Hem Tanışma Hem Yardım İsteği

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
copierbond
Ad Soyad: Sinan Deniz

Hem Tanışma Hem Yardım İsteği

Mesaj gönderen copierbond » 18 Ara 2019, 23:56

Öncelikle ben Sinan. Yaşım:28 balık sevdam olduğundan dolayı rc tekne yapmaya çalışıyorum diyelim. Biliyorum ki forum "drone" forumu ama mantık aynı ve sizin drone yapımı tekneye göre daha zor olduğu için en iyi yardımı burada bulacağımı anladım. Forumda biraz araştırdım inceledim. Çok güzel içeriklerle de karşılaştım. Elimde Flysky Fsi6X kumanda vs iA10B alıcı var. Bana bu konuda sadece malzemeleri alma konusunda yardım edebilecek birisi var mı ?

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Re: Hem Tanışma Hem Yardım İsteği

Mesaj gönderen bencilzevk » 19 Ara 2019, 07:41

copierbond yazdı: 18 Ara 2019, 23:56 Öncelikle ben Sinan. Yaşım:28 balık sevdam olduğundan dolayı rc tekne yapmaya çalışıyorum diyelim. Biliyorum ki forum "drone" forumu ama mantık aynı ve sizin drone yapımı tekneye göre daha zor olduğu için en iyi yardımı burada bulacağımı anladım. Forumda biraz araştırdım inceledim. Çok güzel içeriklerle de karşılaştım. Elimde Flysky Fsi6X kumanda vs iA10B alıcı var. Bana bu konuda sadece malzemeleri alma konusunda yardım edebilecek birisi var mı ?

Merhaba hocam hos geldin bende de balik sevdasi var rc hobisi de hastalik gibi bisey oldugu icin ikisini bende birlestirdim cok sukur. Nasil bisey yapmayi dusunuyorsun denizde mi baraj gol gibi yerde mi kullanacaksin
IMG_20191219_082918.jpg
IMG_20191219_082911.jpg
IMG_20191219_082900.jpg
Benim elimde 2212 900kv dron motoru vardi onu kullandim bu buyukluyteki bi tekne icin beklemedigim kadar hizli ve guclu oldu ama tekne icin ayri bi motor alacagm
RC hoby
Mekatronik
8-)

copierbond

Mesaj gönderen copierbond » 19 Ara 2019, 12:07

Aynı sevdadayız.Gayet güzel olmuş tabi geliştiriyorsunuz da. Ben tekneyi gölette kullanacağım. üstüne 2 adet yem haznesi ayarlayıp bunları ve oltayı bıraktıracağım suya. herşey planlar hazır ama elimde ia10b alıcı var şimdi motor, batarya,esc uygun seçimi yapmam gerek sadece orada takıldım.

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 19 Ara 2019, 12:23

Ben de gol de olta birakmak icin kullanıyorum. Fircasiz motor almani tavsiye ederim genelde motor esc set olarak satilir ayri ayri da alabilirsin yaris teknesi olarak kullanmiyacagin icin dusuk kv li motor sec isinma sorunu daha az ve guclu olur esc su sogutmali yada fanli hava sogutmali olarak secebilirsin ben su sogutma blogunu ve su devir daim pompasinida kendim yapmistim tavsiyem satin almadan once yurt icinede bak bazi parcalar burda daha uygun fiyata bulunabiliyor sahibinden de motor esc bulabilirsin aktarma organlari ve dumen bunlarda onemli saft ve dumeni kendim yapmistim hazir alacaksan kovan uzunluguna ve motor saft capi a gore secim yap servo olarak sg90 kullandim yeterli oldu pil icin lion pil oneririm bunun icin lipo almana gerek yok esc ve motora gore istedigin gibi hucre sayisini ve kapasitesini ayarlayabilirsin
RC hoby
Mekatronik
8-)

copierbond

Mesaj gönderen copierbond » 19 Ara 2019, 14:46

Mesela 2 adet fırçasız motor kullanmayı düşünüyorum. Bir birine mixleyip çalıştıracağım. dediğiniz gibi 2212 900kv yeterli mi yoksa daha düşük mü bulmak gerek.

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 19 Ara 2019, 18:28

Neden iki motor kullanmak istiyorsun yon dumeni kullanmayip motorla yon vermek istiyorsan olabilir ama bence gereksiz cunku sogutman gereken fazladan bir motor ve esc olacak ve guc harcayacak pilden cekecek tek motor yeterli bence ben drone motoru kullandigim icin ve motorun rotoru yani dis kismi dondugu icin sogutamiyorum her olta birakip geldiğimde biraz sogumasini bekliyorum

TRY 39.29 16%OFF | Su geçirmez 25A 35A 45A 60A 80A 120A ESC Fırçasız Anlamsız Hız Kontrol için 1/8 1/10 1/12 RC Araba Paletli RC tekne Kısmı
https://s.click.aliexpress.com/e/PxeRbtjnV

TRY 174.95 | Orijinal Hobbywing 2040SL 4800KV/2848SL 3900KV/3660SL 3180KV fırçasız motor W/Su soğutma RC Tekne için
https://s.click.aliexpress.com/e/dN3qK1Jcf

TRY 93.72 19%OFF | Aşmak hobi su geçirmez 3650 2300KV 3100KV 3900KV fırçasız motor ile 60A ESC w/Program kartı Combo için 1/10 RC araba kamyon oyuncak
https://s.click.aliexpress.com/e/cLnqQhhKj

Bu Tipte esc motor secersen motoru konumlandirirken de rahat edersin motorun disina serum hortumu dolayip icinden su gecirerek sogutma yapabilirsin
RC hoby
Mekatronik
8-)

copierbond

Mesaj gönderen copierbond » 20 Ara 2019, 22:30

Cevap ver yardımlarınız için çok teşekkürler. Bu en alttaki linkte bulunan ürünü alsam iyi olacak herhalde hem esc hem motor veriyor sanırsam :)

copierbond

Mesaj gönderen copierbond » 21 Ara 2019, 16:47

1.linkteki esc yi almayı düşünüyorum . Peki yem haznesini düşündüğümde fırçalı motorda mesela 2 çıkış var ama alıcıda 1 sinyal 2 +- yani 3 çıkış var bu motoru nasıl bağlayabiliriz. yoksa fırçalı motor içinde mi esc lazım ?

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 22 Ara 2019, 09:04

Evet onun icinde esc lazim motoru direk baglayamazsin verdigin sinyal e gore motoru suren bi devre elemani yani esc olmasi lazim ama baska turlude yapilabilir potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye cevirmek en sevdigim az enerjiyle cok is elinde fazladan servo varsa servonun gucu hazneyi kaldirmaya yetmez ama yontem degistirerek yapabilirsin hazneyi kapakli yapip hazneyi biraz rampali yerlestirip kapaginini servoya actirtiginda yem dokulur. Diger yontem ardiunolu sinyal girdisine gore mosfet transistor ile motoru surebilirsin. Bi diger yontemde illa motor ile kaldiracagim dersen servo ve fotograftaki swich kullanarak bi devre yapabilirsin servo ile swich i ac kapa yaparak motoru kontrol edebilirsin
IMG_20191222_084022.jpg
RC hoby
Mekatronik
8-)

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön