Lipo pilden kıvılcım çıkması

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
_ismail_karaman_
Ad Soyad: İsmail Karaman

Lipo pilden kıvılcım çıkması

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 20 Kas 2019, 18:17

Arkadaşlar merhaba, başlık biraz değişik oldu ama konuya geçeyim, şimdi ben çinden malzemeleri alırken pdbyi Türkiyeden alırım düşüncesi ile almadım.Malzemeler geldikten sonra Türkiye'de de pdb bulamadım.Pdb kullanmayayım dedim,tüm esclerin kablolarını +lar bir araya -ler bir araya lehimledim, sonra bunları pilin ucuna değdirince büyük bi kıvılcım çıktı ben de bayağı bir korktum, kısa devre olmadığına eminim.Sonra tek bir escnin kablolarını pile değdirdim yine aynı şey oldu.Acaba neden oldu bir fikri olan var mıdır ya? Kısa devre yok her şey normal neden kıvılcım çıkartır ki? İnşallah ESC'lerime bir şey olmamıştır :(

_ismail_karaman_

Re: Lipo pilden kıvılcım çıkması

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 20 Kas 2019, 18:21

Ekleme; Bir de şey oldu, pili kargo ile geldiğinde voltajını ölçmemiştim ilk önce imax b3 şarj aletine bağlayıp sonra şarj aletini pirize taktım 3 hücre de kırmızı gözüküyordu saatlerce öyle oldu sonra pili çıkarıp taktım 3ü de yeşil oldu, heralde ilk pirize takıp sonra pili takmamız gerekiyormuş :D ilk defa kullandığım için bilmiyordum,Neyse sonra pilin voltajını ölçtüğümde 13 volt çıktı acaba pilde bir sorun olmuş mudur, üstte anlattığım şeyi yaptığımda da 12,8 volta felan düştü pil sağlıklımıdır acaba şu an?

hkoseoglu
Ad Soyad: harun köseoğlu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 20 Kas 2019, 19:02

hocam pdb türkiyede satan yerler var. bugün ben denk gelmiştim.
https://www.motorobit.com/urun/matek-pd ... uc-dagitim.
ben elektrikten çok anlamıyorum hocam. uzmanlık alanım alış veriş :D

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 20 Kas 2019, 19:05

_ismail_karaman_ yazdı: 20 Kas 2019, 18:17 Arkadaşlar merhaba, başlık biraz değişik oldu ama konuya geçeyim, şimdi ben çinden malzemeleri alırken pdbyi Türkiyeden alırım düşüncesi ile almadım.Malzemeler geldikten sonra Türkiye'de de pdb bulamadım.Pdb kullanmayayım dedim,tüm esclerin kablolarını +lar bir araya -ler bir araya lehimledim, sonra bunları pilin ucuna değdirince büyük bi kıvılcım çıktı ben de bayağı bir korktum, kısa devre olmadığına eminim.Sonra tek bir escnin kablolarını pile değdirdim yine aynı şey oldu.Acaba neden oldu bir fikri olan var mıdır ya? Kısa devre yok her şey normal neden kıvılcım çıkartır ki? İnşallah ESC'lerime bir şey olmamıştır :(
hocam öncelikle lipo sağlıklı mı kaç hücreli markası modeli nedir bunlarla ilgili bilgi vermelisiniz sorun olup olmadığını anlamak için genel ölçüm yapmak pek bir sonuç vermez tek tek hücrelerini ölçmeli en sona genel voltaj değerlerine bakmalısınız eğer hücreler arasında dengesizlik varsa pil problemlidir ama bu kıvılcımları açıklamaz kablo bağlantısını yaparken bir hata yapmış olabilirsiniz.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 20 Kas 2019, 21:12

Ah pardon liponun kaç s olduğunu yazmayi unutmuşum :D 3s pil marka model yok ama link verebilirim;https://www.f1depo.com/3s-111v-3500-mah ... -2482.html

Bu ürünü aldım ama üstünde force up etiketi felan yok masmavi pil sadece, şimdi gidip tek tek hücreleri ölçeyim bakalım..

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 20 Kas 2019, 21:17

Düzenleme; hücreler eşit ama hepsi 4.30 volt acaba benim voltmetrede mi sorun var bunların Max 4.2 olması gerekmiyor mu?

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 20 Kas 2019, 21:18

_ismail_karaman_ yazdı: 20 Kas 2019, 21:17 Düzenleme; hücreler eşit ama hepsi 4.30 volt acaba benim voltmetrede mi sorun var bunların Max 4.2 olması gerekmiyor mu?
piliniz HV yani yüksek voltaj değilse 4,2V olması gerekiyor. :D
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Kas 2019, 22:03

bir ölçü aleti ile kısa devre testi yap hocam piller durup dururken kıvılcım çıkarmazlar. en profesyonel droncu da olsanız magic smoke sizin başınıza da gelebilir anlık bir dalgınlıkla yanlış yere lehim yapmak yeterli. bir de genel bir eğilim olarak b6 şarj cihazı alıyor arkadaşlar. şu b6 da bu kadar neden ısrar ediyorsunuz arkadaşlar artık o cihaz çok eskidi. yeni güzel cihazlar var. b6 sadece 60w. Mini sürümü dışında iç direnç ölçemiyor. voltaj aralığı yetersiz. bir de bunun üstüne dandik clonelarını almayın lütfen. pillerinize, yüksek yangın ihtimali olduğu için canınıza yazık lütfen yapmayın. size de tavsiyem b3 dışında ekranlı daha güvenilir daha iyi bir şarj cihazı edinmeniz.

aşağıdaki cihazın tonla özelliği var uygun konnektörle laptop adaptörünüzü bile güç kaynağı olarak kullanabilirsiniz. cihazı ayarlanabilir güç kaynağı olarak kullanabilirsiniz pwm, ibus, sbus, servo, tester olarak kullanabilirsizin. iç direnç ölçüyor.

Resim

https://www.banggood.com/ToolkitRC-M6-D ... rehouse=CN

renkli ekran daha yksek çıkışlı modeli: 400w

Resim

https://www.banggood.com/ToolkitRC-M8S- ... rehouse=CN

kuponkodu ile 49.99

Kod: Tümünü seç

BGM8S12

isdt 300w

Resim

https://www.banggood.com/ISDT-Q6-Pro-Ba ... rehouse=CN

pilin dolu volrajı 12.6v olmalı yani ya yanlış ölçüyorsunuz ya da aşırı şarj ettiniz pilleri. dikkat edin aşırı şarj etmek patlama demek yangın demek. ben olsam o şarj cihazına güvenmezdim bir daha.

hkoseoglu
Ad Soyad: harun köseoğlu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 20 Kas 2019, 23:10

gökhan YANKI yazdı: 20 Kas 2019, 22:03 bir ölçü aleti ile kısa devre testi yap hocam piller durup dururken kıvılcım çıkarmazlar. en profesyonel droncu da olsanız magic smoke sizin başınıza da gelebilir anlık bir dalgınlıkla yanlış yere lehim yapmak yeterli. bir de genel bir eğilim olarak b6 şarj cihazı alıyor arkadaşlar. şu b6 da bu kadar neden ısrar ediyorsunuz arkadaşlar artık o cihaz çok eskidi. yeni güzel cihazlar var. b6 sadece 60w. Mini sürümü dışında iç direnç ölçemiyor. voltaj aralığı yetersiz. bir de bunun üstüne dandik clonelarını almayın lütfen. pillerinize, yüksek yangın ihtimali olduğu için canınıza yazık lütfen yapmayın. size de tavsiyem b3 dışında ekranlı daha güvenilir daha iyi bir şarj cihazı edinmeniz.

aşağıdaki cihazın tonla özelliği var uygun konnektörle laptop adaptörünüzü bile güç kaynağı olarak kullanabilirsiniz. cihazı ayarlanabilir güç kaynağı olarak kullanabilirsiniz pwm, ibus, sbus, servo, tester olarak kullanabilirsizin. iç direnç ölçüyor.

https://www.banggood.com/ToolkitRC-M6-D ... rehouse=CN

pilin dolu volrajı 12.6v olmalı yani ya yanlış ölçüyorsunuz ya da aşırı şarj ettiniz pilleri. dikkat edin aşırı şarj etmek patlama demek yangın demek. ben olsam o şarj cihazına güvenmezdim bir daha.
Bende aynı hataya düştüm. Youtube da bi dünya b6 tanıtılmış, incelenmiş. Herkes kullanıyor ise vardır bi bildikleri dedim aldım ama bence de gereksiz. Sizin söylediğiniz üründe daha fazla özellik var.Hem ufak portatif.Hem yer kaplamıyor hemde daha ucuz. bu B6 piyasaya niye bu kadar hakim bilmiyorum. Nokia telefonun piyasadan silinirken yaşlı amcaların tuşlu telefondan kopaması gibi bir durum bu. Bence ilerde piyasadan silinir.

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 20 Kas 2019, 23:27

Hocam galiba şimdi esci yaktım kafayı yiycem aglıycam akşam akşam :( lipo pili resimdeki gibi escye bağladım ilk önce konnetorlerin ordan bı ışık geldi, hemen çektim lipoyu sonra dedim yüksek akım çekiyor heralde ilk bagladigimda normaldir, 2 denememde biraz uzun tutayım dedim motordan bir diye sesi geldi sonra escnin kapasitorunun ordan dumanlar yükseldi, neden oldu ki bu ya kafayı yiycem of of of

Düzenleme; kapasitorun olduğu yer biraz da siyahlasmis sizce yanmış mıdır esc? :( Bu gece uyuyamayacagim galiba 😭
Dosya ekleri
15742820847283251483355553908738.jpg
15742816419483236110452082726032.jpg

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 20 Kas 2019, 23:40

_ismail_karaman_ yazdı: 20 Kas 2019, 23:27 Hocam galiba şimdi esci yaktım kafayı yiycem aglıycam akşam akşam :( lipo pili resimdeki gibi escye bağladım ilk önce konnetorlerin ordan bı ışık geldi, hemen çektim lipoyu sonra dedim yüksek akım çekiyor heralde ilk bagladigimda normaldir, 2 denememde biraz uzun tutayım dedim motordan bir diye sesi geldi sonra escnin kapasitorunun ordan dumanlar yükseldi, neden oldu ki bu ya kafayı yiycem of of of

Düzenleme; kapasitorun olduğu yer biraz da siyahlasmis sizce yanmış mıdır esc? :( Bu gece uyuyamayacagim galiba 😭
hocam fotoğraftan çok birşey anlaşılmıyor. konnektörü iyice bir kontrol et bir kısa devre vardır. hem bu şekilde olmaz bir smoke stopper yap bari çok pahalıya malolmaz ama hayat kurtarır. ya da ucuz yollu bir multimetre edin.

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 20 Kas 2019, 23:51

gökhan YANKI yazdı: 20 Kas 2019, 23:40
_ismail_karaman_ yazdı: 20 Kas 2019, 23:27 Hocam galiba şimdi esci yaktım kafayı yiycem aglıycam akşam akşam :( lipo pili resimdeki gibi escye bağladım ilk önce konnetorlerin ordan bı ışık geldi, hemen çektim lipoyu sonra dedim yüksek akım çekiyor heralde ilk bagladigimda normaldir, 2 denememde biraz uzun tutayım dedim motordan bir diye sesi geldi sonra escnin kapasitorunun ordan dumanlar yükseldi, neden oldu ki bu ya kafayı yiycem of of of

hocam fotoğraftan çok birşey anlaşılmıyor. konnektörü iyice bir kontrol et bir kısa devre vardır. hem bu şekilde olmaz bir smoke stopper yap bari çok pahalıya malolmaz ama hayat kurtarır. ya da ucuz yollu bir multimetre edin.

Hocam kısa devre olduğunu sanmiyorum, motordan bip sesi geldi ve esc galiba yandı inşallah yanmamistir, yarın bir smoke stopper yapıp deneyeceğim yanıtlarıniz için hepinize teşekkürler..

BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Mesaj gönderen BURAKH » 21 Kas 2019, 08:06

gökhan YANKI yazdı: 20 Kas 2019, 23:40

Hocam smoke stopper terimini ilk defa sizin bu cevabınızda duydum. Verdiğiniz videoyu izledim ve aynı zamanda bununla ilgili Joshua Bardwell'in bir videosunu izledim az önce. 08:50 dksında quada smokestopper ı takıyor ışık vermiyor. Ancak quadı arm edip throttleu yükseltince ampül yanmaya başlıyor. Buna sebep olan şey ne olabilir? Motorlar çalıştıktan sonra olmayan kısa devre nasıl oluşmuş olabiliyor? Bu durumda multimetrelerimiz her zaman doğruyu söylemiyor sonucu mu çıkıyor?

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 21 Kas 2019, 09:18

Hocam Allah aşkına yapın su dronu artık 😅 emin ol fazla abartıp titiz davranacam diye ugrasinca başına daha çok olumsuzluklar geliyor. İlk pili takınca pilden fazla bir akım çekilmiyor bu yüzden lamba yanmıyor motorlar çalışmaya başlayıp fazla akım çekmeye başladığında devre ampul üzerinden tamamlandığı için ampulde yanıyor kısa devre yok yani. Pili ilk takar takmaz motorlar calismazken akım çeken bir şey yokken ampul yanarsa o zaman kısa devre vardir
RC hoby
Mekatronik
8-)

BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Mesaj gönderen BURAKH » 21 Kas 2019, 09:43

bencilzevk yazdı: 21 Kas 2019, 09:18 Hocam Allah aşkına yapın su dronu artık 😅 emin ol fazla abartıp titiz davranacam diye ugrasinca başına daha çok olumsuzluklar geliyor. İlk pili takınca pilden fazla bir akım çekilmiyor bu yüzden lamba yanmıyor motorlar çalışmaya başlayıp fazla akım çekmeye başladığında devre ampul üzerinden tamamlandığı için ampulde yanıyor kısa devre yok yani. Pili ilk takar takmaz motorlar calismazken akım çeken bir şey yokken ampul yanarsa o zaman kısa devre vardir
Motorlarım günlerdir PTT'de bekliyor. Kuryeyi taciz ediyorum getir diye :) Ben de işten çıkamıyorum diye kuryeden bekliyorum hocam. Geldiği gibi quadı yapıp göklere yargı dağıtacam :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 21 Kas 2019, 11:09

Hocam peki bir şey soracağım, pili tek bir escye bağlamış olmam sorun çıkartmış olabilir mi, hiç sanmıyorum ama yani başka açıklanacak yolu yok ki aklım almıyor, pil yokken güç kaynağından tek bir escye 13volta kadar vermiştim sorun çıkmamıştı, pil neden böyle yapıyor ki anlamıyorum.

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 21 Kas 2019, 12:32

Hocam peki escmde sorun var mı bunu nasıl kontrol edebilirim? Elimde başka bir pil yok, evde de adaptör bulamadım güç kaynağı da okulda malum okullar da 4 gün daha tatil neyle kontrol edebilirim ki acaba?

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 21 Kas 2019, 19:14

@gökhan YANKI hocam kafayı yiycem sizin tavsiyenizle bir smoke stopper yaptım pili takarken daha deydirdigim gibi odayı bir ışık aldı kör oluyodum, hemen çektim pili ancak sorun ne kafayı yiyeceğim nerde kısa devre olabilir ki esc neden bu kadar yüksek akım çekiyor anlamıyorum, yaptığım şey escnin bacaklarını konnektöre lehimlemem başka bir şey yapmadım of kafayı yiyecegim! :oops: :cry:
Dosya ekleri
15743528548191042846849094512463.jpg
15743528255244712663601293634332.jpg
15743528015071725365480865822166.jpg

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 21 Kas 2019, 19:16

Ekleme; konnektörun ucuna yaptığım lehimde kısa devre yok fotografta pek belli olmamış, ve sistemde de kısa devre olma imkanı yok bir kaç gün önce güç kaynağı ile çok kez denedim her escyi tek tek hepsi çalışıyordu..

_ismail_karaman_

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 21 Kas 2019, 19:21

Arkadaşlar daha önce pili pdbsiz bağlayan var mı sorun çıktımı acaba pdb olmadığı için mi hiç sanmıyorum ama :(

“Bataryalar” sayfasına dön