Parçalar gümrükte takıldı.

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
egomaster

Parçalar gümrükte takıldı.

Mesaj gönderen egomaster » 01 May 2020, 01:21

Merhabalar, oncelikle konuyu nereye acacagimi tam kestiremedim yanlis yere actiysam affola.

Banggooddan aldigim drone parcalari gumrukte takildi. Urunleri DHL ile istedim. Paket iceriginde asagi yukari bi drone'u toplayabilecek butun malzemeler var.

Gumruk memurunun soylegi take of weigth 500 gr alti olmasi gerekiyor. Dolayisiyla sivil havacilik kurumuna kaydini yaptirmam gerekliymis fakat sivil havacilik kurumunu aradigimda, biz gumrukten urun cekebilmeniz icin izin belgesi veremiyoruz dedi.

Sitelerine girip drone kaydi icin basvuru yapmak istedigimde sanki drone'u almisim, onun kaydini yapabilirmisim gibi bir sistem var. Seri numarasi fotograflari vs istiyor. Bir de hazirda bir drone olmadigi icin, ayri ayri parca sonuc olarak, gumrukten paketimi actirip bilgileri sivil havaciliga gonderip kaydettirme gibi bir imkan da olmuyor.

Gumruk memuruna durumu da anlatamiyorum. Adamlar mevzuatin disina da cikmiyorlar. Hazir drone degil drone parcasi bunlar diyorum. Bunu toplayip ucuracaksin neticede diyor. Parcalari birlestirip drone haline getirdigimde agirlik 500 grami gecmez diyorum. Bunu belgeleyen resmi evrak getirmen lazim diyor.

Yani isin icinden cikamadim. Bu tarz bir durum basina gelen ya da bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Re: Parçalar gümrükte takıldı.

Mesaj gönderen Zatoichi » 01 May 2020, 02:41

DHL pişmanlıktır. Özellikle bu tür alışverişlerde kesinlikle uzak durun.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Chief
Ad Soyad: Selman Aslan

Mesaj gönderen Chief » 01 May 2020, 03:31

Hocam ben gözlüğü geçirtmek için resmen yalvardım dhl'e. Ne olduğunu defalarca anlatmama rağmen, sanal gerçeklik gözlüğü bu diyip en son geçirdiler %40 vergilendirip. İstedikleri belgeler de cabası.

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 01 May 2020, 12:30

benim siparişlerim istanbul pim e girmiş kaç güne elimde olur ,yakın zaman da siparişi eline ulaşan oldu mu
.

egomaster

Mesaj gönderen egomaster » 05 May 2020, 20:03

Tekrardan merhaba, parcalari hala gumrukten cekemedim, gumruk memuru israrla SHGM'ye kayit yaptirmam gerektigini soyluyor. Bu sefer farkli birsey deneyecegim. Sizden ricam bana 5 inch bir fpv drone'un onden, arkadan, alttan ve ustten fotografini cekip gonderebilir misiniz? SHGM'ne kayit yaptirmaya calisacagim. Belki o sekilde gumrukten cekebilirim.

Kullanıcı avatarı
Yiğit Efe ERDOĞMUŞ
Ad Soyad: Yiğit Efe ERDOĞMUŞ

Mesaj gönderen Yiğit Efe ERDOĞMUŞ » 05 May 2020, 20:56

Bir videodan çektiğim görüntülerResimResim umarım işinize yarar
Aklım fikrim havada 8-)

egomaster

Mesaj gönderen egomaster » 05 May 2020, 21:02

Ön, arka, alt ve üst olacak şekilde 4 tane fotograf gerekiyor.

SelcukTNS
Ad Soyad: Selçuk Karaman

Mesaj gönderen SelcukTNS » 05 May 2020, 21:35

Önceden başıma aynı sorun gelmişti şöyle çözdüm, o zamanlar yeni havalimanı yoktu atatürkte'ydi merkezleri gümrüğün vs bende oraya gidip ordino diye bir belge almıştım sonra tekrar diğer binaya gitmiştim sürekli 2 bina arası git gel yapıyordum aradaki mesafe 2-3km di ama yaklaşık 6-7 saat sürmüştü bütün işlemler, gümrüğe girip memurla birlikte paketi açmıştık ve ekstra ardiye ücreti talep etmişlerdi 600tl civarı, ama yasal hakları yokmuş sanırım ben öyle okumuştum o zamanlar ve itiraz etmiştim ödememiştim ardiye ücretini. Sonuç olarak gümrük vergisini ödeyip almıştım. Şimdi yeni havalimanına taşındı biliyorum hepsi tek bir bina da oluyor sanırsam bu sene UPS ile öyle çözmüştüm tek bir binaya taşınmışlardı, DHL tahmin ediyorum tek bina çalışıyordur, yani kendiniz gidip gümrükten çektirebilirsiniz ama uğraştırır.

“Genel” sayfasına dön