Nereden başlamalı ?

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
F8Visual
Ad Soyad: ErdemGvn

Nereden başlamalı ?

Mesaj gönderen F8Visual » 03 Tem 2019, 23:18

Herkese merhaba,
Balıkesir de yaşıyorum. Fotoğraf ve video alanında hizmet verdiğim bir işim var. İşim ve ilgi duyduğum diğer alanlarla alakalı bir çok forum takip ediyorum ve bu tarz “yardım-nasıl başlayalım vb” sorular ile açılan konu başlıklarına hep kızmışımdır lakin kısmet bu güneymiş, bir ilki yaşıyorum şu an :))

Fotoğrafik görüntü üretme ve havadan fotoğraf/video çekimi konusunda affınıza sığınarak çok mütevazi olamayacağım çünkü işim bu alanda ama fpv alanında bu tarz çalışmalar için ciddi oranda desteğe ihtiyacım olacak. Elektronikle aram oldukça iyi, el yatkınlığım da var fakat içinden çıkamadığım bir “başlayamama” sorunum var.

Kısaca amacım; stabil ve sinematik (ağır seyreden / standart çekim planları) dışında daha hareketli ve kavraması zor sahneler üretmek. Bununla ilgili yaklşık 2-3 senedir fpv’ler ile bu işe ne zaman başlanacağını yakından takip ediyorum çünkü artık görüntü üretilen sektör standart drone çekimlerinde hep kendini tekrar etme durumuna geldi. Görüntü kalitesi artan kameralar (özellikle gopro 7nin kalitesi) ile bu alana kaymalar hızlanıyor, ben de zamanının geldiğini düşünerek yazıyorum.

Çok hızlı bir şekilde (yaklaşık 2-3 ay içinde bitirmeyi öngörüyorum) ve ilk etapta yüksek hacimli bir bütçe ile yol almayacağım ve almam gereken demirbaş ekipmanların adamakıllı olmasını istediğim için (kumanda, kamera ve gözlük) genele yayarak aklıma takılan sorularım şöyle;

1) İlk alınması gereken (simulator çalışmaları için) demirbaşın kumanda olmasını düşünüyorum, yanılıyor muyum? Ayrıca kumanda seçiminde bağlantı kopması vb sorunların yaşanmaması için crossfire vb menzil arttırıcı yan ekipmanlar çok gereken birşey mi ? Araya ağaçlar, binalar vb engeller girdiğinde çok büyük sorunlar yaşanıyor mu ? Taranis x9d mantıklı mı? kumanda kalitesi çok aşırı fark yaratacak bir konu mu ? (Çalışmalarımda gereken Max menzil- arada ağaçlr-binalar ve dağ bayır girerse - 2 km çap gibi bir uçuş alanında olacağını tahmin ediyorum)

2) Fpv görüntü aktarımında yukarda bahsettiğim radyo bağlantı sorununa benzer veri akışı kesilmesini yaşamamak adına önerebileceğiniz bir sistem nasıl olabilir ? Fatshark hdo vb sınıfta bir gözlük yatırımı düşünüyorum (paranın büyük kısmı buna gidecek sanırım :( çift anten yeterli midir yoksa iki ayrı alıcı kullanıp 4 anten gereksiz bir yatırım mı olur?

3) frame olarak 220-250 bir frame düşünmekteyim. Motor kollarının gövdeye bağlı yekpare olmaması kaza sonrası kırılma durumunda yedek parça ile kurtarabileceğim bir durum gibi geliyor, mantıklı mı sizce? Bu durumda görüntülerde titreme gibi tahmin edemeyeceğim sorunlar yaşar mıyım ?

4) uçuş sürelerim 5-7 dakika dolaylarında yetecektir hatta 5 dakika bile uygun geliyor fakat lipo konusunda kafam biraz karışık. Kullanacağım pil için 1500 ma doğru olur mu?

5) motor seçiminde 2306 2600 KV seçeği notlarım arasında ama bu seçime göre mi uöuş kontrolcü esc vs seçilmeli yoksa bu devreler seçildikteb sonra mı motor seçilmeli bilemedim. Ayrıca motor markaları (emax dikkatimi çekiyor) çok fark yaratacak bir konu mu?

6) Belirttiğim üzere kullanım amacımın yüksek hızda yarış olmayacağı ama esnek ve refleks manevralara da ihtiyacım olacağı için en çok dikkate almam gereken nokta motorlar ve ağırlığı etkileyen pil mi olmalıdır?

Şimdiden değerli bilgi ve tecrübelerinize sığınarak sorularımı cevapsız bırakmayacağınızı umuyor ve teşekkür ediyorum. Umarım bu ilk açtığım “yardım” konu başlıklı mesajım güzel bir karşılıklı fikşr alışverişi ile yeni arkadaşlıklara vesile olur.

Video ve fotoğraf alanında sormak istediğiniz konularda da seve seve bilgi ve fikirlerimi paylaşırız. Herkese sevgiler saygılar :D

Safak

Re: Nereden başlamalı ?

Mesaj gönderen Safak » 04 Tem 2019, 01:23

Merhaba, hoşgeldiniz.

Sorularınızı cevaplamadan önce ne isteyip istemediğinizi anlayıp anlamadığımı sorayım.
Sanırım havadan çekim konusunda tecrübeniz var, hatta iyisiniz. Yani bir şekilde drone kullandınız ve kullanıyorsunuz. Amacınız yine işiniz odaklı, yani çekim yapmak, ama racer drone'ların manevra kabiliyeti ve hızını kullanarak aksiyonu bol sahneler üretmek.

Bu konuda johny fpv sevdiğim bir pilot, drift araçlarınınpeşinden uçması çok iydi, yine kapadokya çekimi ve balon etrafında 360 derece dönmesi falan güzel sahnelerdi.

Ama şöyle bir durum var, bu tarz çekim yapmak için ekipman ve modelden önce pilotaj kabiliyetinin çok iyi olması gerekir.
Bildiğiniz gibi çekim amaçlı kullanılan dronlerın uçuş kabiliyetilerinin çoğunu kendi yazılımları ve donanımları karşılıyor, yada bu anlamda pilota yardımcı oluyor. Ama bir racer drone'un tüm hareketleri sizin parmaklarınızın ucunda, sizin becerilerinize ve reflekslerinize bağlı.

İyi bir pilotaj becerisine erişmek için hem zaman ayırmak, hemde azimli olmak lazım. Bol simülasyon çalışmak, sahada pekiştirmek ve cesaretli olmak. Cesaretten kastım, keskin ve riskli manevralardan kaçmamak, bol bol denemek gerekiyor. Aksi türlü zamanla beceri gelişeceği yerde köreliyor. Tabi forumda ben dahil çoğu kişinin bu tarz bir uçuş karakteri olmadığını biliyoruz, @hknshbz dışında 😄. Zira bu tarz uçuş beraberinde bolca kırımı da beraberinde getiriyor. Kırım demek masraf demek, parça ihtiyacı demek, çinden 2 ay kargo yolu beklemek demek... Kırım, açtığı masraftan ve ek uğraştan ziyade insanın hevesini kaçırıyor. Bu anlamda da inatçı olmak lazım.
Yani sabırlı, hırslı, inatçı, kararlı birazda becerikli olmak gerek. Bu aşamayı geçerseniz parça seçimi ve ekipman kolay, forumda bilgili arkadaşımız çok.

Normalde racer drone soran birine direk tavsiye ederim, al başla derim, hiç detay girmem. Ama biz hobi ve eğlence amaçlı uçuyoruz, iki uçuyor, bir düşüyoruz, çektiğimiz görüntülerde de pek aksiyon yok. 😊

Ama siz profesyonel çekim amaçlı kullanacağınız için o aşamaya gelemeden hevesiniz kırılırsa, hem zamanınıza hemde yaptığınız masrafa yazık olur.
Benzeri bir durumu bende yaşadım mesela, alan szabo jr izleye izleye helikoptere merak sardım, iki yılın sonunda sonuç depoda iki koli helikopter hurdası 😄

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Nereden başlamalı ?

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 04 Tem 2019, 22:53

F8Visual yazdı: 03 Tem 2019, 23:18 Herkese merhaba,
Balıkesir de yaşıyorum. Fotoğraf ve video alanında hizmet verdiğim bir işim var. İşim ve ilgi duyduğum diğer alanlarla alakalı bir çok forum takip ediyorum ve bu tarz “yardım-nasıl başlayalım vb” sorular ile açılan konu başlıklarına hep kızmışımdır lakin kısmet bu güneymiş, bir ilki yaşıyorum şu an :))

Fotoğrafik görüntü üretme ve havadan fotoğraf/video çekimi konusunda affınıza sığınarak çok mütevazi olamayacağım çünkü işim bu alanda ama fpv alanında bu tarz çalışmalar için ciddi oranda desteğe ihtiyacım olacak. Elektronikle aram oldukça iyi, el yatkınlığım da var fakat içinden çıkamadığım bir “başlayamama” sorunum var.

Kısaca amacım; stabil ve sinematik (ağır seyreden / standart çekim planları) dışında daha hareketli ve kavraması zor sahneler üretmek. Bununla ilgili yaklşık 2-3 senedir fpv’ler ile bu işe ne zaman başlanacağını yakından takip ediyorum çünkü artık görüntü üretilen sektör standart drone çekimlerinde hep kendini tekrar etme durumuna geldi. Görüntü kalitesi artan kameralar (özellikle gopro 7nin kalitesi) ile bu alana kaymalar hızlanıyor, ben de zamanının geldiğini düşünerek yazıyorum.

Çok hızlı bir şekilde (yaklaşık 2-3 ay içinde bitirmeyi öngörüyorum) ve ilk etapta yüksek hacimli bir bütçe ile yol almayacağım ve almam gereken demirbaş ekipmanların adamakıllı olmasını istediğim için (kumanda, kamera ve gözlük) genele yayarak aklıma takılan sorularım şöyle;

1) İlk alınması gereken (simulator çalışmaları için) demirbaşın kumanda olmasını düşünüyorum, yanılıyor muyum? Ayrıca kumanda seçiminde bağlantı kopması vb sorunların yaşanmaması için crossfire vb menzil arttırıcı yan ekipmanlar çok gereken birşey mi ? Araya ağaçlar, binalar vb engeller girdiğinde çok büyük sorunlar yaşanıyor mu ? Taranis x9d mantıklı mı? kumanda kalitesi çok aşırı fark yaratacak bir konu mu ? (Çalışmalarımda gereken Max menzil- arada ağaçlr-binalar ve dağ bayır girerse - 2 km çap gibi bir uçuş alanında olacağını tahmin ediyorum)

2) Fpv görüntü aktarımında yukarda bahsettiğim radyo bağlantı sorununa benzer veri akışı kesilmesini yaşamamak adına önerebileceğiniz bir sistem nasıl olabilir ? Fatshark hdo vb sınıfta bir gözlük yatırımı düşünüyorum (paranın büyük kısmı buna gidecek sanırım :( çift anten yeterli midir yoksa iki ayrı alıcı kullanıp 4 anten gereksiz bir yatırım mı olur?

3) frame olarak 220-250 bir frame düşünmekteyim. Motor kollarının gövdeye bağlı yekpare olmaması kaza sonrası kırılma durumunda yedek parça ile kurtarabileceğim bir durum gibi geliyor, mantıklı mı sizce? Bu durumda görüntülerde titreme gibi tahmin edemeyeceğim sorunlar yaşar mıyım ?

4) uçuş sürelerim 5-7 dakika dolaylarında yetecektir hatta 5 dakika bile uygun geliyor fakat lipo konusunda kafam biraz karışık. Kullanacağım pil için 1500 ma doğru olur mu?

5) motor seçiminde 2306 2600 KV seçeği notlarım arasında ama bu seçime göre mi uöuş kontrolcü esc vs seçilmeli yoksa bu devreler seçildikteb sonra mı motor seçilmeli bilemedim. Ayrıca motor markaları (emax dikkatimi çekiyor) çok fark yaratacak bir konu mu?

6) Belirttiğim üzere kullanım amacımın yüksek hızda yarış olmayacağı ama esnek ve refleks manevralara da ihtiyacım olacağı için en çok dikkate almam gereken nokta motorlar ve ağırlığı etkileyen pil mi olmalıdır?

Şimdiden değerli bilgi ve tecrübelerinize sığınarak sorularımı cevapsız bırakmayacağınızı umuyor ve teşekkür ediyorum. Umarım bu ilk açtığım “yardım” konu başlıklı mesajım güzel bir karşılıklı fikşr alışverişi ile yeni arkadaşlıklara vesile olur.

Video ve fotoğraf alanında sormak istediğiniz konularda da seve seve bilgi ve fikirlerimi paylaşırız. Herkese sevgiler saygılar :D
merhaba hoşgeldiniz

1) ilk alınması gereken tabi ki kumanda bütçeniz yeterliyse x9d alın special edition versiyonunu alın derdim ama stoklarda görünmüyor

https://www.banggood.com/Original-FrSky ... kid=390154

yanına da daha smooth komut gönderebilmek için daha hassas daha dayanıklı uzun ömürlü olan hall sensör gimballerden alın

https://www.banggood.com/2-PCS-Frsky-M9 ... kid=390155

sadece uzun menzil değil aynı zamanda ağaçların arkası belki bir binanın arkası gibi yerlerde daha iyi penetrasyon kabiliyeti açısından gibi 900 mhz modül alabilirsiniz.

https://www.banggood.com/FrSky-R9M-2019 ... kid=390158

videoda daha iyi penetrasyon için yapabileceğiniz şey yüksek güçlü bir vtx edinmek ve iki tarafta da kaliteli antenler kullanmak.

ölçülen gücü 1w civarı

https://www.banggood.com/AKK-X2-ultimat ... kid=390795

ölçülen gücü 1w bu da gayet yeterli ve ucuz ben kullanıyorum güzel vtx

https://www.banggood.com/Eachine-TX806- ... kid=390798

800mw
https://www.banggood.com/RUSH-VTX-TANK- ... kid=392188

2) bir tane hdo alıp yanına da aşağıdaki modülü alın gayet güzel ve yeterli ikili olacaktır. anten tavsiyesinde de bulunuruz almaya karar verirseniz.

https://www.banggood.com/ImmersionRC-Ra ... kid=390824

3) motor kolları 4mm oldukça kalın ve çok iyi sabitleniyorlar titreşim hakkında endişelenmenize gerek yok. ayrıca değiştirilebilir kollar bence daha iyi kaza sonrası değiştirip devam edebilirsiniz. diğer türlü frame çöp oluyor.

4)5" quad için 1500mah pilllerle performanslı uçuşta 3-3.5 dakika sakin uçuşta 7-8 dakika bir uçuş süresi elde edebilirsiniz.yarış dronlaırıyla fpv uçuşun ne kadar yoğun olduğunu görmüşsünüzdür bence bu süreler oldukkça yeterli.

6)markalı motorlar oldukça güzel artık motorda kalite önemli dengeli olması önemli kaliteli rulmanlar kullanması önemli. bence tork avantajı yüzünden mid kv motorlara bakın.

6s pil kullanarak uçuş sürenizi bir miktar daha uzatabilirsiniz. ama bunun için motor seçiminizi değiştirmeniz gerekir 4s kullanmak için 2400-2600kv motorlara bakabilirsiniz ama 6s için 1700-1800kv motorlara bakmalısınız. 4s freestyle için siz 2400kv civarı motorlara bakın tork avantajı var ve biraz daha verimli motorlardır. 2306 ya da 2207 kullanabilirsiniz.

2207 motor (ucuz)

https://www.banggood.com/Emax-ECO-Serie ... kid=392117

2306 motor (pahalı)
https://www.banggood.com/T-motor-F40-PR ... kid=392141

yarışlara katılmadığınız sürece ağırlık konusunda çok fazla kafa patlatmanıza gerek yok güncel parçaları kullanarak zaten sorun olmayacak bir ağırlık oranına sahip olabilirsiniz. yarış cihazlarında oldukça hafif ince kollu frameler, daha hafif motorlar, aluminiyum vida setleri 4 in 1 escler 1500 değil de 1300 piller kullanılıyor ama sizin istediğiniz gibi bir drone için yani freestyle için bu kadar kasmaya gerek yok hatta sağlam olması için bunun tersine tercihler daha doğru ollacaktır. parça seçimi konusunda frame kontrol kartı yardımcı oluruz burdan sormaya devam edebilirsiniz.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön