Drone limitleri

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
merter
Ad Soyad: merter kamacı

Drone limitleri

Mesaj gönderen merter » 04 Oca 2019, 01:08

Arkadaşlar F450 gövde vb. bir gövde ile maksimum kaç metre irtifaya çıkabilirim. Veya şöyle sorayım İnternetten satılan parçalar ile en fazla irtifa ve kumanda menzili ne kadar olabilir ?

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: Drone limitleri

Mesaj gönderen Serdarr » 04 Oca 2019, 01:30

120 mt yükseklik yasal sınır diye biliyorum hocam ihlal etmemekte fayda var.
Uzaklık olarak Kumanda menzili tartışır.
Frsky kumandalara uzun menzil modülleri eklenip kilometrelerce yol yapılabiliyor teknik olarak.
Ama ortalama bir kumanda 500-1000m arası gibi.
Uçuşa devam 😬😬

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 04 Oca 2019, 02:17

Serdarr arkadaşımıza katılıyorum. Ve ekliyorum.

Bir kere doğrudan dikine tırmanış yapmanız lazım. Dolayısıyla FPV ve Kumanda menzillerini 2 ve 3. sıralara koyarak, önce enerjiyi hesap etmeniz daha doğru olur. Dört motora sürekli güç vererek yükseklere tırmanış, drone denen minimum 3-4 motorlu perforans cihazların doğasında pek yok. Uçuş süreniz epeyce kısa olacaktır.

Kumanda mesafeniz teknik olarak 1-2 km desek bile, ben birkaç yüz metrenin üzerinde failsafe'e kalırsınız diye düşünüyorum. Çok yükseklerden sinyal alışverişi de kolay değil. Tüm alıcı ve vericilerinizi yüksek irtifaya göre seçmeli ve konumlandırmalısınız. En kaliteli ekipmanı alırsanız, açık ve güneşli bir havada belki 300-500 metre üzeri olabilir. Ekipmanınıza göre değişir. Aynı kurallar FPV ekipmanınız için de geçerli. Alıcı ve verici tarafında özenle seçilmiş ve konumlandırılmış bileşenlere ihtiyacınız olacaktır.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

merter
Ad Soyad: merter kamacı

Mesaj gönderen merter » 04 Oca 2019, 19:07

bu soruyu şunun için sordum. Piyasada satılan kaliteli droneların uçuş özelliklerine yaklaşabilirmiyiz hatta geçebilirmiyiz. Mesela dj mavic 2 gibi.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 04 Oca 2019, 23:36

merter yazdı: 04 Oca 2019, 19:07 bu soruyu şunun için sordum. Piyasada satılan kaliteli droneların uçuş özelliklerine yaklaşabilirmiyiz hatta geçebilirmiyiz. Mesela dj mavic 2 gibi.
Ne beklediğinize bağlı...
Hangi gözle baktığınıza bağlı...

Şunu demek istiyorum;
Eğer bir fotoğrafçı gözüne sahipseniz ve profesyonel çekimler yapmaya ihtiyacınız varsa, kişisel fikrim odur ki, 6 tane mavic parası harcasanız yine o kaliteyi ve özellikleri yakalayamazsınız.

Eğer amatör çekimler yapacaksanız ve uğraşacak bolca boş vaktiniz varsa, sizi tatmin edebilir.

Uçuş otomasyonları olarak ise henüz dji özelliklerini yakalayabilecek seri üretim ürünlere sahip değiliz. Adam gibi çalışan "beni takip et" ya da "çarpışma önleyici" gibi özellikleri henüz dji'lar gibi kullanamıyoruz.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

ghostcorc
Ad Soyad: Senol Tetik

Mesaj gönderen ghostcorc » 14 Oca 2019, 13:04

youtube da bir videoya rastladım kurtköyden drone u kaldırıp ömerli barajına doğru uçurdular riske girmemek için pil %57 idi zannedersem geridönüşe geçtiler özel anten kullanıyorlardı hava rüzgarsızdı ve mesafe 10.300 metre idi yanlış hatırlamıyorsam...ama yukardada paylaşıldığı gibi bayağı masraflı bir denemeydi ve üşenmedim izledim ..

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön