Lipo Paralel Şarj (Çoklu Şarj)

Bataryalarımızı şarj etmek için kullandığımız şarj aletleri
Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Lipo Paralel Şarj (Çoklu Şarj)

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 18 Nis 2018, 22:28

Aşağıdaki mesaj @elmoblatch tarafından forumumuzda paylaşılmıştır. Kendisinden izin alarak mesajını aynen buraya yazıyorum. Bilgilerini bizimle paylaştığı için teşekkür ederim.
------------------------------

Öncelikle aşağıdakileri değerlendirirken şunu aklımızda bulunduralım: Paralel şarj, bir çok pili aynı anda şarj etmek değildir. Bir çok pilden oluşmuş tek bir pili şarj etmek demektir. Yani biz aslında piller paralel şarj kartına bağladığımızda, tek bir büyük pil yapısı meydana getiriyoruz.

. Kesinlikle kötü bir paralel şarj kartı kullanmayalım. En azından üzerinde sigortalar olanları tercih edelim.

. Hücre sayıları eşit olmayan lipo'ları paralel şarj etmeyi asla denemeyelim. Mesela bir 2S ile birlikte bir 3S'i şarj etmeyi asla denemeyelim. Sonuç muhtemelen, pilleri bağladığınız anda, az hücreli pilinizin patlaması veya yanmaya başlaması olur.

. Piller arasındaki voltaj farklarının çok az olmasına dikkat etmeliyiz. Maksimum 0.2V'luk farklar önerilir. Örneğin boş bir lipo ile yarı dolu bir lipo'yu aynı anda kesinlikle bağlamamalıyız. Çünkü pilleri cihaza bağladığınızda olacak olan ilk şey çok büyük bir hızla (birkaç saniye içinde) tüm hücrelerin, birbirleri arasındaki voltajı dengelemesidir. Yani toplam ne kadar hücre varsa hepsi aynı voltaj değerine gelir. Eğer voltajlar arasında ciddi farklar var ise, bu hızlı dengelenme sırasında kablolarınız, paralel şarj kartınız ya da lipo'nuz (lipolarınız) yanabilir. Özellikle, düşük voltaja sahip olan piliniz, şarj rate'ini geçerek büyük bir hızla dengeleme yapmaya çalışacağı için, muhtemelen hemen alevlenerek yanacaktır. Lipolarımızı karta bağlamadan önce mutlaka her bir hücrenin voltajını kontrol etmeliyiz.

. Mah değerleri birbiri ile aynı olan pilleri paralel şarj edelim. Küçük farklar kabul edilebilir. Örneğin 550 mah ile 600 mah'ı beraber şarj edebiliriz. Ama 550 mah ile 800 mah'ı beraber şarj edemeyiz. her ne kadar şarj cihazımızı, şarj edeceğimiz pillerin toplam mah değerine ayarlayacak olsak da, yüksek mah'a sahip olan pilleri disharge etme olasılığımız oluyor.

. C ratingleri birbirleri ile aynı ya da yakın lipoların beraber şarj edilmesi önerilir.

. Kısacası, mümkünse, aynı markanın aynı mah ve C değerine sahip pilleri beraber şarj edelim.

. Paralel şarj kartı kullanılarak yapılan toplu şarjlarda kesinlikle "lipo fast charge" ya da "lipo charge" modları kullanılmamalıdır, sadece "lipo balanced" şarj kullanılmalıdır.

. Tüm pillerin balans kablolarının bağlandığı kontrol edilmelidir, unutabiliyoruz.

. Her zaman şarjdan sonra her pilin hücrelerini tek tek kontrol etmekte fayda var.

. Her zaman önce discharge kablolarını, sonra balans kablolarını takmalıyız.

. Discharge ve balans kablolarını karta takarken çok dikkatli olmalıyız. Yanlışlıkla ters bağlantı yaparsak aniden tüm lipoların alevlenerek yangın çıkarması muhtemeldir. Bu yüzden kabloları doğru takmak üzere olduğumuza emin olmalıyız. En azından, uçları birbirine sertçe oturtmamalı, yumuşakça yaklaştırmalıyız. Bu sayede eğer ters bir bağlantı yapmak üzere isek birkaç küçük kıvılcım bizi uyarabilir ve girişleri oturtmadan hemen kabloyu geri çekebiliriz.

Akıllı şarj cihazlarımız ve paralel şarj kartlarındaki sigortalar bizi yukarıdaki ciddi tehlikelerin pek çoğundan koruyabilir. Ama koruyamayabilir de. Elektrik elektronik uzmanı olmadan bunların hiçbirinden emin olamayız. Cİhazlarımızda ne gibi korumalar var, bunu bilemeyiz. Bu sebeple ben kimseye paralel şarj önermiyor olacağım. Şahsen ben yapmıyorum.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Syildirim
Ad Soyad: SALİH YILDIRIM

Re: Lipo Paralel Şarj (Çoklu Şarj)

Mesaj gönderen Syildirim » 19 Nis 2018, 14:18

Yaptığım bir hatayı paylaşmak suretiyle konuya gireyim. 2 gün önce başımdan geçen bir olay... Akşam vakti 7 adet 1300 mah pilimi şarj etmek üzere istasyona bağladım, 20x4=80A basabilen profosyonel bir cihaz ile şarjı başlattım... Fakat pillerden bir kaçının voltajı baya düşmüş olacak ki Lipo balance modda şarj edemedim... bende bu pilleri (4 adet) alarak toplu şarj soketine bağladım... direkt lipo'nun gücünü ölçemediği için bi nevi uyanıklık yaptım... ve şarj başladı. Fakat bir önceki uçuşta net olmasa da küçük bir kaza yaşamıştım, bu kazada muhtemel lipolardan birisini delmişim ve o lipoda şarj soketinin ucunda idi... ve tabi sonucu tahmin edersiniz sanırım, delik lipo tutuşmuş ve diğer lipolarla birlikte (4 lipo) yanmış, ben başka bir odada idim, burnuma bir koku... ve eyvahhhh... dedim fırladım bir baktım ki balkonda ciddi bir yangın başlamış 4 liponun gücüyle... Ama Allah'tan erken farkettim ve etrafa sıçramadan yetiştim... ve hemen elektriği kestim ve üzerine ıslattığım bezleri serdim ve oksijenini kesmeye çalıştım... ve bir ıslak bez daha derken yangını söndürdüm. sonrada soğutma çalışmalarını gerçekleştirdim. Sonuç olarak şarj istasyonuma Allah'tan ulaşmamış yoksa cidden çok üzülürdüm...

Not: Arkadaşlar kesinlikle tahta zeminlerde parke,laminant şarj yapmayım.
Gece uyurken şarja takıp yatmayın, sabaha hazır olsun diye...
Siz siz olun, her kazadan sonra lipolarınızı kontrol edin, delik, yırtık var mı diye...
ve en önemlisi Lipo safe bag'ler var onlardan alıp, şarj ederkende içinde muhafaza ederek şarj edin

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 19 Nis 2018, 14:33

Sormayi düşündüğüm bir konuydu. Elinize sağlık.
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Mesaj gönderen KsKRaist » 21 Tem 2018, 21:24

Zaten pilleri seri ve ya paralel bağlamak pek doğru değildir. Araçlar da evet yapıyorlar ama onlar su'lu akü. Bizim kullandığımız bataryalar seri ve paralel bağlamaya gelmez.
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 22 Tem 2018, 01:54

Yurtdışı kaynaklardan izlediğim yeni kaynaklara göre farklı Mah'larda pilleri paralel bağlayıp şarj edebiliyorlar. Yani yazdıklarımın aksi bir durum söz konusu. Benim yine de yemez :D Lipo pil şakaya gelmez... Pil dediğimiz bu lipo hücreler bir anlamda el bombası. Riske girmeye gerek yok :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 24 Tem 2018, 00:50

Hiç paralel şarj yapmadım. Ama teorik olarak şunlara dikkat edilirse bir sorun olacağını sanmıyorum:
1 - Takılan bataryaların voltajlarının aynı olması ya da yakın olması gerekir.
2 - Şarj cihazından verilen akımın, birbirine paralel olarak bağlanmış bataryalardan en düşüğünün mah değeri x batarya sayısı kadar olmalı.

1 tane 600mah, 1 tane 1100mah ve 2 tane de 800mah bataryayı paralel olarak şarj ettiğimizi var sayalım. Bunların hepsinin hücre sayısının aynı olduğunu var sayarsak iş kolay. Hepsine tek tek bakılarak voltaj değerlerinin aynı ya da yakın olduğundan emin oluruz. Ama eğer hücre sayıları farklıysa, yani birisi 2s birisi 3s ise: hücre voltajlarına bakılarak, değerlerin yakın ya da aynı olduğundan emin olmak gerekiyor. Çünkü 2s batardaki 2 seri hücre ile 3s bataryadaki ilk 2 seri hücre paralel olarak şarj olacaklardır.

Şarj cihazından verilecek akımı seçerken ise (tüm bataryaların şarj için olan C değerlerinin 1 olduğunu var sayıyorum) bu örneğe göre, 600mah x 4 = 2400mah seçilmelidir. Tabi bu değer üst limit olmalıdır. İçiniz rahat etsin istiyorsanız daha düşük akım da seçebilirsiniz.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 24 Tem 2018, 16:02

Çoklu şarzı kullanıyorum. Gayet hızlı doluyor. Zaman ve uğraşma avantajı var. Ancak gnb marka 4 pilim var. bunları beraber birkaç kez jarz ettim. Sonradan baktım ki pilleri dronda kullandıktan sonra şarz ederken 2s de 1 hücre 3.7 diğeri 3.55 gibi farklı rakamlara inmiş. 4 pilde aynı sayılır. Bu normal mi? Şarz aletim orjinal imax. paralel portumda kaliteli birşey. . 2s gensace tek pil onda sorun yok. paralel şarz etmektemi sıkıntı oldu yoksa bir pil sıfırlanmıştı. Hücresi diğer pillere zarar mı verdi? Yoksa gnb lerde bir sıkıntımı var acaba?
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 24 Tem 2018, 16:20

Başka bir sebeple de olmuş olabilir belki? Mesela bir uçuşta istemeden fazla discharge olmuş olabilir. Veya discharge vaziyette fazla beklemiş olabilir mesela. ya da kaza sonucu... Belki paralel şarjdan ötürü olmamış olabilir demek istiyorum.

Ama iyi kullandım, ben zarar vermedim eminim derseniz, aklıma sadece paralel şarj sırasında kullanılan pillerin bir veya birkaçının hücre voltajlarının birbirine yakın olmayışı, ve böylece pilleri taktığınız anda aşırı hızlı dengeleme yaparak hücreye zarar vermiş olabileceği geliyor. Zaten paralel şarjın en kötü yanı da bu. Eğer tüm hücre voltajları birbirine yakın değil ise pilleri taktığınız anda, 1C şarj değerine sahip pili atıyorum, 200C ile şarj ederek hücrelerin hepsini 1-2 saniye içerisinde dengeliyor. Aklıma başka bişey gelmiyor.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 24 Tem 2018, 17:10

hocam senin gnb lerde böyle sorun yoksa benim şarz etmemde bir sorun olabilir. voltajlarının birbirine yakın olmasına dikkat ediyorum. şarz etmeden önce hepsini ölçüyorum. gerekirse 2 şer yada tek şarz ediyorum. 2 tane gnb 3 s im var. onlarda bu şekil bir sorun olmadı. 2s 4 pilin birinin voltajı sıfırlanmıştı. belkide o diğerlerini etkiledi. neyse bozulana kadar devam edecem artık.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 24 Tem 2018, 17:45

2, 3 ve 4s olmak üzere 11 tane GNB var. En eskisi 4-5 aylık. Yeni sayılırlar yani.
Imax B6 tipi iyi bir şarj aleti ile tek tek şarj ediyorum ben de.
Şu anlık 1'i hariç hepsi gayet iyi durumda. O birini de ben bozdum hata bende :D
Bu arada sıfıra inemez be hocam... Voltajı okuduğun cihazda bir sorun olmasın... 3.1'lerin altına indimi bile kalıtımsal hasar görüyor. Öyle 2.7-2.2 filan gördün diyelim, o hücre gitmiştir artık. Şarj olsa bile şarj tutmaz. Sıfıra inmesi mümkün değil yav... Sıfıraa inene kadar çoktan şişmesi patlaması çatlaması lazım.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 24 Tem 2018, 17:52

Belki belli bir voltajın altını okuyamıyorsa sıfır mı yazdı acaba...

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 24 Tem 2018, 18:05

Ben ismine sıfırlama diyorum. Tabiki sıfırlamamıştır. Şu an pili normal kulllanıyorum. Pil ölmedi. Ama hasar görme ihtimaline karşı belki diğer pilleri etkilemiş olabilir. Aslında baştan ayrı şarz etmeyi düşündüm. Sonradan nedense beraber şarz ettim. Hasarlı olduğu düşünülen pilin sağlam pillerle beraber paralel şarz edilmemesi lazım gibi birşey çıkartılabilir bu konudan.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 24 Tem 2018, 19:13

Bence voltajlar çlçümlerinde birbirine yakın değerler alındıysa beraber şarj edilebilir. Ama yanılıyor olabilirim. Paralel şarjı sadece teorik olarak biliyorum. Hiç yapmadım.

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 24 Tem 2018, 21:32

Zamandan kazanç sağladığı için paralel şarz etmeye devam edecem. Sanırım pillerdeki sorun şundanda kaynaklanmış olabilir. Dronu indirirken yere sert iniş yapıyorum. Pilin bir hücresinin devamlı ezildiğinin farkındayım. Bu ezilme hücrede voltaj kaybına sebep olabilir. Sadece tahmin. Bugün uçakta kullandığım 3s pilim daha önce yere düşmüştü. Üzerinde ezilme izleri var. Ondada 1 hücresinde aynı sorunun olduğunu farkettim. Aslında pilin dronun altında olması hiç güzel değil. Yere inişlerde pilin ezilip içindeki plakaların oynadığı anlaşılıyor, 2s ince ve geniş olduğu için

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 24 Tem 2018, 23:01

Hocam malesef o oluyor. Kaza derken onu kastediyordum. Ben de aynı hatayı 4s'e ilk geçtiğimde yaptım. Aynı gün içerisinde biri üstte, diğeri altta bağlı olmak üzere 2 adet 4s lipo çöp oldu. Birinin voltaj değerleri sapıttı. Diğeri 3s görmeye başladı. İkisi de şişti, şeklini kaybetti. Tabi emekliye ayrıldılar.

O günden beri 4s'lerde şu aşağıdaki aparatı kullanıyorum. Hiç zaiyat vermedim. Altı karbon fiber, üstü kalın sünger. Çok iş görüyor. Eldeki malzemeler ile de benzer bir aparat yapılabilir;

https://banggood.app.link/UNrDvi9XOO

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali

Mesaj gönderen Aliuzunali » 25 Tem 2018, 11:26

Voltaj farklılıkları ezilmeden kaynaklanıyor. öğrenmiş oldum. Şimdi bende aynı aparattan yapıp pillerin altına takacağım.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 26 Tem 2018, 10:18

Geçmiş olsun... Faydalı bir konu dikkate alınacak ciddi bilgilere sahip.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 22 Eyl 2018, 19:47

Merhaba arkadaşlar 5 portlu çoklu lipo şarj soketi ile 2 bataryamı deşarj ve Balance modu 1.5A ile şarj ettim sonuç şu şekilde bana herşey yolunda göründü ve bu işlemi yaparken sürekli başında bekledim

1nci batarya deşarj

1S 3,06
2S 3,05
3S 3,06
4S 3,09

2nci batarya deşarj

1S 3,06
2S 3,07
3S 3,06
4S 3,08

1nci batarya balance mod

1S 4,20