4s lipo "balance connect error" hatası

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
dronefer
Ad Soyad: Ferhat

4s lipo "balance connect error" hatası

Mesaj gönderen dronefer » 25 Nis 2020, 16:04

Merhaba herkese. imax b06 cihaz ile 4s 1500 Mah bataryamı şarz etmek istiyorum ama "balance connect error" hatasını veriyor. sebebini bilen var mı acaba?

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Re: 4s lipo "balance connect error" hatası

Mesaj gönderen Zatoichi » 25 Nis 2020, 16:22

dronefer yazdı: 25 Nis 2020, 16:04 Merhaba herkese. imax b06 cihaz ile 4s 1500 Mah bataryamı şarz etmek istiyorum ama "balance connect error" hatasını veriyor. sebebini bilen var mı acaba?
Muhtemel sebepler, balans soketlerinde bir temassızlık olabilir. Hücrelerden birinde sıkıntı vardır veya hücre ölmüştür. Şarj tutmuyordur. Multimetreniz varsa balans soketinden problemi öğrenebilirsiniz. 4 hücrede de voltaj normal değerlerde ise pil sağlamdır. Şarj cihaz soketinde de problem çıkmış olabilir. Resimde gördüğünüz soketten kontrol edebilirsiniz. Fakat multimetre proplarını sakın birbirine değdirmeyin.
Dosya ekleri
Ekran Görüntüsü (117).png
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 25 Nis 2020, 16:30

1. hücre için multimetre proplarını 1 ve 2 den
2. hücre 2 ve 3
3. hücre 3 ve 4
4. hücre 4 ve 5
Pilin toplam voltajı içinse 1 ve 5 no dan bakılıyor.
Multimetrede çıkan voltaj 2v veya altında ise o hücre problemlidir.
Dosya ekleri
117.png

Kullanıcı avatarı
dronefer

Mesaj gönderen dronefer » 25 Nis 2020, 21:01

3. hücre sanırım bitik diğerleri 3 civarında. Bu durumda 3. hücreyi mi çıkarmak gerekiyor ? Bir de tavsiye edebileceğiniz pil satan yer var mı ?

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 25 Nis 2020, 21:59

dronefer yazdı: 25 Nis 2020, 21:01 3. hücre sanırım bitik diğerleri 3 civarında. Bu durumda 3. hücreyi mi çıkarmak gerekiyor ? Bir de tavsiye edebileceğiniz pil satan yer var mı ?
Lipo piller yapı itibarı ile tehlikeli ve bir o kadar da özen isteyen piller. Problemli hücreyi çıkarıp 3s pil olarak kullanılabilirsiniz fakat üstte yazdığım gibi çok dikkat etmek gerekiyor. Eğer yeterince bilgi ve el yatkınlığınız yoksa tecrübeli birisine yaptırın. Çünkü sökmek ve 3s yapmak için havya ve lehim kullanımı gerekiyor.
Yurt içinden hiç pil almadım. Yurt dışı pil temini de virüs sonrası iki kat zorlaştı.

Kullanıcı avatarı
dronefer

Mesaj gönderen dronefer » 26 Nis 2020, 16:33

Anladım, yardım için teşekkür ederim. Şu durumda pili yurt içinden bakmak lazım.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi

Mesaj gönderen Zatoichi » 26 Nis 2020, 17:45

dronefer yazdı: 26 Nis 2020, 16:33 Anladım, yardım için teşekkür ederim. Şu durumda pili yurt içinden bakmak lazım.

UYARI: Burada yazdıklarımı uygulamak tehlikeli olabilir. Sorumluluğu uygulamak isteyene aittir. Yanlış bir işlemde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Pilin ateş alması, patlama vb.
Pil hücreleri düşük voltajda iken şarj cihazı bunu görüp şarj etmiyor. Aslında manuel olarak kurtarmak da mümkün. Şoklama denilen bir yöntemle. Fakat pil voltajı çok düşük değerlerde ise pilden yeterince verim elde edileceğini sanmıyorum. Pil ölmüş oluyor. 2.9v 2.6v değerlerinde gezen piller için verimli olabilir belki. Kullanmakta olduğumuz ipad in camı kırılmıştı. Yaptırana kadar 3-4ay geçmişti. O sırada pil voltajı düşmüştü ve kendi şarjı ile şarj etmek mümkün olmuyordu. Pilin + ve - kutuplarından manuel olarak 5v adaptörle kısa bir süre şarj ettim ve pili kurtardım. Örn. 2.6v değerlerinde iken 3.1v değerine geldiğinde artık şarj oluyordu. Halende sıkıntısız kullanabiliyoruz ipadi. Sizin 4s pilde nasıl olabilir derseniz. Balans soketinden problemli hücrenin kablolarını ayırıp, multimetre ile + ve - kutuplarını doğru şekilde tayin etmek gerekiyor. 5v adaptör ile kısa bir süre (10-30sn gibi) şarj edilince bir ihtimal piliniz artık şarj alabilir.
Bunu pil bulmanın iyice zorlaştığı bir zamanda olmamız ve ufak bir çaba ile kurtulabilecek piller için yazdım. Umarım kimsenin başı ağrımaz. Benim şarj için kullandığım 5v adaptör resmi altta. Resimde 3v output yazıyor fakat multimetre ile ölçtüğümde 5.7v veriyordu. Yalnız adaptörün amperi düşük olmalı. Benim şarj ettiğim ipadin mah değeri yüksek olduğu için sıkıntı çıkarmamış olabilir. Düşük mah piller için amperinde düşük olması gerekiyor.
Dosya ekleri
P00426-173902.jpg

“Bataryalar” sayfasına dön