VTX Sinyali Nasıl Güçlendirebilirim? (ÇÖZÜLDÜ)

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

VTX Sinyali Nasıl Güçlendirebilirim? (ÇÖZÜLDÜ)

Mesaj gönderen mustafapusti » 17 Tem 2019, 19:13

Merhaba arkadaslar VTX in sinyal gucunu 800mw ye ayarladim fakat 100-150 metre sonra sinyal paraziti asiri fazla oluyor.

Gozlugun uzerinde kendi antenleri mevcut. VTX menzilini uzatmak icin oneriniz nedir?

VTX
[TRY73.84 56% OFF]Eachine TX806 yaprak 5.8 Ghz 72Ch 25mW / 200mW / 400mW / 800mW / 1000mW AV FPV Verici Akıllı Ses MMCX MIC RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/iFVajxIToY

Gozluk
[TRY1,742.76 34% OFF]Aomway Komuta Koruyucu Gözlükler V1 FPV 2D 3D 40CH 5.8G Destek HD Bağlantı noktası DVR RC Drone için Headtracker RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/QEmDN1MToY

Anten
[TRY58.04 50% OFF]Eachine K-Loverleaves 5.8G 5dBi 6 Yaprak Clover Anten RHCP SMA / RP-SMA 1 Çift için FPV VTX RX RC Drone RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/dFDn6uDToY
En son mustafapusti tarafından 22 Tem 2019, 15:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Re: VTX Sinyali Nasıl Güçlendirebilirim?

Mesaj gönderen eray » 17 Tem 2019, 20:26

Verici ve alıcı kısmında aynı marka model anten kullanmanızı öneririm. LHCP mi yoksa RHCP mi antenler dikkat edip iki tarafa da aynı olanları alın.
Doğru band ve kanalda olduğunızdan emin olun.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 20:49

eray yazdı: 17 Tem 2019, 20:26 Verici ve alıcı kısmında aynı marka model anten kullanmanızı öneririm. LHCP mi yoksa RHCP mi antenler dikkat edip iki tarafa da aynı olanları alın.
Doğru band ve kanalda olduğunızdan emin olun.
Merhaba hocam. Yeni antenlerim geldi. Biri drone a biri gozluge taktim fakat yine ayni sorun var. Mesafe 150 metrede goruntu kaybolacak seviyede karincalaniyor.

VTX in kanal i A 1 e aliyorum yada farkli kanala fakat gozlugude ayni kanala aldigimda goruntu gelmiyor. Farkli kanallardan goruntu alabiliyorum gozlukten.

ANTENLER

[TRY145.50 55% OFF]Fatshark ImmersionRC SpiroNet 5.8GHz RHCP Anten TX RX Set FPV için RC Drone RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com
https://banggood.app.link/TUfFtOZEvY

TRY 33.68 41%OFF | 5.8G 14dBi Yüksek Kazanç Yönlü Yama Anten Panel Anten RP-SMA/SMA Sabit kanatlı FPV Yarış Drone quadcopter Multicopter
https://s.click.aliexpress.com/e/bs4Gw5AY

Safak

Mesaj gönderen Safak » 21 Tem 2019, 21:37

Mustafa hocam, diversty gözlük ve 800mw verici ile değil 100-150 metre, iyi bir anten takımıyla 1-1.5 km görüntü alman lazım normalde.

Verici pit Mode destekli bildiğim kadarıyla. Acaba pit Mode da kalmış olabilir mi (güç 1mw)

Hocam şimdi fark ettim farklı kanallardan görüntü alıyormuşsunuz, sorununuz bu. Pek çok alıcı verici yakın mesafelerde farklı kanal yada frekansta görüntü alabiliyor, mesafe biraz artınca kayboluyor. Aomway gözlüğün menüsünü bilmiyorum, birebir aynı kanal ve frekansta olmanız lazım.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 21:49

Safak yazdı: 21 Tem 2019, 21:37 Mustafa hocam, diversty gözlük ve 800mw verici ile değil 100-150 metre, iyi bir anten takımıyla 1-1.5 km görüntü alman lazım normalde.

Verici pit Mode destekli bildiğim kadarıyla. Acaba pit Mode da kalmış olabilir mi (güç 1mw)

Hocam şimdi fark ettim farklı kanallardan görüntü alıyormuşsunuz, sorununuz bu. Pek çok alıcı verici yakın mesafelerde farklı kanal yada frekansta görüntü alabiliyor, mesafe biraz artınca kayboluyor. Aomway gözlüğün menüsünü bilmiyorum, birebir aynı kanal ve frekansta olmanız lazım.
aynen bende katılıyorum başka bişey var smart audio bağladın mı mustafa hocam.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 22:13

gökhan YANKI yazdı: 21 Tem 2019, 21:49
Safak yazdı: 21 Tem 2019, 21:37 Mustafa hocam, diversty gözlük ve 800mw verici ile değil 100-150 metre, iyi bir anten takımıyla 1-1.5 km görüntü alman lazım normalde.

aynen bende katılıyorum başka bişey var smart audio bağladın mı mustafa hocam.
Betaflight dan smart audio aktif etmedim hocam. VTX in uzerinde microfon var ama ben yinede VTX in audio girisine kamera mikrofon cikisini bagladim. Ses alabiliyorum ama ses de goruntuyle orantili olarak kesilip parazitleniyor.
FC ye sadece video girisi ve cikisi yaptim sadece. OSD bilgisi alabilmek icin. Mikrofon FC ye bagli degil.
En son mustafapusti tarafından 21 Tem 2019, 22:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 22:19

vtx üzerinden gücü 1000mw (kademe 5 e ) alıp denedin mi hocam dvr görüntüsü kaydı var mı yakındayken herhangi bir parazit görüyor musun.

aynı kanalları kullanıyor musun? düz bir çizgi boyunca mı görüntüde parazit başlıyor arada engeller var mı? mmcx konnektör yerine tam oturuyor mu? son yaptığın denemede drona fatshark anteni mi taktın. patch anten drone bakması gerekiyor açısı dardır ama kazancı yüksektir ona dikkat ediyor musun.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 22:27

gökhan YANKI yazdı: 21 Tem 2019, 22:19 vtx üzerinden gücü 1000mw (kademe 5 e ) alıp denedin mi hocam dvr görüntüsü kaydı var mı yakındayken herhangi bir parazit görüyor musun.

aynı kanalları kullanıyor musun? düz bir çizgi boyunca mı görüntüde parazit başlıyor arada engeller var mı? mmcx konnektör yerine tam oturuyor mu? son yaptığın denemede drona fatshark anteni mi taktın. patch anten drone bakması gerekiyor açısı dardır ama kazancı yüksektir ona dikkat ediyor musun.
Kademe 4 de 800mw da hocam. Fatshark anteni bugun denedim sonuc yine parazitli. Patch anteni gidecegim yone dogru tutuyorum. Mmcx konnektor tik sesi geldi takarken hatta cikmiyor bile yerinden. Tek sorunum VTX ile AOMWAY gozluk ile ayni kanala aldigimda goruntu alamiyorum. Kanaldan kastim 1-2 numara degil A B C olan kanallar. A 1 yapiyorum VTX i ama gozlukte C den goruntu alabiliyorum. Bunu cozmeye calisiyorum suan. VTX led ekranda sirasi ile
(1-A-4) goruyorum. A1 kanal 4 ise 800mw guc demek. Yarin Gozlukten dvr kaydi alir koyarim. Yakinimda OMU nun sivil havacilik okulu ve B.A.T Amerikanin buyuk fabrikasi var. sinyalleri guvenlik nedeni ile bozabilirler mi?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 22:36

bu tablo herşeyi açıklıyor
Dosya ekleri
fres.jpg

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 22:43

gökhan YANKI yazdı: 21 Tem 2019, 22:36 bu tablo herşeyi açıklıyor
Frekanslari karsilastirdim gokhan hocam. Tutuyor frakanslar. Ama biri A iken Digeri de B yada E ye denk geliyor. Bu buyuk sorun mu. Yoksa gozluk yada vtx i degistirmem mi gerekir?
Ama frekans tutuyorsa gerek yok, uyum sagliyor diye biliyorum..

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 22:50

mustafapusti yazdı: 21 Tem 2019, 22:43
Frekanslari karsilastirdim gokhan hocam. Tutuyor frakanslar. Ama biri A iken Digeri de B yada E ye denk geliyor. Bu buyuk sorun mu. Yoksa gozluk yada vtx i degistirmem mi gerekir?
buna dikkat ederek kullanmak gerekiyor bakman gereken yer frekanslar. A1 seçtiğinde birinde 5705mhz diğerinde 5865mhz seçmiş oluyorsun buna dikkat ederek uçmaya devam edebilirsin. tx 806 da a1 seçtiğinde gözlükten e1 ayarlarsan hiç sorunsuz uçarsın otomatik aramayı kullanmamanı öneriririm. dediğim gibi ikisinde de aynı frekansı ayarladığına emin olmak önemli olan. hiç bişeyi değiştirmene gerek yok. gayet güzel bir vtx seçmişsin.

biraz kolaya kaçmak istersen b bandını kullanabilirsin ikisinde de ortak. bişeye dikkat etmen gerekmiyor b bandında frekanslar uyuyor.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 22:53

gökhan YANKI yazdı: 21 Tem 2019, 22:50
buna dikkat ederek kullanmak gerekiyor bakman gereken yer frekanslar. A1 seçtiğinde birinde 5705mhz diğerinde 5865mhz seçmiş oluyorsun buna dikkat ederek uçmaya devam edebilirsin. tx 806 da a1 seçtiğinde gözlükten e1 ayarlarsan hiç sorunsuz uçarsın otomatik aramayı kullanmamanı öneriririm. dediğim gibi ikisinde de aynı frekansı ayarladığına emin olmak önemli olan. hiç bişeyi değiştirmene gerek yok. gayet güzel bir vtx seçmişsin.

biraz kolaya kaçmak istersen b bandını kullanabilirsin ikisinde de ortak. bişeye dikkat etmen gerekmiyor b bandında frekanslar uyuyor.
Cok tesekkur ederim hocam. Yarin B de uyum saglayan frekans ile dvr kaydi alip deneme yapacagim. Sonucu paylasirim. Hersey icin cok tesekkur ederim.Sorunlarim ile cok zahmet verdim sizlere.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 22:54

mustafapusti yazdı: 21 Tem 2019, 22:53

Cok tesekkur ederim hocam. Yarin B de uyum saglayan frekans ile dvr kaydi alip deneme yapacagim. Sonucu paylasirim. Hersey icin cok tesekkur ederim. Yordum sizleri bu aralar sorunlarim ile.
rica ederim. yorulmuyoruz hocam estağfurullah. kırımsız uçuşlar olsun.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 22 Tem 2019, 12:23

Merhaba hocam.
Bugün B 7 Kanalında 1000mw gücünde test yaptım. Birazdaha iyi hale geldi fakat bahsedildiği gibi uzak bir mesafe değil. Mesafeyi harita ile gösteriyorum. DVR videosu da eke koydum hocam.

Dosya ekleri
Ekran Resmi 2019-07-22 12.16.00.jpg

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 22 Tem 2019, 14:03

Hocam tavanı demir tellerle örülü tente altında uçmuşsun... İyi bile uçmuş bence :))

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 22 Tem 2019, 14:21

KingNothing yazdı: 22 Tem 2019, 14:03 Hocam tavanı demir tellerle örülü tente altında uçmuşsun... İyi bile uçmuş bence :))
Anten ile dron arasinda degil ama. Antenler dirrk drone u goruyor. Belki ileride agac geliyordur.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 22 Tem 2019, 14:27

mustafapusti yazdı: 22 Tem 2019, 14:21
KingNothing yazdı: 22 Tem 2019, 14:03 Hocam tavanı demir tellerle örülü tente altında uçmuşsun... İyi bile uçmuş bence :))
Anten ile dron arasinda degil ama. Antenler dirrk drone u goruyor. Belki ileride agac geliyordur.
kingnothing e sonuna kadar katılıyorum bkz. "faraday kafesi" etkisi yapar bence mükemmel gitmiş hem de arada bir bina ve ağaçlar var hocam. ayrıca mahallede 5ghz modem kullanan insanlarda vardır büyük ihtimal. bence hiç bir sıkıntı yok vtx görevini yapmış antenler görevini yapmış. sen boş bir arazide baya uzun mesafe gidebilirsin.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 22 Tem 2019, 15:50

gökhan YANKI yazdı: 22 Tem 2019, 14:27
mustafapusti yazdı: 22 Tem 2019, 14:21
kingnothing e sonuna kadar katılıyorum bkz. "faraday kafesi" etkisi yapar bence mükemmel gitmiş hem de arada bir bina ve ağaçlar var hocam. ayrıca mahallede 5ghz modem kullanan insanlarda vardır büyük ihtimal. bence hiç bir sıkıntı yok vtx görevini yapmış antenler görevini yapmış. sen boş bir arazide baya uzun mesafe gidebilirsin.
Tamamdir hocam. 1000mw de ilk defa kullandim isiniyor diye 800mw de kullaniyordum. bu sekilde kalir ayarlar. 5ghz modem benim binada var, outdoor cihazi uzun menzil modem. 5ghz iptal ederim o zaman. Hersey icin tesekkur ediyorum hepinize.

__isimsiz__

Re: VTX Sinyali Nasıl Güçlendirebilirim? (ÇÖZÜLDÜ)

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 22 Tem 2019, 20:17

Hocam evin çevresinde uçma :) Evdeki modem kalsın 5.8Ghz de :))

Çünkü ortam da tehlikeli uçuş için... Daha tenha, evlerin olmadığı bir yer seç

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Re: VTX Sinyali Nasıl Güçlendirebilirim? (ÇÖZÜLDÜ)

Mesaj gönderen mustafapusti » 22 Tem 2019, 20:28

KingNothing yazdı: 22 Tem 2019, 20:17 Hocam evin çevresinde uçma :) Evdeki modem kalsın 5.8Ghz de :))

Çünkü ortam da tehlikeli uçuş için... Daha tenha, evlerin olmadığı bir yer seç
Bugun tenhaya gitmeye üşendim hocam. :)
Oglende ankaraya yola ciktiydim. Gitmeden test edeyim dedim gokhan hocanin tavsiyelerini.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön