Bir Mavic Mini Nasıl Yapılır ?

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
mcuyanik
Ad Soyad: Mustafa Can UYANIK

Bir Mavic Mini Nasıl Yapılır ?

Mesaj gönderen mcuyanik » 19 Eyl 2020, 13:11

Hobideki yeni oluşumu bağışlayın. Ancak çok merak ettiğim bir konu var.

DIY-FPV camiasında rast geldiğim uçuş süreleri raflarda satılan DJI serilerinden nedense çok düşük kalıyor. Özellikle uzun mesafeler için yüksek uçuş sürelerine ulaşmış setupları görüyorum ama onlarda hem ağırlık hem de ebad olarak bir Mavic Mini taşınabilirliğinde değiller.

Hadi gimbal olmasa da olur. Ama uçuşu stabil, denge sensörleri bulunan, ~25-30dk uçuş süresine sahip ve benzer gps kabiliyetleri bulunan, Mavic Mini ufaklığına sahip frame setupları var mı bu camiada?

Ufkumu açın lütfen :roll:

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Re: Bir Mavic Mini Nasıl Yapılır ?

Mesaj gönderen Aliuzunali » 19 Eyl 2020, 13:24

Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

DarthPac

Mesaj gönderen DarthPac » 19 Eyl 2020, 15:47

Hocam vallaha ben şu ana kadar 1-2 milyon dolar ar-ge bütçesi olan hobici görmedim.

Ya da 1000lerce saat uçuş testi yapıp ürününü geliştiren.

Bizim yaptığımız buzdağının görünen yüzü.
Şirketlerde 1000lerce adam çalışıyor belkide 100 tane adam yalnızca pervaneler için 100 tanesi en verimli motor için 100 tanesi aerodinamiği için çalışıyor.

Birkaç adım geriye atarak büyük resmi görürsünüz.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 19 Eyl 2020, 17:47

DarthPac yazdı: 19 Eyl 2020, 15:47 Hocam vallaha ben şu ana kadar 1-2 milyon dolar ar-ge bütçesi olan hobici görmedim.

Şirketlerde 1000lerce adam çalışıyor belkide 100 tane adam yalnızca pervaneler için 100 tanesi en verimli motor için 100 tanesi aerodinamiği için çalışıyor.

Dron üreticisi olabilmek için birkaç işi bilmek gerekiyor. Başta elektronik sonra mekanik , dizayn ve son olarak yeni bir yazılımla uçsun diyorsan programcılıkta önemli. Bir hobici olarak ne elektronikçiyim nede yazılımdan anlarım. Ben bir mekanikçiyim. Dron desen tasarlarım ama bu sadece tasarlamayla olmuyor. Bu iş bir kişiylede olmaz. Mesela kart üretimini Vestel Arçelik gibi büyük şirketler yapabilir. motor üretiminide Gamak Üniversal gibi motor üretici şirketler yapabilir. Karbon fiberide Türkiye de bir madenci çıkarıp üretirse bize dronu tasarlamak kalır. Pil konusunu unuttum. Hadi oda olsa diyelim. Ama çinden ucuz üretebilecekmiyiz? Çin avrupa piyasasını allak bullak ederken biz onunla nasıl başa çıkacağız. Ülkemizde silah sanayisinde birçok arge çalışması yapılıyor ve birşeyler üretiyorlar. Bu giderek artıyor. Ama hobiciler için birşey üretilmiyor ne yazıkki. Doların yükselmesi bizim işimize gelmiyor ama yurt dışından almak daha pahalı olursa belki ülkemizde üretimde başlayabilir. ama bu hobiye merak salan insan sayımız az.
Yukardaki dronun uzun mesafe testi.

Bu dronu yapabilmek için 2700 kv düşük amper çeken motor lazım. Aynısının 3750 kv si satılıyor ama diğerleri yok. 3000 mah li ion pille 35 dakika uçabiliyor deniyor. Bangood da önsparişte.

DarthPac

Mesaj gönderen DarthPac » 19 Eyl 2020, 22:58

Aliuzunali yazdı: 19 Eyl 2020, 17:47
DarthPac yazdı: 19 Eyl 2020, 15:47 Hocam vallaha ben şu ana kadar 1-2 milyon dolar ar-ge bütçesi olan hobici görmedim.

Dron üreticisi olabilmek için birkaç işi bilmek gerekiyor. Başta elektronik sonra mekanik , dizayn ve son olarak yeni bir yazılımla uçsun diyorsan programcılıkta önemli. Bir hobici olarak ne elektronikçiyim nede yazılımdan anlarım. Ben bir mekanikçiyim. Dron desen tasarlarım ama bu sadece tasarlamayla olmuyor. Bu iş bir kişiylede olmaz. Mesela kart üretimini Vestel Arçelik gibi büyük şirketler yapabilir. motor üretiminide Gamak Üniversal gibi motor üretici şirketler yapabilir. Karbon fiberide Türkiye de bir madenci çıkarıp üretirse bize dronu tasarlamak kalır. Pil konusunu unuttum. Hadi oda olsa diyelim. Ama çinden ucuz üretebilecekmiyiz? Çin avrupa piyasasını allak bullak ederken biz onunla nasıl başa çıkacağız. Ülkemizde silah sanayisinde birçok arge çalışması yapılıyor ve birşeyler üretiyorlar. Bu giderek artıyor. Ama hobiciler için birşey üretilmiyor ne yazıkki. Doların yükselmesi bizim işimize gelmiyor ama yurt dışından almak daha pahalı olursa belki ülkemizde üretimde başlayabilir. ama bu hobiye merak salan insan sayımız az.
Yukardaki dronun uzun mesafe testi.

Bu dronu yapabilmek için 2700 kv düşük amper çeken motor lazım. Aynısının 3750 kv si satılıyor ama diğerleri yok. 3000 mah li ion pille 35 dakika uçabiliyor deniyor. Bangood da önsparişte.
Hocam iyi niyetle söylüyorum sizin de yeni gözdeniz bu herhalde çoğu güncel mesajınızda bu drondan bahsediyorsunuz :lol: .
Vaadettiklerini gerçekleştiriyor ise gayet güzel gözüküyor bunu da eklemem gerek.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 19 Eyl 2020, 23:25

Evet bende 150 lik bir frame, 3inç pervane, emax eco 1404 3700kv motor ve elimde olan kart esc ve gps le yeni dron yapıyorum. Acele edip 4s 3000 mah sony li ion pil yaptırdım. Ama motorlar tam gaz 12 amper güç çekiyor. Pili belki düşük güçte denerim. Ne yazıkki motorlar fazla akım çekiyor. Uzun uçuşu sağlıyamıcam gibi. Daha düşük kv motor alsaydım 4 inç iki kanat pervane ve frame alacaktım. Ama framede bulamadım.

“Genel” sayfasına dön