İstanbul Mentor

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
erdemefe
Ad Soyad: Erdem Efe

İstanbul Mentor

Mesaj gönderen erdemefe » 30 Ağu 2020, 02:46

Arkadaşlar herkese merhaba,

Bu hobiye geçen sene merak salıp F450 frame bir drone topladım sistem aşağıdaki gibi;

F450 frame
Racerstar PG30 ESC (Dshot600 kullanıyorum)
Racestar BR2212 1000KV motor
Matek F722SE FC
Flysky i6X kumanda
1045 Pervane
ZOP Power 5000mA 3S Lipo

Yakalşık 1 seneden fazladır düzgün bir uçuş yapamadım havada 5dkdan fazla kalamadım hiç. Defalarca kırım yaşadım, 4-5 kez GPS kırdım, dereye mi düşürmedim, frame mi kırmadım. Bir hevesle gimbal alıp gimbalı mı parçalamadım. Şimdi artık öğrendim GPS gimbal falan hepsini söktüm min. donanımla uçmaya çalışıyorum ama beceremiyorum simulasyonlarda hiç sorunum yok fakat gerçekte ne kadar ayar yaparsam yapayım angle modda bile uçamıyorum.
pitch yaw roll hareketlerinde genelde sorunum olmuyor fakat irtifa ile ilgili ciddi sorunlarım oluyor. 3-4 metre havalanıp olduğum yerde sağ sol ileri geri yapmaya çalışıyorum(angle modda) ya titreye titreye yere çakılıyor ya da ani şekilde irtifa kaybedip yere düşüyorum yere düşeceğimi anlayıp trottle veriyorum ani bir şekilde fazla yükseliyorum bir türlü istediğim irtifada kalamıyorum.

1 senedir 15-20 kez uçuşa diye gidip bir yerlerini kırdım quadın artık yapısal bir bozukluk olduğunu düşünüyorum alette.

İstanbul'da olup da birlikte uçuşa gidebileceğimiz arkadaş var mı benim quadı bu işi bilen birilerine göstermek istiyorum. Sorun bende mi? quadda mı? ayarlarda mı? bilmiyorum. İstanbul Şişli'de oturuyorum Kurtköy'de çalışıyorum aracım var İstanbul içinde veya yakınlarına gidebiliriz. Bana eşlik etmeyen yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varsa lütfen benimle iletişime geçsin.

Şimdiden desteğiniz için çok teşekkür ederim.
Elektronik Müh.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Re: İstanbul Mentor

Mesaj gönderen Aliuzunali » 30 Ağu 2020, 10:30

450 frame uçma alıştırması yapmak için çok büyük. Hantal bir dron. Küçük dronlarla alıştırma yaparsan daha iyi olur. Simülatörle çalışmak insanı gerçekten geliştiriyor. Ben gerçekte uçurduğum dron zamanından daha fazla simülatör çalıştım. Dronum sağlam kaldıysa bunu simülatöre borçluyum. Düşmede tehlikeli olmasın diye küçük dron uçurmayı tercih ediyorum. 130 ve 145 lik dronum var. Ben fatihteyim. Fatihte dronu uçuracak yer bulamıyorum. Beykoza gidince orada yer buluyorum. İşten ve ailemden sebep vaktim yok. Yoksa beraber uçurmaya gidebilirdik. Bence bol bol simülatör çalış ve küçük bir dron al yada topla.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 01 Eyl 2020, 14:36

F450 frame 3-5inchdronlar gibi çevik uçamaya çokda uygun değil bu frame ile sakin alt hold modunda veya stabilize modunda agresif hareketler yapmadan uçmak için tasarlanmış

erdemefe
Ad Soyad: Erdem Efe

Mesaj gönderen erdemefe » 01 Eyl 2020, 16:51

Çevik uçmak değil havada bile kalamıyorum arkadaşlar ağırlık motor seçimi PID ayarları gibi sorunlarım olduğunu düşünüyorum
Elektronik Müh.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 01 Eyl 2020, 20:25

erdemefe yazdı: 01 Eyl 2020, 16:51 Çevik uçmak değil havada bile kalamıyorum arkadaşlar ağırlık motor seçimi PID ayarları gibi sorunlarım olduğunu düşünüyorum
Ben kartın pid ayarlarını hiç değiştirmiyorum. Kartı ilk yüklediğim gün gibi duruyor. Ayarların iyi olduğunu düşünüyorum. Drona ilk alışırken dronu yere çarptırıyordum veya fazla gaz veriyordum. Bu zamanla düzeldi. Ama sen kart veya kumanda ayarlarını karıştırdıysan sorun olabilir.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

“Genel” sayfasına dön