Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma gümrük muafiyeti

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
cagricakir
Ad Soyad: Çağrı Çakır

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma gümrük muafiyeti

Mesaj gönderen cagricakir » 22 Haz 2020, 01:12

cimer'e, dron projem olduğunu ve öğrenci olduğumu vergilerden nasıl muaf olabileceğimi sordum.

şöyle bi cecvap aldım.
yararlı olabilir diye paylaşayım dedim.

2009/15481 sayılı 4458 sayılı Gümrük Kanunun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinde Kullanılmak Üzere Serbest Dolaşıma Sokulan Eşya başlıklı MADDE 78- (1) Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından yürütülen veya desteklenen araştırma ve geliştirme projelerinde kullanılmak üzere getirilen eşyaya muafiyet tanınır. MADDE 79- (1) Muafiyete konu eşyanın araştırma ve geliştirme projesi kapsamında yer alan eşya olduğunun, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından teyit edilmesi gerekir.

(2) Muafiyet, ticari amaç güdülmeksizin faaliyetin amacına uygun miktarı aşmayan eşya için uygulanır.

hükümleri amir olup, anılan Kararın Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya başlıklı 45 inci maddesinde değişiklik yapan 15/05/2019 tarihli 1111 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararına göre (31/05/2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.) “Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.” hükmü amir olduğundan, Müdürlüğümüze gelen bütün posta gönderilerine gönderiye ilişkin Decleration Anduan üzerinde yer alan kıymet, bu kıymetin düşük bulunması halinde ise Gümrük Kanunun kıymet belirleme yöntemlerine göre belirlenen kıymet üzerinden tek ve maktu vergi tahakkuk ettirilmektedir. 8.00 TL Gümrüğe Sunma Ücreti ve 0,70.-TL Damga Vergisi ise PTT tarafından her gönderiden tahsil edilen hizmet bedelleridir.
En son cagricakir tarafından 22 Haz 2020, 01:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

berkerm4n

Re: Dron projelerine gümrük muafiyeti

Mesaj gönderen berkerm4n » 22 Haz 2020, 01:14

Tam olarak ne sorduğunuzu anlamadım.

cagricakir
Ad Soyad: Çağrı Çakır

Re: Dron projelerine gümrük muafiyeti

Mesaj gönderen cagricakir » 22 Haz 2020, 01:18

berkerm4n yazdı: 22 Haz 2020, 01:14 Tam olarak ne sorduğunuzu anlamadım.
konuyu düzenledim

tevfikgencpinar
Ad Soyad: Tevfik GENÇPINAR
İletişim:

Re: Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma gümrük muafiyeti

Mesaj gönderen tevfikgencpinar » 22 Haz 2020, 12:55

Tübitak projelerinde kullanacağın malzemeleri vergiden muaf olarak getirebilirsin diyor.
robotmuhendisi

Gogenternt

Mesaj gönderen Gogenternt » 22 Haz 2020, 13:15

Nasıl ne yapmamız gerekiyor ben tam anlayamadım ben de yarışmaya gireceğim de

Gogenternt

Mesaj gönderen Gogenternt » 22 Haz 2020, 13:17

Bu teyit işlemi falan nasıl oluyor

Barisaygoren
Ad Soyad: Barış Aygören

Mesaj gönderen Barisaygoren » 22 Haz 2020, 17:44

Katılacaklar için demiyor TÜBİTAK tarafından desteklenen veya bizzat kendisi tarafından yürütülen diyor yani sizden bir proje ile ilgili isminizin olduğu bir kanıtlayıcı belge isterler sunamazsanız hertürlü alırlar. Bireysel yapacağınız iş değil herkes katılacağım der getirir de getirir. Danışman öğretmeniniz varsa söyleyin okul idaresince yazılmış şu projeye şu isimli proje ile başvuru yapılmıştır projede aşağıda şu Tc ve isimleri yazılı kişiler vardır, proje kapsamında kullanmak üzere şu parçaları okul idaresi ve danışman öğretmenlerinin Bilgisi dahilinde sipariş etmişlerdir . Daha inandırıcı olur belki ilgili madde kapsamına alırlar

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 22 Haz 2020, 17:49

Gogenternt yazdı: 22 Haz 2020, 13:15 Nasıl ne yapmamız gerekiyor ben tam anlayamadım ben de yarışmaya gireceğim de
Yarışmalarda sağlamıyorlar. Sadece TÜBİTAK destekli projeler dahil bu programa. TÜBİTAK tarafından düzenlenen bir yarışmaya katılıyorsanız yine bu muafiyetten faydalanamıyorsunuz.

“Genel” sayfasına dön