1kg race drone ile freestyle uçmak.

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Safak

Re: 1kg race drone ile freestyle uçmak.

Mesaj gönderen Safak » 24 Eyl 2019, 00:50

Hocam ben en son dışarıda şubat ayında uçmuştum, merkeze 30km uzaklıkta, eşimin köyünde, bulunduğumuz alan ise eşimin dayısına ait, köye 6-7 km uzaklıkta özel bir çiftlik. Genellikle çiftlik üzerinde uçtum, ama illaki arazi dışınada taştığım oldu. Sadece tek pil uçtum, akabinde çay içmeye geçtik. Yarım saat geçti geçmedi bir jandarma aracı geldi. Civarda koyun otlatan bir çoban koyunlarının ürktüğü gerekçesi ile jandarmaya şikayet etmiş. Onlarda 156 kanalı ile ihbar olduğu, ve kayıt altına alındığı için bakmaya gelmişler. Çiftlik üzerinde uçtuğumuzu ve özel arazi olduğunu söyledik. Herhangi bir şey yapmadılar, ihbar üzerine olduğu için mecburen gelmek durumunda olduklarını söylediler, birer çayımızı içip gittiler.

Şimdi ben neden 6-7 aydır uçmuyorum, zaman bulamama asıl neden, ama o biraz da işin bahanesi, şartlar zorlanırsa elbet zaman yaratılır. Ben o gün özel bir arazide değil de dağın başında kamuya ait bir alanda, yada, x bir şahsa ait tarla üzerinde uçsaydım ve olaylar aynı şekilde gelişse idi, beni alıp büyük ihtimalle karakola götüreceklerdi, drone'u tartacak, benden evrak, belge soracaklardı. Sonra adıma bir tutanak tutup göndereceklerdi. Ben ondan sonra shgm'den adıma cezamı gelecek, ne kadar gelecek, ne zaman gelecek diye stres içinde bekleyecektim.
Hocam bu işte dediğin gibi olmanın tek yolu var, bol bol pratik yapmak. Ben aylardır, kumanda tutmayı bari unutmayayım diye simülasyon ile oyalanıyorum. Bizim ülkeden dünya çapında iyi bir pilot çıkması mucize ile olur ancak.

Safak

Mesaj gönderen Safak » 24 Eyl 2019, 00:56

asmodeus yazdı: 24 Eyl 2019, 00:41
Safak yazdı: 24 Eyl 2019, 00:02
asmodeus yazdı: 23 Eyl 2019, 23:49 Bu adam klasik helikopter akrobasisini droneda da yapıyor. FPV daha farklı bir şey....
Helikopterin özellikle big size (600-700) modellerin başı kıçı bellidir, sizden ne kadar uzak olursa olsun yön olarak algınız kaybolmaz. Ama quad biraz uzaklaşınca önünü arkasını kestirmek mümkün değil, acro modda bu şekilde uçmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Çıkaramadıysanız eğer, video da hayranlığını tapınma hareketi ile gösteren kişi Johnyfpv.
Ayrıca bu adam sadece los uçmuyor, fpv'de de japonya şampiyonu.
Benim anlatmak istediğim, o video ile fpv yi karşılaştırman idi :D Yoksa adamın pilotluğuna lafım yok, saygıyla eğiliyoruz önünde :)
Benim de anlatmak istediğim fpv yada los ile ilgili değildi aslında, iş bir şekilde oraya gitti. Çok iyi pilotlar var, bazıları az biliniyor, bazıları hiç bilinmiyor. Bu adamda onlardan biri, demek istemiştim.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Eyl 2019, 01:09

Safak yazdı: 24 Eyl 2019, 00:50 Hocam ben en son dışarıda şubat ayında uçmuştum, merkeze 30km uzaklıkta, eşimin köyünde, bulunduğumuz alan ise eşimin dayısına ait, köye 6-7 km uzaklıkta özel bir çiftlik. Genellikle çiftlik üzerinde uçtum, ama illaki arazi dışınada taştığım oldu. Sadece tek pil uçtum, akabinde çay içmeye geçtik. Yarım saat geçti geçmedi bir jandarma aracı geldi. Civarda koyun otlatan bir çoban koyunlarının ürktüğü gerekçesi ile jandarmaya şikayet etmiş. Onlarda 156 kanalı ile ihbar olduğu, ve kayıt altına alındığı için bakmaya gelmişler. Çiftlik üzerinde uçtuğumuzu ve özel arazi olduğunu söyledik. Herhangi bir şey yapmadılar, ihbar üzerine olduğu için mecburen gelmek durumunda olduklarını söylediler, birer çayımızı içip gittiler.

Şimdi ben neden 6-7 aydır uçmuyorum, zaman bulamama asıl neden, ama o biraz da işin bahanesi, şartlar zorlanırsa elbet zaman yaratılır. Ben o gün özel bir arazide değil de dağın başında kamuya ait bir alanda, yada, x bir şahsa ait tarla üzerinde uçsaydım ve olaylar aynı şekilde gelişse idi, beni alıp büyük ihtimalle karakola götüreceklerdi, drone'u tartacak, benden evrak, belge soracaklardı. Sonra adıma bir tutanak tutup göndereceklerdi. Ben ondan sonra shgm'den adıma cezamı gelecek, ne kadar gelecek, ne zaman gelecek diye stres içinde bekleyecektim.
Hocam bu işte dediğin gibi olmanın tek yolu var, bol bol pratik yapmak. Ben aylardır, kumanda tutmayı bari unutmayayım diye simülasyon ile oyalanıyorum. Bizim ülkeden dünya çapında iyi bir pilot çıkması mucize ile olur ancak.
Şafak hocam hangi ildesiniz bilmiyorum ama ben sizin yaşadığınız durumu milyonda bir olacak bir durum olarak görüyorum.

Benim genelde uçuş yaptığım yer evime yaklaşık 30km mesafede haftada en az 3 kere uçuş yapıyorum. Bunların bir kısmıda evimin hemen yanındaki boş arazide. Çok büyük bir arazi değil ama alıştırma yapmak için yeterli. Açıkcası orada uçmayı da hiç sevmiyorum, ne kadar boş olsa da sonuçta şehiriçi, hemen dibimde olmasa da bir kaç yüz metre mesafede binalar var. Orada uçmak çok da doğru değil açıkcası. Şimdiye kadar bir kere bile ne beni şikayet eden oldu, ne de bir polis jandarma gelip hesap sordu...

Evet bizim bu IHA konusu baya bir sıkıntılı. Ama emin ol, sokaktaki memurun da zerre kadar umrunda değil. Onu geçtim, trafikde olan bitene bile aldırış etmeden yoluna devam ediyor adamlar. Onlar da bir yerde haklı. Kimseyi suçlamak veya işini yapmıyor imasında bulunmak için demiyorum.

Zaman konusuna gelince, bazı şeyleri elde etmek için bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor. Bunu yapabilme seviyesi de kişiden kişiye değişir, kimseye niye az veya çok denemez. Ben haftalardır hergün öğleden sonra rüzgar olduğu için artık çıldırmak üzereydim ve geçen hafta sabah 7de gidip uçtum, çünkü sabah rüzgar olmuyor...

Açıkcası bu kadar çabalıyorum, ne kadar yol kat ettim diye düşününce de, boşa mı çabalıyorum, benden bir halt olmayacak sanırım da demiyor değilim...

Pratik, alıştırma konusunda sistemli çalışmak ve bunu da bir ekip ile yapmak gerekiyor.

Ben habire kafama göre rastgele uçuşlar yapıyorum, bu şekilde sabahlara kadar uçsam da bir gelişme olmuyor. Çünkü sistematik çalışma eksiğim var. Eksiklerimi görme konusunda yetersizim. Bunun da tek sebebi yanlız olmam.

Ben uçuş yaparken, gözlüğü takıp izleyecek bir ikinci kişi olsa, uçuş esnasında değerlendirmelerde bulunup, karşılıklı yönlendirmeler yapsak inanılmaz faydalı olur diye düşünüyorum.

Youtube a bakın, %90 ekip halinde herkez. Devamlı bir iletişim ve paylaşım var ama bizim gibi şu sanal alemde değil.

Sonuç itibariyle, hiçbirşeyde olmadığı gibi bizim bu hobide tek başına ancak bir yere kadar oluyor... Bir de üzerine sizin yukarda saydığınız etkenler eklenince işte hepten yaya kalıyoruz.

@GoldWing de çok halı, 1000 mesajdan 10 tane yoktur, ben şunu yaptım iyi oldu siz de yapın, şunu yaptım kötü oldu aman yapmayın diyen.. Parça lazım şu olur mu, ışık yandı ama motor dönmedi, pervane düz takılı ama havalanmadı gibi mesajlarla dolu forum.

Bugün Oturdum, hemen hemen bütün pilleri geçenlerde aldığım sanayi tipi baya kalın makaronla kapladım. Taş gibi oldu. Hatta bazısının etrafına da güzelce karton kesip koydum. Elimde yalan olmasın ama 30dan fazla pil strap var. Çoğu da KEV LAR... Hepsini koydum masaya dedim bir çalışma yapayım, hangisi iyi hangisi kötü, pili korumak için ne yapıyorum, nası koyuyorum vs...

Sonra açıkcası vaz geçtim... Sebebi de çok gizli değildir heralde...

Ben yine diyorum. BİZİM EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ SANAL ORTAMDAN KURTULAMAMIŞ OLMAK...

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Eyl 2019, 01:21

Mesela başka bir örnek vereyim. Forumda belli bir sayıda kişinin iyi kötü bir youtube kanalı var.

Ben bakıyorum yabancıların kanallarına, herkes birbirinin kanalını promote etmek için birşeyler yapıyor.

Gidin mesela Joshua Bardwell'in kanalına ve "Channels" sekmesine tıklayın. Keza RCSchim de aynı şekilde... Bir de gidin ben dahil bizim kanallara bakın...

Bak mesela geçenlerde biri geldi, 3-5 video paylaştı izleyici kasmak için.. Hepimiz uyuz olduk. Haklıyız da.. Doğru bir hareket değildi... Ama adama acıyorum, daha doğrusu onun yerine ben üzülüyorum. Video hazırlamak için ne zahmetlere giriyor, belki saatlerçe uçuş yapıyor, kayıt yapıyor, düzenleme yapıyor vs vs... izlenmeleri yerlerde... Kötü videolar da değil...

SOnra bakyorum, amelenin biri osurmuş, milyonlar izlemiş... Zaten kültür seviyesi fazlasıyla düşük bir toplumdayız, evet malesef öyle, kızanlar olabilir ama gerçekler acıdır... Bu yetmezmiş gibi birbirimize destek de yok cünkü bir araya gelip insanı ilişkileri güçlendirme yok...

__isimsiz__

Re: 1kg race drone ile freestyle uçmak

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 24 Eyl 2019, 08:26

Ben fırsat buldukça uçuyorum ama videolar istediğim gibi olmadığı için paylaşmaya değer bulmuyorum...

___isimsiz___

Re: 1kg race drone ile freestyle uçmak

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Eyl 2019, 09:05

KingNothing yazdı: 24 Eyl 2019, 08:26 Ben fırsat buldukça uçuyorum ama videolar istediğim gibi olmadığı için paylaşmaya değer bulmuyorum...
Hocam bence paylaş, çünkü eminim bir konu açılır üzerine ve sorular/cevaplar/fikirler ile herkese faydalı hale gelir. Örneğin @mustafapusti vidyosu sayesinde hepimiz bir çok şey öğrendik. Tabi ki hepimiz güzel vidyilar, kaliteli/akici goruntu elde edip bunları paylaşmak istiyoruz ama çok hoşuna gitmese de paylaşım yapmanı tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
mustafapusti
Ad Soyad: Mustafa PUSTİ

Mesaj gönderen mustafapusti » 24 Eyl 2019, 09:19

@hknshbz @KingNothing hocam. Gopro kullanan varsa RSGO ile isler yollarim hepinize. Softmount olayida cok basit bir sekilde yapabiliyor.
Herkes icin gecerli.

Kullanıcı avatarı
asmodeus
Ad Soyad: Kemal YAZICI

Mesaj gönderen asmodeus » 24 Eyl 2019, 12:00

Ben 6 aydır bu işin içindeyim, doğru düzgün de simülatör sonrası 3 aydır uçuyorum. uk65 micro drone dışında kırım yapmadım şükür, onu da kolayca tamir ettim :D Race drone'umun pervanesini kırdım iki defa, onun dışında sapa sağlam. Yani yeni başlayan biri olarak, daha geçen runcam ile bir video çektim. Daha yolumuz çok :D Video kendi kanalımda gizli, abonelerim göremiyor. (Yani bir reklam amacı taşımıyor, zaten kanalımında drone ie alakası yok) Bir gopro alacağım ama en kısa zamanda.

Kullanıcı avatarı
Neyce
Ad Soyad: neyce

Mesaj gönderen Neyce » 24 Eyl 2019, 12:17

Ben şunu çok merak ediyorum: Simülatörde bıyıklı gibi sürer hale gelince gerçekte de bıyıklı gibi olabiliyor muyuz? Yani illa ki simülatör ile gerçek arasında bir fark vardır. Cihazdan cihaza, ayardan ayara bile fark oluyor. Ama demek istediğim simülatörde kralsan gerçekte en azından prens olur musun :)

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 24 Eyl 2019, 12:23

5:30dk sonrasında ki manevralar kafa bulandırıcı :)
Ne var, ne yok? El cevap! 10

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Eyl 2019, 13:26

Zatoichi yazdı: 24 Eyl 2019, 12:23

5:30dk sonrasında ki manevralar kafa bulandırıcı :)
Power loop guzel yapiyor 😉

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Eyl 2019, 13:27

Neyce yazdı: 24 Eyl 2019, 12:17 Ben şunu çok merak ediyorum: Simülatörde bıyıklı gibi sürer hale gelince gerçekte de bıyıklı gibi olabiliyor muyuz? Yani illa ki simülatör ile gerçek arasında bir fark vardır. Cihazdan cihaza, ayardan ayara bile fark oluyor. Ama demek istediğim simülatörde kralsan gerçekte en azından prens olur musun :)
Simulator de kralsak, gerçekte prensin yandan carklisi, tek bacaklisi, çirkini, atsizi oluruz 😅

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Mesaj gönderen GoldWing » 24 Eyl 2019, 13:59

Neyce yazdı: 24 Eyl 2019, 12:17 Ben şunu çok merak ediyorum: Simülatörde bıyıklı gibi sürer hale gelince gerçekte de bıyıklı gibi olabiliyor muyuz? Yani illa ki simülatör ile gerçek arasında bir fark vardır. Cihazdan cihaza, ayardan ayara bile fark oluyor. Ama demek istediğim simülatörde kralsan gerçekte en azından prens olur musun :)
pid olayına girmeden pek farkı yok ama daha hızlı ratelere geçiş yaptım, gerçekte denediğimde alışamadı ellerim, simulatörde alıştım şimdi çok daha iyi uçuyorum, liftoffta mr steelenin dronu var al onu orada 100m2 lik alan belirle aç futbol sahası haritasını orada uçabiliyorsan gerçekte boş bi arazidede ufak bir adaptasyondan sonra uçarsın, ben gözlüğümün sünger kısmına bir parfüm sıkmıştım şimdi o parfümün kokusunu duyunca kalbim hızlanıyor heyecanlanıyorum, bunu aşman lazım :))

Kullanıcı avatarı
asmodeus
Ad Soyad: Kemal YAZICI

Mesaj gönderen asmodeus » 24 Eyl 2019, 19:40

Simülatörde hemen hemen tüm akrobatik hareketleri yapabiliyorum, tabii kırılacak bir drone olmadığından daha cesaretli oluyorsunuz. Ama iş uygulamaya gelince değişiyor. Ama şu var, simülatörde yeterince kendini yetiştirmek şart, keza drone'u çok daha rahat uçurabiliyorsunuz. Diğer türlü direk kırım yaşarsınız. Ayrıca kış aylarında drone için hava müsait olmuyor, o zaman da simülatörde ısınma turları atabilirsin :)

Safak

Mesaj gönderen Safak » 24 Eyl 2019, 22:02

Balıkesir'deyim @hknshbz hocam, yolun düşerse beklerim.

Bildiğim kadarı ile de bana en yakın, fpv uçan kişi Bursa'da. Balıkesir'de hiç duymadım. Bu yüzden mecburen sanal ortamda buluşuyoruz. Ama siz yine bir nebze şanslı sayılırsınız. Forumda epey İstanbul'u var, en azından birkaç kişiyi, kulağından tutup, zorla da olsa bir araya getirme ihtimali var :)

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 24 Eyl 2019, 22:03

Safak yazdı: 24 Eyl 2019, 22:02 Balıkesir'deyim @hknshbz hocam, yolun düşerse beklerim.

Bildiğim kadarı ile de bana en yakın, fpv uçan kişi Bursa'da. Balıkesir'de hiç duymadım. Bu yüzden mecburen sanal ortamda buluşuyoruz. Ama siz yine bir nebze şanslı sayılırsınız. Forumda epey İstanbul'u var, en azından birkaç kişiyi, kulağından tutup, zorla da olsa bir araya getirme ihtimali var :)
Hocam inşallah kısmet olur uğrarım :) Vallahi İstanbulluları bir araya getirmek çok daha zor :D

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön