ESC' ye ne oldu ?

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
Konuralp_d

ESC' ye ne oldu ?

Mesaj gönderen Konuralp_d » 01 Oca 2021, 19:37

öncelikle herkese iyi yıllar

Drone'u en son denememde havalandırmadım, takla atıp düşmüştü. Ardından bıraktım.
3-4 hafta sonra denemediğimde droneumun pil bağlantısını yaptım ve motorlardan hiçbir tepki alamadım.
FC hiçbir sıkıntı olmadan betaflight bağlanabiliyor ve alıcıda çalışıyor. Geriye kalan ise 4 in 1 esc olduğu için sıkıntının onda olduğunu düşünüyorum.

1-) Esc deki sıkıntıyı çözmem mümkün müdür ?
2-) Durduk yerde ESC neden bozulur ?

Daha öncede durduk yerde FC bozulmuştu, yeni stack aldım ve bu seferde ESC gitti,

- Benim yanlış yaptığım birşeyler mi var ?

Parçalar;

Mamba F405 Mini FC
Item name: F405 mini Betaflight Flight Controller
Input: 3~4S LIPO (11.1V~14.8V)
Mounting: 20mm/M2

Mamba F30 MINI ESC
Input: 3~4S LIPO (11.1V~14.8V)
Mounting: 20mm / φM2

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: ESC' ye ne oldu ?

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Oca 2021, 21:17

esc bozulabilir ama 4 esc nin birden gitmesi zor ihtimal. bağlantıları iyice bi kontrol ettin mi elektrik geliyor mu esc ye?

Konuralp_d

Mesaj gönderen Konuralp_d » 02 Oca 2021, 12:58

bağlantıları görsel olarak kontrol ettim bir sıkıntı gözükmüyor. Multimetre kullanarak kısa devre aradım, yok. ESC'ye elektrik geliyor.
Kontrol olarak bunları yaptım

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 04 Oca 2021, 20:55

Konuralp_d yazdı: 02 Oca 2021, 12:58 bağlantıları görsel olarak kontrol ettim bir sıkıntı gözükmüyor. Multimetre kullanarak kısa devre aradım, yok. ESC'ye elektrik geliyor.
Kontrol olarak bunları yaptım
merhaba esc ye elektrik geliyor ve hiç bir tepki göremiyor musun hocam doğru mu anladım. başlangıç tonu da mı çalmıyor esc. voltaj yeterli mi pilininin bir hücresi bozulmuş olabilir mi? kontrol ettin mi? birden bire komple susan bir esc ile karşılaşmamıştım daha önce.

escyi karta bağlayan konnektörü çıkarıp bir dene istersen. kısa devre olasılığı varsa onu elemek adına.

Sorunun kaynağı olarak aklıma gelen şey hiç bir tepki de alamıyorsan esc işlemcilerini destekleyen regulatörün kızarmış olabileceği. ters polarite bağlamışsan yanlışlıkla, bu yüzden olmuş olabilir.

Konuralp_d

Mesaj gönderen Konuralp_d » 05 Oca 2021, 00:18

ilginiz için teşekkür ederim, sorun pil ve esc arasındaymış, farklı bir pil takınca çalıştı(bağlantılarda farklılık yapmadan).
İşin garip tarafı kullandığım pil başka bir drone'da çalıştı.

“Genel” sayfasına dön