Quad'ı Boş Bir Alanda Test Amaçlı Maksimum 2 metre de havalandırmak için izin gerekiyor mu?

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Quad'ı Boş Bir Alanda Test Amaçlı Maksimum 2 metre de havalandırmak için izin gerekiyor mu?

Mesaj gönderen BURAKH » 16 Ara 2019, 11:08

Merhaba Arkadaşlar,

Henüz quada 3. Şahıs Mali Mesuliyet sigortası yaptıramadığım için izin talebinde bulunamıyorum. Bu nedenle quadı test edemiyorum. Geçen günlerde 2 dakika deneyim dedim, maksimum 2m irtifaya çıkardım sonra indirdim. Nolur nolmaz diye uzun test yapamıyorum. Bu testi sadece bir kere yaptım.

Sorum aslında konu başlığı. Test için yakında kimsenin olmadığı büyük ve boş bir alanda test edemez miyim? Test edeceğim alan çalıştığım şirketin sahası. Heryer kamera ile kayıt altında. Bİr yandan da bundan korkuyorum. Çok kısa bir test yapsam sorun yaşar mıyım?

hkoseoglu
Ad Soyad: harun köseoğlu

Re: Quad'ı Boş Bir Alanda Test Amaçlı Maksimum 2 metre de havalandırmak için izin gerekiyor mu?

Mesaj gönderen hkoseoglu » 16 Ara 2019, 12:21

3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası için acentelere hiç sordunuz mu hocam fiyatlerı nedir?

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: Quad'ı Boş Bir Alanda Test Amaçlı Maksimum 2 metre de havalandırmak için izin gerekiyor mu?

Mesaj gönderen Serdarr » 16 Ara 2019, 12:39

Hocam bu soruyu gerçekten soruyor musun ben anlayamadım.
Çalıştığın şirkete sorsanıza ozaman
Uçuşa devam 😬😬

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 16 Ara 2019, 12:59

hkoseoglu yazdı: 16 Ara 2019, 12:21 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası için acentelere hiç sordunuz mu hocam fiyatlerı nedir?
Evet hocam. 75 ile 105 euro arasında değişiyormuş. Ama sigorta şirketleri genelde en üst fiyat olan 105 euroya yapıyorlarmış. Belli başlı firmalara yetki verilmiş bu konuda. Her sigorta şirketi yapamıyormuş.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 16 Ara 2019, 13:01

Serdarr yazdı: 16 Ara 2019, 12:39 Hocam bu soruyu gerçekten soruyor musun ben anlayamadım.
Çalıştığın şirkete sorsanıza ozaman
Benim şirkete sormuş olmam ve onay almış olmam SHGM'den izinli olduğum anlamına gelmediği için sizlere danışayım istedim. Şirket izin verse dahi sonuçta bu SHGM'de kayıt bir uçuş olmayacak. Valilikten izin alınmamış olacak. Bu nedenle irtifayı belli bir seviyede tutup test yapabilir miyim diye öğrenmek istedim.

hkoseoglu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 16 Ara 2019, 13:40

Bende bi sigorta acentesine sordum bakalım hocam haber bekliyorum. Daha fiyat gelmedi şimdi ama sizin dediğiniz fiyatlar yıllık olacaksa yüksekmiş cidden. Bunun başka bir yolu yok mu ya 520 gr Quad. Sivil havacılığa mail attım cevap gelmedi. Yerleşim yerleri haricinde de illa sigorta yapacak mıyız?

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 16 Ara 2019, 13:45

hkoseoglu yazdı: 16 Ara 2019, 13:40 Bende bi sigorta acentesine sordum bakalım hocam haber bekliyorum. Daha fiyat gelmedi şimdi ama sizin dediğiniz fiyatlar yıllık olacaksa yüksekmiş cidden. Bunun başka bir yolu yok mu ya 520 gr Quad. Sivil havacılığa mail attım cevap gelmedi. Yerleşim yerleri haricinde de illa sigorta yapacak mıyız?
Hocam benim yaşadığım şehirde Valilik emri ile Sportif/Amatör uçuşlar yasak. Heryer kırmızı bölge. AR-GE'yi seçince o bölgeler yeşil oluyor. Ancak bu sefer de sigorta poliçesi istiyor. Sigortayı yaptırırız, uçuş izni talebinde bulunuruz. Keyiflerine göre yine izin vermeyedebilirler. Tamamen saçmalık.

hkoseoglu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 16 Ara 2019, 14:25

BURAKH yazdı: 16 Ara 2019, 13:45
hkoseoglu yazdı: 16 Ara 2019, 13:40 Bende bi sigorta acentesine sordum bakalım hocam haber bekliyorum. Daha fiyat gelmedi şimdi ama sizin dediğiniz fiyatlar yıllık olacaksa yüksekmiş cidden. Bunun başka bir yolu yok mu ya 520 gr Quad. Sivil havacılığa mail attım cevap gelmedi. Yerleşim yerleri haricinde de illa sigorta yapacak mıyız?
Hocam benim yaşadığım şehirde Valilik emri ile Sportif/Amatör uçuşlar yasak. Heryer kırmızı bölge. AR-GE'yi seçince o bölgeler yeşil oluyor. Ancak bu sefer de sigorta poliçesi istiyor. Sigortayı yaptırırız, uçuş izni talebinde bulunuruz. Keyiflerine göre yine izin vermeyedebilirler. Tamamen saçmalık.
500 gr üstü sportif amatör uçuş yerleri var mi hocam. Ben denediğimde Kırmızı bölgeler dışındaki yerlerde de vermiyor. Başka illerde kırmızı yer harici yerler denedim. Noktalı alanın yeşile dönen bir bölge göremedim.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 16 Ara 2019, 14:34

hkoseoglu yazdı: 16 Ara 2019, 14:25
BURAKH yazdı: 16 Ara 2019, 13:45
500 gr üstü sportif amatör uçuş yerleri var mi hocam. Ben denediğimde Kırmızı bölgeler dışındaki yerlerde de vermiyor. Başka illerde kırmızı yer harici yerler denedim. Noktalı alanın yeşile dönen bir bölge göremedim.
Hocam aynı şekilde ben de yeşile dönen hiç bir bölge bulamadım maalesef.

Az önce sigorta yaptırmak istediğim yer ile görüştüm. Firma, markasız toplama quadlara kefil olmadığını bu nedenle de sigorta yapmadıklarını söylemişler. İlla gidip DJI'ya mı para verilim istiyorlar anlamadım. Cİhaz üsündeki tüm ekipman aynı, çalışma mantığı aynı ama markası olmadığı, faturalı ürün olmadığı için sigorta yapmıyorlar. Yaptık ama öyle görünüyor ki süs olarak kalacak cihazlar. Yaptığımız quadı Devlet tanıyor, kabul ediyor ama sigorta şirketleri kabul etmiyor. Bu da ayrı bir saçmalık. :oops: :(

hkoseoglu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 16 Ara 2019, 15:33

Aynen bana da sigorta şirketi mesaj attı hocam. Direk formu yükleyemediğim için içeriğini yapıştırayım.

Coğrafi Saha:

Hava aracı Detayları:
Sınıf:
Marka/Model :
Seri No :
SHGM Tescil No:
Üretim yılı:
Azami Kalkış Ağırlığı (Ekipmanlar ile birlikte):
Kullanım Amacı : (Özel / Ticari olduğu da belirtilerek)

Pilot Bilgileri
İsim:
TCKN :
Sertifika No:
Verildiği Kurum :
Sınıf :
Lisans No :

Teminat Kapsamı:
Sigortalının/ Sigorta ettirenin, sahibi olduğu/işlettiği detayları yukarıda belirtilen hava aracının işletilmesinden dolayı 3. Şahıslara karşı doğabilecek hukuki sorumluluklarının sigortası.

Teminat Limiti:
Maddi/Bedeni Ayrımı Olmaksızın Beher Kaza / Olayda ve Yıllık Toplamda SDR

Ön Koşul:
-Sigortalı/sigorta ettiren, sigorta konusu hava aracı ve tüm pilotların son beş yıl içerisinde
poliçe tanzim tarihine kadar hasarsız olmaları.
-Uçuşlar kanunlar ve ilgili yönetmeliklerin öngördüğü şartlara uygun olarak
gerçekleştirilecektir
-Şahsiyet haklarının ihlali teminat kapsamı dışındadır
-Askeri amaçlı kullanım teminat kapsamı dışındadır
-Otonom uçuşlar teminat kapsamı dışındadır.

Şerait:
AVN 1C London Aircraft Insurance Policy Section II Legal Liability to Third Parties
AVN 38B Nuclear Risks Exclusion Clause
AVN 46B Noise and Pollution And Other Perils Exclusion Clause
AVN 48B War, Hi-Jacking and Other Perils Exclusion Clause (Aviation)
AVN 72 Contracts (Rights Of Third Parties) Act 1999 Exclusion Clause
Asbestos Exclusion Clause LSW 2488
AVN 2000A Date Recognıtıon Exclusıon Clause
It is agreed to write back all paragraphs of War Hijacking and Other Perils Exclusion Clause
(AVN48B) except (b) subject to Extended Coverage Endorsement (Aviation Liabilities)
(AVN52E), subject to a sub-limit of SDR xxxxxxx any one accident and in the aggregate.

İstisnalar:
-Sigortalı İHA'nın poliçede belirtilen kullanım amacı dışında kullanılmasından kaynaklanacak
hasarlar teminat kapsamı dışındadır.
-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve/veya Mülki İdare Amirliklerince yasaklanan bölgelerde
yapılan uçuşlar nedeniyle oluşacak zararlar poliçe teminat kapsamı dışındadır.
-Yönetmelik ve kanunlara aykırı yapılan uçuşlardan kaynaklanacak yasal sorumluluklar
teminat kapsamı dışındadır.
-Gece uçuşları teminat kapsamı dışındadır.

Form bu galiba. Bunu doldurup kabul edilip. edilmeme durumu var sizin dediğinize göre. Siz bir tık ilerlemişsiniz. Ben de boşuna doldurmayayım o zaman. Hocam gözden ırak yerlerde takılın bence. Bu sigortayı forumda alan yoktur o zaman.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 16 Ara 2019, 15:50

hkoseoglu yazdı: 16 Ara 2019, 15:33 Aynen bana da sigorta şirketi mesaj attı hocam. Direk formu yükleyemediğim için içeriğini yapıştırayım.

Coğrafi Saha:

Hava aracı Detayları:
Sınıf:
Marka/Model :
Seri No :
SHGM Tescil No:
Üretim yılı:
Azami Kalkış Ağırlığı (Ekipmanlar ile birlikte):
Kullanım Amacı : (Özel / Ticari olduğu da belirtilerek)

Pilot Bilgileri
İsim:
TCKN :
Sertifika No:
Verildiği Kurum :
Sınıf :
Lisans No :

Teminat Kapsamı:
Sigortalının/ Sigorta ettirenin, sahibi olduğu/işlettiği detayları yukarıda belirtilen hava aracının işletilmesinden dolayı 3. Şahıslara karşı doğabilecek hukuki sorumluluklarının sigortası.

Teminat Limiti:
Maddi/Bedeni Ayrımı Olmaksızın Beher Kaza / Olayda ve Yıllık Toplamda SDR

Ön Koşul:
-Sigortalı/sigorta ettiren, sigorta konusu hava aracı ve tüm pilotların son beş yıl içerisinde
poliçe tanzim tarihine kadar hasarsız olmaları.
-Uçuşlar kanunlar ve ilgili yönetmeliklerin öngördüğü şartlara uygun olarak
gerçekleştirilecektir
-Şahsiyet haklarının ihlali teminat kapsamı dışındadır
-Askeri amaçlı kullanım teminat kapsamı dışındadır
-Otonom uçuşlar teminat kapsamı dışındadır.

Şerait:
AVN 1C London Aircraft Insurance Policy Section II Legal Liability to Third Parties
AVN 38B Nuclear Risks Exclusion Clause
AVN 46B Noise and Pollution And Other Perils Exclusion Clause
AVN 48B War, Hi-Jacking and Other Perils Exclusion Clause (Aviation)
AVN 72 Contracts (Rights Of Third Parties) Act 1999 Exclusion Clause
Asbestos Exclusion Clause LSW 2488
AVN 2000A Date Recognıtıon Exclusıon Clause
It is agreed to write back all paragraphs of War Hijacking and Other Perils Exclusion Clause
(AVN48B) except (b) subject to Extended Coverage Endorsement (Aviation Liabilities)
(AVN52E), subject to a sub-limit of SDR xxxxxxx any one accident and in the aggregate.

İstisnalar:
-Sigortalı İHA'nın poliçede belirtilen kullanım amacı dışında kullanılmasından kaynaklanacak
hasarlar teminat kapsamı dışındadır.
-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve/veya Mülki İdare Amirliklerince yasaklanan bölgelerde
yapılan uçuşlar nedeniyle oluşacak zararlar poliçe teminat kapsamı dışındadır.
-Yönetmelik ve kanunlara aykırı yapılan uçuşlardan kaynaklanacak yasal sorumluluklar
teminat kapsamı dışındadır.
-Gece uçuşları teminat kapsamı dışındadır.

Form bu galiba. Bunu doldurup kabul edilip. edilmeme durumu var sizin dediğinize göre. Siz bir tık ilerlemişsiniz. Ben de boşuna doldurmayayım o zaman. Hocam gözden ırak yerlerde takılın bence. Bu sigortayı forumda alan yoktur o zaman.
Evet hocam bu formu doldurup göndermiştim. Maalesef dönüş olumsuz oldu. Sanıyorum ki forumda alabilen yoktur. Şayet alabilen varsa bizlere yol göstermesini beklemekteyiz.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 16 Ara 2019, 23:05

mr bıyık la takılmak lazım şehrin göbeğinde polis eskortuyla uçuyor.

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 16 Ara 2019, 23:34

gökhan YANKI yazdı: 16 Ara 2019, 23:05 mr bıyık la takılmak lazım şehrin göbeğinde polis eskortuyla uçuyor.

şimdi sıraraki haber, haber diyemiyorum tam bir rezillik, kendini bilmez bir adam istanbulun göbeğinde caminin minaresinde döne döne dıron uçurdu, otobüslerin üstüne indirdi, arabaları taciz etti, binaları dikizledi ve bunu utanmaz bir şekilde internette yayınladı, gelin o görüntüleri beraber izleyelim

atc001
Ad Soyad: Emre Salı

Mesaj gönderen atc001 » 06 Oca 2020, 11:52

Burası İstanbul değil ki..

ahmetklc
Ad Soyad: Ahmet

Mesaj gönderen ahmetklc » 06 Oca 2020, 12:00

atc001 yazdı: 06 Oca 2020, 11:52 Burası İstanbul değil ki..
İroni :D

“Genel” sayfasına dön