Lipo pil ısı uyarısı!

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
Nihasyakreb
Ad Soyad: Berkay ŞAHİN

Lipo pil ısı uyarısı!

Mesaj gönderen Nihasyakreb » 04 Tem 2019, 08:17

Lipo pili imax e takınca EXT. TEMP TO HI uyarısı veriyor.(ısı yüksek diyor herhalde,tam anlamadım.)

Escye XT60 taktım pili bağlamak için ama lehimlemedim sonra yaparım diye.Kablolar çıktı ve + - kutupları birbirine deydi.Biraz duman çıktı ama kablodan geldi.Pilde bir sıkıntı görünmüyor.Acaba nedeni bu mu ?
''Life is short, birds are flying''

Kullanıcı avatarı
Nihasyakreb

Re: Lipo pil ısı uyarısı!

Mesaj gönderen Nihasyakreb » 04 Tem 2019, 09:32

Fotoğrafları atıyorum.
Dosya ekleri
IMG_9976.jpg
IMG_8593.jpg
IMG_6239.jpg
IMG_3741.jpg

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 04 Tem 2019, 11:09

Harici sıcaklığı okuyabileceği bir sensör göremedim. Şuanda o şarj aleti batarya sıcaklığını göremez. Muhtemelen cihazın kendisinde bir sorun var. Bence cihazın içini açıp komponentleri gözle bi kontrol edin, yanan bir şeyler var mı acaba.

Belki de batarya voltajı kısadevre yapılınca çok düşmüştür. Şarj aleti hücre voltajları çok düşük olduğu için sapıtıp böyle bir değer gösteriyor olabilir. Bir de multimetre ile bataryanın hücrelerinin voltajlarına tek tek bakın. Hücre voltajları çok düştüyse bataryayı şarj etmek için farklı bir prosedür izlemeniz gerekebilir.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Nihasyakreb

Mesaj gönderen Nihasyakreb » 04 Tem 2019, 11:24

Gökhan Bora yazdı: 04 Tem 2019, 11:09 Harici sıcaklığı okuyabileceği bir sensör göremedim. Şuanda o şarj aleti batarya sıcaklığını göremez. Muhtemelen cihazın kendisinde bir sorun var. Bence cihazın içini açıp komponentleri gözle bi kontrol edin, yanan bir şeyler var mı acaba.

Belki de batarya voltajı kısadevre yapılınca çok düşmüştür. Şarj aleti hücre voltajları çok düşük olduğu için sapıtıp böyle bir değer gösteriyor olabilir. Bir de multimetre ile bataryanın hücrelerinin voltajlarına tek tek bakın. Hücre voltajları çok düştüyse bataryayı şarj etmek için farklı bir prosedür izlemeniz gerekebilir.
Hocam pili en son şarj ettiğimde %99 şarj olmuş görünüyordu.İmax cihazında problem yok.Başka bir lipo pilim var onu gayet normal şarj ediyor.Pile farklı ne gibi test uygulayabilirim ?

Flyingahead
Ad Soyad: Berk Berk

Mesaj gönderen Flyingahead » 04 Tem 2019, 12:01

Hocam ortam sıcaklığı çok fazla olabilir mi?sarj adaptörü dış ortam sıcaklığından şikayetci gibi.Sadece bi tahmin

Kullanıcı avatarı
Nihasyakreb

Mesaj gönderen Nihasyakreb » 04 Tem 2019, 12:41

Flyingahead yazdı: 04 Tem 2019, 12:01 Hocam ortam sıcaklığı çok fazla olabilir mi?sarj adaptörü dış ortam sıcaklığından şikayetci gibi.Sadece bi tahmin
Zannetmiyorum hocam, çünkü sadece kısa devre yaptığım bataryada bu sorunu yaşıyorum.

Kullanıcı avatarı
Nihasyakreb

Mesaj gönderen Nihasyakreb » 04 Tem 2019, 13:16

Gökhan Bora yazdı: 04 Tem 2019, 11:09 Harici sıcaklığı okuyabileceği bir sensör göremedim. Şuanda o şarj aleti batarya sıcaklığını göremez. Muhtemelen cihazın kendisinde bir sorun var. Bence cihazın içini açıp komponentleri gözle bi kontrol edin, yanan bir şeyler var mı acaba.

Hocam liponun içini açtım, mavi kablonun lehimi atmış,kırmızı kablonun ise anlayamadım.Siyah ve beyaz kablo normal görünüyor.Birde kırmızı kablonun lehiminin altı kahverengi yanık izi gibi bir şey var.(Açtım içini fakat ısınma yada şişme olmadı şimdiye kadar)
Dosya ekleri
IMG_8892.jpg
IMG_6729.jpg
IMG_3354.jpg
IMG_3106.jpg
IMG_2618.jpg
IMG_2598.jpg
IMG_0540.jpg

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 04 Tem 2019, 16:15

hocam lipo işi sakat iş... Yanlışlıkla o gri folyoyu delersen ortalık önce duman olur sonra da yangın bile çıkabilir...

“Bataryalar” sayfasına dön