18650 Li-ion pil ihtiyacı!

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

18650 Li-ion pil ihtiyacı!

Mesaj gönderen Zatoichi » 17 Ara 2019, 17:10

Özellikle kumanda ve gözlüklerde tercih edildiği için benim de en az 4 tane 18650 pil ihtiyacım vardı. Malum 1-2 aydır Banggood pil gönderimi yapmıyor. Ülkemizden de karşılanabilir fakat araştırdığımda gördüğüm kullanıcı yorumları pek hoşuma gitmedi. Kaliteli olan pilleri ise epey pahalı. Daha sonra aklıma laptop bataryaları geldi. Bu bataryaların içinde aramakla bulamayacağınız kalitede piller bulunuyor. Kullanılmayacak durumdaki bir laptopun bataryasını söktüm. İçinden 6 adet LG marka 18650 pil çıktı. Voltajlarına baktığımda 3 tanesi 2.8v, diğerleri ise 2.4v civarında idi. Skyrc şarj aletimle lipo charge modunda 1s ile üçünü 4.2v şarj ettim. Diğer üçünü ise voltaj çok düşük olduğu için şarj etmedi. Onları önceseden tecrübe ettiğim bir şarj yöntemi ile kurtardım. Şu an 6 adet 2000mah kapasite civarında düzgün çalışan pilim var. Atıl durumda olan bu tip bataryalar çoğu zaman bir pilin ölmesi nedeni ile kullanılmayacak duruma gelebiliyor. Değerli piller çöp oluyor maalesef. Bataryadan pilleri çıkarmak tehlikeli olabilir. Bu işlemi ancak tecrübeli, eli yatkın kişilere tavsiye edebilirim. Pile zarar verecek işlemlerden kesinlikle kaçının. Yönetim veya arkadaşlar bu başılığı tehlikeli bulabilir. Haksız da değiller. Malum lipo ve lion piller çok tehlikeli olabilecek pil çeşidi. Lipo delinirse yanıcı, lion patlayıcı özellikte. O nedenle çok tecrübeli arkadaşlara tavsiye edebilirim. Diğer türlü kesinlikle denemeyin.
Dosya ekleri
P91217-165305.jpg
Ne var, ne yok? El cevap! 10

“Bataryalar” sayfasına dön