Flysky tinyhawk

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Chief
Ad Soyad: Selman Aslan

Flysky tinyhawk

Mesaj gönderen Chief » 21 Mar 2020, 21:17

Flysky a8s aliciyi tinyhawka bağladım. Bağlantıyı sbus kısmında rx1 e yaptım. Kumandayla bind ettim fakat dron kumandayi görmüyor.
Port ayarlarından serial rx i açtım. Configuration kısmından da sbus seçtim. Problem ne olabilir?

Kullanıcı avatarı
ercanfpv
Ad Soyad: Ercan
İletişim:

Re: Flysky tinyhawk

Mesaj gönderen ercanfpv » 21 Mar 2020, 21:47

Configlerden sbus degil ibus secersen duzelecektir

Chief

Mesaj gönderen Chief » 21 Mar 2020, 21:58

Değişen birşey olmadı hocam.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2020, 00:21

Chief yazdı: 21 Mar 2020, 21:17 Flysky a8s aliciyi tinyhawka bağladım. Bağlantıyı sbus kısmında rx1 e yaptım. Kumandayla bind ettim fakat dron kumandayi görmüyor.
Port ayarlarından serial rx i açtım. Configuration kısmından da sbus seçtim. Problem ne olabilir?
kartın 5v(+) ground(-) ve rx1" pinlerine lehimlemelisin hocam ibus kablosunu rx1 e lehimleyip betaflight port sekmesinde uart 1 için serial rx aktif etmelisin arkasından configuration sekmesinden serial based reciever ve alttanda ibus seçmelisin.

daha sonra reciver sekmesinden channel map aetr1234 olarak yaz ve kaydet çalışması lazım.

Chief

Mesaj gönderen Chief » 22 Mar 2020, 00:44

gökhan YANKI yazdı: 22 Mar 2020, 00:21
Chief yazdı: 21 Mar 2020, 21:17 Flysky a8s aliciyi tinyhawka bağladım. Bağlantıyı sbus kısmında rx1 e yaptım. Kumandayla bind ettim fakat dron kumandayi görmüyor.
kartın 5v(+) ground(-) ve rx1" pinlerine lehimlemelisin hocam ibus kablosunu rx1 e lehimleyip betaflight port sekmesinde uart 1 için serial rx aktif etmelisin arkasından configuration sekmesinden serial based reciever ve alttanda ibus seçmelisin.

daha sonra reciver sekmesinden channel map aetr1234 olarak yaz ve kaydet çalışması lazım.
Hocam hepsini yaptım. Birsürü farklı video izledim. Ama olmadı. Ben de söktüm lehimlediğim kabloları sinirlenip. Çok aşırı gerekli birşey değil.
Onun dışında yeni konu açmadan birşey sorayım hocam.
5 inç dronum angel modda yamuk duruyor ve sola çekiyor. Yaklaşık 10-15 metre yüksekten düştüğünden beridir böyle. Acro modda bir problem yok. Sebebi ne olabilir? Jiroskobu u tekrar kalibre ettim ama düzelmedi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2020, 01:00

havada çakılı kalmaz hocam mutlaka bir tarafa doğru çekme yapacaktır. tavsiye istiyorsan kalibrasyonu tam düz bir zeminde yap ondan olabilir. motorların yıpranmış olabilir ondan olabilir. kartın pid ayarlarından i değerlerini biraz artırırsan o da fayda sağlar.

ama stabilize modda yapıyor acro modda sorun yok diyorsun. benim aklıma ilk gelen ya kartın tam düz monte edilmedi. ya da kalibrasyon yaparken az da olsa bir eğim var.

Chief

Mesaj gönderen Chief » 22 Mar 2020, 01:07

gökhan YANKI yazdı: 22 Mar 2020, 01:00 havada çakılı kalmaz hocam mutlaka bir tarafa doğru çekme yapacaktır. tavsiye istiyorsan kalibrasyonu tam düz bir zeminde yap ondan olabilir. motorların yıpranmış olabilir ondan olabilir. kartın pid ayarlarından i değerlerini biraz artırırsan o da fayda sağlar.

ama stabilize modda yapıyor acro modda sorun yok diyorsun. benim aklıma ilk gelen ya kartın tam düz monte edilmedi. ya da kalibrasyon yaparken az da olsa bir eğim var.
Düştükten sonra oldu hocam. Böyle dron bir tarafa çekiyor demem yanlış olur. Bildiğiniz havada yamuk duruyor. Yeni alıcıyı takınca bi tekrar denerim hocam. Ayrıca fs-x6b de sbus bağlantı yok mu? Ppm ya da ibus kullanirsam failsafe yapamayacagimi söyledi bir arkadaş...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2020, 01:08

Chief yazdı: 22 Mar 2020, 01:07
gökhan YANKI yazdı: 22 Mar 2020, 01:00 havada çakılı kalmaz hocam mutlaka bir tarafa doğru çekme yapacaktır. tavsiye istiyorsan kalibrasyonu tam düz bir zeminde yap ondan olabilir. motorların yıpranmış olabilir ondan olabilir. kartın pid ayarlarından i değerlerini biraz artırırsan o da fayda sağlar.

Düştükten sonra oldu hocam. Böyle dron bir tarafa çekiyor demem yanlış olur. Bildiğiniz havada yamuk duruyor. Yeni alıcıyı takınca bi tekrar denerim hocam. Ayrıca fs-x6b de sbus bağlantı yok mu? Ppm ya da ibus kullanirsam failsafe yapamayacagimi söyledi bir arkadaş...
ibus kullan hocam ibus ile failsafe kulanabilirsin. sbus a falan gerek yok. ibus in gecikmesi çok daha düşük telemetry desteği var.

Chief

Mesaj gönderen Chief » 22 Mar 2020, 01:20

gökhan YANKI yazdı: 22 Mar 2020, 01:08

ibus kullan hocam ibus ile failsafe kulanabilirsin. sbus a falan gerek yok. ibus in gecikmesi çok daha düşük telemetry desteği var.
Omnibus f4 v3 kartta ibus var mı ki hocam?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Mar 2020, 01:26

Chief yazdı: 22 Mar 2020, 01:20
gökhan YANKI yazdı: 22 Mar 2020, 01:08
Omnibus f4 v3 kartta ibus var mı ki hocam?
neden olmasın hocam. boştaki herhangi bir uart rx e lehimleyip ibus seç tamamdır.

Chief

Mesaj gönderen Chief » 22 Mar 2020, 01:36

Tamamdır hocam şimdi anladım. Ben sadece esc sinyal kablolarinin üstündeki ppm/sbus var sanıyordum. Youtubeden biraz baktım da başka bir yere daha bağlantı yapabiliyormuşuz. Teşekkürler.

“Genel” sayfasına dön