GÜMRÜK MUAFİYETİ KALDIRILDI GEÇMİŞ OLSUN. ötv listesi güncellendi.

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: GÜMRÜK MUAFİYETİ KALDIRILDI GEÇMİŞ OLSUN. ötv listesi güncellendi.

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 22 May 2019, 17:08

Thanostos yazdı: 22 May 2019, 12:34 Yani yaklaşık 1000tl lik sepetimde 25-30tl tariff sigorta çıkıyordu bana 1 hafta önce
Hangi kargo gönderi seçeneğinde olduğu önemli! Turkish direct mailde hep sıfır olur. Kargo ücreti de 3-5-8 hadi max 10... Ama diğer seçeneklerde tarif ürünün değerine göre artar...

Kullanıcı avatarı
armagan
Ad Soyad: armagan kara

Mesaj gönderen armagan » 22 May 2019, 22:58

arkadaşlar, bir ürün alacağım bu ürünü İngiltere deki akrabama banggood dan adresini ekleyip gondersem olurmu ?
kendim cevap vereyim ; olmuyor başka hesap açmak lazım türkiye kredi kartını da kabul edermi o da muamma :mrgreen:
En son armagan tarafından 23 May 2019, 01:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 May 2019, 23:56

arkadaşlar bu kdv meselesi hakkında bir yazıya ulaştım. Başkent üniversitesinde vergi uzmanı bir hocamız kdv ile ilgili bir değerledirmede bulunup ürünlere kdv ninde ekleneneceğini yazmış.

Dr. Ozan Bingöl söyle yazmış:

“Tabi vergi kanunları birbirinden bağımsız değil. Birinde yapılan değişiklik domino etkisi ile bir diğerini etkiliyor. Yurtdışından posta veya kargo yolu ile getirilen eşyada gümrük muafiyetinin kaldırılması KDV Kanununda gümrük muafiyetine bağlı olarak uygulanan KDV istisnasını da tetikledi. Böylece, yurtdışından posta ve kargo yoluyla ürün alanlar bu ürünler için ayrıca ürünün tabi olduğu KDV oranı üzerinden bir de KDV ödeyecekler. Yurtdışından getirilen ürünlerin genelde %18 oranlı ürünlerden olacağını söylemek mümkün.”

içiniz karardı değil mi? :)

daha sonra buna başka bir makalede cevap verilmiş.bilemiyorum daha önce çıkan bu kdv haberlerinin kaynağı hoca olabilir.

cevap verilen makale
Fedai Aydın
Yeminli Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi

http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/fedaiaydin/006/

hoca da sitesinde galiba yazısını güncelleyerek üstteki makaleye link vermiş. makaleyi okuyun dostlar.

şimdi hocanın(Dr Ozan Bingöl) acayip tespitleri var

tespit 1

" Gümrük idaresinin ilgili ürünün ÖTV’ye tabi olup olmadığını tespit için ürün paketini açarak incelemesi bir tür zaruret haline gelebilecek. Bu ise, söz konusu ürünü alanlara gümrük sunum ücreti altında bir bedelin yansıtılmasını gerektirebilecek."

tespit2

Bir uyarıyı da alıcılara yapalım. Vergiler nedeniyle posta ve kargo yoluyla alınan ürünlerde denetimler artırılacak. Bu durum, ürünün gerçek bedeli ile gümrük işlemlerine tabi gösterilen bedelleri arasındaki farkları da ortaya çıkarabilecek. Bu yöndeki tespitler yurtdışından yapılan küçük alışverişlerde pek çok vatandaşı gümrük kaçakçısı konumuna düşürebilir. Aman dikkat!

ve son olarak fedai aydının kdv tespiti

1500 Avro ve Altında Posta veya Kargo Yoluyla Satın Alınan Ürünlerde KDV Olacak mı?

4458 Sayılı Gümrük Kanununun 167’nci maddesi ile KDV Kanununun 52’nci maddesi gereği, tek ve maktu tarife KDV de dahil edilerek belirlendiği için kıy­me­ti 1500 Euro­’­yu geç­me­mek şar­tıy­la, yurtdışından pos­ta veya hız­lı kar­go ta­şı­ma­cı­lı­ğı yo­luy­la ge­len eş­ya­nın de­ğe­ri üze­rin­den maddede belirtilen oranlarda tek ve mak­tu bir ver­gi tah­sil edilecek olup, ayrıca gelen eşyanın değeri üzerinden KDV ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Yurtdışından pos­ta veya hız­lı kar­go ta­şı­ma­cı­lı­ğı yo­luy­la ge­len eş­ya­ için 1500 Euro’ya kadar tüm vergileri kapsayacak şekilde tek bir oran uygulanmakta iken, bu tutarın (1500 Euro’nun) üzerindeki bir eşyada, gümrük vergisinin yanında KDV, ÖTV gibi ithalata ilişkin diğer tüm mali yükümlülüklerin de ödenmesi gerekmektedir. (Aydın, 2019)

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 23 May 2019, 00:49

gokhanyanki yazdı: 22 May 2019, 23:56 arkadaşlar bu kdv meselesi hakkında bir yazıya ulaştım. Başkent üniversitesinde vergi uzmanı bir hocamız kdv ile ilgili bir değerledirmede bulunup ürünlere kdv ninde ekleneneceğini yazmış.

“Tabi vergi kanunları birbirinden bağımsız değil. Birinde yapılan değişiklik domino etkisi ile bir diğerini etkiliyor. Yurtdışından posta veya kargo yolu ile getirilen eşyada gümrük muafiyetinin kaldırılması KDV Kanununda gümrük muafiyetine bağlı olarak uygulanan KDV istisnasını da tetikledi. Böylece, yurtdışından posta ve kargo yoluyla ürün alanlar bu ürünler için ayrıca ürünün tabi olduğu KDV oranı üzerinden bir de KDV ödeyecekler. Yurtdışından getirilen ürünlerin genelde %18 oranlı ürünlerden olacağını söylemek mümkün.”

daha sonra buna başka bir makalede cevap verilmiş.bilemiyorum daha önce çıkan bu kdv haberlerinin kaynağı hoca olabilir.

cevap verilen makale
Fedai Aydın
Yeminli Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi

hoca da sitesinde galiba yazısını güncelleyerek üstteki makaleye link vermiş. makaleyi okuyun dostlar.

tespit 1

" Gümrük idaresinin ilgili ürünün ÖTV’ye tabi olup olmadığını tespit için ürün paketini açarak incelemesi bir tür zaruret haline gelebilecek. Bu ise, söz konusu ürünü alanlara gümrük sunum ücreti altında bir bedelin yansıtılmasını gerektirebilecek."

tespit2

Bir uyarıyı da alıcılara yapalım. Vergiler nedeniyle posta ve kargo yoluyla alınan ürünlerde denetimler artırılacak. Bu durum, ürünün gerçek bedeli ile gümrük işlemlerine tabi gösterilen bedelleri arasındaki farkları da ortaya çıkarabilecek. Bu yöndeki tespitler yurtdışından yapılan küçük alışverişlerde pek çok vatandaşı gümrük kaçakçısı konumuna düşürebilir. Aman dikkat!

1500 Avro ve Altında Posta veya Kargo Yoluyla Satın Alınan Ürünlerde KDV Olacak mı?

4458 Sayılı Gümrük Kanununun 167’nci maddesi ile KDV Kanununun 52’nci maddesi gereği, tek ve maktu tarife KDV de dahil edilerek belirlendiği için kıy­me­ti 1500 Euro­’­yu geç­me­mek şar­tıy­la, yurtdışından pos­ta veya hız­lı kar­go ta­şı­ma­cı­lı­ğı yo­luy­la ge­len eş­ya­nın de­ğe­ri üze­rin­den maddede belirtilen oranlarda tek ve mak­tu bir ver­gi tah­sil edilecek olup, ayrıca gelen eşyanın değeri üzerinden KDV ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Yurtdışından pos­ta veya hız­lı kar­go ta­şı­ma­cı­lı­ğı yo­luy­la ge­len eş­ya­ için 1500 Euro’ya kadar tüm vergileri kapsayacak şekilde tek bir oran uygulanmakta iken, bu tutarın (1500 Euro’nun) üzerindeki bir eşyada, gümrük vergisinin yanında KDV, ÖTV gibi ithalata ilişkin diğer tüm mali yükümlülüklerin de ödenmesi gerekmektedir. (Aydın, 2019)
o zaman, saticiya diyecez ki, paket uzerine grrcek tutari yaz. Cunku sonra biz1 ugradacaz yok ekstreydi fatursydi suydu buydu. Onu da gectim kacakci damgasi yemek an meselesi.

Tavuk corbasinin suyunun suyunun suyu seklinde vergi olmayacak. Okkali bir vergi tek seferde oturtulacak...

Benim1 anladigim bundan ibaret...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 May 2019, 01:27

hknshbz yazdı: 23 May 2019, 00:49
gokhanyanki yazdı: 22 May 2019, 23:56 arkadaşlar bu kdv meselesi hakkında bir yazıya ulaştım. Başkent üniversitesinde vergi uzmanı bir hocamız kdv ile ilgili bir değerledirmede bulunup ürünlere kdv ninde ekleneneceğini yazmış.

cevap verilen makale
Fedai Aydın
Yeminli Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi

tespit 1

tespit2

o zaman, saticiya diyecez ki, paket uzerine grrcek tutari yaz. Cunku sonra biz1 ugradacaz yok ekstreydi fatursydi suydu buydu. Onu da gectim kacakci damgasi yemek an meselesi.

Tavuk corbasinin suyunun suyunun suyu seklinde vergi olmayacak. Okkali bir vergi tek seferde oturtulacak...

Benim1 anladigim bundan ibaret...
uygulama başlayınca göreceğiz şimdiye kadar kimse kaçakçısınız demedi aynı sistemde. uygulama ile belli olur her şey.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 May 2019, 12:40

yaptığım kdvli hesap cetveli arkadaşları kokutunca ben de v2 versiyonunda kdv, verginin vergisi kısımlarını çıkardım sadece gümrük ve ötv hesabı yapıyor. aşağıdaki linkten ulaşabilir gümrük ötv hesabı yaptırabilirsiniz. ürün fiyatını girip entere basmanız yeterli.

https://sheet.zoho.com/sheet/editor.do? ... f78c42a30b
Dosya ekleri
gümrük hesap.jpg
En son gökhan YANKI tarafından 24 May 2019, 23:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
armagan
Ad Soyad: armagan kara

Mesaj gönderen armagan » 23 May 2019, 12:43

Gökhan hocam,hedef ben miyim? :lol: ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorsunuz! ayıp oluyor :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 23 May 2019, 12:53

armagan yazdı: 23 May 2019, 12:43 Gökhan hocam,hedef ben miyim? :lol: ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorsunuz! ayıp oluyor :mrgreen:
gene mi memnun edemedik seni :lol: bundan sonrası benden çıkıyor devlet baba ilgileniyor ilerisi ile. bu sefer neyden vazgeçirdik acaba merak ettim

ötv kdv gümrüklü fiyatlar hakkaten adam korkutuyordu neydi onlar yav o hesabı gören birşey almaz. başka çok kişi de vazgeçmiştir şimdi daha bir sevimli eskiye göre. artık ölümü göstermiyoruz direk sıtma.

bayon
Ad Soyad: Onur Bay

Mesaj gönderen bayon » 10 Ağu 2019, 13:56

gökhan YANKI yazdı: 23 May 2019, 12:40 yaptığım kdvli hesap cetveli arkadaşları kokutunca ben de v2 versiyonunda kdv, verginin vergisi kısımlarını çıkardım sadece gümrük ve ötv hesabı yapıyor. aşağıdaki linkten ulaşabilir gümrük ötv hesabı yaptırabilirsiniz. ürün fiyatını girip entere basmanız yeterli.

hocam link çalışmıyor tekrar ilgilenebilir misiniz acaba. Birde size bir sorum olacak gearbest üzerinden xiaomi roborock akıllı süpürge aldım bu ne kadar bi vergi oranına geliyor. Elektrik vakumlu süpürge oranı 6,7 yazıyor ama bu ona dahil mi acaba

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 10 Ağu 2019, 14:17

bayon yazdı: 10 Ağu 2019, 13:56
gökhan YANKI yazdı: 23 May 2019, 12:40 yaptığım kdvli hesap cetveli arkadaşları kokutunca ben de v2 versiyonunda kdv, verginin vergisi kısımlarını çıkardım sadece gümrük ve ötv hesabı yapıyor. aşağıdaki linkten ulaşabilir gümrük ötv hesabı yaptırabilirsiniz. ürün fiyatını girip entere basmanız yeterli.

hocam link çalışmıyor tekrar ilgilenebilir misiniz acaba. Birde size bir sorum olacak gearbest üzerinden xiaomi roborock akıllı süpürge aldım bu ne kadar bi vergi oranına geliyor. Elektrik vakumlu süpürge oranı 6,7 yazıyor ama bu ona dahil mi acaba
byrun hocam @Gökhan Bora çalışması aşağıdan hesaplatabilirsiniz verginizi

gumruk_vergisi/

süpürgeniz evet ötv ye giriyor 6.7 lik dilime. ama bu biraz şans meselesi. bazen dahil olduğu tüm vergileri hesaplıyorlar bazen sadece gümrük kesiyorlar bazen de paket üzerinde yazan tutara göre hesaplıyorlar(çinliler düşük yazıyor fiyatı). artık şansınıza

bayon
Ad Soyad: Onur Bay

Mesaj gönderen bayon » 10 Ağu 2019, 14:49

gökhan YANKI yazdı: 10 Ağu 2019, 14:17
bayon yazdı: 10 Ağu 2019, 13:56

byrun hocam @Gökhan Bora çalışması aşağıdan hesaplatabilirsiniz verginizi

gumruk_vergisi/

süpürgeniz evet ötv ye giriyor 6.7 lik dilime. ama bu biraz şans meselesi. bazen dahil olduğu tüm vergileri hesaplıyorlar bazen sadece gümrük kesiyorlar bazen de paket üzerinde yazan tutara göre hesaplıyorlar(çinliler düşük yazıyor fiyatı). artık şansınıza
Çok teşekkür ederim ilginize

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön