Havada Sabit Kalma

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
erendu
Ad Soyad: eren durak

Havada Sabit Kalma

Mesaj gönderen erendu » 20 Ara 2020, 14:52

fpv yaptığım monitörüm görüntü kesince dronum yere çakıldı ufak bir zararım var fakat bu gibi oluşacak durumlarda kumanda koluna atayabileceğim bir mod varmı ? kontrol kartım sp racing f3 10dof. Barometre ve akselerometre sensörleri var dikeyde sabitlemesi gerekiyor sanırım.Bunu nasıl yapabilirim hangi mod aktif etmeliyim.Aklıma birde angle mod geldi birşey olduğunda düğmeye bastığımda dron kendini toplayıp aynı irtifada dursa çok iyi olur angle mod işimi görürmü ? Kontrol kartımda sabitleme varsa o daha iyi olur ama varmı bilmiyorum.Geçici bir süre monitörümü kullanmaya devam etmek durumundayım bu nedenle tedbir almak istedim.

YldzEnes
Ad Soyad: Enes Yıldız

Re: Havada Sabit Kalma

Mesaj gönderen YldzEnes » 23 Ara 2020, 11:23

Takip

mcuyanik
Ad Soyad: Mustafa Can UYANIK

Mesaj gönderen mcuyanik » 23 Ara 2020, 15:03

Ben de acemiyim ve bu basligin takipsiciyim. Hadi birlikte sesli dusunelim belki ustadlar da bir el atar.

Gozluk drone baglantisinin koptugunu kontrol karti anlayabilir mi?

Kumandadan bir komut verilerek drone nun hareket etmesi engellenebilir mi?

Benim bildigim kumandada failsafe icin bir kanal/switch atamasi yapiyorlar. Goruntu gittiginde veya tehlike aninda drone'a failsafe sinyali gonderip gps ile geri donmesini sagliyor veya gps yoksa bulundugu yere inmesi saglaniyor. Tabi bu kontrolsuz inmeye düşme de deniyor.

Acaba kontrolsuz otonom kirimsiz inmek fpv dunyasinda mumkun mu?

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 23 Ara 2020, 15:09

Havada sabit kalan drone istiyorsanız dji alın. Fpv cihazların böyle bir amacı yok.

erendu
Ad Soyad: eren durak

Mesaj gönderen erendu » 23 Ara 2020, 15:30

Gps ile sabitleme mevcut.Yani sabitleme olayı var araştırın.Benim öğrenmek istediğimde sabitleme değil acil durumda dronu kurtarmak yani dron yere inmesin havada kalsın.

mcuyanik
Ad Soyad: Mustafa Can UYANIK

Mesaj gönderen mcuyanik » 23 Ara 2020, 16:45

berkerm4n yazdı: 23 Ara 2020, 15:09 Havada sabit kalan drone istiyorsanız dji alın. Fpv cihazların böyle bir amacı yok.

Malumunuz Dji lar ekseriyetli hazır sistemler ve içlerini elletmiyorlar. Fpv dünyasının racing ve freestyle dan öte bir do it yourself tarafı var ki bu yani benim en sevdiğim kısmı.

Bu nedenledir ki her zaman yeni şeylerin de ne derece yapilabilirligini sorguluyoruz.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 23 Ara 2020, 18:30

Hocam kartınızda gyro ve barometre varmı ona bakın eğer varsa havada sabir kalması zorda olsa sağlayabilir ama gps olmadığı için drone hafif hafif bir yere doğru hareket edicek ve istenmeyen bir yere çarpacak burada en mantıklı çözüm eğer barometre varsa kartta olduğu yere inmek olabilir veya drop gibi bir seçenek vardı motorları kapatıp olduğu yere düşer

Polish

Mesaj gönderen Polish » 25 Ara 2020, 13:59

Gps bağlamadan hiçbir şekilde olmaz. Fpv Drone'lara bağlanan gps'ler markasına göre 50-150 TL arasıdır. Son yıllarda popüler olan kuyruk kısmına bağlamaktır. Kaliteli ve markalı bir çok frame ile birlikte gps tutucu geliyor. Yok ise 3d baskı ile yapılabilir, veya modele özgü gps tutucu aliexpress den alınabilir.

Sistem, kumanda sinyali kesilmesi durumunda otomatik, video sinyali kesilmesi durumunda ise manuel (kumandaya atayacağanız switch ile) devreye girer. Havada sabit kalmaz, amaç kalkış yaptığı noktaya drone'u otonom olarak indirmektir. Yani RTH (return to home) yapar. "Betaflight gps rescue" diye arama yapın, bir sürü kaynak var. Ortalama 100 liralık gps modülü ve betaflight dan yapacağınız birkaç ayar ile drone'unuz düşmez, kaybolmaz (bağlantı ve ayarları doğru yaparsanız)

Gps modülünün birkaç farklı bağlanış şeklini ekliyorum.
images (37).jpeg
images (37).jpeg (23.59 KiB) 2889 kere görüntülendi
images (38).jpeg
images (38).jpeg (18.63 KiB) 2889 kere görüntülendi
images (40).jpeg
images (40).jpeg (28.62 KiB) 2889 kere görüntülendi
images (39).jpeg
images (42).jpeg

SkyLord
Ad Soyad: Serdar Bayram

Mesaj gönderen SkyLord » 25 Ara 2020, 16:38

Polish yazdı: 25 Ara 2020, 13:59 Gps bağlamadan hiçbir şekilde olmaz. Fpv Drone'lara bağlanan gps'ler markasına göre 50-150 TL arasıdır. Son yıllarda popüler olan kuyruk kısmına bağlamaktır. Kaliteli ve markalı bir çok frame ile birlikte gps tutucu geliyor. Yok ise 3d baskı ile yapılabilir, veya modele özgü gps tutucu aliexpress den alınabilir.

Sistem, kumanda sinyali kesilmesi durumunda otomatik, video sinyali kesilmesi durumunda ise manuel (kumandaya atayacağanız switch ile) devreye girer. Havada sabit kalmaz, amaç kalkış yaptığı noktaya drone'u otonom olarak indirmektir. Yani RTH (return to home) yapar. "Betaflight gps rescue" diye arama yapın, bir sürü kaynak var. Ortalama 100 liralık gps modülü ve betaflight dan yapacağınız birkaç ayar ile drone'unuz düşmez, kaybolmaz (bağlantı ve ayarları doğru yaparsanız)

images (37).jpegimages (38).jpegimages (40).jpegimages (39).jpegimages (42).jpeg
Hocam dji tarzı dronelar bu kadar stabil sabit kalmayı nasıl becerebiliyor acaba. Bunun bir yolu varmı

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 25 Ara 2020, 20:05

SkyLord yazdı: 25 Ara 2020, 16:38
Polish yazdı: 25 Ara 2020, 13:59 Gps bağlamadan hiçbir şekilde olmaz. Fpv Drone'lara bağlanan gps'ler markasına göre 50-150 TL arasıdır. Son yıllarda popüler olan kuyruk kısmına bağlamaktır. Kaliteli ve markalı bir çok frame ile birlikte gps tutucu geliyor. Yok ise 3d baskı ile yapılabilir, veya modele özgü gps tutucu aliexpress den alınabilir.

images (37).jpegimages (38).jpegimages (40).jpegimages (39).jpegimages (42).jpeg
Hocam dji tarzı dronelar bu kadar stabil sabit kalmayı nasıl becerebiliyor acaba. Bunun bir yolu varmı
Hocam onlarında geneli gps kullanıyor bazı tello tarzı donlarda gps yok onlarda sanırım altlarında bulunan bir sensör yardımıyla sabit kalabiliyor diye biliyorum

“Genel” sayfasına dön