türkçe kaynak haliyle bulamadım. İngilizce kaynaklara bakıyorum. Ancak Her bir değerin tam olarak ne işe yaradığını anlatan bir makaleye ya da Inav manuelinde bulamadım henüz. Araştırmaya devam.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 14 Ara 2019, 12:17

gökhan YANKI yazdı: 13 Ara 2019, 19:35 hocam öncelikle airmode kullanma gerek yok air modu kapat. arkasından videodan pek anlayamadım ama önce pidleri sıfırla. presets e gelip ordan kendi setup ına yakın pid profili seç mesela sen 7" frestyle seçebilirsin. daha sonra denemeler yap. salınımlar nasıl buraya yazarsan sana pidler konusunda yardımcı olabiliriz. salınımların hangi yönde olduğu salınım sıklığı olarak yavaş ya da hızlı şeklinde yazarsan bazı tavsiyeler verebilirim.

Hocam son olarak şöyle bir video çektim. O sağa sola yalpalanma olayı geçti. Ama hep şöyle bir sorunu var quadın. Sol arkaya doğru çekiyor kendiliğinden. Bazen de kendiliğinden Yaw hareketi yapıyor hafiften. Trimleri yaptım. İnav üzerinde throttle en alttayken 1000, diğer 3 switch ortadayken 1500 olacak şekilde ayarladım. Yine de böyle arka sola çekiyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 14 Ara 2019, 20:45

öncelikle f4 v6 nın vbat girişine direk pilden bağlayabilirsin. ben vbat girişine bağladığım kablonun ucuna bir kapasitör ekledim ani voltaj yükselmelerini sönümlesin diye. sen de öyle yapabilirsin. vbat ana pil voltajını ekranda görmen için bec i aradan çıkarmalısın bu sadece pil voltajını görmek için değil bir sürü ayarını pil voltajına göre yaptığı için aslında gerekli. buzzer öter en azından in der pilim bitiyor der. 9v 2s(2s full voltaj 8.4v)değil 3s bir pilin son demleri gibi algılanır kart tarafından. aradan bec i çıkar zaten kendi üzerinde bec var bec kullanıyorsan başka şeyleri beslemek için kulllanabilirsin.

quadın sürüklenmesi genelde gyro acc kalibrasyonunun düz bir zeminde yapılmamasından kaynaklanır. düz bir zeminde gyro/acc kalibrasyonunu yap. kartın da düz bir şekilde yerinde durduğuna emin ol. kumandadan trimleri sıfırla bu her zaman kafa karıştırır. düzgün ayarlanmış bir quadda trimlere ihtiyaç kalmaz. ama yerinde çakılmasını da bekleme.biraz tecrübe kzandığında acro modda bile hower da sabit kalabilirsin. quadın sabit kalmasını istiyorsan gps destekli uçuş modlarını kullanarak dışarda deneyebilirsin. senin quad kalkarken o yana doğru meyletmiş ama bence kalkışta o yana yöneldiği için öyle devam etmiş buna bir sürüklenme demek için sürekli bunu yapması howerda stickleri bıraktığın anda sürüklenmeye devam etmesi lazım. gerçek bir test yapmadan sürüklendiğini söyleyemeyiz.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 16 Ara 2019, 11:15

gökhan YANKI yazdı: 14 Ara 2019, 20:45 öncelikle f4 v6 nın vbat girişine direk pilden bağlayabilirsin. ben vbat girişine bağladığım kablonun ucuna bir kapasitör ekledim ani voltaj yükselmelerini sönümlesin diye. sen de öyle yapabilirsin. vbat ana pil voltajını ekranda görmen için bec i aradan çıkarmalısın bu sadece pil voltajını görmek için değil bir sürü ayarını pil voltajına göre yaptığı için aslında gerekli. buzzer öter en azından in der pilim bitiyor der. 9v 2s(2s full voltaj 8.4v)değil 3s bir pilin son demleri gibi algılanır kart tarafından. aradan bec i çıkar zaten kendi üzerinde bec var bec kullanıyorsan başka şeyleri beslemek için kulllanabilirsin.

quadın sürüklenmesi genelde gyro acc kalibrasyonunun düz bir zeminde yapılmamasından kaynaklanır. düz bir zeminde gyro/acc kalibrasyonunu yap. kartın da düz bir şekilde yerinde durduğuna emin ol. kumandadan trimleri sıfırla bu her zaman kafa karıştırır. düzgün ayarlanmış bir quadda trimlere ihtiyaç kalmaz. ama yerinde çakılmasını da bekleme.biraz tecrübe kzandığında acro modda bile hower da sabit kalabilirsin. quadın sabit kalmasını istiyorsan gps destekli uçuş modlarını kullanarak dışarda deneyebilirsin. senin quad kalkarken o yana doğru meyletmiş ama bence kalkışta o yana yöneldiği için öyle devam etmiş buna bir sürüklenme demek için sürekli bunu yapması howerda stickleri bıraktığın anda sürüklenmeye devam etmesi lazım. gerçek bir test yapmadan sürüklendiğini söyleyemeyiz.
Teşekkür ederim hocam. Aradaki BEC devresini çıkardım. FC'yi direkt pil ile besledim. Pil voltajını ve hücre voltajlarını doğru gösteriyor. Ancak OSD ekranında en altında bulunan bilgi hala 2S diyor. Halbuki INAV'den baktığımda pilin 4 hücreli olduğunu algılıyor. Quadın güç girişine, FC'nin güç girişine ve tüm ESC'lere kapasitör takılı durumda.

Kartı Yusuf arkadaşımızın bana gönderdiği FC ve GPS mount ile sabitledim. FC o aparata soft mount ile tutturulmuş durumda. Quadın kalbrasyonlarını yaptım. Buna rağmen her kalkış yapmak istediğimde sol arka çapraza doğru yöneliyor cihaz. Roll ile düzeltmeye çalışıyorum ancak stickleri bırakınca yine şaşırıyor sabit kalamıyor. Uçuşu başlamadan önce sticklerin tamamının tam ortada 1500 seviyesinde olduğundan emin oluyorum, öyle kalkış deniyorum. Bir de GPS'i yapıştırırken bir iki derecelik bir açıyla sola doğru yapıştırmışım. Acaba bu sorun yaratıyor mudur bilmiyorum. Gerçek bir test yapamadığım için hala sorunun ne olabileceği konusunda fikir elde edemiyorum.

“Genel” sayfasına dön