Drone yardım

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
bmertbolat
Ad Soyad: Mert Bolat

Drone yardım

Mesaj gönderen bmertbolat » 14 Tem 2020, 22:27

Merhaba, uzun zaman önce Drone yap Youtube kanalında yayınlanan f330 frame üzerine kurulu quadcopteri yapma kararı almıştım. Pervaneleri ve gövdeyi satın almıştım. Şimdi motor ve escleri almayı düşünüyorum fakat aklımda bazı sorular var Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Amacım drone üzerinde yazılımsal geliştirmeler yapmak.

Fakat olabildiğince uzun süre havada kalması ve mesafe gibi kavramlar benim için önemli.

Sizce F330 çok mu eskidi yeni bir quad mı toplamalıyım?

Söylediğim özellikler için bu frame yetersiz kalır mı ?

Frame üzerinde uyuşma sorunu yaşatmayacak eskisinden daha iyi parça öneriniz varsa çok sevinirim.

Konu linki:

viewtopic.php?f=59&t=1253&p=24214&hilit ... one#p24214

tolga19
Ad Soyad: tolga keskin

Re: Drone yardım

Mesaj gönderen tolga19 » 15 Tem 2020, 10:09

İyi günler daha uzun süre derken ne kadar yani ?kafanda öncelikle kaç dk uçuracagını belirle ondan sonra Frame seçimi ve motor seçimlerini yaparsin zaten boyut artıkça maliyet ve uçma süresi artıyor ama doğru seçimler önemli

Kullanıcı avatarı
bmertbolat

Mesaj gönderen bmertbolat » 16 Tem 2020, 19:11

tolga19 yazdı: 15 Tem 2020, 10:09 İyi günler daha uzun süre derken ne kadar yani ?kafanda öncelikle kaç dk uçuracagını belirle ondan sonra Frame seçimi ve motor seçimlerini yaparsin zaten boyut artıkça maliyet ve uçma süresi artıyor ama doğru seçimler önemli
Merhaba, bu quadcopter'in yanlış hatırlamıyorsam 15-20 dk arası uçuş süresi vardı. Çok fazla abartmaya gerek yok max 30 dakika yeterli olacaktır.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 16 Tem 2020, 19:24

Bu yazılımsal geliştirmelerden kastın ne kendi uçuş kontrol kartınımı yapmak mı istiyorsun
En son Xxgamer45 tarafından 17 Tem 2020, 12:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

recep2749
Ad Soyad: Recep Şen
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 17 Tem 2020, 11:23

Xxgamer45 yazdı: 16 Tem 2020, 19:24 Bu yazılımsal geliştirmelerden kastın ne kendi uçuş kontrol kartınımı yapmak istiyorsun
Yazılımsal olarak değişik şeyler düşünüyorsanız . Arduino accelometre, compas , esc vs cipsetleri kullanmanız gerek. Bunlar hakkında bilginiz yoksa bu işin içinden çıkamazsınız . Drone gövdesinden önce dronun uçmasını sağlayan parçaları tanımanız lazım . Uçuş suresi vs bunları seçtiğiniz motor pervane pil ve toplam ağırlıktan siz hesaplayabilirsiniz. Kendiniz bir uçuş kartı üretmeden önce tavsiyem bir f4 veya f3 uçuş kontrol kartı alıp inav veya betaflight yazılımlarına göz atmanız sizin için daha iyi olacaktır . Herşeyden önce hangi kompanentler gerek ? Ve hangi kompanentler ne işe yarar ? Bunların cevabını araştırıp öğrendikten sonra bunları nasıl yapabilirim sorununun cevabını öğrenirseniz daha masrafsız direkt sonuca gitmiş olursunuz . Başarılar .

mertbolat

Mesaj gönderen mertbolat » 20 Tem 2020, 18:38

Xxgamer45 yazdı: 16 Tem 2020, 19:24 Bu yazılımsal geliştirmelerden kastın ne kendi uçuş kontrol kartınımı yapmak mı istiyorsun
Hayır elbette. Otonom uçuş gibi fonksiyonlar yapmayı hedefliyorum. Drone üzerinde öğrenmek hemde kullanmak istiyorum.

mertbolat

Mesaj gönderen mertbolat » 20 Tem 2020, 18:41

recep2749 yazdı: 17 Tem 2020, 11:23
Xxgamer45 yazdı: 16 Tem 2020, 19:24 Bu yazılımsal geliştirmelerden kastın ne kendi uçuş kontrol kartınımı yapmak istiyorsun
Yazılımsal olarak değişik şeyler düşünüyorsanız . Arduino accelometre, compas , esc vs cipsetleri kullanmanız gerek. Bunlar hakkında bilginiz yoksa bu işin içinden çıkamazsınız . Drone gövdesinden önce dronun uçmasını sağlayan parçaları tanımanız lazım . Uçuş suresi vs bunları seçtiğiniz motor pervane pil ve toplam ağırlıktan siz hesaplayabilirsiniz. Kendiniz bir uçuş kartı üretmeden önce tavsiyem bir f4 veya f3 uçuş kontrol kartı alıp inav veya betaflight yazılımlarına göz atmanız sizin için daha iyi olacaktır . Herşeyden önce hangi kompanentler gerek ? Ve hangi kompanentler ne işe yarar ? Bunların cevabını araştırıp öğrendikten sonra bunları nasıl yapabilirim sorununun cevabını öğrenirseniz daha masrafsız direkt sonuca gitmiş olursunuz . Başarılar .

Merhaba, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim fakat uçuş kartı üretmek gibi bir niyetim yok yanlış anlaşıldım sanırım. Yukarıda belirttiğim gibi otonom uçuş gibi gpsin nimetleri gibi özellikleri drone üzerinde denemek ve bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 20 Tem 2020, 19:25

mertbolat yazdı: 20 Tem 2020, 18:41

Merhaba, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim fakat uçuş kartı üretmek gibi bir niyetim yok yanlış anlaşıldım sanırım. Yukarıda belirttiğim gibi otonom uçuş gibi gpsin nimetleri gibi özellikleri drone üzerinde denemek ve bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum.
Otonom uçus üzerine yapıyorsan apm pixhawk gibi missonplanner destekleyen kartlar kullansan daha iyi olur bunu sebebi şu

İnav betaflight vb yazılımlarda otonom uçuş modunda yapabileceklerin sınırlıdır drona bu noktaya git sonra bu noktaya git foto çek gibi basit komutlar yaptırabilirisin

Ama missonplannerda daha kompleks komutlar verebilirsin mesela şu noktaya git iniş takımlarını topla daha sonra şu noktaya git gimballı 40 derece sağa çevir daha sonra zoom yap ve fotoğraf çek ardından .... yap gibi akla hayale gelmicek(silah ateşlemek havai fişek fırlatmak kargo bırakmak acil durumuda paraşüt açmak daha niceleri) komutları daha kolay bir şekilde verebilirsin

Sana tavsiyem pixhawk 2.4.8 gibi halen güncelleme gelen ve missonplanner destekli kartlar kullanman

mertbolat

Mesaj gönderen mertbolat » 20 Tem 2020, 23:08

Xxgamer45 yazdı: 20 Tem 2020, 19:25
mertbolat yazdı: 20 Tem 2020, 18:41

Otonom uçus üzerine yapıyorsan apm pixhawk gibi missonplanner destekleyen kartlar kullansan daha iyi olur bunu sebebi şu

İnav betaflight vb yazılımlarda otonom uçuş modunda yapabileceklerin sınırlıdır drona bu noktaya git sonra bu noktaya git foto çek gibi basit komutlar yaptırabilirisin

Ama missonplannerda daha kompleks komutlar verebilirsin mesela şu noktaya git iniş takımlarını topla daha sonra şu noktaya git gimballı 40 derece sağa çevir daha sonra zoom yap ve fotoğraf çek ardından .... yap gibi akla hayale gelmicek(silah ateşlemek havai fişek fırlatmak kargo bırakmak acil durumuda paraşüt açmak daha niceleri) komutları daha kolay bir şekilde verebilirsin

Sana tavsiyem pixhawk 2.4.8 gibi halen güncelleme gelen ve missonplanner destekli kartlar kullanman

Yorumunuz için ne kadar teşekkür etsem az. Müsaitseniz site içi mesajlaşma veya whatsapp üzerinden birkaç soru daha yöneltebilir miyim?

“Genel” sayfasına dön