Flysky Alıcı Sorunu

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
byurdalan
Ad Soyad: Buğrahan yurdalan

Flysky Alıcı Sorunu

Mesaj gönderen byurdalan » 04 Ağu 2020, 18:13

Selamlar.
Forumda araştırdım ancak bire bir aynı sorunla ilgili açılmış başlık göremedim yine de konu tekrarı olursa kusura bakmayın.
Elimde kendi topladığım (biri Gökhan BORA'nın 3 sene önce yuotube kanalında yaptığı 90mm micronun bire bir aynısı) diğeri ise UR 65 klonu. 90mm drone üzerinde fs a8s alıcı Ur 65 üzerinde ise tümleşik flysky alıcılı eachine Crazybee F3 Flight controller bulunuyor.
Her iki cihazı da FlySky FS-i6 kumandam ile kolayca bind ettim ve betaflight üzerinden ilgili ayarları herhangi bir sorun olmadan tamamladım. Ancak bir kaç uçuş sonrasında kumandam ile 90mm drone arasında bağlantı koptu, betaflight üzerinden de kumanda komutlarına karşılık alamıyorum tekrar bind etmeye çalıştım ancak olmadı,
Herhalde alıcı yanmıştır, drone da zaten fırçalıydı boşver deyip baştan topladığım Ur 65 ile de başarılı bind sonrasında aynı sorunu yaşadım.
Aynı kumandayı FS-iA6B alıcılı uçağımda halen sorunsuz kullanmaya devam ediyorum. Dronlarda kullandığım lipolarım tek hücreli 450mah.
iki farklı alıcıyı da yakacak kadar şanssızmıyım yoksa sorun benim acemiliğimde veya kumanda da mı bilemiyorum.
Bu konuda siz tecrübeli arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var.

mhasln
Ad Soyad: Muhammet ASLAN

Re: Flysky Alıcı Sorunu

Mesaj gönderen mhasln » 05 Ağu 2020, 10:36

Alıcı sinyal alabiliyorsa büyük ihtimal sağlamdır. Alıcının anten kablosu kopmuş olabilir. Temassızlık olabilir. Alıcıların fotoğrafını atabilirsen belki daha iyi yardımcı olabilirim.

byurdalan

Mesaj gönderen byurdalan » 06 Ağu 2020, 14:24

İlginiz için teşekkür ederim,
Altta pervaneleri takılı olan fırçalı drone güç verdiğimde alıcı üzerindeki kırmızı ışık yanıp sönüyor kumandayı açtığımda ise sabit olarak yanmaya başlıyor kontrol kartı üzerindeki kırmızı sürekli sabit mavi ise yanıp sönüyor
Fırçasız drone da ise kart üzerindeki kırmızı sabit yaniyor yeşil olan ise yanıp sönüyor kumandayı açtığımda herhangi bir değişiklik olmuyor
Dosya ekleri
IMG_20200806_075215.jpg
IMG_20200806_074654.jpg

mhasln
Ad Soyad: Muhammet ASLAN

Mesaj gönderen mhasln » 06 Ağu 2020, 19:05

Anten sağlam gözüküyor. Lehimler sağlam gözükmüyor. Tekrar lehimlemeni tavsiye ederim. Eğer yine düzelmesse multimetreyi diyot bölmesine alarak kabloların sağlamlını kontrol edebilirsin. Hava araçlarında lehimlerin sağlam olması çok çok önemli oluyor. Bu cihazlar havada çok titriyor ve zamanla gevşeyebiliyor. Eğer motor kabloları da böyle lehimlendiyse onları da yeniden lehimle çünkü motor kabloları alıcı kablolarına göre daha kalın ve sert oluyor. Gevşeyip kopabilir. UR 65 için ise ne olduğunu bilemem.

Engin
Ad Soyad: Engin

Mesaj gönderen Engin » 06 Ağu 2020, 23:24

Flysky AFHDS 2A ve AFHDS adında iki farklı haberleşme protokolü kullanıyor. Kumanda ve alıcının aynı protokolde olması gerekir aksi durumda çalışmaz. Ayarları bozulmuş olabilir.

Fırçalı quadda kumanda ve alıcı ayarlarında değişiklik yaptıktan sonra kontrol kartında ayarlar doğru olsa bile önce başka marka kumanda bağlamış gibi ayarlayın sonra normale dönün.

byurdalan

Mesaj gönderen byurdalan » 11 Ağu 2020, 08:21

Zaman ayırıp cevap verdiginiz için çok teşekkür ederim
mhasln yazdı: 06 Ağu 2020, 19:05 Anten sağlam gözüküyor. Lehimler sağlam gözükmüyor. Tekrar lehimlemeni tavsiye ederim. Eğer yine düzelmesse multimetreyi diyot bölmesine alarak kabloların sağlamlını kontrol edebilirsin. Hava araçlarında lehimlerin sağlam olması çok çok önemli oluyor. Bu cihazlar havada çok titriyor ve zamanla gevşeyebiliyor. Eğer motor kabloları da böyle lehimlendiyse onları da yeniden lehimle çünkü motor kabloları alıcı kablolarına göre daha kalın ve sert oluyor. Gevşeyip kopabilir. UR 65 için ise ne olduğunu bilemem.
Fırçalı quadın alıcı lehimleri temizlendi ve yeniden yapıldı. kablolar da multimetre ile kontrol edildi herhangi bir sorun yok ama sonuç aynı.
Engin yazdı: 06 Ağu 2020, 23:24 Flysky AFHDS 2A ve AFHDS adında iki farklı haberleşme protokolü kullanıyor. Kumanda ve alıcının aynı protokolde olması gerekir aksi durumda çalışmaz. Ayarları bozulmuş olabilir.
Quadların her ikisinde de AFHDS 2A protokolünü kullanan alıcılar var kumandanın RX setup kısmıda da da yine aynı protokol "ON" olarak ayarlı,
Engin yazdı: 06 Ağu 2020, 23:24 Fırçalı quadda kumanda ve alıcı ayarlarında değişiklik yaptıktan sonra kontrol kartında ayarlar doğru olsa bile önce başka marka kumanda bağlamış gibi ayarlayın sonra normale dönün.
Bu kısmı ise acemiliğime verin lütfen ama tam olarak anlayamadım biraz daha açmanız mümkün mü engin bey.

Engin
Ad Soyad: Engin

Mesaj gönderen Engin » 14 Ağu 2020, 03:50

byurdalan yazdı: 11 Ağu 2020, 08:21
Bu kısmı ise acemiliğime verin lütfen ama tam olarak anlayamadım biraz daha açmanız mümkün mü engin bey.
Bende çok tecrübeli değilim. fs-i6s kumanda ve 3 farklı mikro alıcı ile eşleştirmeyi kurcalayarak yaptım. Alıcı üzerindeki bind ışığı sürekli yansada bind olmuyor. Üzerine birşeyler daha yapmak lazım gibi ama mantaliteyi çözemedim.

“Genel” sayfasına dön