Çin'den alınan ürünlere %30 vergi!!!

Bu forum altında muhabbet ediyoruz.
Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Çin'den alınan ürünlere %30 vergi!!!

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 17 Mar 2022, 20:50

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile birlikte e-ticaret siteleri üzerinden yurt dışından sipariş edilen ürünlerin gümrük vergisi artıyor. Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden değeri 150 Euro altındaki ürünlere yüzde 20 oranında uygulanan gümrük vergisi, artık yüzde 30 oranında uygulanacak. Bu değişiklik 1 Mayıs 2022 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Bu düzenlemeyle birlikte Çin ve ABD’den sipariş edilen ürünlerin gümrük vergisi yüzde 20'den yüzde 30'a çıkacak. Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlerin gümrük vergisi oranında bir değişiklik yapılmadı, yüzde 18 oranında uygulanmaya devam edilecek.

1 Mayıs 2022’de yürürlüğe girecek Resmi Gazete kararında şu ifadelere yer verildi:

“Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;

* Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi halince %18
* Diğer ülkelerden gelmesi halinde %30
* 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20 oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir."

SkyLord
Ad Soyad: Serdar Bayram

Re: Çin'den alınan ürünlere %30 vergi!!!

Mesaj gönderen SkyLord » 18 Mar 2022, 13:07

Zamaninda aldigim parçalar ile gitti yere kadar kullanacağız artık. Bozuldumu bitti.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 18 Mar 2022, 22:25

SkyLord yazdı: 18 Mar 2022, 13:07 Zamaninda aldigim parçalar ile gitti yere kadar kullanacağız artık. Bozuldumu bitti.
Evet bende biraz stok yapmışım. iyi ki de yapmışım. sadece dolar bazında ya da vergisinde artış olmamış. ürün fiyatında, dolarla vergiyle açıklanamayacak bir artış mevcut. öyle ki 50 tl ye aldığım ürünün fiyatı 156tl olmuş bu sadece bir ürün için değil tüm ürünler için bu şekilde. 3 kat bir artış mevcut. alım gücü kuşa dönmüş. keşke biraz daha malzeme alıp koysaymışız köşeye. aliexpreste daha da vahim bir durum mevcut. yüksek kargo ücretlerinin yanında %40 oranında vergi uyguluyorlar. çoğu ürün alınmaz halde. Bu vergi zammından sonra %50 oranında uygulanacaktır hobi ürünlerinde.

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 19 Mar 2022, 12:12

Bitirdiler gerçekten dronu uçurmaya korkar hale geldik düşüp parçası kırılsa bozulsa alıp yerine koyamayacaz
RC hoby
Mekatronik
8-)

SkyLord
Ad Soyad: Serdar Bayram

Mesaj gönderen SkyLord » 19 Mar 2022, 15:34

gökhan YANKI yazdı: 18 Mar 2022, 22:25
SkyLord yazdı: 18 Mar 2022, 13:07 Zamaninda aldigim parçalar ile gitti yere kadar kullanacağız artık. Bozuldumu bitti.
Evet bende biraz stok yapmışım. iyi ki de yapmışım. sadece dolar bazında ya da vergisinde artış olmamış. ürün fiyatında, dolarla vergiyle açıklanamayacak bir artış mevcut. öyle ki 50 tl ye aldığım ürünün fiyatı 156tl olmuş bu sadece bir ürün için değil tüm ürünler için bu şekilde. 3 kat bir artış mevcut. alım gücü kuşa dönmüş. keşke biraz daha malzeme alıp koysaymışız köşeye. aliexpreste daha da vahim bir durum mevcut. yüksek kargo ücretlerinin yanında %40 oranında vergi uyguluyorlar. çoğu ürün alınmaz halde. Bu vergi zammından sonra %50 oranında uygulanacaktır hobi ürünlerinde.
Saten dolar yükselmiş , zor alıyoruz , yetmez gibi birde %50 vergi getiriyorlar. Sonradan geçnlerimizi teknoloji ile buluşturacağız diyorlar. Ben böyle rezillik görmedim. 2020 nin sonlarına aldığım mamba kontrol kartınının fiyatı 300 tlydi şimdi bakayım dedim 1000 lirayı geçmiş. 200 Tl,lik motor olmuş 500 küsür Tl. Kolaylaştıracaklarına hala inatla zorlaştırıyorlar. Dediğiniz gibi keşke zamanında stok yapaydık. Hayalim olan 7 inc sistem hayal olarak kaldı resmen. Ne diyelim , ne yapalım inanın bilemiyorum

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 19 Mar 2022, 17:13

Pek çok malzemenin yedeği mevcut fakat motor da durum vahim. Alıp köşeye koymak kısmet olmadı. Aliexpress ne yapmak istiyor anlamadım. Resmen bir şey almayın artık demeye getiriyor.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

“Muhabbet, Tanışma, Duyuru...” sayfasına dön