Hangi Transmitter ve Neden?

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.

Hangi Transmitter?

Anket 16 Haz 2019, 16:05 tarihinde bitecek

FrSky Taranis Q X7
9
75%
FrSky Taranis X9 Lite
1
8%
FrSky Taranis X9D Plus
1
8%
FrSky Taranis X9D Plus SE
1
8%

Toplam oy: 12

Kullanıcı avatarı
bagriacik
Ad Soyad: Gökhan B

Hangi Transmitter ve Neden?

Mesaj gönderen bagriacik » 09 Haz 2019, 16:05

MErhaba, halihazırda FlSky FS-i6X kullanıyorum. Fakat özellikle menzil konusunda yetmemeye başladı. Bunu satıp daha iyi bir modele geçmek istiyorum fakat tavsiyelerinize ihtiyacım var. Anket içerisinde olanları alabilirim fakat örneğin x9d plus se benim için aşırı gereksiz. O kadar profesyonel olacağımı ve ihtiyacım olacağını zannetmiyorum. Sizin tavsiyeniz ne olurdu? İleri zamanda modül takım extra long range de deneyebilirim. Genel olarak tercihlerinizi sebepleriniz ile açıklar bana yardımcı olur musunuz?
Martian 215 Freestyle build / Taranis Q X7 / Xiaomi FIMI X8 SE

__isimsiz__

Re: Hangi Transmitter ve Neden?

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 09 Haz 2019, 16:39

SE versiyonda Hall Effect Gimballar mevcut...
Klasik potentiometer ile olan gimballar bir süre sonra duyarlılığını yitiriyor... Onun haricinde anteni sökülebiliyor, böylece direkt 5dbi anten takabiliyorsun... Normal versiyondan anten sabit, 5dbi anten takabilmek için kumandaya mod yapman gerek... Anteni söküp sma connector takıp ucunu lehimlemen gerekiyor...
Bunlardan başka bir fark yok...

Kullanıcı avatarı
bagriacik

Mesaj gönderen bagriacik » 09 Haz 2019, 17:48

KingNothing yazdı: 09 Haz 2019, 16:39 SE versiyonda Hall Effect Gimballar mevcut...
Klasik potentiometer ile olan gimballar bir süre sonra duyarlılığını yitiriyor... Onun haricinde anteni sökülebiliyor, böylece direkt 5dbi anten takabiliyorsun... Normal versiyondan anten sabit, 5dbi anten takabilmek için kumandaya mod yapman gerek... Anteni söküp sma connector takıp ucunu lehimlemen gerekiyor...
Bunlardan başka bir fark yok...
O zaman yanlışsam düzeltin, maddi açıdan bakınca SE versiyonu ilk baştan gereksiz. Evet gimballar kaliteli fakat daha sonradan yaklaşık 40 dolara 2 adet alıp takılabilir. Anten modu da elimden gelir diye düşünüyorum dediğiniz gibi biraz lehim o kadar. İlk başta se almak maddi açıdan pek mantıklı değil. Doğru mu yorumladım?

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 09 Haz 2019, 18:16

Q7 en güzeli menzili iyi kullanımı kolay dediğiniz gibi xd plus alsak o.menzilleri alacak mesafeler gid ecek alan bulmak sorun kaybolur korkusu ile yollamak sorun 😀

Kullanıcı avatarı
bagriacik

Mesaj gönderen bagriacik » 09 Haz 2019, 18:29

Doktorumtrak yazdı: 09 Haz 2019, 18:16 Q7 en güzeli menzili iyi kullanımı kolay dediğiniz gibi xd plus alsak o.menzilleri alacak mesafeler gid ecek alan bulmak sorun kaybolur korkusu ile yollamak sorun 😀
Bende alan bol o yüzden dedim hocam. Video atacağım orada daha iyi anlatırım derdimi. FLsky çok sınırladı beni. Yakınımda wifi sinyali vs hiç bir şey yok. dönümlerce açık alan. Fakat hem arada gecikme gibi bir problemle karşılaşmam hem de ileride long range FPV işine gireceğim için ( x-uav talon vs) daha kapsamlı bir şey düşünüyorum. Ama gidip renkli ve iyice profesyonel olduğu için de 2bin tl vermek istemiyorum. O yüzden orta yol ne alsam diye kararsızım.

Kullanıcı avatarı
Gandalf

Mesaj gönderen Gandalf » 09 Haz 2019, 19:31

Anladım hocam ben Q7 aldım gayet memnunum tabi açık alanda kulanacak seviyede değilim ama tepki alma sitemde bir gecikme görmedim

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 10 Haz 2019, 09:06

Dün bir adet qx7 sipariş verdim. Ürünün fiyatı 100$a düşmüştü ayrıca doğum günü hediyesi olarak %13 indirim yapan kupon yolladılar. Sigortalar vs. de ekleyince 93 dolara almış oldum. Umarım gümrükle çok uğraşmayiz :)
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 10 Haz 2019, 10:35

en pahalı kumandayı da alsan çıkış gücü 20dbm 100mw olacak bundan sonraki aşama ise ne kadar iyi antenlerin kullanıldığı ve bu antenlerin olması gerektiği gibi yerleştirilip yerleştirilmediği.

taranis için xjt modülü ile 110mw çıkış gücüne ulaşabilir 900mhz modülleri de takabilirsin. xjt ile kayda değer bir mesafe de gidebilirsin ama 2.4ghz ın yüksek frekansından dolayı penetrasyon yani sinyalin engelleri aşma gücü düşeceğinden 900mhz modül mantıklı bir seçim olacaktır.

xlite ın gimballeri biraz daha büyük olsa başka hiç bir kumandaya bakmazdım dahili anteni yanında değiştirilebilir anten için sma konnektör, hall sensor gimballer, küçük son derece taşınabilir çanta dostu boyut, taranis x9d benzeri elektronik. gene de varsa yakında kullanan birileri deneyip alabilirsin. çok hassas stick gerekmiyorsa mesela sabit kanat ya da cruise uçuş gibi o zaman hala mantıklı bir seçim olacaktır:

fiyat performans olarak qx7 daha mantıklı bir kumanda tam boy modül desteği var r9m ile güzel bir ikili olacaktır ilerde m7 gimballere terfi edebilirsin. titreşim sesli bildirimler lua script telemetry arada adaptör olmadan pcye bağlayıp simulatör kullanımı gayet güzel özellikler. ayrıca bildiğin gibi frsky ın muhteşem mikro alıcıları var. 1 gramlık alıcılarla 1km+ gidebilirsin. seninde söylediğin gibi orta yol bu olsa gerek. isteğe ihtiyaca göre upgrade edilebilir. gimballeri m7 gimballerle değiştirebilrsin, hall sensor gimbals'ların temel özelliği, quadcopter'inizi ağaçlar arasında küçük bir boşluktan geçirmeyi hedeflerken ya da küçük pencelerelerden hollerden geçmek isterken size ekstra hassasiyet vermeleridir. mesafe yetmediğinde r9m ye geçebilirsin. taranisler open tx çalıştırdığı için her yönden çok esnek, uyarlanabilir ,yetenekli kumandalar.

se sürümünde hall sensorlü gimballer yanda kayma önleyici viniller, pincher yani her bir stick için iki parmak ile kullanıyorsan üstteki switchlere çarpmayı önlemek için değiştirilmiş ve açı verilmiş switchler ile yeni kasa tasarımı, taşıma için gimbal korumaları ve eva çanta. ni-mh pil ve sarj cihazı gimballerde özel topuzlar var. ayrıca telefonlar için kablosuz anlık telemetri verieleri aktarabileceğimiz ve ayarları değiştirebilieceğimiz bir uygulama ile birlikte geliyor

Resim

normal versiyonu sepete ekleyip denedim puan da kullanabildim 84e geliyor.

taranis q x7
https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Ta ... kid=346661

q x7s için de "ToysHo" kuponu ile 202 dolara geliyor. xd9 plus se versiyonu da aynı kodla 234 dolara düşüyor.

q x7s
https://www.banggood.com/Frsky-2_4G-16C ... kid=347761

x9d plus se
https://www.banggood.com/FrSky-2_4G-16C ... kid=347779
Dosya ekleri
qx7.jpg
qx7.jpg (26.19 KiB) 3728 kere görüntülendi
En son gökhan YANKI tarafından 17 Ağu 2019, 13:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
bagriacik

Mesaj gönderen bagriacik » 10 Haz 2019, 22:13

gokhanyanki yazdı: 10 Haz 2019, 10:35 en pahalı kumandayı da alsan çıkış gücü 20dbm 100mw olacak bundan sonraki aşama ise ne kadar iyi antenlerin kullanıldığı ve bu antenlerin olması gerektiği gibi yerleştirilip yerleştirilmediği.

taranis için xjt modülü ile 200mw çıkış gücüne ulaşabilir 900mhz modülleri de takabilirsin. xjt ile kayda değer bir mesafe de giderbilirsin ama 2.4ghz ın yüksek frekansından dolayı penetrasyon yani sinyalin engelleri aşma gücü düşeceğinden 900mhz modül mantıklı bir seçim olacaktır.

xlite ın gimballeri biraz daha büyük olsa başka hiç bir kumandaya bakmazdım dahili anteni yanında değiştirilebilir anten için sma konnektör, hall sensor gimballer, küçük son derece taşınabilir çanta dostu boyut, taranis x9d benzeri elektronik. gene de varsa yakında kullanan birileri deneyip alabilirsin. çok hassas stick gerekmiyorsa mesela sabit kanat ya da cruise uçuş gibi o zaman hala mantıklı bir seçim olacaktır:

fiyat performans olarak qx7 daha mantıklı bir kumanda tam boy modül desteği var r9m ile güzel bir ikili olacaktır ilerde m7 gimballere terfi edebilirsin. titreşim sesli bildirimler lua script telemetry arada adaptör olmadan pcye bağlayıp simulatör kullanımı gayet güzel özellikler. ayrıca bildiğin gibi frsky ın muhteşem mikro alıcıları var. 1 gramlık alıcılarla 1km+ gidebilirsin. seninde söylediğin gibi orta yol bu olsa gerek. isteğe ihtiyaca göre upgrade edilebilir. gimballeri m7 gimballerle değiştirebilrsin, hall sensor gimbals'ların temel özelliği, quadcopter'inizi ağaçlar arasında küçük bir boşluktan geçirmeyi hedeflerken ya da küçük pencelerelerden hollerden geçmek isterken size ekstra hassasiyet vermeleridir. mesafe yetmediğinde r9m ye geçebilirsin. taranisler open tx çalıştırdığı için her yönden çok esnek, uyarlanabilir ,yetenekli kumandalar.

se sürümünde hall sensorlü gimballer yanda kayma önleyici viniller, pincher yani her bir stick için iki parmak ile kullanıyorsan üstteki switchlere çarpmayı önlemek için değiştirilmiş ve açı verilmiş switchler ile yeni kasa tasarımı, taşıma için gimbal korumaları ve eva çanta. ni-mh pil ve sarj cihazı gimballerde özel topuzlar var. ayrıca telefonlar için kablosuz anlık telemetri verieleri aktarabileceğimiz ve ayarları değiştirebilieceğimiz bir uygulama ile birlikte geliyor

Resim

normal versiyonu sepete ekleyip denedim puan da kullanabildim 84e geliyor.

taranis q x7
https://www.banggood.com/FrSky-ACCST-Ta ... kid=346661

q x7s için de "ToysHo" kuponu ile 202 dolara geliyor. xd9 plus se versiyonu da aynı kodla 234 dolara düşüyor.

q x7s
https://www.banggood.com/Frsky-2_4G-16C ... kid=347761

x9d plus se
https://www.banggood.com/FrSky-2_4G-16C ... kid=347779

Hocam uzun uzun ve açıklayıcı yazdığınız için çok teşekkür ederim. Soru işaretlerimin çoğu giderildi ve en azından kendime yol çizebildim. taranis q x7 de karar kıldım. Sanırım benim erişebileceğim en mantıklı seçim bu olacaktır. Çok teşekkürler tekrardan.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön