Drone parçası yurtdışından temini

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Mustafa_22
Ad Soyad: Mustaga can

Drone parçası yurtdışından temini

Mesaj gönderen Mustafa_22 » 22 Tem 2020, 11:14

Herkese merhaba iyi calismalar
Drone yapimiyla ilgili sizlere birkac sorum olcan
1)Aliexpresten direk hazır şekilde drone alındığında gumruk vergileri haricinde iha kaydi falan oldugunu duydum dogrumudur ne gibi bir surec oluyor
2)yada ben komple drone parçalarını aliexprestem alsam yine ayni sekilde sorun yasarmiyim yani motoru gps modullerini aliden alsam bir prosedür beni bekliyor
3)diyelim bu parcalari aldim ne kadar vergi oluyor drone aliminda yuzde 20 otv 20 gumruk 18 de kdv oldugunu okudum bu parcalardada yine ayni sekildemi oluyor

DarthPac

Re: Drone parçası yurtdışından temini

Mesaj gönderen DarthPac » 22 Tem 2020, 11:29

1)Bütün halde rtf(ready to fly) şeklinde alırsan sivil havacılık genel müdürlüğünden "İthal Uygunluk Beyanı"veya belgesi tarzında bir şey çıkarman gerek fakat bu belgeyi çıkarmak çok çetrefilli,uğraştırıcı ve zor daha bununla bitmiyor vergilendirme de oluyor. Birkaç sene öncesine kadar ülkede drone satan ve alan kişi az fiyat farkı çok olduğu için mantıklıydı fakat artık hem türkiyede tanınmış markaların çoğunun distiribütörü var hem de 2. el piyasası çok genişledi.Uğraşmak yerine üstüne para koyup oradan garantili şekilde almak uzun vadede sizi maddi manevi masraftan korur (Not:drone olarak oyuncak klasmanında bir drone kesinlikle alma hem hobiden soğutur hem elinde kalır)

2 ve 3)hepsini aynı satıcıdan alır ve paket büyük olursa büyük bir ihtimalle içi açılır bakılır ve işin gümrük memurunun insiyatifine kalır ülkede sanki yeteri kadar vergi vermiyormuşuz gibi küçücük parçadan çok alakasız vergilendirme yapabilirler ama parçaları satıcılara bölersen ve gümrükte dikkat çekmez ise 8TL(her ne olursa olsun gümrüğe sunma ücreti)+ürünün YAZILAN fiyatının %20 kadar vergilendirme olur

Umarım yararlı olur.

Mustafa_22
Ad Soyad: Mustaga can

Mesaj gönderen Mustafa_22 » 22 Tem 2020, 11:43

Anladim hocam cok sagolun cok yararli oldu zaten kucuk bir sey değil zirai olarak kullanacagim bir ürün olcak yani başlangıçta deneme amacli 5 10 bin arasi parcalarin tutacagi bir drone olcak ileri dogru daha büyük bir sey hedefim kksmet bakalim evet turkiyedede var ancak zirai olcagi icin tam parcalari bulamiyorim o yuzden aliexpres yonlendim bakalim kendim bu boyutta yapabilirmiyim bilmiyorum cokta anlamiyorum ama arastirma asamasindayim

egomaster

Mesaj gönderen egomaster » 22 Tem 2020, 14:07

Merhaba PTT ile gelirse cok sikinti olmaz, parca halinde alirsan fakat DHL vs sakin bulasma parca dahi olsa gumrege takilir bir ton ugrasirsin ve yuksek ihtimal gecirmezler.

Toureg
Ad Soyad: Orhantat

Mesaj gönderen Toureg » 26 Tem 2020, 15:12

DHL ise özellikle uzak durun bir kaç dron parçası var kutunun içinde diye yapılacak dronun ucus ağırlığını sorup belge istediler. Velhasil kelam mali gecirmediler. İlla vereceğiniz linkte ucus ağırlığı yazısını görmek istiyorlar.

Toureg
Ad Soyad: Orhantat

Mesaj gönderen Toureg » 26 Tem 2020, 15:16

Benim sorum şu Bu DHL ye yetki vermezsek ürünler ne oluyor. Zira bir hazır fpv siparisı daha vermiştim. Oda gelecek 3 inçlik dronda maksimum ucus ağırlığı ifadesini görmek isteyecekler. Pilsiz ağırlık ifadesini kabul etmiyorlar. Pilin linkini ve ağırlık bilgisini belirtmeme rağmen kabul etmediler.

Engin
Ad Soyad: Engin

Mesaj gönderen Engin » 27 Tem 2020, 00:55

Toureg yazdı: 26 Tem 2020, 15:16 Benim sorum şu Bu DHL ye yetki vermezsek ürünler ne oluyor. Zira bir hazır fpv siparisı daha vermiştim. Oda gelecek 3 inçlik dronda maksimum ucus ağırlığı ifadesini görmek isteyecekler. Pilsiz ağırlık ifadesini kabul etmiyorlar. Pilin linkini ve ağırlık bilgisini belirtmeme rağmen kabul etmediler.
Forumda aratın bu konuyla ilgili tecrübesini paylaşan olmuştu. Yetki vermeyip eski istanbul Atatürk havalimanında dhl'in yerine veya gümrüğüne gidip ürünü kendi çekmişti. Bireysel ithalat olduğu için sorun çıkmamıştı devlet görevlileri ile görüşüp vergisini ödeyip aldıştı diye hatırlıyorum.

“Genel” sayfasına dön