Yeni Fpv'cinin Aklındaki Sorular

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Makmuh
Ad Soyad: Ömer Faruk Murat

Yeni Fpv'cinin Aklındaki Sorular

Mesaj gönderen Makmuh » 08 Ara 2020, 21:31

Arkadaşlar merhaba, Forumda yeniyim, uzun zamandan beri bı drone sahibi olmak hayalimdi. Yıllar önce üniversitede RC uçak yapmaya çalışmış ama devamını getirememiştim. Daha sonra buyuk bı helikopter alıp yüksekten düşürmüştüm felan...

Ekonomik koşullarimin bugunlerde elvermesiyle birlikte artık bı drone almak istiyorum. Önceleri smart drone lari çok istiyordum. Ama fpv yi gördükten sonra kesin bir şekilde karar verdim. Ayrıca vidyo çekim konusunda da yetenekli oldugumu düşünüyorum. Telefonla çekip montajladigim vidyolar insanlar tarafından begeniliyor. Yani fpv ile güzel işler cikarabilecegime inanıyorum.

Biraz uzattım sadete gelip soracağımi sorayım. Şu anda araştırmalarıma vakit buldukça devam ediyorum. İlk etapta aklımdaki soru hangi fpv drone u almalıyım idi. Ama bu forumu gördükten sonra fpv drone u full set olarak direk almalı mıyım, yoksa toplama parçalarla yapmalı mıyım sorusunu sormaya başladım.

Neden full set drone almak varken toplama yapıyoruz? Büyük olasılıkla daha ekonomik ve daha zevkli olduğu içindir. Ama ekonomik olarak ne kadar farkediyor. Mesela 3 bin TL lik bı fpv toplama olarak yapıldığında ne kadara gelir. Direk alacaksam hangi dronu almalıyım sizce? Araştırmalarımda nasıl bir yol izlemeliyim?

Şimdiden teşekkürler...

DarthPac

Re: Yeni Fpv'cinin Aklındaki Sorular

Mesaj gönderen DarthPac » 08 Ara 2020, 21:57

Makmuh yazdı: 08 Ara 2020, 21:31 Arkadaşlar merhaba, Forumda yeniyim, uzun zamandan beri bı drone sahibi olmak hayalimdi. Yıllar önce üniversitede RC uçak yapmaya çalışmış ama devamını getirememiştim. Daha sonra buyuk bı helikopter alıp yüksekten düşürmüştüm felan...

Ekonomik koşullarimin bugunlerde elvermesiyle birlikte artık bı drone almak istiyorum. Önceleri smart drone lari çok istiyordum. Ama fpv yi gördükten sonra kesin bir şekilde karar verdim. Ayrıca vidyo çekim konusunda da yetenekli oldugumu düşünüyorum. Telefonla çekip montajladigim vidyolar insanlar tarafından begeniliyor. Yani fpv ile güzel işler cikarabilecegime inanıyorum.

Biraz uzattım sadete gelip soracağımi sorayım. Şu anda araştırmalarıma vakit buldukça devam ediyorum. İlk etapta aklımdaki soru hangi fpv drone u almalıyım idi. Ama bu forumu gördükten sonra fpv drone u full set olarak direk almalı mıyım, yoksa toplama parçalarla yapmalı mıyım sorusunu sormaya başladım.

Neden full set drone almak varken toplama yapıyoruz? Büyük olasılıkla daha ekonomik ve daha zevkli olduğu içindir. Ama ekonomik olarak ne kadar farkediyor. Mesela 3 bin TL lik bı fpv toplama olarak yapıldığında ne kadara gelir. Direk alacaksam hangi dronu almalıyım sizce? Araştırmalarımda nasıl bir yol izlemeliyim?

Şimdiden teşekkürler...
Hocam bütün her şey sizde bitiyor. Ekonomik olarak da yol olarak da hangi dronu seçmek istediğiniz de.
İlk olarak şunla başlıyalım :
Amacınız nedir? Beklentileriniz nedir? Bütçeniz nedir?

Makmuh

Mesaj gönderen Makmuh » 08 Ara 2020, 22:15

Amacım, eğlence, vidyo çekimi (acemi youtuberım)
Beklenti kısmını çok anlamadım ama, orta seviyenin biraz üstü bir drone istiyorum... Uçuş süresiyle, menziliyle beni tatmin etmeli. Çok da üst seviye olmasına gerek yok.
Bütçe de 3.000 düşünüyorum ama belli olmaz 5.000 e doğru zorlayabilirim.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 08 Ara 2020, 22:32

Makmuh yazdı: 08 Ara 2020, 22:15 Amacım, eğlence, vidyo çekimi (acemi youtuberım)
Beklenti kısmını çok anlamadım ama, orta seviyenin biraz üstü bir drone istiyorum... Uçuş süresiyle, menziliyle beni tatmin etmeli. Çok da üst seviye olmasına gerek yok.
Bütçe de 3.000 düşünüyorum ama belli olmaz 5.000 e doğru zorlayabilirim.
Hocam cinewhoop tarzı droneları araştırabilirsin hem çok agresif değildirler hemde adındanda anlaşabilindiği gibi video çekimi için uygundur
En son Xxgamer45 tarafından 08 Ara 2020, 22:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

mcuyanik
Ad Soyad: Mustafa Can UYANIK

Mesaj gönderen mcuyanik » 08 Ara 2020, 22:32

Burak Altıparmak 'ın (Yükseklerde) youtube kanalında dediği gibi, önce ucuz bir setup ile başlayın. Belki fpv size uygun değildir en azından masrafınız az olur.

Bu bakış açısına katılıyorum. Belki de siz dji türü stabil bir drone insanısınızdır. Başlangıçta ya çok uzun süre simulatorler ile çalışın pilotajınız gelişsin, ya da hazır bir setup alın ki uçuşlarda olası mekanik/elektronik bir sorun olmadan pilotajınızı rahatça geliştirin.

DarthPac

Mesaj gönderen DarthPac » 08 Ara 2020, 22:33

Beklenti olarak kasttettiğim uçuş karakteristği
Sanırsam şu 2 video anlamanıza yardımcı olucaktır:

Cinewhoop biraz daha kıvraktır f450 gibi 7inch den büyük dronlar daha oturaklıdır.

Cinewhoop alışmakta zaman ister f450 ise nispeten daha kolaydır.

(Kendi fikrim doğru ya da yanlış olabilir)F450 gibi dronlarda timelapse gibi geçiş videoları Cinewhoop larda ise daha akılda kalıcı görüntüler ve şekiller çekilebilir

tevfikgencpinar
Ad Soyad: Tevfik GENÇPINAR
İletişim:

Mesaj gönderen tevfikgencpinar » 08 Ara 2020, 22:51

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz hocam, inşallah acele edip soğumazsınız:) Her şeyden önce kendinize bir kumanda alıp simülasyonda uçmak olmalıdır.
Droneları full set almıyoruz çünkü bu bir hobi ve herhangi bir problemle karşılaştığımızda kendimizin çözmesi gerekiyor ve dediğiniz gibi çoğu kişi drone toplamaktan daha fazla zevk alıyor:D Ayrıca hazır droneları gümrükten geçirmek çok zor:(
Kalem kalem ortalama başlangıç fiyatı vereyim:

1-a)Kumanda 500-1000
1-b)Gözlük 1000
1-c)Şarj Aleti 300
Bunlar genel olarak kullanacağımız cihazlar o yüzden 1 kere alacağız ucuza kaçmamak lazım.

2-a) Frame 200
2-b) Motor 400
2-c) Uçuş Kontrolcüsü ve Esc(İkisinin birleşik haline stack denir) 400
2-d) Kumandaya uygun bir alıcı 100
2-e)Lipo Pil 210
2-f)Pervane 30
Bunlar droneun drone olması için gerekli parçalar

3-a)FPV Kamera 200
3-b)Video Verici(VTX) 100-200
3-c)FPV Anten 100-150
Bunlar FPV sistemi için gerekli parçalar, Dronelarda daha minimal, daha ucuz ve yeterli olduğu için genel olarak 5,8gHz sistem kullanılır.

Total=3540tl en az malzemeler tutar.
Ama bu fiyat DJI FPV sistemle de birleşirse 12k ya kadar çıkar :)
Sorularınız için özelden mesaj atabilirsiniz, ama tabiki önceliğiniz kendi araştırmalarınız olsun ;)
robotmuhendisi

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 08 Ara 2020, 22:53

DarthPac yazdı: 08 Ara 2020, 22:33 Beklenti olarak kasttettiğim uçuş karakteristği

Cinewhoop biraz daha kıvraktır f450 gibi 7inch den büyük dronlar daha oturaklıdır.

(Kendi fikrim doğru ya da yanlış olabilir)F450 gibi dronlarda timelapse gibi geçiş videoları Cinewhoop larda ise daha akılda kalıcı görüntüler ve şekiller çekilebilir
Hocam f450 gibi büyük dronlar kırım yaşandığında fazla maliyet çıkarabiliyor
Uzun vadede pekte eģlenceli olmuyor ama bu tabi bu herkesin kendi tercihi

DarthPac

Mesaj gönderen DarthPac » 08 Ara 2020, 23:02

Xxgamer45 yazdı: 08 Ara 2020, 22:53
DarthPac yazdı: 08 Ara 2020, 22:33 Beklenti olarak kasttettiğim uçuş karakteristği

Hocam f450 gibi büyük dronlar kırım yaşandığında fazla maliyet çıkarabiliyor
Uzun vadede pekte eģlenceli olmuyor ama bu tabi bu herkesin kendi tercihi
Size tamamen katılıyorum hocam ama gidipte siz bir tırı motorsiklet gibi sokak arasında ya da makas ata ata sürmiyeceğiniz gibi F450 gibi tosunu cinewhoop gibi agrasif kullanmazsınız. Bir motorsiklet çarptığında 3tl hasar oluyorsa tır çarptığınızda 10tl hasar olması bence düzgün alışveriş.

Makmuh

Mesaj gönderen Makmuh » 08 Ara 2020, 23:06

@mcuyanik Dediğiniz gibi bi similasyonla ihtiyacım olan tipi netleştirmem daha doğru olur. Dün Murathan'ın bı vidyosunda da bu konu geçmişti. Simülasyon nasıl bulunur bilmiyorum ama araştıracağım. Ama dji türü drone lar pek ilgimi çekmiyor şu anda. MTB ci olduğumdan olsa gerek bana daha atik bı şeyler lazım.

@DarthPac Üstad f450 dediğin drone un büyüklüğü oluyor sanırım frame 450 mm gibi... Cinewhoopla ilgili bı kaç vidyo izledim şimdi. Bunlar başlangıç için işimi görebilir ama uzun vadede bana daha yırtıcı birşey lazım.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 08 Ara 2020, 23:11

Makmuh yazdı: 08 Ara 2020, 23:06 @mcuyanik Dediğiniz gibi bi similasyonla ihtiyacım olan tipi netleştirmem daha doğru olur. Dün Murathan'ın bı vidyosunda da bu konu geçmişti. Simülasyon nasıl bulunur bilmiyorum ama araştıracağım. Ama dji türü drone lar pek ilgimi çekmiyor şu anda. MTB ci olduğumdan olsa gerek bana daha atik bı şeyler lazım.

@DarthPac Üstad f450 dediğin drone un büyüklüğü oluyor sanırım frame 450 mm gibi... Cinewhoopla ilgili bı kaç vidyo izledim şimdi. Bunlar başlangıç için işimi görebilir ama uzun vadede bana daha yırtıcı birşey lazım.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Hocam eğer isterseniz 5 inch toplamak için elimde tüm malzemeler var fiyat konuşabiliriz. İstediğiniz gibi hızlı 5 inch bir cihaz.

Makmuh

Mesaj gönderen Makmuh » 08 Ara 2020, 23:19

tevfikgencpinar yazdı: 08 Ara 2020, 22:51 Öncelikle aramıza hoşgeldiniz hocam, inşallah acele edip soğumazsınız:) Her şeyden önce kendinize bir kumanda alıp simülasyonda uçmak olmalıdır.
Droneları full set almıyoruz çünkü bu bir hobi ve herhangi bir problemle karşılaştığımızda kendimizin çözmesi gerekiyor ve dediğiniz gibi çoğu kişi drone toplamaktan daha fazla zevk alıyor:D Ayrıca hazır droneları gümrükten geçirmek çok zor:(

1-a)Kumanda 500-1000
1-b)Gözlük 1000
1-c)Şarj Aleti 300
Bunlar genel olarak kullanacağımız cihazlar o yüzden 1 kere alacağız ucuza kaçmamak lazım.

2-a) Frame 200
2-b) Motor 400
2-e)Lipo Pil 210
2-f)Pervane 30

3-a)FPV Kamera 200
3-c)FPV Anten 100-150
Bunlar FPV sistemi için gerekli parçalar, Dronelarda daha minimal, daha ucuz ve yeterli olduğu için genel olarak 5,8gHz sistem kullanılır.

Sorularınız için özelden mesaj atabilirsiniz, ama tabiki önceliğiniz kendi araştırmalarınız olsun ;)
Bilgiler için teşekkürler üstad. Normalde uzun uzun araştırıp uğraşıp drone umu kendim yaparım ama şu an biraz acele ediyorum. Çünkü meslek icabı Türkiye'nin en güzel yerlerinden birinde görev yapıyorum. Ve bu güzelliği drone çekimleriyle sergilemek ve üzerinde suzulmek istiyorum :) İşler yoğun olduğundan araştırip öğrenmek için ayracak zaman kısıtlı oluyor. Ama elimden geleni yapacağım... Normalde makine mühendisiyim. Üniversitenin başlarında hayalim İHA larla ilgili çalışıp Türkiye'nin savunma sanayisine katkıda bulunmaktı ama tabi bu güzel hayal yalan oldu :) Şu anki isim bununla çok alakasız...

Bu arada dji fpv sistemle birleşme olayıni da açıklayabilir misiniz.

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 08 Ara 2020, 23:27

Makmuh yazdı: 08 Ara 2020, 23:19
tevfikgencpinar yazdı: 08 Ara 2020, 22:51 Öncelikle aramıza hoşgeldiniz hocam, inşallah acele edip soğumazsınız:) Her şeyden önce kendinize bir kumanda alıp simülasyonda uçmak olmalıdır.

1-a)Kumanda 500-1000
1-b)Gözlük 1000
1-c)Şarj Aleti 300

2-a) Frame 200
2-b) Motor 400
2-e)Lipo Pil 210
2-f)Pervane 30

3-a)FPV Kamera 200
3-c)FPV Anten 100-150

Bilgiler için teşekkürler üstad. Normalde uzun uzun araştırıp uğraşıp drone umu kendim yaparım ama şu an biraz acele ediyorum. Çünkü meslek icabı Türkiye'nin en güzel yerlerinden birinde görev yapıyorum. Ve bu güzelliği drone çekimleriyle sergilemek ve üzerinde suzulmek istiyorum :) İşler yoğun olduğundan araştırip öğrenmek için ayracak zaman kısıtlı oluyor. Ama elimden geleni yapacağım... Normalde makine mühendisiyim. Üniversitenin başlarında hayalim İHA larla ilgili çalışıp Türkiye'nin savunma sanayisine katkıda bulunmaktı ama tabi bu güzel hayal yalan oldu :) Şu anki isim bununla çok alakasız...

Bu arada dji fpv sistemle birleşme olayıni da açıklayabilir misiniz.
Normal fpv sistemler analog yayın yaparlar görüntü genelde 360p-480p arası olur. Dji fpv sistemi dijital yayın yapar ve fpv kadar düşük gecikme sunar. 720p veya 1080p anlık görüntü alabilir ve 4k kayıt yapabilirsiniz. Tabi ki bu özelliklerinden dolayı çok pahalıdır.

retif

Mesaj gönderen retif » 08 Ara 2020, 23:31

Merhaba, bende fpvye yeni başlamış (ve siteye yeni üye olmuş) birisi olarak fikirlerimi belirteyim :)

Şahsen ben bazen DJi bazen fpv seviyorum birini tercih etmek zor. Bazen uzun uzun gökyüzünde süzülmek daha çekici geliyor, ve DJi ile tek batarya yarım saat uçuyorsun. 3 batarya 1,5 saat havada kalmak fpv imkansız gibi...

Ama bazen de insan ağaçların arasından uçar kaçar hareketler yapmak istiyor :) bu durumda da fpv sürmek daha eğlenceli geliyor. Sesi olsun, hızı olsun, ufaklığı olsun...

Uzun süredir elektronikle kartlarla vs ilgilendiğimden belki bana toplamak angarya geliyor o yüzden sevmiyorum. Bir sürü hazır fpv zaten toplama parçalarıyla aynı yapılıyor. Fiyat olarak da benzer oluyor, ben şahsen toplayarak vakit kaybedeceğime hazır alırım. Kolu kırılsa, motoru bozulsa, alıcıyı değiştirecek olsam vs hepsi bir kaç parça vida ve lehimlemeden ibaret :P hiç bilmeyen biri için toplamak belki öğretici olduğu için faydalı olabilir ama biraz elektronik bilgin varsa ve uğraşmak istemiyorsan bence gayet mantıklı hazır almak.

Örnek alışveriş listesi;
https://www.banggood.com/IFlight-Nazgu ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/BETAFPV-LiteR ... ountry=TR&
https://www.banggood.com/Eachine-EV100 ... rehouse=CN
https://www.banggood.com/ToolkitRC-M4A ... rehouse=CN

Tecrübeli arkadaşlar kumanda ve gözlük için kötü diyebilir, evet kötü ama başlangıç seviyesi için gayet yeterli bence. Zaten işi büyütmeye karar verdiğinde, tecrübe kazandığında bugün aldığın bir çok şeyi beğenmeyeceksin, o yüzden ne gerek var çok para harcamaya :) yine de box goggle kullanırım dersen daha kaliteli görüntü alabilirsin benzer fiyata. Ya da beklemek sorun değilse şu kumandayı bekleyebilirsin ön sipariş verip;
https://www.banggood.com/Jumper-T-Lite ... rehouse=CN

Verdiğim linkler kargosu, vergisi her şey dahil 4000 civarı tutar gayet de memnun eder. Tek eksiğin batarya ve yedek parçalar, biraz pervane yedeklemekte fayda var :)
En son retif tarafından 07 Oca 2021, 20:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

tevfikgencpinar
Ad Soyad: Tevfik GENÇPINAR
İletişim:

Mesaj gönderen tevfikgencpinar » 08 Ara 2020, 23:44

Hocam hangi şehirde yaşıyorsunuz, yaşadığınız yerde illaki hobiden kişiler vardır onlarla irtibat kurabilirsiniz oldukça yardımcı olacaklardır, bağlantı kurmanıza yardımcı olabilirim.
Klasik FPV Analog sistemlerdir, DJI FPV sistemi djı dronelarda kullandığı hd görüntü aktarma sistemini FPV olarak kullanabilmemiz için Air Unit ve Gözlük çıkardı. Bu görüntü mükemmel diyebileceğimiz bir görüntü ama sıkıntı gecikme analogtan daha fazla çoğu zaman sıkıntı yaratmasa da bazen tepkinin gözlüğe geç gelmesi kötü sonuçlar oluşturabilir. HD sistemi çalıştırdığınızda yanınızda analog kimse uçamaz malesef. Ve en büyük handikaplardan diğeri HD sistemde görüntü direkt gider. Analogta sinyal azalmaya başladığında karıncalanmaya başlar ve geri döneriz.
Dronea taktığımız air unit yani vtx ve kamerası+ gözlük yaklaşık 8 bin lira civarı.
robotmuhendisi

Makmuh

Mesaj gönderen Makmuh » 09 Ara 2020, 18:31

@berkerm4n Bı sure ne istediğime net karar verdikten sonra alım yapmam daha doğru olur. Ama siz yine de numaranızı özelden yazın müsait olunca ararım... Aşağıdaki vidyoda 5 inch drone ile 3 inCH arasindaki farkı anlatmış. Şu anda 5 inch bana daha çok hitap ediyor gibi.

@tevfikgencpinar Üstad Artvinin bir ilçesindeyim. İlçede de drone ile ilgilenen bir iki kişi belki vardır. YouTube'a arada dji ile vidyo atan biri var sanırım. Ama fpv ile ilgilenen yoktur diye düşünüyorum... Dji fpv sistemi biraz pahalı olduğundan ve anlattığıniz dezavantajlara göre ilerde düşünebilirim ancak.

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 09 Ara 2020, 23:15

Makmuh yazdı: 09 Ara 2020, 18:31 @berkerm4n Bı sure ne istediğime net karar verdikten sonra alım yapmam daha doğru olur. Ama siz yine de numaranızı özelden yazın müsait olunca ararım... Aşağıdaki vidyoda 5 inch drone ile 3 inCH arasindaki farkı anlatmış. Şu anda 5 inch bana daha çok hitap ediyor gibi.

@tevfikgencpinar Üstad Artvinin bir ilçesindeyim. İlçede de drone ile ilgilenen bir iki kişi belki vardır. YouTube'a arada dji ile vidyo atan biri var sanırım. Ama fpv ile ilgilenen yoktur diye düşünüyorum... Dji fpv sistemi biraz pahalı olduğundan ve anlattığıniz dezavantajlara göre ilerde düşünebilirim ancak.
Fpv değilde güzel görüntüler alıp paylaşmak istiyorum derseniz şu drone mantıklı bir tercih olur
https://www.hepsiburada.com/fimi-x8-se- ... 00000L7AS4
.

Makmuh

Mesaj gönderen Makmuh » 11 Ara 2020, 22:52

Kumanda almadan önce dün telefona freerider yükleyip oynamaya başladım. İlk başta kontrolü hiç beceremesem de yaklaşık 5 saatlik oynamanın sonucunda bugün epey geliştirdim. Low rates modunu %80 çözdüm diyebilirim. Gelişmeleri bı vidyoda derleyip youtube kanalıma koymayı düşünüyorum. Sizlere bı kaç sorum olacak.

1. Bu kullandığım drone 5 inch drone değil mi?
2. Oyunda 3 tane mod var. Low rates, High rates ve Acro mode. Gerçek droneda da bu şekilde bir uygulama var mı?
3. Kumanda tavsiyeniz var mı?
4. Başka önerileriniz var mı?

Teşekkürler...

berkerm4n

Mesaj gönderen berkerm4n » 11 Ara 2020, 23:20

Makmuh yazdı: 11 Ara 2020, 22:52 Kumanda almadan önce dün telefona freerider yükleyip oynamaya başladım. İlk başta kontrolü hiç beceremesem de yaklaşık 5 saatlik oynamanın sonucunda bugün epey geliştirdim. Low rates modunu %80 çözdüm diyebilirim. Gelişmeleri bı vidyoda derleyip youtube kanalıma koymayı düşünüyorum. Sizlere bı kaç sorum olacak.

1. Bu kullandığım drone 5 inch drone değil mi?
2. Oyunda 3 tane mod var. Low rates, High rates ve Acro mode. Gerçek droneda da bu şekilde bir uygulama var mı?
3. Kumanda tavsiyeniz var mı?
4. Başka önerileriniz var mı?

Teşekkürler...
Oyun gerçek hayata çok benzemez ama 5 inch cihazlara az çok benzer. Gerçekte genelde acro mode uçarız low rates high rates gibi modlar yoktur. Kumanda sizin bütçenize kalmış. Bütçe belirtirseniz yardımcı olabiliriz.

Ensari
Ad Soyad: Ensari akarsu

Mesaj gönderen Ensari » 12 Ara 2020, 13:27

Öncelikle ne yapacağına karar verip ona göre bir şey alman lazım. Kendi toplayacağız bir quad herhangi bir arıza veya Kırım'da forumda destek alarak bile sorunu gidere bilirsin. Ama dji veya Xiaomi fimi gibi aletler kırım durumun hiç bir parçası işine yaramaz çöp olur. Ve herhangi bir sorun durumunda teknik destek alabilmek çok zor Ama toplama quad kırım durumunda çok fazla bir masraf olmadan tekrar yapabiliriz. Bu arada toplam ucuza mal olmuyor. O parayla 4k çekim yapan bir cihaz alman mümkün. Karar senin iyi düşün.

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön