Kargo ve gümrük sorunları

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
fast0106
Ad Soyad: fastt

Kargo ve gümrük sorunları

Mesaj gönderen fast0106 » 17 Ağu 2018, 20:03

Arkadaşlar ben yurtdışından arça siparişi veya drone siparişi çok veriyorum. Bazen gümrükde sıkıntı olabilir diye endişeleniyorum. Şöyle bir durum var aynı droneyi 2 adet aynı anda verirsm gümrük sıkıntı çıkartır mı? Ayrıca gümrük kayıtlarını tutarken alıcının ismine göre mi yoksa adrese göre mi tutuyorlar acaba. bilginiz yada öneriniz nedir. zaten dolar yüksek birde gümrük vergisi ödemek istemiyorum. adamlar ticari faliyet der vergi alır felan Allah korusun :D

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Re: Kargo ve gümrük sorunları

Mesaj gönderen Boga67 » 17 Ağu 2018, 20:42

Mrb. Hersey getir istersen. Ülkemizde kanun derki yurtdışı getirtilen ürünlerden 30$ üzeri %20 vergiye tabidir. Buradan sonrası senin şansına bağlı PTT kargo rastgele bakabilir. Ozaman kanutlayıcı belgeyi göster vergini öder alırsın.
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 17 Ağu 2018, 21:01

Boga67 arkadaşınızın söylediklerine ek olarak;

. Eğer tüzel kimliğiniz yok ise, vergisini ödemeyi kabul etseniz dahi bir adetten fazla getirme hakkınız bulunmuyor. Dolayısıyla gümrüğe takılırsanız görevli paketi geri iade etmek zorunda. Ama siz birini kendime birini de arkadaşım aldım dersiniz, görevli de bunu kabul eder, orası sizin aranızda :D

. Paket içerisinde lipo pil varsa ve gümrüğe takılırsanız, yine görevli paketi iade etmek zorunda. Çünkü ülkeye kargo yolu ile lipo girişi yasaktır. Ama siz abi etme dersiniz, o da kabul eder, o da sizin aranızda :D

. Paketiniz ne kadar büyükse ve ne kadar ağırsa gümrüğe takılma riskiniz o kadar fazla. Bu sebeple en azından ürünleri tek tek ısmarlamak en mantıklısı. Benim tecrübelerime göre 220mm bir drone paketi büyüklüğünde ve ağırlığındaki tüm paketlerin (örn: kumanda, fpv gözlüğü vs.) %20-30 gümrüğe takılma ihtimali var.

. Aldığınız drone 500 gr.'dan fazla ise sivil havacılığa giderek kayıt yaptırmalısınız. Paketiniz mühürlenir ve sivil havacılıkdaki prosedürü izlemelisiniz.

. Fiyat olarak paketin üzerinde göndericinin yazdığı veya sizin özellikle yazdırdığınız fiyatın bir önemi yok. Görevli öncelikle fiyatı sözlü beyan etmenizi ister ve eğer yanlış bir fiyat söylediğinize kanaat getirirse fiyatı kendi belirler. Belirlenen fiyat üzerinden de vergi uygulayabilir. Örneğin sizin 700 tl'ye aldığınız cihaza "bunun fiyatı 3000 tl" diyebilir ve eğer ikna edemezseniz ya ürünü iade edebilir ya da o fiyat üzerinden vergilendirilirsiniz.

Kolay gelsin
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 17 Ağu 2018, 22:25

hocam sormak istediğim şu:
şimdi ben 2 adet aynı drone aldım. aynı anda sipariş verdim. mantıklı olan birinin isim kısmına a kişisi diğerinin ise b kişisi yazmak mı? ama adresler aynı. sizce bunu ticari kabul edip sorun çıkartılar mı? yoksa farklı isimlere geldiği için problem olmaz mı?
tabi ürünler aynı paket içerisinde gelmeyecek iki farklı paket şeklinde gelecek ama aynı anda sipariş verdim

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Ağu 2018, 22:37

İki ayrı paket ise ve paketler uygun ağırlık ve boyutta ise, aynı isme ve aynı adrese gönderilmiş olsalar dahi sorun çıkacağını sanmıyorum.

Ama ben olsam ekstra önlem olarak yine de araya 1-2 gün koyardım. Hani oldu ya, iki paket gümrüğe arka arkaya girdi, o arada bir görevlinin gözü takıldı, aynı renkte aynı boyutta yan-yana iki paket, aldı da baktı da aynı adresi gördü de filan.... Zor ama ne olur ne olmaz 1-2 gün ara iyidir :D

fast0106

Mesaj gönderen fast0106 » 18 Ağu 2018, 00:10

Hocam geçen bir urun sipariş ettim 7 gün sonra aynisindan. Bir tane daha verdim bir baktım hepsi bir gekdi. Allah'tan sorun çıkmadı. Galiba bu kargo firması gemi nin mi uçağın mi dolmasını bekliyor.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 18 Ağu 2018, 00:22

Hocam mesleğimde müşterilerim arasında oldukları için yakınen biliyorum, bu chartering firmaları aynen dediğiniz gibidir. Farklı chartering firmaları Hem gemiler, hem de uçaklar için konteynerler dolana dek yük toplarlar. Sonra konteyner dolunca ilk uçakla/gemiyle yola çıkar. Bana kalırsa BG'un bu kadar hızlı gönderim sağlıyor olabilmesi de depolarının bulunduğu bölgelerdeki chartering olayını çözmüş olmaları. Tabi çok yüklü miktarda yolladıkları için otomatikman konteynerleri de hızlıca doldurabiliyorlar. Tabi bu sadece bir tahmin.

“Genel” sayfasına dön