HATA - CLI : Arming disable flags (ÇÖZÜLDÜ)

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

HATA - CLI : Arming disable flags (ÇÖZÜLDÜ)

Mesaj gönderen mustafapusti » 20 Tem 2019, 17:45

Merhaba arkadaşlar.
Drone ağaç dalına çarpması sonucu düştü.
Herhangi bir fiziksel sorun yok fakat kumanda drone komut göndermiyor. Alıcı kumanda ile eşleşiyor hatta telemetre verisi görüyor kumanda fakat kumanda arm modunu açıp kapatıyorum herseyi yapıyorum tepki göstermiyor.
Betaflight a bağladığımda RECEİVER bölümünde kumanda tepki göstermiyor. Portlar doğru. Anakart bağlantılarında sorun yok. MOTOR bölümünde motora güç verdiğimde motorlar da çalışmakta. Receiver ı güncelledim yeniden kumanda ile Bind yaptım bağlandı. (yeşil ışık yanıyor receiver da) fakat kumanda yine kontrol etmiyor. Betaflight ın RECEİVER bölümünde de tepki olmadı yine. CLı da statüsü bölümü bu şekilde.

ARM ile ilgili birçok kaynak okudum ama sonuç bulamadım. arm hata kodu 3 ile 3.16 arasında değişiyor Motor bölümünde motor güçünü aktif edince 3 oluyor hata kodu. Receiver ile kumanda bağlantısı var. Kumandada sinyal seviyesini görüyorum. Drone da ise yeşil ışık yanıyor ama hala çözemedim ARM sorununu.

# status
MCU F40X Clock=168MHz (PLLP-HSE), Vref=3.28V, Core temp=81degC
Stack size: 2048, Stack address: 0x1000fff0
Config size: 3050, Max available config: 16384
GYRO=MPU6000, ACC=MPU6000, BARO=BMP280
System Uptime: 27 seconds, Current Time: 0000-01-01T00:00:00.000+00:00
CPU:9%, cycle time: 127, GYRO rate: 7874, RX rate: 33, System rate: 9
Voltage: 1628 * 0.01V (4S battery - OK)
I2C Errors: 2
Arming disable flags: RXLOSS CLI ARMSWITC
En son mustafapusti tarafından 21 Tem 2019, 17:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Re: HATA - CLI : Arming disable flags

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 Tem 2019, 19:41

CLI status e göre, uçuş kartı alıcının sinyal alamadığını yani kumandayla bağlantısının koptuğunu düşünüyor. Siz bind ettim görüyor diyorsunuz. Bu demekki ya alıcının sinyal kablosunda sorun var, ya da gözle görülemeyen başka bir hasar oldu.

Aynı durumu Matek F405 std (size diğer konuda bahsettiğim FC) yaşadım, kartı başka alıcı ile denedim olmadı, alıcıyı başka quadla denedim oldu. Kartta sorun var diye düşündüm, komple söktüm temizledim, sonra geri taktım tüm bağlantıları yaptım ve sorun çözüldü, çalışıyor. Ancak pek güvenemiyorum.

Benim sorunun sebebini çözemedim, sizinki de benzer bir durum gibi geldi bana..

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 20 Tem 2019, 19:45

hknshbz yazdı: 20 Tem 2019, 19:41 CLI status e göre, uçuş kartı alıcının sinyal alamadığını yani kumandayla bağlantısının koptuğunu düşünüyor. Siz bind ettim görüyor diyorsunuz. Bu demekki ya alıcının sinyal kablosunda sorun var, ya da gözle görülemeyen başka bir hasar oldu.

Aynı durumu Matek F405 std (size diğer konuda bahsettiğim FC) yaşadım, kartı başka alıcı ile denedim olmadı, alıcıyı başka quadla denedim oldu. Kartta sorun var diye düşündüm, komple söktüm temizledim, sonra geri taktım tüm bağlantıları yaptım ve sorun çözüldü, çalışıyor. Ancak pek güvenemiyorum.

Benim sorunun sebebini çözemedim, sizinki de benzer bir durum gibi geldi bana..
Baglantim bu sekilde hocam. Yanlis baglamadim sanirim. Dusmeden once calisiyordu. Komple yeniden lehim yapmayi deneyeyim o zaman.
Dosya ekleri
20190720_194434.jpg

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 Tem 2019, 20:24

Lehimde sorun görünmüyor... Benzer sorunu yaşadım ama gerçek sebebini bilemiyorum

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 00:40

hknshbz yazdı: 20 Tem 2019, 20:24 Lehimde sorun görünmüyor... Benzer sorunu yaşadım ama gerçek sebebini bilemiyorum
Sanırım sorunu buldum hocam. Alıcının regülatörü düşmüş.
Dosya ekleri
20190721_003224.jpg

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Tem 2019, 00:50

mustafapusti yazdı: 21 Tem 2019, 00:40
hknshbz yazdı: 20 Tem 2019, 20:24 Lehimde sorun görünmüyor... Benzer sorunu yaşadım ama gerçek sebebini bilemiyorum
Geçmiş olsun, bulunabilecek bir parça ise, kolay hallolur...

Ben tüm kumanda alıcılarımı ve Bec devresi, LC Filter, Realpit switch gibi ve hatta VTXler mutlaka makaron ile kaplıyorum ve de kablo cırtı kullanacaksam bile altına sünger bant koyuyorum... Daha emniyetli oluyor... Sadece VTXin ısınma konusunda negatif etkisi var, ona da dikkat etmek yeterli...

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 00:56

hknshbz yazdı: 21 Tem 2019, 00:50
mustafapusti yazdı: 21 Tem 2019, 00:40
Geçmiş olsun, bulunabilecek bir parça ise, kolay hallolur...

Ben tüm kumanda alıcılarımı ve Bec devresi, LC Filter, Realpit switch gibi ve hatta VTXler mutlaka makaron ile kaplıyorum ve de kablo cırtı kullanacaksam bile altına sünger bant koyuyorum... Daha emniyetli oluyor... Sadece VTXin ısınma konusunda negatif etkisi var, ona da dikkat etmek yeterli...
Elimde düşen parçanın numarası olmadığı için kaç volt bilemiyorum. elimde 3.3 v regülatör var onu denedim şimdi alıcı ısınmaya başladı. Frsky XSR kullanan birinden bu parçanın numarasını alacağım yada yeni alıcı alacağım.
Elimde buna sığacak makaron olmadığı için açıkta kaldı hocam. Kutu içinden çıkanıda hanım çöpe atmış.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Tem 2019, 01:08

üzerindeki kod "C94E" SBUS regülatör veya artık her ne ise, elektronikten/entegreden anlamam :D

Ama bu parça SBUS uninverted signal denen olayı sağılıyormuş. Orcarling abimiz makelesine bakabilirsin.

https://oscarliang.com/uninverted-sbus- ... receivers/
x4r-rx-uninverted-sbus.jpg

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 21 Tem 2019, 01:31

ben farklı bir şey sormak istiyorum uptime 27 saniye iken core temp iniz aşırı yüksek, acaba uzun süreli mi test ettiniz? f4 işlemciler için core temp 81 sıkıntılı değil ancak 27 saniyede çıkması garip geldi, aynı işlemci ailesinden farklı projelerde kullanıyorum bu kadar hızlı hiç sıcaklık artışı görmedim.

düşen entegreye gelince ben kodunu farklı okudum(fotoğraftan baktım emin değilim link eklemeyeceğim), üstteki makaleyi incelemeye maalesef üşendim ve parçayı araştırınca not gate olduğunu gördüm. bacak sayısı ve paketi de logic gatelere uyuyor ve not gate olarak gördüm. dediğim gibi emin değilim. bende böyle bir not gate var ama paketi aşırı küçük ondan oraya 2-3 tane sığar. ama eğer ki cidden doğru okuduysam(c04f) türkiye de işinize yarayacak bir ürün var gibi, 10tl ye satılıyor. Ama datasheetleri ayrıntılı incelemek lazım, zira ikisi tam olarak aynı değil alternatifi olabilir gibi. oraya regülatör takmanız çok yazık olmuş devre zarar görmüş olabilir :(

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 01:37

hknshbz yazdı: 21 Tem 2019, 01:08 üzerindeki kod "C94E" SBUS regülatör veya artık her ne ise, elektronikten/entegreden anlamam :D

Ama bu parça SBUS uninverted signal denen olayı sağılıyormuş. Orcarling abimiz makelesine bakabilirsin.

geçmiş olsun. normalde (oscarliang attığı fotoğrafta ok işaretiyle gösterilen pin) a pini ters çevrilmemiş sinyal kaynağı idi. bir kabloyla herhangi bir uart rx e bağlantı yaptığında ters cevrilmemiş girişe ihtiyacın olmadan çalışabilecekti. ama 3.3v regülatör bağladıysan bozulmuş olabilir bir denemek lazım.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 02:04

gökhan YANKI yazdı: 21 Tem 2019, 01:37
hknshbz yazdı: 21 Tem 2019, 01:08 üzerindeki kod "C94E" SBUS regülatör veya artık her ne ise, elektronikten/entegreden anlamam :D

geçmiş olsun. normalde (oscarliang attığı fotoğrafta ok işaretiyle gösterilen pin) a pini ters çevrilmemiş sinyal kaynağı idi. bir kabloyla herhangi bir uart rx e bağlantı yaptığında ters cevrilmemiş girişe ihtiyacın olmadan çalışabilecekti. ama 3.3v regülatör bağladıysan bozulmuş olabilir bir denemek lazım.
Sıkıntı alıcıda olmasına birnevi sevindim hocam. Çünkü R9M için R9 mini alıcı almıştım. Hafta içi gelir elime. Bu alıcıyıda onarıp 3-4 inçlik drone yapmayı düşünüyorum. Yedekte birtane onardığım FC var. Bu şekilde 2. drone u da çıkartırım gibi. Daha ilk haftalarım inşallah bu şekilde devam edip hevesimi kaçırmaz. :)

Ek olarak çok fazla enerjide tutmadım alıcıyı. hala çalışıyor. Kumanda ile Telemetre bağlantısı var. Yarın GPS in UART3 portuna takıp denerim. olur mu bu port?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 02:30

mustafapusti yazdı: 21 Tem 2019, 02:04

Sıkıntı alıcıda olmasına birnevi sevindim hocam. Çünkü R9M için R9 mini alıcı almıştım. Hafta içi gelir elime. Bu alıcıyıda onarıp 3-4 inçlik drone yapmayı düşünüyorum. Yedekte birtane onardığım FC var. Bu şekilde 2. drone u da çıkartırım gibi. Daha ilk haftalarım inşallah bu şekilde devam edip hevesimi kaçırmaz. :)

Ek olarak çok fazla enerjide tutmadım alıcıyı. hala çalışıyor. Kumanda ile Telemetre bağlantısı var. Yarın GPS in UART3 portuna takıp denerim. olur mu bu port?
rx1 boşsa oraya bağlayabilirsin hocam. ayrıca bu parçalar için heat shrink almanı öneririm tercihen şeffaf. böylece hem kısa devre riskinden hem de bu şekilde parça kaybından bir nebze de olsa korunabilirsin.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 09:27

gökhan YANKI yazdı: 21 Tem 2019, 02:30

rx1 boşsa oraya bağlayabilirsin hocam. ayrıca bu parçalar için heat shrink almanı öneririm tercihen şeffaf. böylece hem kısa devre riskinden hem de bu şekilde parça kaybından bir nebze de olsa korunabilirsin.
Maalesef olmadı hocam. PPM i seçtim hatta diğer RX inputları seçtim Receiver mod dan fakat tepki yok. İnternette bulduğum birkaç kaynağıda inceledim fakat olumsuz. Telemetre verisi yine var fakat FC ye bağlantı sağlayamıyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 21 Tem 2019, 10:44

hocam pionut u inceledim işaretli yer input yani sbus sinyali a pininden girip y pininden ters çevrilerek çıkış yapıyor. oraya bir kabloyla rx1 e bağlayıp aynı şekilde betaflighttan uart1 için serial rx aktif edip configuration tabdan da sbus seçiyorsan ve hala çalışmıyorsa arızalanmış olabilir.

https://learnassets.getfpv.com/learn/wp ... Front1.png
Dosya ekleri
gw.jpg

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Tem 2019, 12:19

Mustafa hocam, hevesin kirilmasin. Ben ilk dronumu gecen sene subatta yaptim. Basima o gunden beri gelen sadece buyuk olaylari sana siralayayim;

1 - Nisan 2018de henuz FPV baslayamamisken zm250 dronum uzerinde Gopro Session 5 ile kayboldu
2 - Haziran 2018de 130GT 3 inch dronum kayboldu, o esnada hskrc250 parcalari topluyordum
3- Temmuz 2018de ZMR bulundu, cok hasarli sekilde, Gopro Session 5 de arizali kirik vs, drondaki 4S pilim kayip, fpv kamerasi kayip

Hobiye uzunca sure ara verdim

4 - Subat 2019 tekrar basladim, sim calisiyorum, hskrc250 topladim, tam 4 kere kaybettim, dustu saatlerce arsdim buldum.

5 - mayis 2019 4inch dron yaptim, ilk ucusta 2 motor ve govde pert oldu

6 - mayis 2019 5 inch dron yaptim ilk ucusta govde pert oldu

7 - Su an uctugm froglite bayramda kayboldu, bayram sonrasi bulundu

8 - Froglite ilk uzun mesafe ucus 1km mesafe ikinci turda aniden yere cakildi 1 motor yandi

Bunlarin yani sira, yaklasik 3 tane ucus karti masada pert oldu desem yeridir, yaklasik 4 5 tane Vtx yaktim, 6 7 tane anten kirdim, 2 kamera kirdim, onlarca pervane kirdim, ve daha aklima gelmeyen onlarca olumsuzluk oldu...

Pes ettim mi? Hayir...

Su an gopromun arizali bolumu icin yedek parca gumrukte, yenu 5 inch uzun mesafe yaptim, acelem yok ilk ucusunu yapmadim bile... Elimde 2 tane 5 inch toplayacak parca var, 4 tane vtx var, 2 fpv kamera var, 2 tane FC var vs bekletiyorum yedek... Cunku illaki biseyler olacak...

Eger ben bu hobide pes etmediysem, kimsenin etmemesi lazim. Pes eden demekki yeterince sevmemis 😀

Durmak yok, ucusa devam 😊

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 12:36

gökhan YANKI yazdı: 21 Tem 2019, 10:44 hocam pionut u inceledim işaretli yer input yani sbus sinyali a pininden girip y pininden ters çevrilerek çıkış yapıyor. oraya bir kabloyla rx1 e bağlayıp aynı şekilde betaflighttan uart1 için serial rx aktif edip configuration tabdan da sbus seçiyorsan ve hala çalışmıyorsa arızalanmış olabilir.

https://learnassets.getfpv.com/learn/wp ... Front1.png
Çok teşekkür ederim hocam. Alıcı çalışmaya başladı. drone u aktif hale getirdim.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 12:39

hknshbz yazdı: 21 Tem 2019, 12:19

Mustafa hocam, hevesin kirilmasin. Ben ilk dronumu gecen sene subatta yaptim. Basima o gunden beri gelen sadece buyuk olaylari sana siralayayim;

1 - Nisan 2018de henuz FPV baslayamamisken zm250 dronum uzerinde Gopro Session 5 ile kayboldu
2 - Haziran 2018de 130GT 3 inch dronum kayboldu, o esnada hskrc250 parcalari topluyordum
3- Temmuz 2018de ZMR bulundu, cok hasarli sekilde, Gopro Session 5 de arizali kirik vs, drondaki 4S pilim kayip, fpv kamerasi kayip

Hobiye uzunca sure ara verdim

4 - Subat 2019 tekrar basladim, sim calisiyorum, hskrc250 topladim, tam 4 kere kaybettim, dustu saatlerce arsdim buldum.

5 - mayis 2019 4inch dron yaptim, ilk ucusta 2 motor ve govde pert oldu

6 - mayis 2019 5 inch dron yaptim ilk ucusta govde pert oldu

7 - Su an uctugm froglite bayramda kayboldu, bayram sonrasi bulundu

8 - Froglite ilk uzun mesafe ucus 1km mesafe ikinci turda aniden yere cakildi 1 motor yandi

Bunlarin yani sira, yaklasik 3 tane ucus karti masada pert oldu desem yeridir, yaklasik 4 5 tane Vtx yaktim, 6 7 tane anten kirdim, 2 kamera kirdim, onlarca pervane kirdim, ve daha aklima gelmeyen onlarca olumsuzluk oldu...

Pes ettim mi? Hayir...

Su an gopromun arizali bolumu icin yedek parca gumrukte, yenu 5 inch uzun mesafe yaptim, acelem yok ilk ucusunu yapmadim bile... Elimde 2 tane 5 inch toplayacak parca var, 4 tane vtx var, 2 fpv kamera var, 2 tane FC var vs bekletiyorum yedek... Cunku illaki biseyler olacak...

Eger ben bu hobide pes etmediysem, kimsenin etmemesi lazim. Pes eden demekki yeterince sevmemis 😀

Durmak yok, ucusa devam 😊
Bu konuda bende kararlıyım. Gökhan hoca sayesinde alıcıyı da hallettim.

Drone u 2. günde FC yi yaktım. 6. günde alıcı bozuldu devamında neler olacak merak ediyorum :)

Düşüş videosunuda yolluyorum. :)

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 21 Tem 2019, 12:53

Kontrollerin guzel, bravo! Devamli kendini duzeltmeye ugrasma, birak ufuk cizgisi yamuk olsun. Zaman icinde hareketlerin sonunda olman gerektigi yerde bitirmis olup devam ediyor olacaksin, ama devamli duzeltmeyi aliskanlil edinirsen (Ben oyle yaptim) bu sefer icgudusel olarak dogru yerse hareket bitiyor olsa da istemsiz duzeltme hareketlerin oluyor. Ben simdi bundan kurtulmaya calisiyorum. Bir de taranis kumanda avantajin var, cok daha stabil stik hareketlerin olacak. Sim ve ucuslara devam 😊 Dusus de guzel olmus, ben cok seviyorum dusus anlarimi 😀

Kullanıcı avatarı
mustafapusti

Mesaj gönderen mustafapusti » 21 Tem 2019, 13:40

hknshbz yazdı: 21 Tem 2019, 12:53 Kontrollerin guzel, bravo! Devamli kendini duzeltmeye ugrasma, birak ufuk cizgisi yamuk olsun. Zaman icinde hareketlerin sonunda olman gerektigi yerde bitirmis olup devam ediyor olacaksin, ama devamli duzeltmeyi aliskanlil edinirsen (Ben oyle yaptim) bu sefer icgudusel olarak dogru yerse hareket bitiyor olsa da istemsiz duzeltme hareketlerin oluyor. Ben simdi bundan kurtulmaya calisiyorum. Bir de taranis kumanda avantajin var, cok daha stabil stik hareketlerin olacak. Sim ve ucuslara devam 😊 Dusus de guzel olmus, ben cok seviyorum dusus anlarimi 😀
Onerilerini dikkate alacagim hocam. Bu daha 6. Drone kullanisim zamanla bircok sey daha iyi olacak diye umuyorum.

Safak

Re: HATA - CLI : Arming disable flags (ÇÖZÜLDÜ)

Mesaj gönderen Safak » 21 Tem 2019, 21:41

Mustafa hocam, yeni başlayan biri için pilotajını bende çok beğendim. Yalnız uçuş alanı acemi biri için biraz riskli (binalar ve ağaçlardan dolayı), ilk başlarda daha geniş ve engelsiz bir alanda uçman daha iyi olur.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön