HEXACOPTER TAKLA ATIYOR

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
aytugsahin
Ad Soyad: Aytuğ Kerim Şahin

HEXACOPTER TAKLA ATIYOR

Mesaj gönderen aytugsahin » 23 Tem 2020, 13:18

Merhabalar, kendi tasarımımız olan resimde ve video da gördüğünüz hexacopter kalkış sırasında göründüğü gibi takla atıyor, pervane ve motor yönleri resimde ki şekildedir. ESC lere İlk kalibrasyon yaptığımızda motorları yanlış bağladığımızı fark ettik, sonra düzelttik. Tekrar kalibrasyon yapma gereği duymadık. Neden olabileceğine dair yardımcı olabilirseniz seviniriz :)

Not: Pervanelerin boyu bu boyda bir frame için küçük geliyor olabilir mi?

2. NOT: Arkadaşlar ortada ki iki motoru bilerek iptal ettik ilk denemede yine aynı şekilde takla attı, 2. seferde orta iki motoru iptal ettik ve tekrar test ettik, 6 motor yada 4 motorlu iki haliyle de aynı şekilde attı taklayı.

Kullandığımız parçalar:

Kontrolcü : APM 2.8
Pil : LEOPARD-POWER 1500MAH 200C 14.8V
Motor: Emax RS2306 2400kv
Pervane: 5045 Plastik Pervane
GPS: Radiolink SE100
Telemetri : Radio Telemetri 433MHZ
Kumanda : FS-İ6X

Takla attığı video

Drone Fotoğrafı: https://prnt.sc/tn5p2i
Dosya ekleri
Motor Bağlantıları
Motor Bağlantıları

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Re: HEXACOPTER TAKLA ATIYOR

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 23 Tem 2020, 15:49

Devrilmeye başladığında siz dışarıdan bir komut veriyormusunuz

Ve iki motoruda çalıştırıp öyle deneyin bence veya karta quadcopter yazılımi yükleyin daha önce tek motoru bozulup uçabilen hexacopter gördüm fakat hiç 2 motoru bozulup uçabilen hexacopter görmedim bu sebeple bence ya quad yazılımı yükleyin yada kalan 2 motoruda çalıstırin

Pervaneler motora uygun boyutta gibi ama motorlar frame uygun boyutta mı o tartışılır
Pervane veya motor yönleri ile ilgili kesin bir yanlıs var diyemicem yazıyı okuduğumda videoyu izlemeden kesin pervane yönleri yanlış dedim fakat videoyu izlediğimde tam karar veremedim normalde pervane yönleri yanlış olsa yerden kesilmeden direkmen takla atar(en azından şu ana kadar gördüğüm vakalarda ama emin değilim)sizinkinde sanki tam sorun o değil gibi

Bence siz önce yukarıda anlattığım iki seçenekden birini deneyip tekrar video atın

aytugsahin

Mesaj gönderen aytugsahin » 23 Tem 2020, 16:13

İlk başta 6 motorlu denedik sonuç bunun aynısı oldu, yuvalardan biri kırılınca bizde iptal edip 4 motor test ettik sonuç gene aynıydı, yani 6 motorlu iken de sonuç ayni dışarıdan bir komut vermiyoruz sadece gazı indirdik ve disarmed yaptık.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 23 Tem 2020, 17:25

Motor yönlerini ve sıralamasını tekrardan kontrol edin bence

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 23 Tem 2020, 17:48

Hangi yazılımı kullanıyorsunuz eğer missonplanner kullanıyorsanız orada hexacopter seçtikten sonra motorlararın yerleşim formunu sizinkine uygun seçtinizmi
Ve tekrarlıyorum araca quadcopter yazılımı yükleyip motorları ona göre ayarlayıp deneme yapın

aytugsahin

Mesaj gönderen aytugsahin » 23 Tem 2020, 18:16

berkerm4n yazdı: 23 Tem 2020, 17:25 Motor yönlerini ve sıralamasını tekrardan kontrol edin bence
Motor ve pervane yönleri ekte gözüktüğü gibi kontrolünü yaptık ondan kaynaklı bir problem yok gibi

aytugsahin

Mesaj gönderen aytugsahin » 23 Tem 2020, 18:17

Xxgamer45 yazdı: 23 Tem 2020, 17:48 Hangi yazılımı kullanıyorsunuz eğer missonplanner kullanıyorsanız orada hexacopter seçtikten sonra motorlararın yerleşim formunu sizinkine uygun seçtinizmi
Ve tekrarlıyorum araca quadcopter yazılımı yükleyip motorları ona göre ayarlayıp deneme yapın
Apm 2.8 mission planner kullanıyoruz, dediginizi deneyeceğim

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 23 Tem 2020, 20:57

aytugsahin yazdı: 23 Tem 2020, 18:16
berkerm4n yazdı: 23 Tem 2020, 17:25 Motor yönlerini ve sıralamasını tekrardan kontrol edin bence
Motor ve pervane yönleri ekte gözüktüğü gibi kontrolünü yaptık ondan kaynaklı bir problem yok gibi
Tasarımı ben biraz başarısız buldum ama şuanki konunun onunla ilgisi yok. Gyro ve accelerometer kalibrasyonlarını tekrar yapmanızı tavsiye ediyorum ayrıca mission planner üzerinden motor testi yapabilirsiniz. Sırayla sağ üstten başlayıp saat yönünde tüm motorları çalıştırması gerekiyor.

aytugsahin

Mesaj gönderen aytugsahin » 23 Tem 2020, 21:40

berkerm4n yazdı: 23 Tem 2020, 20:57
aytugsahin yazdı: 23 Tem 2020, 18:16
Tasarımı ben biraz başarısız buldum ama şuanki konunun onunla ilgisi yok. Gyro ve accelerometer kalibrasyonlarını tekrar yapmanızı tavsiye ediyorum ayrıca mission planner üzerinden motor testi yapabilirsiniz. Sırayla sağ üstten başlayıp saat yönünde tüm motorları çalıştırması gerekiyor.
dji inspire 2 modelinden esinlenildi, tam hali bu değil, üstü kapanacak vs bu deneme uçuşu için kullanılmış bir model. Kırılan parçaları tekrar basıyoruz, bastıktan sonra test edeceğiz.

tevfikgencpinar
Ad Soyad: Tevfik GENÇPINAR
İletişim:

Mesaj gönderen tevfikgencpinar » 23 Tem 2020, 23:32

Şuan diğer yorumları okuyamadım ama apmde kronik sorun o değiştirin apmyi
robotmuhendisi

aytugsahin

Mesaj gönderen aytugsahin » 24 Tem 2020, 07:43

tevfikgencpinar yazdı: 23 Tem 2020, 23:32 Şuan diğer yorumları okuyamadım ama apmde kronik sorun o değiştirin apmyi
Hangi uçuş kontrol kartini önerirsiniz?

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 24 Tem 2020, 08:38

Pixhawk kullanın derim ben ama ben kendim apm kullandım pixhawkda kullandım fakat şayet apm in ayarları düzgün yapıldığında hiçbir sorun yaşamadım apm ile pixhawk aynı yazılımı kullandıkları için bence kontrol kartı değiştirerek düzeltilebilecek bir durum değil

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 24 Tem 2020, 08:50

Hocam ben sizin aracınızın bir quad copter olduğunu var sayarak yorum yapcam

20200724_084234.jpg
Tahmini olarak siz aracın motor dizlimini ve motor dönüş yönlerini kırmızı işaretli araca göre yaptınız ve missonplannerda onu seçtiniz fakat sizin aracınız daha çok mavi işaretli konfigürasyona benziyor. Dikkat ederseniz motor dönüş yönleri kırmızı işaretliye göre tam tersi buna göre dikkat ederek tekrar bir deneme yapın

Birde sizin aracınızın önü neresi sizin aracınızın motor yerleşimi plus yerleşimini(fotodaki ilk seçenektekiler kontrol kartının ön tarafının iki motor arasına gelmediği dizilim)göre olabilir

aytugsahin

Mesaj gönderen aytugsahin » 24 Tem 2020, 21:17

Xxgamer45 yazdı: 24 Tem 2020, 08:50 Hocam ben sizin aracınızın bir quad copter olduğunu var sayarak yorum yapcam

20200724_084234.jpg

Tahmini olarak siz aracın motor dizlimini ve motor dönüş yönlerini kırmızı işaretli araca göre yaptınız ve missonplannerda onu seçtiniz fakat sizin aracınız daha çok mavi işaretli konfigürasyona benziyor. Dikkat ederseniz motor dönüş yönleri kırmızı işaretliye göre tam tersi buna göre dikkat ederek tekrar bir deneme yapın

Birde sizin aracınızın önü neresi sizin aracınızın motor yerleşimi plus yerleşimini(fotodaki ilk seçenektekiler kontrol kartının ön tarafının iki motor arasına gelmediği dizilim)göre olabilir

Dediginizi deneyeceğim teşekkürler, drone un önü fotoğrafta ki telemetrinin orasi

“Genel” sayfasına dön