Roll, Pitch ve Yaw Açı Değerleri

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Roll, Pitch ve Yaw Açı Değerleri

Mesaj gönderen BURAKH » 17 Ara 2019, 09:49

Merhaba arkadaşlar,

Inav üzerinden Configuration sekmesine geldiğimde Board and Sensor Alignment kısmındaki Roll ve Pitch Degrees değerlerinin değiştiğini gördüm. Ben herhangi bir müdehale etmemiştim hepsi sıfırdı. Kendiliğinden böyle değişmiş olmasının sebebi ne olabilir?
Dosya ekleri
Configuration Tab Board and Sensor Alignments
Configuration Tab Board and Sensor Alignments
Configuration Tab Board and Sensor Alignments.JPG (24.17 KiB) 1819 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Roll, Pitch ve Yaw Açı Değerleri

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Ara 2019, 10:03

iki nedeni olabilir kartın konumu düz değil. kalibrasyon yaptığında bu değerleri kendisi uyguluyor. ya da arm olmadan uyguladığın gimbal stick kombinasyonları. kumanda üzerinde yaptığın bu gimbal kombinasyonları ile değişiyor bu değerler. kart düzse sürüklenmenin sebebi de budur büyük ihtimmalle . hem roll hem de pitch ekseninde trim verilmiş. gimbal kombinasyonları ile trim verilirken buzzerdan kumanda üzerinde trim verir gibi ditleme sesleri gelir.

BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Re: Roll, Pitch ve Yaw Açı Değerleri

Mesaj gönderen BURAKH » 17 Ara 2019, 10:23

gökhan YANKI yazdı: 17 Ara 2019, 10:03 iki nedeni olabilir kartın konumu düz değil. kalibrasyon yaptığında bu değerleri kendisi uyguluyor. ya da arm olmadan uyguladığın gimbal stick kombinasyonları. kumanda üzerinde yaptığın bu gimbal kombinasyonları ile değişiyor bu değerler. kart düzse sürüklenmenin sebebi de budur büyük ihtimmalle . hem roll hem de pitch ekseninde trim verilmiş. gimbal kombinasyonları ile trim verilirken buzzerdan kumanda üzerinde trim verir gibi ditleme sesleri gelir.
Hocam quadın acc ve compass calibrasyonlarını düz zeminde başlayarak yapıyorum. Buna rağmen kumanda üzerinden subtrim ayarı yapmak zorunda kalıyorum. Havada sabit durmuyor. Şu anlık iki sorunumdan biri bu. Az önce Quadı PC'ye bağlayıp kumanda seviyelerine bakmak istedim. Yaw 1400 seviyelerine inmişti kendiliğinde. Stick ortada duruyor olmasına rağmen. Quadı ilk kalkışta sabit bir şekilde irtifa almasını sağlayabilirsem güvenerek kaldırıcam.

Dün bizim şirketin alanında kaldırdım. Throttle'a henüz alışamamışım sanırım. Yanlışlıkla 10m kadar kaldırdım. Baktım ben dokunmamış olmama rağmen Pitch hareketi yaparak ileriye gidiyor. İleride de bir okulun bahçesi vardı. Panik yaptım. Throttle'u hemen indirdim. Biraz sert bir iniş yaptım. 3d printer ile çıkarttırdığım ayaklar kırıldı. Hızlı yapıştırıcı sağolsun bu ikinci işime yaraması :)

“Genel” sayfasına dön