Kaza Sonrası Isınan Lipo

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
Yusuf
Ad Soyad: Yusuf
İletişim:

Kaza Sonrası Isınan Lipo

Mesaj gönderen Yusuf » 25 Nis 2019, 13:15

Arkadaşlar geçenlerde pervanemin çıkması sonucu 50mt den drone çalılığa düştü. Drone'un hiçbir yerinde zarar yok ancak liponun en üst tarafında ufak bir ezilme var. şarj esnasında iken ve uçuş sonrsaında kontrol ettiğimde bu ezilen kısım haddinden çok ısınıyor. Sizce bu şekilde kullanmalı mı? Yoksa bu hücreyi çıkartıp yenisini mi takmalı?

Yenisini takmam gerekiyorsa hücreyi nereden bulabilirim?
:arrow: 3d Printer Baskı Siparişleriniz ve Fiyat Teklifi Almak İçin:

https://www.3dbaskisiparis.com/?tracking=5c80e486c8b99

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: Kaza Sonrası Isınan Lipo

Mesaj gönderen BarisB » 25 Nis 2019, 14:08

Merhaba geçmiş olsun.

Hücre değiştirecekseniz birebir aynı kalitede hücre bulmanız gerekiyor. Aynı özelliklerde olması zaten şart. Dokayısıyla eğer bu markalı bir lipo ise bulmanız pek de mümkün değil. En mantıklısı zarar gören hücreyi söküp pili 4s ise 3s olarak kullanmak doğru olur.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 25 Nis 2019, 15:02

BarisB yazdı: 25 Nis 2019, 14:08 Merhaba geçmiş olsun.

Hücre değiştirecekseniz birebir aynı kalitede hücre bulmanız gerekiyor. Aynı özelliklerde olması zaten şart. Dokayısıyla eğer bu markalı bir lipo ise bulmanız pek de mümkün değil. En mantıklısı zarar gören hücreyi söküp pili 4s ise 3s olarak kullanmak doğru olur.
Barış hocam peki nasıl sökeceğimle ilgili bir şema var mı? İçini açınca mutlaka sökerim ancak yinede lipolardan korktuğum için tedbirli davranmak istiyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 25 Nis 2019, 18:24

Yusuf yazdı: 25 Nis 2019, 15:02

Barış hocam peki nasıl sökeceğimle ilgili bir şema var mı? İçini açınca mutlaka sökerim ancak yinede lipolardan korktuğum için tedbirli davranmak istiyorum.
Youtube kanalında bir video vardı. YouTube'da ayrıca bolca yabancı kaynak da var. Mutlaka eldiven kullanın, kabloları tektek kesin ve sızıntı akıntı koku toz vs. olursa solumamaya özen gösterin. Zira sağlığımıza son derece zararlı - kolay gelsin.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 25 Nis 2019, 18:47

Yusuf yazdı: 25 Nis 2019, 13:15 Arkadaşlar geçenlerde pervanemin çıkması sonucu 50mt den drone çalılığa düştü. Drone'un hiçbir yerinde zarar yok ancak liponun en üst tarafında ufak bir ezilme var. şarj esnasında iken ve uçuş sonrsaında kontrol ettiğimde bu ezilen kısım haddinden çok ısınıyor. Sizce bu şekilde kullanmalı mı? Yoksa bu hücreyi çıkartıp yenisini mi takmalı?

Yusuf hocam, lipo ile ugrasmak gercekten sitresli bir is. Ben olsam, bu iste uzmwn birine yaptiririm... Ama mecbur kendiniz yapacaksaniz, en cok dikkat edeceginiz hususlarin basinda kesinlikle hicbir kisa devre olmamasi. Ben her seferinde tek kablo kesip, makaron veya elektrik bantiyla isolasyon yapip sonra diger kabliya geciyorum. Butun kablolari kestikten sonra yine yeni is icin her seferinde tek kablo izalasyon sokup lehimliyorum.

Ayrica isinma konusuna super dikkat etmeniz lazim. Lehim eskansinda lipo isinmaya baslayinca ara verin sogusun. Mumkunse yaninizda biri olsun, yardima hazir. Bir havluyu iyice islatim, su sipir sipir dokulur olsun.lipo alevine su dokmek ise yaramaz. Kopuk olmasi lazim. Ama islak havlu oksijen temasini azaltacaktir. Ayrica mumkunse o an ugrasmadiginiz kablolun ucunda, sokette baska bir uzatma kablo olsun, tabi ki ucu izole edilmis olsun. Bu sayede isi yayilimi liponun hucrelerinden ziyade bu kabloya dogru olacak, riski azaltacaktir...

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 25 Nis 2019, 18:48

BarisB yazdı: 25 Nis 2019, 18:24
Yusuf yazdı: 25 Nis 2019, 15:02

Youtube kanalında bir video vardı. YouTube'da ayrıca bolca yabancı kaynak da var. Mutlaka eldiven kullanın, kabloları tektek kesin ve sızıntı akıntı koku toz vs. olursa solumamaya özen gösterin. Zira sağlığımıza son derece zararlı - kolay gelsin.

Pil bu:

https://www.banggood.com/ZOP-Power-14_8 ... rehouse=CN

Belki bi bilginiz vardır hücreyle ilgili. Çünkü zop power çok bilinen bir pil ve çinde en çok satılanlar arasında. 3s'e düşürmek istemiyorum. :(

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 25 Nis 2019, 18:50

hknshbz yazdı: 25 Nis 2019, 18:47
Yusuf yazdı: 25 Nis 2019, 13:15 Arkadaşlar geçenlerde pervanemin çıkması sonucu 50mt den drone çalılığa düştü. Drone'un hiçbir yerinde zarar yok ancak liponun en üst tarafında ufak bir ezilme var. şarj esnasında iken ve uçuş sonrsaında kontrol ettiğimde bu ezilen kısım haddinden çok ısınıyor. Sizce bu şekilde kullanmalı mı? Yoksa bu hücreyi çıkartıp yenisini mi takmalı?

Yusuf hocam, lipo ile ugrasmak gercekten sitresli bir is. Ben olsam, bu iste uzmwn birine yaptiririm... Ama mecbur kendiniz yapacaksaniz, en cok dikkat edeceginiz hususlarin basinda kesinlikle hicbir kisa devre olmamasi. Ben her seferinde tek kablo kesip, makaron veya elektrik bantiyla isolasyon yapip sonra diger kabliya geciyorum. Butun kablolari kestikten sonra yine yeni is icin her seferinde tek kablo izalasyon sokup lehimliyorum.

Ayrica isinma konusuna super dikkat etmeniz lazim. Lehim eskansinda lipo isinmaya baslayinca ara verin sogusun. Mumkunse yaninizda biri olsun, yardima hazir. Bir havluyu iyice islatim, su sipir sipir dokulur olsun.lipo alevine su dokmek ise yaramaz. Kopuk olmasi lazim. Ama islak havlu oksijen temasini azaltacaktir. Ayrica mumkunse o an ugrasmadiginiz kablolun ucunda, sokette baska bir uzatma kablo olsun, tabi ki ucu izole edilmis olsun. Bu sayede isi yayilimi liponun hucrelerinden ziyade bu kabloya dogru olacak, riski azaltacaktir...
Öneriniz için teşekkür ederim. Pile uygun 1 hücre bulsam 0 riskle hallederim aslında. 2 kablo sökülüp takılacak. Hayırlısı bakalım :)

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 26 Nis 2019, 01:24

Lipo ile oyun olmaz... Evi kül edersin...
Ölen lipo ile ölünmez, sana lipo mu yok? Elini sallasan 5S’i 😂

Kullanıcı avatarı
Yusuf
İletişim:

Mesaj gönderen Yusuf » 26 Nis 2019, 02:35

KingNothing yazdı: 26 Nis 2019, 01:24 Lipo ile oyun olmaz... Evi kül edersin...
Ölen lipo ile ölünmez, sana lipo mu yok? Elini sallasan 5S’i 😂
Bende balkonda beton zeminin üstünde yaparım :lol:

“Bataryalar” sayfasına dön