Karta Yazılım Yükleyemiyorum.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
Mcannn
Ad Soyad: Mehmet Can ATEŞ

Karta Yazılım Yükleyemiyorum.

Mesaj gönderen Mcannn » 18 Oca 2020, 16:10

INAV üzerinden DFU moda geçtikden sonra listeden MatekF4 seçiyorum ve son sürümü indirip flashlıyorum. Fakat normalde pili taktığımda gelen 2. ses gelmiyor ve mavi ışık yanıp sönüyor. COM3 de geliyor. Bağlandığımda aşağıdaki ekranla karşılaşıyorum. Bu arada bu işlemleri ilk kez yapmıyorum. Normalde hiçbir sorun yoktu. SETUP kısmında 'Reset Setting' butonuna yanlışlıkla basınca tekrar flashlamak istedim fakat başaramadım.

Mag ve Baro çalışmıyor görünüyor.
Dosya ekleri
Adsız1.png
Adsız.png

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Karta Yazılım Yükleyemiyorum.

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 18 Oca 2020, 20:42

öncelikle kartınıza uygun yazılımın ne olduğunu bulmalısınız. yani doğru hedefi bulun. arkasından dfu moda geçip kartınıza uygun betaflight hedefini full chip erase işaretli olarak flashlayın. kartınıza betaflight flashlayıp sensorleri kontrol edin orda çalışıyor mu.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 18 Oca 2020, 22:19

Daha önce INAV'de çalıştırmıştım. Sorun yoktu. GPS kullandigim için INAV kullanıyorum. Şimdi neden olmuyor onu anlamadım. Betaflight da denerim tabiki de , GPS kullanmam gerekiyor işime yaramaz. Kartdan ikinci ses gelmesi gerekiyor değilmi ? O ikinci ses neyin göstergesi tam olarak ?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 18 Oca 2020, 23:30

o ikinsi ses gyro kalibrasyon sesi gyro olmayınca kalibrasyonda olmuyor dogal olarak o ses gelmez siz bir betaflightta deneyin orda da gyro görünmüyprsa gyroyu besleyen regulatör yanmış olabilir.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 22 Oca 2020, 18:32

Betaflight ta kartın yazılımını yükledim. Herşey normal görünüyor ama INAV da aynı şeyleri yapınca drone dan ikinci ses gelmiyor ? Sorun ne olabilir ? Şu aralar INAV kullanan arkadaşlar varmı ya da yazilim yukleyenler, bir tek ben mi sorun yaşıyorum anlamıyorum. Yani o kadar saçma bir hata alıyorum ki çözemedim bir türlü.. Pzt günü Tez sunumum var ve son hafta böyle bir sorun çıktı. Tezimin amacı Mission Control zaten :(

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 22 Oca 2020, 18:37

Inavda basta DFU mod geçmiyordu. O sorunu hallettim. Görünürde yazılımda yükleniyor. Fakat BARO ve MAG aktif olmuyor ve drone dan ses gelmiyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Oca 2020, 20:13

hocam kart nedir. inav hedefi doğru mu?

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 22 Oca 2020, 22:31

Matek F405 kullanıyorum. INAV hedefi derken ne demek istediğinizi anlayamadım ? INAV 2.3.0 kullaniyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Oca 2020, 22:49

Mcannn yazdı: 22 Oca 2020, 22:31 Matek F405 kullanıyorum. INAV hedefi derken ne demek istediğinizi anlayamadım ? INAV 2.3.0 kullaniyorum.
hocam matek f405 std kullanıyorsun sanırım.

alttaki linkten bir önceki versiyon inavı full chip erase işaretli olacak şekilde yükleyip dene istersen.

http://www.mateksys.com/?p=5159#tab-id-2

"inav_2.2.1_MATEKF405 official"

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 23 Oca 2020, 18:32

Hocam dediklerinizi yaptım ve inava şuan yazılımı yükledim herşey çalışıyor görünüyor motors bölümünde motorları çalıştırdığımda bir sıkıntı yok ama kumandadan kontrol etmek istediğimde motorlar bağımsız dönüyor, eşit dönmüyor veya tekliyor. BLHELİSUIT programından escleri yazılım güncellemesi de yaptım orada da sıkıntı yok görünüyor fakat kumandadan kontrol edemiyorum sağlıklı bir şekilde sorun ne olabilir?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 Oca 2020, 20:31

Mcannn yazdı: 23 Oca 2020, 18:32 Hocam dediklerinizi yaptım ve inava şuan yazılımı yükledim herşey çalışıyor görünüyor motors bölümünde motorları çalıştırdığımda bir sıkıntı yok ama kumandadan kontrol etmek istediğimde motorlar bağımsız dönüyor, eşit dönmüyor veya tekliyor. BLHELİSUIT programından escleri yazılım güncellemesi de yaptım orada da sıkıntı yok görünüyor fakat kumandadan kontrol edemiyorum sağlıklı bir şekilde sorun ne olabilir?
hocam eşit derken nasıl eşit daha önce kullandın değil mi dronu normalden faklı bişeyler mi yapıyor.

sen esclerin yazılımını güncellediysen ve dshot kullanmıyorsan escleri kalibre etmelisin. dshot kullanıyorsan kalibrasyona gerek yok. ayrıca gyro kalibrasyonunu da düz bir zeminde yapmalısın.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 23 Oca 2020, 23:15

Daha önce kullandığım motorlar evet hatta daha önce böyle bi sıkıntı yoktu hatta ta ki ayarları yanlışlıkla sıfırlayana kadar Eşit değil derken kumandadan hareket ettirince motorlardan bazıları yavaş dönüyor hatta bazıları duruyor tekrar dönüyor, teklliyor ve bi süre sonra kontrolden tamamen çıkma noktasına geliyorlar ama inavdan motorları döndürünce bi sıkıntı olmuyor. gyro kalibrasyonunu da düz bi zeminde yaptım aslında ama tekrardan yaparım hocam. Dshot600 esc kullanıyorum ve ınav da onu seçince aşağıdaki gibi bir uyarı geliyor yine de seçip kaydetsem mi acaba? multishot ı seçince sorun düzelmiyor.(Bu arada 3 gün sonra bitirme projesi olarak vereceğim için biraz çekiniyorum ayarları yaparken )
Dshot600 ü seçince protokol kısmından aldığım uyarı :
This ESC protocol is not advised, use it at your own risk

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 24 Oca 2020, 10:10

tavsiye etmiyoruz dshot demiş o zaman sen de multishot kullan hocam ama esc kalibrasyonunu yapmalısın. pervaneleri sök arkasından şu videodaki gibi esc kalibrasyonu yap.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 24 Oca 2020, 22:43

Öncelikle videodaki işlemi yaptık. Kartdan o şekilde ses gelmedi ama yaptık yinede

Bu videoda motorları kumanda ile çalıştırdığımızda belli bir hızdan sonra motorların bazısı duruyor saçma bir şekilde

Bu videoda ise pil bağlı iken INAV'a bağlandığımızda videodaki gibi drone sağa çekiyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 Oca 2020, 00:02

hocam yapman gereken şey bu işlemleri betaflightta yapmak. aynı şeyler oluyorsa donanımsal bir sorundan şüphelenebilirsin. ama sadece inavda ise esc protokollerini düşürerek denemelisin. esc nedir bu arada? esclerini son firmware ile flashlamayı da deneyebilirsin eğer bir çözüm bulamazsan.

bir de karttan o şeklde ses gelmedi derken kalibrasyon tamamlanmadı mı diyorsun hocam o zaman blhelisuite bağlanarak da kalibrasyon yapabilirsin. Gökhan hocamın şu videosunu izle.

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 25 Oca 2020, 00:48

Malzemelerim bunlar , dediklerinizi deneyeceğim.
Dosya ekleri
Screenshot_2020-01-25-00-46-33.png

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 25 Oca 2020, 18:04

gökhan YANKI yazdı: 25 Oca 2020, 00:02 hocam yapman gereken şey bu işlemleri betaflightta yapmak. aynı şeyler oluyorsa donanımsal bir sorundan şüphelenebilirsin. ama sadece inavda ise esc protokollerini düşürerek denemelisin. esc nedir bu arada? esclerini son firmware ile flashlamayı da deneyebilirsin eğer bir çözüm bulamazsan.

bir de karttan o şeklde ses gelmedi derken kalibrasyon tamamlanmadı mı diyorsun hocam o zaman blhelisuite bağlanarak da kalibrasyon yapabilirsin. Gökhan hocamın şu videosunu izle.

Esc protokollerini dusurerek derken ne demek istediginizi anlamadim? ESC ' lerin en son sürümünü blhelide 16.7 olarak guncellemiştik ve BLhelide ESC ler sorunsuz gorunuyor. Betaflight da motors bolumunden motorlari donduruyoruz gayet duzgun calisiyor ama kumandadan ARM yapıp çalistirdigimizda motorlar basta yine duzgun calisiyor ama bir sure sonra bir iki motor duruyor.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 Oca 2020, 20:58

hocam esc protokollerini düşür derken dshot 600 yerine dshot 300 ya da oneshot kullan demek istemiştim

aşağı doğru
Resim

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 25 Oca 2020, 21:34

Tamamdır deneyeceğim , teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Mcannn

Mesaj gönderen Mcannn » 26 Oca 2020, 12:09

Hocam malesef sorunu çözemedik. ESC kalibrasyon islemlerini yaptik. DSHOT300 sectik dusurduk yine olmadı. Pervaneleri takip denedik. Drone kalkacak kadar guc uretemiyo nerdeyse, 3 motor normal donerken donerken biri az donuyor. Gaz cubugunu sona yakin cektigim halde motorlarin biri cok cok az donuyor. Ya kalibrasyonu yapamadik ya da birseyler bozuldu. Ama işte anlamadigim nokta 3 gun once gayet iyi calisiyordu. Neyi nasil bozmuş olabilirim ki anlamiyorum

“Genel” sayfasına dön