Lipo Batarya ( Şarj - Deşarj - C Değeri ) Döküman

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Lipo Batarya ( Şarj - Deşarj - C Değeri ) Döküman

Mesaj gönderen KsKRaist » 18 Mar 2019, 23:45

191764.jpg
4s 5200mAH 10C 4S2P 77Watt (14.8V *5.2A = 77 Watt)

4s 5200mah 10c bir lipo için ;

111.png
111.png (3.99 KiB) 25485 kere görüntülendi
Öncelikle lipo açılımı ( lityum polimer ) pil demektir. Lipolar çalışma gerilimi 3.2 volt ile 4.2 volt aralığında çalışırlar. Lipo piller eğer 1 hafta kullanılmayacak ise mutlaka storage ( bekleme ) voltajında olmalıdır. Bu da 3.84 volttur. Aksi durumunda lipo’da şişme bozulma gerçekleşmektedir. Fiyaları yüksek ve uçuş anında sıkıntı çıkarabileceği için aşırı dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Neden peki lipoyu 4.2 ‘den 3.2’a düşürülmemelidir. Lipo pil testlerinde 3.5 voltun altına düşürülen pillerin ömürlerinden gittiğini ve tehlike yarattığını laboratuvar ortamında test etmişler. Grafik olarak paylaşmak gerekirse ;
Adsız.png
Adsız.png (30.07 KiB) 25485 kere görüntülendi

Lipo Pil Hesaplama ; Örnek
4s 5200 Mah 10c lipo için ;
Kullandığımız motorlar 9.2A çekmektedir. ( Maximum Güçte )
Şimdi bir motor yaklaşık olarak 9.2A çektiğini varsayarsak 4 adet 20A esc alabiliriz.
Esc'den çekeceğimiz akım motorun maximum akım değeri kadardır. 4*10A = 40A Lipodan anlık olarak 40A akım çekmek isteyecektir sistem. 40A çok yüksek bir değer bir pil için bu yüzden lipo’lar tercih edilmektedir. Lipo pilimiz 40A verebilmesini ‘’C’’ değeri ile anlıyoruz.

Lipo örnekteki gibi 10C demiştik. İşte burada '' Amper*C = ( Anlık verebileceği maximum akımdır )'' .

Hesaplarsak : 5.2*10 = 52A çekebiliriz. Motorlarımız 40A çektiği için bir sıkıntı yok. Fakat 50A çekseydi lipo’da gene bir sıkıntı olması yüksek ihtimaldir. Çünkü maximum 52A verme durumu 10sn kadardır. Maximum değerde kullanmak lipoyu ömrünü azalttığı gibi ısıdan dolayı şişme yanma vb durumlarla karşılaşmak olasıdır.

1s 3.7 Volt ( Bir hücreli ise 1s , 2 hücreli 2s diye tanımlanıyor. Her s 3.7 volt )
2s 7.4 Volt 2*3,7= 7.4 Volt
3s 11.1 Volt 3*3.7= 11.1 Volt
4s 14.8 Volt 4*3.7= 14.8 Volt

Şarj içinde 2c yazdığını varsayalım. O zaman 2*5.2A= 10.4A ile maksimum şarj edebiliriz demektir. Fakat bu kadar yüksek değerde şarj etmek sakıncalıdır. Hücrelerde ölme gibi durumlarda lipo aşırı ısınabilir yanabilir ve ya patlayabilir. Acil durum olmadığında balans şarj kısmını kullanmanızı tavsiye ederim. Benim aciliyetim olmadığından ve şarj esnasında lipo güvenli ve yanıcı bir yerde olmadığından 2A ile yavaşca şarj ediyorum. Ama zamanınız kısıtlı ve şarj ettiğiniz yerde özellikle evin içinde ise bu değeri 10.4 max şarj değeri olan bir lipo için 5A değerine getirip 1 saat başında bekleyerek güvenli bir şarj işlemi sağlamış olursunuz. Eklememi istediğiniz bir konu olursa paylaşabilirim. Yönetici arkadaşta konuyu sabitlerse iyi olur.
En son KsKRaist tarafından 20 Mar 2019, 03:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: Lipo Batarya ( Şarj - Deşarj - C Değeri ) Döküman

Mesaj gönderen GoldWing » 19 Mar 2019, 19:42

Benim bir sorum var, benim pilim 1500mah 4s cnhl
dolu pille uçuyorum pilim 3.80e düşünce iniyorum ve yaklaşık 700mah kullanmış gösteriyor osd ekranım, bu pil nereye kadar inerse 1500mah oluyor, 700mah uçuyorum ben sadece pil limite iniyor neredeyse pil yeni bu arada hepsi öyle zaten

Kullanıcı avatarı
eray
Ad Soyad: Eray Durak

Mesaj gönderen eray » 19 Mar 2019, 20:02

GoldWing yazdı: 19 Mar 2019, 19:42 Benim bir sorum var, benim pilim 1500mah 4s cnhl
dolu pille uçuyorum pilim 3.80e düşünce iniyorum ve yaklaşık 700mah kullanmış gösteriyor osd ekranım, bu pil nereye kadar inerse 1500mah oluyor, 700mah uçuyorum ben sadece pil limite iniyor neredeyse pil yeni bu arada hepsi öyle zaten
pilin içindeki son elektron zerresini çekene dek kullanırsan 1500mAh olduğunu görürsün(tabi bir daha şarj tutmaz). Bunun gibi bir hile de belleklerde var 1TB HDD alıyorsun kullanılabilir alan 931 Gb civarı.
Flysky fs-i6s / Mamba F405 40A Flight Tower/ Martian II 215 Anniversary Edition / Eachine EV800 / Emax ECO 2400KV / Eachine TX805 / GepRC 5040x3 / Foxeer HS1177

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 19 Mar 2019, 23:49

GoldWing yazdı: 19 Mar 2019, 19:42 Benim bir sorum var, benim pilim 1500mah 4s cnhl
Lipo'ların bir direnç noktası oluyor. Her pilde farklı tabiki. Pilin kalitesine göre değişiyor. Mesela pil voltaj düşüşüne 3.7 volt civarlarında tutunuyor. Ancak kırılma noktasını geçtiği zaman voltaj süratle düşmeye başlıyor. Öyle ki, yüksüzken birkaç saniyede 0.5 volt kaybedebiliriz mesela. İşte bu noktalarda voltaj gibi akım da süratle değer kaybediyor. Mesela benim 1300 mah'lık bir pilde 1.100 mah'ın altında dolum yaptığım çok nadir olur. Voltajım ise uçuştan sonra beklemede 3.6-3.7 civarlarında oluyor.

Siz 3.8 de iken piliniz halen oldukça dolu sayılır. Pilin 4.2 de dolu, 3.5 de ise bir hayli boş olduğunu varsayarsak, bu aradaki değerlerdeki doluluk oranı düz bir eğri şeklinde değildir. Yüzde yüz doğruluğu elimizdeki pilin kalitesine göre değişse de, vasat üstü lipolar için kabul edilen şöyle bir matematik var. En azından bir fikir vermesi amacıyla iyi değerler;

Voltaj -- Doluluk oranı
4.00V--84%
3.96---77%
3.93---70%
3.90---63%
3.86---56%
3.83---48%
3.80---43%
3.76---35%
3.73---27%
3.70---21%
3.67---14% 

Bu şekilde düşünürsek siz 3.8 de indiğinizde neredeyse pilinizin yarısı dolu anlamına geliyor. Dolayısıyla pilinizin bolca akım barındırıyor olması normal diyebiliriz.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Mar 2019, 00:37

benim küçük bir eleştirim olacak öncelikle çok güzel bir yazı olduğunu söylemeliyim ama benim dikkatimi bier şey çekti 5.2 amperlik bir pili 1 amperle şarj etmenin ideal olduğunu yazmışsınız. buna katılamayacağım. yani yüksek amperle şarj etmeyelim ama bu kadar düşük amperle de şarj etmeyelim bence. Bu yazdıklarımı örnek verilen pile göre yazıyorum. 5.2 amperlik pili 1 amperle 5 saatte ancak şarj edebiliriz. biliyorsunuz lithium polymer tabanlı bu yüksek güçlü piilerin başından ayrılmamak güvenlik açısından çok önemli bu 5 saat pilmizin başında beklemek demek. ben kimsenini 5 saat bir pilin başında bekleyeceğini sanmıyorum. mecburen pilinizi başından ayrıldığınızda da bişeyler yanlış giderse Allah korusun geri dünülemeyecek zararlar açabilir. bu yüzden önerilen değer olan 1c yani 5.2 amper bir pil için 5.2 amper charge yani 1 saatte dolum bence daha ideal olacaktır. bir saat pilinizin başında rahatlıkla beklersiniz. pilleriniz şarj olurken ısınmadığı sürece sorun yok. ki zaten biz onları kullanırken 40 derecelere kadar ısınıyorlar.

bu pillerin tehlikesine vurgu yapmak için bi yorumu burada paylaşmak istiyorum.

"İki yaz önce iki lityum iyon pil cebimde patladı. yanık ünitesinde 16 gün geçirdim. İnsanlara genelde bu olaydan bahsetmiyorum. Ama serbest meslek sahibiyim ve neredeyse evimi ve bacaklarımı kaybediyordum. sol bacağımın% 50'si, sağ bacağım ve midemin % 15'i yandı. Hayatımın en acı veren deneyimiydi. Yeniden yürümek 7 ay sürdü. 4 ay boyunca günde iki kez yaraları ovalamak zorunda kaldım. tambir kabus. Ben lipolardan korkarım. Ama yine de fpv'yi seviyorum."

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 20 Mar 2019, 00:48

Gokhan hocam sizde de kazalar oldu mu cok sikintili oluyor... Mercedes olayiniz da baya can sikiciydi... Cok gecmis olsun!

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Mar 2019, 00:57

nickimi değiştreyim bari Barış hocam duyuyor musun. bizi karıştırıyorlar yav. Gökhan Bora'nin başına gelmişti mercedes olayı. kanalın sahibi forumun kurucusu. ben başka bir Gökhan'ım. :lol: :lol: ama arada özelden de mesajlar alıyorum yav. Gökhan Bora'da bıraktı gitti forumu insan arada kendini bi gösterir yav. :lol: :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Mesaj gönderen KsKRaist » 20 Mar 2019, 01:09

@gökhanyanki yazınızı okudum. Anlatmak istediğim ben 1A ile şarj ediyorum. Yazdığım değerde olması gereken 0-10A aralığında. Kendi tercihimi söyledim. :) Bu aralıkta olduğu sürece kaç amper ile şarj etmenin kullanıcının isteğine ve aciliyetine göre kendisinin seçebileceğini yazdım. Süre konusuna gelince ben güvenilir ortamda şarj ediyorum. ( Çevresi tamamen fayans yanacak bir şey yok ) bundan dolayı 1A ile şarj etmeyi tercih ediyorum. Sizinde dediğiniz gibi güvenilir bir yerde şarj etmiyor iseniz süreyi kısa tutmak faydalıdır tabi. Ama lipo bu sağı solu belli olmuyor durduk yerde patlayıp yanabiliyor. Lipo çantası içinde taşımak gerekli. Elimden geldiğince oda sıcaklığında yanmayacak yerlerde saklıyorum. Ama süre sıkıntısı olanlar için önemli bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim. Extra bilgi için konuyu güncellerim.
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Mar 2019, 01:26

merhaba ben neyi kastettiğinizi anladım zaten ama yeni başlayanlar okuyacak biliyorsunuz adam 5 amperlik pilini 1 amperde bırakıp gider başına iş gelir. yani yazımı yeni başlayacakları düşünerek yazdım sizin zaten bu konu hakkında çok bilgili olduğunuzu görüyoruz. sadece yeni başlayanlara ya da bir kaynaktan beslenelere farkındalık oluşturmak içindi. videoyu ve yanan arkadaşın yorumunu o yüzden ekledim.

bende piilerimi daha düşük amperle sarj ediyorum beşında bekleyeceksem 1500mah olanları 1.2-1.3 amper ile süre kısıtlı ise 1c yani 1.5 amperle şarj ediyorum. üstteki yazdıklarınız iyi olmuş bunlarda yol gösterici olacaktır.
En son gökhan YANKI tarafından 20 Mar 2019, 01:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 20 Mar 2019, 01:27

gokhanyanki yazdı: 20 Mar 2019, 00:57 nickimi değiştreyim bari Barış hocam duyuyor musun. bizi karıştırıyorlar yav. Gökhan Bora'nin başına gelmişti mercedes olayı. kanalın sahibi forumun kurucusu. ben başka bir Gökhan'ım. :lol: :lol: ama arada özelden de mesajlar alıyorum yav. Gökhan Bora'da bıraktı gitti forumu insan arada kendini bi gösterir yav. :lol: :lol: :lol:
😁😁😁😁

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 20 Mar 2019, 15:24

gokhanyanki yazdı: 20 Mar 2019, 00:57 nickimi değiştreyim bari Barış hocam duyuyor musun. bizi karıştırıyorlar yav. Gökhan Bora'nin başına gelmişti mercedes olayı. kanalın sahibi forumun kurucusu. ben başka bir Gökhan'ım. :lol: :lol: ama arada özelden de mesajlar alıyorum yav. Gökhan Bora'da bıraktı gitti forumu insan arada kendini bi gösterir yav. :lol: :lol: :lol:
Bence nick değiştirmeye gerek yok. Onun nicki gokhanbora, senin nickin gokhanyanki. Başka gokhanlar da gelebilir hem 😁 Zaten asıl karışıklık nickden dolayı değil fazlasıyla bilgili olmanızdan dolayı oluyor. Bu kadar bildiğine göre kesin gökhan bora dır bu diye tahmin ediyor arkadaşlar heralde 🙃 Ama yine de nick değiştirmek isterseniz bana ulaşın lütfen.

Gökhan Bora ise baya meşgul işleriyle. Çok nadiren bir girip, genel bir bakıp çıkıveriyor. Herkese sevgi ve selamları var 🙋🏻‍♂️

Bekir38
Ad Soyad: Bekir aynihan

Mesaj gönderen Bekir38 » 20 Mar 2019, 17:08

Oncelikle merhaba ilk quadimi yapacagim pil sarj aleti ve yardimci urunler geldi ana urunler ise suan istanbulde 2 gune elimde olacak. 1500 mah 70c pilim mevcur ve sarj ederken nasil etmeliyim ve 3 4 gun kullanmayacagim zaman nasil saklamaliyim. Tam dolu halde bekletsem 1 2 gun sikinti olur mu? Yardimci olursaniz cok iyi olur. Bende merak ediyodum tam konunun uzerine gelmissim 😎

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 20 Mar 2019, 18:06

Bekir38 yazdı: 20 Mar 2019, 17:08 gelmissim 😎
Alakasız ama, Konyalı mısın? 😁
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Bekir38

Mesaj gönderen Bekir38 » 20 Mar 2019, 18:18

Sadik yazdı: 20 Mar 2019, 18:06
Bekir38 yazdı: 20 Mar 2019, 17:08 gelmissim 😎
Alakasız ama, Konyalı mısın? 😁
Kayseri 🤣

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 20 Mar 2019, 18:21

elmoblatch yazdı: 20 Mar 2019, 15:24 Gökhan Bora ise baya meşgul işleriyle. Çok nadiren bir girip, genel bir bakıp çıkıveriyor. Herkese sevgi ve selamları var 🙋🏻‍♂️
Ne gibi işlerle meşgul merak etmedik değil? :) Aleykümselam...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Mar 2019, 21:35

elmoblatch yazdı: 20 Mar 2019, 15:24
Bence nick değiştirmeye gerek yok. Onun nicki gokhanbora, senin nickin gokhanyanki. Başka gokhanlar da gelebilir hem 😁 Zaten asıl karışıklık nickden dolayı değil fazlasıyla bilgili olmanızdan dolayı oluyor. Bu kadar bildiğine göre kesin gökhan bora dır bu diye tahmin ediyor arkadaşlar heralde 🙃 Ama yine de nick değiştirmek isterseniz bana ulaşın lütfen.

Gökhan Bora ise baya meşgul işleriyle. Çok nadiren bir girip, genel bir bakıp çıkıveriyor. Herkese sevgi ve selamları var 🙋🏻‍♂️
dur o zaman şu avatarı da değiştirip bi keyfini çıkarayım o zaman :lol: :lol: güzel yorumun için de ayrıca teşekkür ediyorum :oops: :oops: nickim iyi şimdilik.

Bekir38

Mesaj gönderen Bekir38 » 20 Mar 2019, 21:51

Bekir38 yazdı: 20 Mar 2019, 17:08 Oncelikle merhaba ilk quadimi yapacagim pil sarj aleti ve yardimci urunler geldi ana urunler ise suan istanbulde 2 gune elimde olacak. 1500 mah 70c pilim mevcur ve sarj ederken nasil etmeliyim ve 3 4 gun kullanmayacagim zaman nasil saklamaliyim. Tam dolu halde bekletsem 1 2 gun sikinti olur mu? Yardimci olursaniz cok iyi olur. Bende merak ediyodum tam konunun uzerine gelmissim 😎
benim konu kaynadı galiba :)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Mar 2019, 21:56

merhaba kardeşim 1c ile şarj eebilirsin. ben 1.2- 1.3 amperle şarj ediyorum 1500mah pilleri. uçuşa gittin ama uçamadan geldin. hemen tak storage moda al yani deşarj et pilini 3.85v a uçmadan önce şarj et pillerini 1 gün önce de edebilirsin. yani 3-4 gün kullanmayacaksan storage moda al dediğim gibi.

Bekir38

Mesaj gönderen Bekir38 » 20 Mar 2019, 22:11

gokhanyanki yazdı: 20 Mar 2019, 21:56 merhaba kardeşim 1c ile şarj eebilirsin. ben 1.2- 1.3 amperle şarj ediyorum 1500mah pilleri. uçuşa gittin ama uçamadan geldin. hemen tak storage moda al yani deşarj et pilini 3.85v a uçmadan önce şarj et pillerini 1 gün önce de edebilirsin. yani 3-4 gün kullanmayacaksan storage moda al dediğim gibi.
1 c den kastiniz nedir hocam?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Mar 2019, 22:18

sen mesela 70c yazıyor dedin pilin için 70x1500mah=105 amper sürekli çekebilirsin demek benim 1c den kastım da kendi değeri oluyor bu durumda 1500mah için 1c 1500mah dir.

hocam ama yazıyı okumamışsın arkadaşımız hepsini açıklamış bunların 1. mesajı oku lütfen.

“Bataryalar” sayfasına dön