Pil sorunu

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
tekinbaysoy
Ad Soyad: TEKİN BAYSOY

Pil sorunu

Mesaj gönderen tekinbaysoy » 29 Eki 2019, 18:20

Arkadaşlar merhaba.Elimde 2 tane 3s pil var. Bunları kullandım fakat fazlamı kullandım anlamadım. Sorun ; lipo seviye ölçerle baktığımda 1. hücre 3.89 2. hücre 4.00 3.hücre 0.67 değerinde gösteriyor.B3 şarj aleti var ona takıyorum şarj etmiyo saatlerdir. Ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.(1.pil 1500 mah 25C 2.Pil 3500 mah 25C).Bide geçen gün kullanırken pilin şarj kablosu kopmuştu onu bağladım ama tam emin değilim. Şema tarzı birşey var mı?. Şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Mgunak
Ad Soyad: Mehmet Günak

Re: Pil sorunu

Mesaj gönderen Mgunak » 29 Eki 2019, 18:35

Geçmiş olsun dostum. Pilin 3. hücresi iflas etmiş gibi gözüküyor. Şarj aletinin şarj etmemesi gayet normal. Pili minimum voltaj değerinin altına indirdin yada çarpma sonucu 3. hücreyi perte çıkarttın.

tekinbaysoy

Mesaj gönderen tekinbaysoy » 29 Eki 2019, 18:49

Mgunak yazdı: 29 Eki 2019, 18:35 Geçmiş olsun dostum. Pilin 3. hücresi iflas etmiş gibi gözüküyor. Şarj aletinin şarj etmemesi gayet normal. Pili minimum voltaj değerinin altına indirdin yada çarpma sonucu 3. hücreyi perte çıkarttın.
Abi büyük ihtimalle değerinin altına indirdim.Bir çözümü var mı

Kullanıcı avatarı
Mgunak
Ad Soyad: Mehmet Günak

Mesaj gönderen Mgunak » 29 Eki 2019, 19:01

Bir yöntem var ama çözüm değil. Düşük voltajdaki pile kısa süreli düşük amperle 3.7V değerine gelene kadar dolum yapmak işe yarayabilir. Ama pilin ömrünü daha doğrusu bu yöntemle dolum yapılan hücrenin ömrü azalıyor.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 29 Eki 2019, 20:29

Benimde bir pilimin bir hücresi aynı çıktı. Meğer bir hücrenin bir tarafından ezilmiş ve yırtılmış. İçi gözüküyordu. Bende 3 hücre pili mecvuren 2 hücreliye çevirdim. Seninde iki hücren sağlam gibi duruyor. Pil yere düşerse yada bir şekilde ezilirsede hücreler arasında voltaj farkları oluyor. Pilleri ezmemeye, düşürmemeye gayret etmek lazım.
Hatta bugün dronu sinyal gitmesi sonucu düşürdüm. Ve pilin bir hücresi delindi gibi. Yarın bakacağım. Eger voltaj değerleri bozulduysa büyük ihtimal 1 hücrenin işi bitti. 2 s pili 1 s olarak başka birşey için kullanacam artık.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

tekinbaysoy

Mesaj gönderen tekinbaysoy » 29 Eki 2019, 21:06

Aliuzunali yazdı: 29 Eki 2019, 20:29 Benimde bir pilimin bir hücresi aynı çıktı. Meğer bir hücrenin bir tarafından ezilmiş ve yırtılmış. İçi gözüküyordu. Bende 3 hücre pili mecvuren 2 hücreliye çevirdim. Seninde iki hücren sağlam gibi duruyor. Pil yere düşerse yada bir şekilde ezilirsede hücreler arasında voltaj farkları oluyor. Pilleri ezmemeye, düşürmemeye gayret etmek lazım.
Hatta bugün dronu sinyal gitmesi sonucu düşürdüm. Ve pilin bir hücresi delindi gibi. Yarın bakacağım. Eger voltaj değerleri bozulduysa büyük ihtimal 1 hücrenin işi bitti. 2 s pili 1 s olarak başka birşey için kullanacam artık.
ya yeni aldığım pili hiçbir yere vurmadım. 3S pilde 2 hücre gösteriyo. anlamadım ben bu işi.Drone pil korumaşığı yapcam bu gidişle

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 29 Eki 2019, 21:18

tekinbaysoy yazdı: 29 Eki 2019, 21:06
Aliuzunali yazdı: 29 Eki 2019, 20:29 Benimde bir pilimin bir hücresi aynı çıktı. Meğer bir hücrenin bir tarafından ezilmiş ve yırtılmış. İçi gözüküyordu. Bende 3 hücre pili mecvuren 2 hücreliye çevirdim. Seninde iki hücren sağlam gibi duruyor. Pil yere düşerse yada bir şekilde ezilirsede hücreler arasında voltaj farkları oluyor. Pilleri ezmemeye, düşürmemeye gayret etmek lazım.
ya yeni aldığım pili hiçbir yere vurmadım. 3S pilde 2 hücre gösteriyo. anlamadım ben bu işi.Drone pil korumaşığı yapcam bu gidişle
Bu konuda başka bir fikrim yok. Ezilmeyen yada yere düşmeyen pilde bu sorun oluyorsa ya pil eskidir yada kalitesizdir. Başka birşey aklıma gelmiyor.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

“Bataryalar” sayfasına dön