ESC Kalibrasyon problemi

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
DroneBilmez

ESC Kalibrasyon problemi

Mesaj gönderen DroneBilmez » 12 Şub 2021, 20:34

Merhaba, ilk kez bir drone yapiyorum ve elimde bunlar var:

Pixhawks 2.4.8 Ucus Kontrol Karti

Emax XA2212 1400KV DC Motor
40A ESC 2-4S Simonk ESC
4S1P 1300mAh 75C 14.8V LiPo

Flysky Verici FS-T4B
Flysky Alici FS-R6B
Aliciyi beslemek icin 12V to 5V donusturucu
PPM encoder/buzzer

Mission Planner versiyonu: 1.3.74

Bu ayarlarla yazilimi icine yukledim [Copter 4.0.6 OFFICIAL]:
Resim

Ivmeolcer ve Pusula ayarlarinda bir sorunum olmadi.

Radyoyu kalibre ettim:

Ama ESC leri bu link ve videodaki gibi kalibre etmeye calistigimda:
https://ardupilot.org/copter/docs/esc-calibration.html

Sonucu bu oludu:

ESC ler hic "ritmik" bir ses cikarmiyor, lipe tanima veya kumandayla yaptiklarimi algilamiyor, ama kumanda kalibrasyonu yaparken degerler kayit ettim ilk videoda gosterdigim gibi. Sorunun ne oldugundan emin degilim. Yardimci olabilirmisiniz? Tesekkuler

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Re: ESC Kalibrasyon problemi

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 12 Şub 2021, 23:45

Hocam videodaki gibi yapmak yerine şunu yapabilirisiniz
İlk önce esclerin hepsini pixhawkda sökün ve pil bağlantılarını kesin ilk önce 1. Escyi pixhawk a takın ve sadece pixhawk a güç verin pixhawkı arm edin ve gazı max yapın daha sonra 1. Escyi güç verin belli bir ses geldiğinde minumum gaz verin daha sonra zaten kalibrasyon tamamlanmış olur. Bunu sırayla tek tek bütün esclere yapabilirsiniz.

DroneBilmez

Mesaj gönderen DroneBilmez » 13 Şub 2021, 17:11

Xxgamer45 yazdı: 12 Şub 2021, 23:45 şunu yapabilirisiniz
Cevap icin tesekkurler. Denedim ancak ayni sonucu aldim. Yabanci forumlarda da cevap ariyorum ancak henuz ise yarayan birsey bulamadim:
https://discuss.ardupilot.org/t/receive ... ions/67567

Yukarida sordugumu burada da sorayim.

Sanirim problemim "Radyo" da ama tam olarak ne oldugundan emin degilim. Ilk dronum oldugu icin hangi kaynagin dogru bilgi verdiginden emin de olamiyorum hepsini deniyorum.

Elimdeki "Radyo kalibrason" bilgilerindeki [yukaridaki "Radyo Kalibrasyon" videosunda gorunen] degerlerin arasinda "throttle" degeri cok yuksek gorunuyor. 1126-1818 arasinda. Bu degerlerde Trim Sliderlara dokunmadim hic, ortadalar. En asagi ceksemde farkli bir sonuc almiyorum, ESC ler armlanmiyor.

Tahminim olan sorun radyo balantilarimda:
Resim

Arastirdigimda buldugum baglantilar bu sekilde:
PPM Encoder:
Resim

Receiver:
Resim

Ancak anlamadigim seyler:
  • Neden Encoder listesinde throttle(3 lu kablo) CH1 e ama RC listesinde CH3 e baglaniyor
  • Neden kanallar CH1, CH2 veya IN1, IN2 diye isimlendirilmis. Throttle, Pitch, Yaw yazsalar cok daha kolay olucak hersey

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 13 Şub 2021, 17:16

DroneBilmez yazdı: 13 Şub 2021, 17:11
Cevap icin tesekkurler. Denedim ancak ayni sonucu aldim. Yabanci forumlarda da cevap ariyorum ancak henuz ise yarayan birsey bulamadim:

Sanirim problemim "Radyo" da ama tam olarak ne oldugundan emin degilim. Ilk dronum oldugu icin hangi kaynagin dogru bilgi verdiginden emin de olamiyorum hepsini deniyorum.

Elimdeki "Radyo kalibrason" bilgilerindeki [yukaridaki "Radyo Kalibrasyon" videosunda gorunen] degerlerin arasinda "throttle" degeri cok yuksek gorunuyor. 1126-1818 arasinda. Bu degerlerde Trim Sliderlara dokunmadim hic, ortadalar. En asagi ceksemde farkli bir sonuc almiyorum, ESC ler armlanmiyor.

Resim

PPM Encoder:
Resim

Receiver:
Resim

• Neden Encoder listesinde throttle(3 lu kablo) CH1 e ama RC listesinde CH3 e baglaniyor
  • Neden kanallar CH1, CH2 veya IN1, IN2 diye isimlendirilmis. Throttle, Pitch, Yaw yazsalar cok daha kolay olucak hersey
3lü kanvlo kullanmasının throtle alakası yok herhangi bir kanalda olabilirdi oradaki 3 lü kablonun nedeni encoder a gnd ve tv bağlantısı sağlamak.
Birde escleri direkmen alıcıya 3ch kanala takarak dene

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 13 Şub 2021, 18:29

DroneBilmez yazdı: 13 Şub 2021, 17:11

Resim

PPM Encoder:
Resim

Receiver:
Resim

Hocam attığınız linkleri ve resimleri inceleyemedim ama bir şey soracağım normal olarak arm oluyor mu motorlar yoksa sadece kalibrasyon da mı sorun oluyor
.

DroneBilmez

Mesaj gönderen DroneBilmez » 14 Şub 2021, 00:36

Yusufkg yazdı: 13 Şub 2021, 18:29 normal olarak arm oluyor mu motorlar yoksa sadece kalibrasyon da mı sorun oluyor
Arduino ya baglayip [motor.writeMicroseconds();] komutuyla 1000 le 2000 arasinda sinyal gonderince 1064 den sonra motorlar donmeye basliyor. Bu armlaniyor demek mi emin degilim. Ilk kez ilgilendigim icin quad-copter yapmakla bilmedigim seylere denk geliyorum surekli.

Kumanda ile (kumandayi) kapatip acmak disinda Pixhawks dan geri donus alamiyorum (ses olarak), ancak bilgisyara baglayinca kumandadan (yukaridaki "MIssion planner Radyo Kalibrasyonu" videomda gorundugu gibi) kumandayi gordugunu goruyorum.

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 14 Şub 2021, 10:44

DroneBilmez yazdı: 14 Şub 2021, 00:36
Yusufkg yazdı: 13 Şub 2021, 18:29 normal olarak arm oluyor mu motorlar yoksa sadece kalibrasyon da mı sorun oluyor
Arduino ya baglayip [motor.writeMicroseconds();] komutuyla 1000 le 2000 arasinda sinyal gonderince 1064 den sonra motorlar donmeye basliyor. Bu armlaniyor demek mi emin degilim. Ilk kez ilgilendigim icin quad-copter yapmakla bilmedigim seylere denk geliyorum surekli.

Kumanda ile (kumandayi) kapatip acmak disinda Pixhawks dan geri donus alamiyorum (ses olarak), ancak bilgisyara baglayinca kumandadan (yukaridaki "MIssion planner Radyo Kalibrasyonu" videomda gorundugu gibi) kumandayi gordugunu goruyorum.
Hocam kumandadan pixhawksdan geri dönüş alıyorsunuz işte kalibrasyon kısmında gözüküyor çünkü, şimdi ben arm olup olmadığını esc sinyal kablolarında bir sorun olup olmadığını anlamak için sordum eğer escler düzgün şekilde bağlandıysa direk kumandadan arm oluyor mu, cevap hayır ise kumandayı tekrar kalibre edin ve kalibre ederken gaz kolunu yani throtle kolunu en aşağıya kadar indirmeyin ve o şekilde kalibrasyonu tamamlayın, çok az bir boşluk olsa yeter
.

“Genel” sayfasına dön