Drone Projem

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
ozanayaz
Ad Soyad: Ozan Ayaz

Drone Projem

Mesaj gönderen ozanayaz » 01 Ağu 2019, 13:37

Arkadaşlar merhaba,ben yaz okulunda bitirme projesi alıyorum.Bitirme projem drone ile ilgili.Projemde şu şekilde diktörtgen veya kare alanın köşelerine konan topları drone'nun tanıyıp,alan üzerinde belirtilen bir şekilde uçması.Alan toplarla belirleniyor ve alan değişebiliyor ama çok büyük bir alandan bahsetmiyoruz mesala 100m2lik bir alan.Alan değişkenlik gösterebiliyor örneğin kenar uzunluğu 10m olan bir 100m2'lik bir alan veya uzun kenarı 10m kısa kenarı 5m olan 50m2'lik bir diktörtgen alan.Burada asıl amaç drone'nun istenen alan üzerinde fotoğrafta görüldüğü şekilde uçması istenen alanın köşelerine topların koyulup drone'nun topları tanıdıktan sonra fotoğrafta gösterildiği şekilde uçması.Ben kendim bu konu üzerinde çalıştım ve sonuç alamadım.Bu projeyi gerçekleştirebilecek arkadaşlar varsa istenen ücret karşılığında projeyi yaptırmak istiyorum.Bu proje hakkında da tavsiye,bilgi ve yönlendirmelerinize açığım.İlgiliniz için şimdiden teşekkür ederim.
Dosya ekleri
drone-tarama.jpg
drone-tarama.jpg (24.09 KiB) 2165 kere görüntülendi

berkerm4n

Re: Drone Projem

Mesaj gönderen berkerm4n » 01 Ağu 2019, 13:43

Öm attım. Yazılım konusunda yardımcı olabilirim daha önce buna benzer ama biraz daha zor bir proje yapmıştım.

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 02 Ağu 2019, 05:09

Özellikle bitirme projelerini para ile yapmaya karşı olduğum için ben tavsiye vereceğim. Öncelikle kameranızın açısından 4topu görebileceğiniz bir yüksekliğe çıkabiliyor musunuz onu bir hesaplayın. Eğer çıkabiliyorsanız ne ala, 4 topu bulun. Bulduğunuz her topun merkez noktasını bulmanız lazım, bulduktan sonra 4 noktanız olduğu için alan sınırlarınız belli olacak. Kullandığınız fc büyük ihtimalle ardupilot ya da pixhawk, mavlink komutu ile istediğiniz noktaya gittiktej sonra çizdiğiniz şekildeki noktalsrında koordinatlarını oluşturup sıra ile feedlemeniz lazım. Sanıyorum ki daha önce çalışmadığınız bir alan, kolay gelsin. Çok kolay bir proje değil, mekanik kısmı olsun hazır aldığınız parçalar olsun ciddi zorlar yaparken.

dronecocuk
Ad Soyad: drone cocuk

Mesaj gönderen dronecocuk » 03 Ağu 2019, 20:12

Programlanabilir drone ile bu proje yapılabilir. Mesaj attım

https://arikovani.com/projeler/programl ... rone/detay

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön