Drone da dengesizlik problemi

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
mekanikerr
Ad Soyad: Mert Yel

Drone da dengesizlik problemi

Mesaj gönderen mekanikerr » 19 Tem 2019, 22:12

Merhaba. Yeni yapmakta olduğum drone da bir problem yaşıyorum ve çözmekte zorlanıyorum. Throttle çubuğunu düz bir şekilde yukarı kaldırdığımda 4 motor da dönüyor. Sonrasında throttle çubuğunu az bişey sağa ya da sola kaydırdığımda karşılıklı çapraz motorlar deli gibi dönmeye başlıyor ve çubuğu ortaya getirsem bile dönmeye devam ediyorlar. Çubuğu tersi yöne kaydırdığımda da hızlı dönen çapraz motorlar duruyor ve bu sefer diğer çapraz motorlar dönmeye başlıyor. Bu sıkıntıyı bir türlü aşamadım. Anlatabildim mi bilmiyorum ama isterseniz bugün bununla ilgili bir video çekip yollayabilirim.
Drone parçaları: 4in1 racerstar ESC, omnibus F4 pro FC, 4 motor da racerstar 2300 kv. Kumanda flysky fsi6x ve fsia6b reciever.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: Drone da dengesizlik problemi

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 19 Tem 2019, 22:19

Bence hicbir sorun yok... Cunku bu dediklerini masada yaptiginizi, yani henuz dronu hic ucurmadiginizi anliyorum.

Bence, once dron insaasini tamamlayin, cok yukselmeden ve uzaklasmadan ucus denemesi yapin. Ever bir sorun var ise detayli sorunu yazin.

Kullanıcı avatarı
ozgurkorkmaz
Ad Soyad: Özgür Korkmaz

Mesaj gönderen ozgurkorkmaz » 19 Tem 2019, 22:35

Dronun çalışma prensibi zaten o şekildedir. Bir problem yok. Uçmaya başlamadan önce simülatör çalışın

Safak

Mesaj gönderen Safak » 20 Tem 2019, 00:32

Af buyurun ama bu işin mantığını az biraz öğrenip te bu işlere öyle başlasaydınız. Yada en azından temel bilgileri biraz araştırsaydınız.

Throttle çubuğu ile sağa sola yapılan hareketlere rudder denir ve modele yaw komutu verir. Kumandaların temel dört kanalından biridir ve modeli yönlendirecek ana komutlardandır, ve siz modelin yönünü nasıl değiştireceğinizi bilmeden bu işlere kalkışıyorsunuz, anlayamıyorum. Size ve modele gelecek zararı geçtim, son sürat bir insana, hayvana, araca vb yönelse, nasıl müdahale edeceksiniz.
Kullanmaya çalıştığınız şey oyuncak değil, ve pek çok ülkede ciddi yaptırımları var.
Bu işleri bilinçli (orası size kalmış) ve hiç bir canlıya zarar vermeyecek düzeyde bilgi ve tecrübe sahibi olduktan sonra yapın lütfen.

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 10:18

Safak yazdı: 20 Tem 2019, 00:32 Af buyurun ama bu işin mantığını az biraz öğrenip te bu işlere öyle başlasaydınız. Yada en azından temel bilgileri biraz araştırsaydınız.

Throttle çubuğu ile sağa sola yapılan hareketlere rudder denir ve modele yaw komutu verir. Kumandaların temel dört kanalından biridir ve modeli yönlendirecek ana komutlardandır, ve siz modelin yönünü nasıl değiştireceğinizi bilmeden bu işlere kalkışıyorsunuz, anlayamıyorum. Size ve modele gelecek zararı geçtim, son sürat bir insana, hayvana, araca vb yönelse, nasıl müdahale edeceksiniz.
Kullanmaya çalıştığınız şey oyuncak değil, ve pek çok ülkede ciddi yaptırımları var.
Bu işleri bilinçli (orası size kalmış) ve hiç bir canlıya zarar vermeyecek düzeyde bilgi ve tecrübe sahibi olduktan sonra yapın lütfen.
Merhaba hocam. Öncelikle drone u hiçbir şekilde dışarıda uçurmaya çalışmadım. Evet bu işte yeniyim. Yapmaya çalıştığım şey drone tamamen kontrol edilebilir duruma getirmeden uçurmam. İkinci olarak bu işte yeniyim ve sizlerin sayesinde zorlandığım konularda bilgi sahibi olamaya çalışıyorum. Uyarılarınız için teşekkür ederim hocam fakat oyuncak yapmaya çalışmıyorum zaten. Alıştırma için küçük bir drone alıp evin içinde çalışmalar yaptım. Tabi ki aynı şey değil. Drone u eğer uygun şekilde uçurabilirsem gerekli prosedürlerini de yerine getireceğim. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 10:22

hknshbz yazdı: 19 Tem 2019, 22:19 Bence hicbir sorun yok... Cunku bu dediklerini masada yaptiginizi, yani henuz dronu hic ucurmadiginizi anliyorum.

Bence, once dron insaasini tamamlayin, cok yukselmeden ve uzaklasmadan ucus denemesi yapin. Ever bir sorun var ise detayli sorunu yazin.
Merhaba hocam. Drone u aynı şekilde pervaneleri takılı olarak kaldırmayı denedim evin içinde ve drone çok kontrolsüz tepki verdi. Tabi ki drone stabil hale gelene kadar dışarıda uçurmayı denemeyeceğim. Sadece öğrenmeye çalışıyorum. Betaflight ta bir ayarı eksik mi yaptım acaba diye merak ediyorum. Mutlaka bir yerlerde eksik var. Bugün bir video ile anlatmaya çalıştığım şeyi göstermeye çalışacağım. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

Mesaj gönderen mustafapusti » 20 Tem 2019, 10:29

mekanikerr yazdı: 20 Tem 2019, 10:22
hknshbz yazdı: 19 Tem 2019, 22:19 Bence hicbir sorun yok... Cunku bu dediklerini masada yaptiginizi, yani henuz dronu hic ucurmadiginizi anliyorum.

Merhaba hocam. Drone u aynı şekilde pervaneleri takılı olarak kaldırmayı denedim evin içinde ve drone çok kontrolsüz tepki verdi. Tabi ki drone stabil hale gelene kadar dışarıda uçurmayı denemeyeceğim. Sadece öğrenmeye çalışıyorum. Betaflight ta bir ayarı eksik mi yaptım acaba diye merak ediyorum. Mutlaka bir yerlerde eksik var. Bugün bir video ile anlatmaya çalıştığım şeyi göstermeye çalışacağım. Teşekkür ederim bilgilendirme için.
Betaflight da calibrasyon yap. Takla vs atiyor sapitiyorsa hala FC nin yonunu betaflight da dogru ayarlara getir. Ve evde denemek yerine bos bir alanda canlilardan uzakta dene. Evde kontrolsuz sekilde sana gelirse keser biryerlerini.

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 10:37

ozgurkorkmaz yazdı: 19 Tem 2019, 22:35 Dronun çalışma prensibi zaten o şekildedir. Bir problem yok. Uçmaya başlamadan önce simülatör çalışın
Merhaba hocam. Simulator çalışmayı denedim ama programı çalıştıramadım. Flysky fs i6x var bende ve hiç bir şekilde bilgisayara bağlayamadım. Kablolarını falan da aldım. Çalışmıyor. Önerebileceğiniz bir simulasyon var mıdır? Teşekkürler.

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 10:40

mustafapusti yazdı: 20 Tem 2019, 10:29

Betaflight da calibrasyon yap. Takla vs atiyor sapitiyorsa hala FC nin yonunu betaflight da dogru ayarlara getir. Ve evde denemek yerine bos bir alanda canlilardan uzakta dene. Evde kontrolsuz sekilde sana gelirse keser biryerlerini.
Tamam hocam. Teşekkür ederim. Bu arada betaflight ta drone yönleri, motor pozisyonları ve dönüş yönlerini tek tek kontrol ettim. Gyro ayarlarını yaptım. Hemen hemen herşeyini yaptım. Hatta ilk etepta fc nin algıladığı açılar tersmiş onları da düzelttim.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 Tem 2019, 10:45

Bence, oncelikle elinizdeki dronu bir kenara birakin.

Once bol bol Simulator calisin.
Sonra da simulatir calisin.
Daha sonra da simulator calisin.
Bunlarin hepsinden sonra da simulator calisin.
Bu da bittikten sonra da simulator calisin.

Bu islemler ve asamalar arasinda temelden betaflight anlatan videolar izleyin. "Dronda betaflightda me yaptim" anlatan videolardan bahsetmiyorim. Betaflight da neyin me oldugunu ne ise yaradigini niye seceneklerde degisiklik yapilmasi gerektigini anlatan videolar izleyin. Joshua Bardwelin uzun ve sikici videolarini bol bol izleyin.

Bundan sonra dronu tekrar elinize alin, betaflight a baglayin. Sonra her menudeki icerigi tek tek uzerinden gecin.

Setup - himmm burda kalibrasyon vardi
Ports - himm burda baglantilar vardi
Config - Ooo burda tonla ayar var, bana lazim olanlari acayim, protokolumu seceyim.
Battery - Burada acaba var mi bisey
PID - yeniyim simdilik burdan uzak durayim
Receiver - alicimla ilgili var bi yapmam gerken
Modes - kumanda kanallarina me gorevler atayacagim. Arm edecek, failsafede bana uyari vercek, black box kaydi yapacak, turtle mod aktif edecek, pid mode da tutacak, osd acip kapayacak.

Boyle boyle butun menuleri tek tek uzerinden gecin.

Hepsi bitti mi?

Simulatorde iyice guzel ucuyor musunuz?

Simdi sahaya gidip ilk be muhtemelen cok hasarli ve cok sinir bozucu kirim ve hatta komple kayip yasayim eve geri gelin.

Bitmedi!!!

Simdi sil bastan, tek sorluk sinav basladi

BEN NEREDE HATA YAPTIM!

Cevabı yılmadan bulmak için kaynak araştırmaları, simulatör çalışmaları ve bu forumdaki tüm değerli forumdaşların paylaşımlarını takibe ve öğrenmeye devam...

Ne demiş Ulu Manutu

FPV Heyacan, gerisi koftiden heyecan 😎😎😎

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 20 Tem 2019, 10:49

Adım adım gidelim...
Öncelikle şunu kontrol et...
Motorlar doğru yönde dönüyor mu?
Bunu yapmak için

1) Pervaneleri çıkar
2) Quad’ı bilgisayara bağlayıp Betaflight’ta connect et
3) Quad’ın bataryasını tak
4) Betaflight’ta solda Motors yazan kısma gir
5) Sağ alt taraftaki uyarı sekmesini açarak motorların döndüğünde zarar verebileceğini anladığını onaylayıp motor dönmesine izin ver...
6) 1,2,3,4 şeklinde yazan motor göstergelerinde
tek tek veya master düğmesi ile döndürürken parmağınla motorun dış kısmına parmağını hafifçe değdirip doğru yöne dönüp dönmediğine bak
7) motorların dönmesi gereken yön motors penceresinde görsel olarak gösterilmiş zaten

CB000EA7-7110-4CD1-98CA-F01BC513B6C3.jpeg

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 11:16

hknshbz yazdı: 20 Tem 2019, 10:45

Bence, oncelikle elinizdeki dronu bir kenara birakin.

Once bol bol Simulator calisin.
Sonra da simulatir calisin.
Daha sonra da simulator calisin.
Bunlarin hepsinden sonra da simulator calisin.
Bu da bittikten sonra da simulator calisin.

Bu islemler ve asamalar arasinda temelden betaflight anlatan videolar izleyin. "Dronda betaflightda me yaptim" anlatan videolardan bahsetmiyorim. Betaflight da neyin me oldugunu ne ise yaradigini niye seceneklerde degisiklik yapilmasi gerektigini anlatan videolar izleyin. Joshua Bardwelin uzun ve sikici videolarini bol bol izleyin.

Bundan sonra dronu tekrar elinize alin, betaflight a baglayin. Sonra her menudeki icerigi tek tek uzerinden gecin.

Setup - himmm burda kalibrasyon vardi
Ports - himm burda baglantilar vardi
Config - Ooo burda tonla ayar var, bana lazim olanlari acayim, protokolumu seceyim.
Battery - Burada acaba var mi bisey
PID - yeniyim simdilik burdan uzak durayim
Receiver - alicimla ilgili var bi yapmam gerken
Modes - kumanda kanallarina me gorevler atayacagim. Arm edecek, failsafede bana uyari vercek, black box kaydi yapacak, turtle mod aktif edecek, pid mode da tutacak, osd acip kapayacak.

Boyle boyle butun menuleri tek tek uzerinden gecin.

Hepsi bitti mi?

Simulatorde iyice guzel ucuyor musunuz?

Simdi sahaya gidip ilk be muhtemelen cok hasarli ve cok sinir bozucu kirim ve hatta komple kayip yasayim eve geri gelin.

Bitmedi!!!

Simdi sil bastan, tek sorluk sinav basladi

BEN NEREDE HATA YAPTIM!

Cevabı yılmadan bulmak için kaynak araştırmaları, simulatör çalışmaları ve bu forumdaki tüm değerli forumdaşların paylaşımlarını takibe ve öğrenmeye devam...

Ne demiş Ulu Manutu

FPV Heyacan, gerisi koftiden heyecan 😎😎😎
Teşekkür ederim hocam. Hepsini tek tek yapacağım.

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 11:17

KingNothing yazdı: 20 Tem 2019, 10:49 Adım adım gidelim...
Öncelikle şunu kontrol et...
Motorlar doğru yönde dönüyor mu?
Bunu yapmak için

1) Pervaneleri çıkar
2) Quad’ı bilgisayara bağlayıp Betaflight’ta connect et
3) Quad’ın bataryasını tak
4) Betaflight’ta solda Motors yazan kısma gir
5) Sağ alt taraftaki uyarı sekmesini açarak motorların döndüğünde zarar verebileceğini anladığını onaylayıp motor dönmesine izin ver...
6) 1,2,3,4 şeklinde yazan motor göstergelerinde
tek tek veya master düğmesi ile döndürürken parmağınla motorun dış kısmına parmağını hafifçe değdirip doğru yöne dönüp dönmediğine bak
7) motorların dönmesi gereken yön motors penceresinde görsel olarak gösterilmiş zaten

CB000EA7-7110-4CD1-98CA-F01BC513B6C3.jpeg
Merhaba hocam. Hepsini tek tek kontrol ettim. Hepsi doğru yönde.

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 20 Tem 2019, 13:51

O zaman ikinci basamak
Pervaneler doğru takılı mı?
Pervanenin kanadının yüksekte kalan kısmı
motorun döndüğü yönde olacak şekilde takılmalı...

2C45F011-C551-48A6-9928-2DC8D1C3CDFB.jpeg

Quad’ının pervaneleri takılı şekilde bir fotosunu atar mısın?

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 22:12

KingNothing yazdı: 20 Tem 2019, 13:51 O zaman ikinci basamak

Aynen hocam pervaneler de doğru yönde takılı. Sanırım sorun betaflight configurasyon bölümünde. Esc olarak racerstar 4in1 35A anniversery versiyonunu kullanıtyorum. Acaba ESC protokolnü mü yanlış seçiyorum?

mekanikerr

Mesaj gönderen mekanikerr » 20 Tem 2019, 22:15

KingNothing yazdı: 20 Tem 2019, 13:51 O zaman ikinci basamak

Hocam foto işi pazara kaldı. Hem foto hem de video yollayacağım. Sanırım o zaman sıkıntım daha net anlaşılır. Çok teşekkğr ederim ilginiz için. Drone olayına gerçekten kafayı takmış durumdayım ve çözersem çok mutlu olacağım.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön