bozulan piller hakkında yardım.

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Selman Cin
Ad Soyad: Selman cin

bozulan piller hakkında yardım.

Mesaj gönderen Selman Cin » 01 May 2019, 21:25

Merhabalar, ilk topladığım dronumda ZOP marka 3s lipo kullanmıştım ve ilk şarjdan sonra pilin verimi düşmüştü bende acemi olduğum için anlamadım fakat sonradan multimetre ile ölçtüğümde pilin voltajı 7.6 volt falandı. aynı durum bu gün yine başıma geldi CNHL marka 3S lipo pilim 7.86 volt civarında dolaşıyor ve pili daha 2.kez şarj ettim.

iki konuda yardım isteyeceğim birincisi cnhl marka bozulan lipoyu tekrar kurtarma şansım varmıdır? yüksek voltaj verip şoklama diye birşey duydum ama nasıl yapılır detayını bulamadım.

diğer bir konu ise acaba sorun kullandığım şarj aletindemi ? b3 compact balance charger şart aleti kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: bozulan piller hakkında yardım.

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 May 2019, 21:55

şoklama işi nikel bazlı pillerde olabilir ama lityum bazlı pillerde direk patlama ya da yangınla sonuçlanır buna kalkışmayın.

zop kötü dedik ama öyle ikinci sarjında cartayı çekecek kadar da değil. kullanımla ilgili bir hata yapıyor olabilirsiniz. pilleri asla hücre başına 3.7v altına düşürmüyoruz 3s pil için 3.7x3=11,1v pili kullandıktan sonra sıcakken şarj etmiyoruz.uzun süre şarjlı olarak bekletmiyoruz. 3 günden fazla uçuş yapmayacaksanız hücre başına 3.85v yani depolama voltajına düşürüyoruz. şarj cihazınız iyi değil arızalıysa o da sorunun kaynağı olabilir.

Selman Cin
Ad Soyad: Selman cin

Re: bozulan piller hakkında yardım.

Mesaj gönderen Selman Cin » 01 May 2019, 22:00

gokhanyanki yazdı: 01 May 2019, 21:55 şoklama işi nikel bazlı pillerde olabilir ama lityum bazlı pillerde direk patlama ya da yangınla sonuçlanır buna kalkışmayın.

zop kötü dedik ama öyle ikinci sarjında cartayı çekecek kadar da değil. kullanımla ilgili bir hata yapıyor olabilirsiniz. pilleri asla hücre başına 3.7v altına düşürmüyoruz 3s pil için 3.7x3=11,1v pili kullandıktan sonra sıcakken şarj etmiyoruz.uzun süre şarjlı olarak bekletmiyoruz. 3 günden fazla uçuş yapmayacaksanız hücre başına 3.85v yani depolama voltajına düşürüyoruz. şarj cihazınız iyi değil arızalıysa o da sorunun kaynağı olabilir.
hocam sağolun bilgilendirme için. bu saklama modu ve düzgün şarj için bu aleti almayı düşünüyorum. sizce iyimidir veya başka öneriniz varmıdır. 200TL yi geçmeyecek şekilde

https://tr.banggood.com/IMAX-B6-80W-6A- ... rehouse=CN

“Bataryalar” sayfasına dön