Tanışma kaynaşma

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
AnkaDrone
Ad Soyad: FATIH COŞKUN

Tanışma kaynaşma

Mesaj gönderen AnkaDrone » 18 Mar 2019, 17:09

Merhaba Öncelikle böyle bir platformu açtığınız için teşekkür ederim.
Formunuzda yaptığım dron ile ilgili bir takım sorularım var bunların nasıl üstesinde geleceğimi de bilemiyorum bu konuda sizlerden yardım almak istiyorum ancak formda bunu nasıl yapacağımı da bulamadım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. :D :D :D

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Re: Tanışma kaynaşma

Mesaj gönderen Boga67 » 18 Mar 2019, 17:19

Hoşgeldiniz tam yerindesiniz sorun yazın çözelim.🙂
Ama önce aynı konu varsa arama bölümüne yazın okuyun inceleyin çözemediniz yazın çözülsün.😎
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 18 Mar 2019, 17:27

Hoş geldiniz. Hobideki seviyenizi bilemediğim için eğer yeni başlıyoranız, öncelikle forumdaki yeni başlayanlar bölümündeki konuları okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca, forum kurucusu Gökhan bey'in youtube kanalındaki videoları da izlemenizi tavsiye ederim. Karşılacağınız çoğu problemin çözümleri bu videolar içerisinde mevcut.. Yine de çözülmeyen problemler olursa burada herkes elinden gelen desteği verecektir.

Ayrıca, sadece çözemediğiniz problemleri paylaşmakla kalmayıp, karşılaşıp çözüm bulduğunuz problemleri de paylaşırsanız aynı problemleri yaşayan arkadaşlar da çözüme çabuk kavuşmuş olur.

Kırımsız uçuşlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 18 Mar 2019, 18:12

Hoşgeldiniz. Aradığınızı bu mecrada bulacağınıza eminim. İyi forumlar ;)
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 18 Mar 2019, 19:48

Ankaradanmısınız?

Kullanıcı avatarı
AnkaDrone

Mesaj gönderen AnkaDrone » 19 Mar 2019, 10:57

İlgi ve alakanız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim Madem ki sorunumu bu ekranda yazabiliyorum o zaman buyurun
Öncelikle beni bu belaya Sokan zaten Gökhan Beyin videoları oldu :) onun hazırladığı videoları izlerken gaza geldim ve kendimi dron toplarken buldum.
Benim sorunum şu.
Holybro Kakute F4 STM32F405 Kontrolcü
Tekko 32 4in1 ESC kullanıyorum.
Dron yapımında henüz bir başarım yok. bu güne kadarki tecrübelerim sadece izlediğim videolardan ibaret. Ayrıca Elektronik Mühendisiyim. Cihazım da sorunum kalkarken sola bazende sağa takla atıyor. kumanda trim ayarları mı yaptım. yazılım üzerinde baktığımda dron sabit bir şekilde duruyor. gyro kalibrasyonunu da yaptım. pervane ve motor dönüş yönlerim de doğru. ESC kalibrasyonunu da emin olmamak la birlikte doğru yaptığımı düşünüyorum. yalnız dikkatimi çeken bir nokta var ki Yazılım üzerinde motorları tek tek çalıştırdığımda 3. motora konut verdiğimde resim de gösterildiği gibi değilde 4. motor çalışıyor. 4. motora komut verdiğimde ise 3. motor çalışıyor. 1 ve 2 de sorun yok eğer sorun bundan kaynaklanıyor ise bu durumu nasıl düzeltebilirim. Yada başka bir öneriniz var mıdır? vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 19 Mar 2019, 10:59

AnkaDrone yazdı: 19 Mar 2019, 10:57 İlgi ve alakanız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim Madem ki sorunumu bu ekranda yazabiliyorum o zaman buyurun
Öncelikle beni bu belaya Sokan zaten Gökhan Beyin videoları oldu :) onun hazırladığı videoları izlerken gaza geldim ve kendimi dron toplarken buldum.
Benim sorunum şu.
Holybro Kakute F4 STM32F405 Kontrolcü
Tekko 32 4in1 ESC kullanıyorum.
Dron yapımında henüz bir başarım yok. bu güne kadarki tecrübelerim sadece izlediğim videolardan ibaret. Ayrıca Elektronik Mühendisiyim. Cihazım da sorunum kalkarken sola bazende sağa takla atıyor. kumanda trim ayarları mı yaptım. yazılım üzerinde baktığımda dron sabit bir şekilde duruyor. gyro kalibrasyonunu da yaptım. pervane ve motor dönüş yönlerim de doğru. ESC kalibrasyonunu da emin olmamak la birlikte doğru yaptığımı düşünüyorum. yalnız dikkatimi çeken bir nokta var ki Yazılım üzerinde motorları tek tek çalıştırdığımda 3. motora konut verdiğimde resim de gösterildiği gibi değilde 4. motor çalışıyor. 4. motora komut verdiğimde ise 3. motor çalışıyor. 1 ve 2 de sorun yok eğer sorun bundan kaynaklanıyor ise bu durumu nasıl düzeltebilirim. Yada başka bir öneriniz var mıdır? vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba hoşgeldiniz 😁

Evet, sorunu kendiniz bulmuşsunuz. Çözümü ise şu şekilde resource remapping;

I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Boga67
Ad Soyad: Önder Urg

Mesaj gönderen Boga67 » 19 Mar 2019, 11:12

Yazılım olarak düzeltmeden önce fcniz tower set ise escden gelen sinyal uclarına dikkat edin sıralama aynı olmalı. Yoksa neden hatalı ??
(Bazen 4n1 esc de sıralama ucları 1243 olarak gelir)
Ayrı kendiniz lehimlediniz ise sıralama yanlış olmuştur. 3 ile 4 lehimleri değiştirin
DJI-Phantom2 & Eachine QX105 Mini
RealccX214 KK20Minitower
Zmr250Gps
Trex500-Trex450- (satılık helikopterler)
SATILIK Drone parçaları
BN 880. Noxef4 deluxe
3"&5" drone setleri gps motor vS.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 19 Mar 2019, 11:21

Ayni sorunu bildigim halde ben lehim duzeltirken 2noku motorun kablosunu 3e ve 3 nolu mitorun kablosunu 4 nolu pad e lehimleyerek yasadim. Benim escde siralam 1-3-2-4 ben 1-2-3-4 duz mantik lehimlemisim 😀

Sizde d3 benzer bir durum olabilir resource maping oncesi baglantilari kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
Yusuf
Ad Soyad: Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 19 Mar 2019, 11:28

AnkaDrone yazdı: 18 Mar 2019, 17:09 Merhaba Öncelikle böyle bir platformu açtığınız için teşekkür ederim.
Formunuzda yaptığım dron ile ilgili bir takım sorularım var bunların nasıl üstesinde geleceğimi de bilemiyorum bu konuda sizlerden yardım almak istiyorum ancak formda bunu nasıl yapacağımı da bulamadım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. :D :D :D
Hoşgeldiniz
:arrow: 3d Printer Baskı Siparişleriniz ve Fiyat Teklifi Almak İçin:

https://www.3dbaskisiparis.com/?tracking=5c80e486c8b99

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 19 Mar 2019, 12:09

merhabalar hoşgeldiniz.

ben de arkadaşlara katılıyorum. kakute gibi müstakil bir firmware hedefi bulunan bir kartta yanlış pinlerde yanlış sinyal pek olası gelmedi klon bir kart olsa belki olabilirdi ama kakute için değil. motor sinyal sıralaması ve kablolamasına ve kullandığınız betaflight firmware hedefine dikkat etmekte fayda var.

Kullanıcı avatarı
AnkaDrone

Mesaj gönderen AnkaDrone » 19 Mar 2019, 20:05

Ustalar Yazılarınız dan sonra akşamı zor ettim. Eve bir hışımla geldim ve video daki gibi motor sıralamasını değiştirince sorun düzeldi. Ellerinize emeğinize sağlık. en azından artık dron havalanıyor. Ev ortamında olmamdan ötürü. detaylı bir deneme yapamadım. ama bundan sonra bir sorun çıkacağını sanmıyorum, ama çıkarsa da hiç sorun değil sizler buradasınız:)
Teşekkürler...

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 20 Mar 2019, 08:53

Kablolara bakmadınız mı? Diğer arkadaşların dediği gibi bence resource mapping'e gerek kalmadan kabloyu değiştirerek olurdu bu iş gibime geliyor... Kakute ile Tekko'yu birbirine bağladığınız 8 pin konnektörün kabloları iki tarafta da aynı yere mi bağlı kontrol edin... Kablonun kendisinde sıralamada hata yoksa çalışması lazım... Çünkü Kakute ve Tekko'nun SH konnektör kablo sıralaması aynı...

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
AnkaDrone

Mesaj gönderen AnkaDrone » 21 Mar 2019, 12:13

Hocam ESC ve kontrolcü elime geçtiğinde bunların bağlantısını sağlayan kablo kutunun içinden çıkmadı. İstedim ama cevap verme tenezzülde bile bulunmadılar bende bağlantıyı kendim yaptım. Bu sorunu yaşamadan öncede bağlantının kontrollerini yapmıştım zaten. ama sorun olsaydı bile yazılım üzerinden düzeltmek daha kolay oldu. Yine öyle yapardım.
Cevabın için yinede teşekkür ederim.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön