Kablosuz Simülatör Baglantısı (Arduino, kablo veya lehim yok)

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
brkncng
Ad Soyad: Berkin Çanga

Kablosuz Simülatör Baglantısı (Arduino, kablo veya lehim yok)

Mesaj gönderen brkncng » 21 Eki 2020, 17:05

Arkadaşlar daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum.

Flysky için ses kablosu modifiyesi ile bağlanmaya, başka programlar kurmaya gerek kalmadan veya farklı markalarda kablo derdi ile uğraşmadan çok daha basit ve etkili bir yöntem öğrendim. Üstelik en ufak bir gecikme veya hata da yaşanmıyor.

İzlemek isteyenler için link: https://youtu.be/wuobzowLfj0

Gereklilikler:

- F4 ve üzeri Flight Controller
- Herhangi bir marka kumanda
- Kumandanızın alıcısı

Başlamadan önce kumanda ve alıcının bind'li olduğunundan emin olun.

Drone'u usb ile bilgisayara bağlayıp, Betaflight'ta CLI'a girip sırasıyla;

"set usb_hid_cdc = on" yazıp enter'a basıyoruz ve sonrasında "save" yazıp yine enter'a basıyoruz. Windows artık FC'nizi joystick olarak tanıyor.

Ben Windows 10 (64 Bit) üzerinde Liftoff oyununu oynuyorum.
Kumandam Flysky i6x ve alıcım Flysky x6b.
Farklı setuplarla ve simülatörlerle deneyenler de buraya yazarsa yeni başlayanlar için tek bir yerde toplamış oluruz.

Önemli Not 1: Bendeki FC usb üzerinden alıcıya güç gönderdiği için pil takmadım. Bazı FC'lar pil üzerinden gelen gücü alıcıya gönderiyor. Bu durumda drone'a pil takmanız gerekir. Pil takılıyken VTX'in çok ısınıp zarar görmesini önlemek için PIT modu aktif edilmeli ya da baglantı soketli ise VTX geçici olarak sökülmelidir.

Önemli Not 2: İşiniz bittiğinde ya da bir sonraki gerçek uçuşunuz öncesi "set usb_hid_cdc = off" yazıp entera basıp sonrasında tekrar "save" + enter ile bu moddan çıkmayı unutmayın. Ayrıca yukarıdaki vidyonun yorumlarında bazı kullanıcıların sorun yaşayıp Betaflight'ı tekrar flashlaması gerekmiş. Böyle bir olası duruma karşı ayarlarımızı önceden yedek almamız mantıklı olur.

Umarım bilmeyen herkes kolayca faydalanır. Herkese iyi uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Re: Kablosuz Simülatör Baglantısı (Arduino, kablo veya lehim yok)

Mesaj gönderen Aliuzunali » 21 Eki 2020, 22:51

Kablosuz bilgisayar aparatı satılıyor ama buda fazla fc ve receiver varsa iyiymiş. Teşekkürler
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

brkncng

Mesaj gönderen brkncng » 21 Eki 2020, 23:30

Aliuzunali yazdı: 21 Eki 2020, 22:51 Kablosuz bilgisayar aparatı satılıyor ama buda fazla fc ve receiver varsa iyiymiş. Teşekkürler
Bu yöntemde elinizdeki drone ve kumanda yeterli oluyor hocam. Ek ürün, lehimleme veya arduinolara kod yazmadan 2 satır CLI komutu ile şipşak diye işlem tamam :)

Ben mesela drone'u yeni topladım. Uçuş deneyimim sıfır, bu yüzden benim için harika oldu. Umarım ihtiyacı olan herkes görüp bu bilgiden faydalanır.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 22 Eki 2020, 09:59

brkncng yazdı: 21 Eki 2020, 23:30
Aliuzunali yazdı: 21 Eki 2020, 22:51 Kablosuz bilgisayar aparatı satılıyor ama buda fazla fc ve receiver varsa iyiymiş. Teşekkürler
Bu yöntemde elinizdeki drone ve kumanda yeterli oluyor hocam. Ek ürün, lehimleme veya arduinolara kod yazmadan 2 satır CLI komutu ile şipşak diye işlem tamam :)

Ben mesela drone'u yeni topladım. Uçuş deneyimim sıfır, bu yüzden benim için harika oldu. Umarım ihtiyacı olan herkes görüp bu bilgiden faydalanır.
Aslında dronu usb ye takmakla kumandayı takmak arasında zorluk aynı. Kumandada kabloyla boğuşmaktansa yedek kartı alıcılı bir şekilde kullanmak daha mantıklı. Dronu masada görmek istemem. Birde ikide bir cli ye gir çık. Dronu kullanıyorum.
Bu simülatör uzaktan erişim.
https://www.banggood.com/Frsky-XSR-SIM- ... endongling
Buda gözlüğe bilgisayar görüntüsünü aktarmak için.
https://urun.n11.com/coklayici-ve-dagit ... -P86133454
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

brkncng

Mesaj gönderen brkncng » 23 Eki 2020, 12:40

Aliuzunali yazdı: 22 Eki 2020, 09:59
brkncng yazdı: 21 Eki 2020, 23:30

Aslında dronu usb ye takmakla kumandayı takmak arasında zorluk aynı. Kumandada kabloyla boğuşmaktansa yedek kartı alıcılı bir şekilde kullanmak daha mantıklı. Dronu masada görmek istemem. Birde ikide bir cli ye gir çık. Dronu kullanıyorum.
Bu simülatör uzaktan erişim.
https://www.banggood.com/Frsky-XSR-SIM- ... endongling
Buda gözlüğe bilgisayar görüntüsünü aktarmak için.
https://urun.n11.com/coklayici-ve-dagit ... -P86133454

Tabi boşta bir FC ve alıcı varsa çok daha mantıklı olur haklısınız. Ürünleri inceleyeceğim, teşekkür ederim hocam.

Mesaj gönderen kayıt » 19 Kas 2020, 11:25

Hangi kontrol kortını kullanıyorsunuz. Ben Matek ile denedim, ilk sefer uğraştım bilgisayar oyun kolu olarak tanıdı ancak, Real Flight Simulator görmedi kumandayı. Daha sonra da kurcalarken artık bilgisayar da oyun kolu olarak görmemeye başladı. Kartı yeniden flash ladım, ancak değişen bir şey olmadı. Öneriniz var mı, nasıl yapıyorsunuz ve hangi kartı kullanıyorsunuz? Teşekkürler

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 20 Kas 2020, 00:16

vjoy serial feeder ile kullanıyorum güzel özellik 1 yıl kadar önce bende paylaşmıştım forumda

“Genel” sayfasına dön