ölmüş lipolar

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
frkfurkan
Ad Soyad: furkan kayabaşı

ölmüş lipolar

Mesaj gönderen frkfurkan » 29 Mar 2019, 20:02

merhaba elimde 2 tane ölmüş lipo var bunları gömmek falan mı gerekiyor nerelere verebilirim çöpe atılmaz heralde

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Re: ölmüş lipolar

Mesaj gönderen Serdarr » 29 Mar 2019, 20:14

Hocam aman toprağa falan atmayın. Pil toplama kutularına atmanızı öneririm.
Uçuşa devam 😬😬

Kullanıcı avatarı
armagan
Ad Soyad: armagan kara

Mesaj gönderen armagan » 29 Mar 2019, 20:41

PTT lerde pil atık kutusu görüyorum ona atabilirsiniz

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 29 Mar 2019, 21:25

Daha once baska bir forumda okumustum. Lipoyu zararsiz hale1 getirmenin en iyi yolu, once hucrelerine1 ayirip, sonra her hucreyi buyuk bir plastik kap ici su dolu ilen su icinde delerek imha etmektir diye yaziyordu.

Kendim hic denemedim cunku bana mantikli gelmemisti...

Ne kadar dogru bir islem olur bilemiyorum...

Polish

Mesaj gönderen Polish » 30 Mar 2019, 00:39

Lipo piller nikel-kadmiyum vb gibi zararlı ve zehirli maddeler içermezler, doğaya bir zararları yoktur. Tek handikapları patlama veya yanmaya meyilli olmalarıdır, bununda sebebi kısa devre yapınca çok yüksek akım verme kapasitesi ve barındırdığı lityum elementinin yanıcı olmasıdır. Tabiki bunun içinde kısa devre anında pilin izolasyonunun yada bütünlüğünün bozulmuş olması gerekir. Hepimiz yanlışlıkla yada bazen konnektör lehimlerken lipoya kısa devre yaptırmışızdır diye düşünüyorum. (Bir keresinde 4s 40C lipoya konnektör lehimlerken kutup başları birbirine temas etmişti, ve gözümün önünde şimşek çakmıştı resmen. 6s 90-100c lipoda düşünemiyorum bile).

Lipo pilden lityumu ayrıştıramayacak yada bütünlüğünün bozulmayacağını garanti edemeyeceğimiz için, geriye kalan seçenek elektrik yükünü tamamen boşaltmak. Atacağınız lipoya ampül-led tarzı birşey bağlayıp hücreler tamamen ölene ve voltaj sıfırlanana kadar bekleyin. Multimetre ile ölçüp emin olun. Sonra atık pil kaplarına atabilirsiniz. Normal çöpe bile atabilirsiniz.

Suda beklemenin de amacı yine deşarj için, ama normal su değil, tuzlu su. Lipoya da hiçbir şekilde zarar vermeden, hücreleri bölmeden, delmeden olduğu gibi bırakın. Arada bir çıkarıp ölçün voltaj sıfırlanınca atın.

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 30 Mar 2019, 11:40

“Bataryalar” sayfasına dön