Orjinal Imax ile çakma Imax arasında ki fark

Bataryalarımızı şarj etmek için kullandığımız şarj aletleri
Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Orjinal Imax ile çakma Imax arasında ki fark

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 05 Ağu 2018, 11:28

Merhaba arkadaşlar sorum şu şekilde.

Orjinal imax b6 xt60 rcsky yazan şarj cihazları ile rcsky yazısı olmayan şarj cihazları arasında ne gibi bir fark olabilir verdiği şarj akımı düşük yada yüksek gelip pil e zarar verebilir mi ?

Bu konu hakkında da bilgi edinelim bilgisi olan paylaşabilir mi saygılar. Hayirli pazarlar.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Re: Orjinal Imax ile çakma Imax arasında ki fark

Mesaj gönderen Gktu » 05 Ağu 2018, 14:53

İkisi arasındaki farkı bulmak için açıp incelemek lazım, ancak lipo pillerin şarjları ile ilgili aklımda duran bir kaç minik bilgiyi paylaşarak konuyu anlatmaya çalışayım.

1- Şarj akımı:
Lipo pillerin kapasitesine c denir biliyorsunuz. Bir lipo pili maksimum c nin sayısal değeri kadar akım vererek şarj etmeniz tavsiye edilir. Aksi halde pilin sıcaklığı aşırı artar, lipo pillerin düşmanı yüksek sıcaklıktır. Normal şarj olarak 0.5c seçilebileceği söylenir. Ancak bir ayrıntı daha var, eğer ki pilin voltajı 3 ün altına inecek kadar kullanıldıysa, 0.1c den yüksek akım vermek pilin sıcaklığını hızla yükseltir ve hiç hoş olmayan sonuçlar doğurur. Şimdi buradan pilin voltajı nın ölçümünün önemini yani bunu yapan sensörün kalitesinin önemini anlıyoruz, akımın ayarlanmasının düzgün olması ilgili komponentlerin sağlam olması gerektiğini anlıyoruz.

2- Sıcaklık koruması: Pilin bir hasar alması durumunda, ya da yukardaki sebeplerden ötürü sıcaklığının yükselmesi durumunda şarj aletinin şarjı kesmesi gerekli. Bu sıcaklık in 45 aklımda gibi, daha üst sıcaklıklarda lipo pil gördüm ama sağlıklı değildi.

Aklıma şu anda bu kadar özellik geldi, bunun dışında komponentlerin kalitesi maliyeti çok etkiler, kaliteli pot ların fiyatı ilr kalitesizlerin arasında 7-8 kat dan fazla var.

Aslında forumda bir kaç lipo şarj paylaşmak istiyordum ancak yaklaşım nasıl olur bilemedim.

Not: Unuttuğum yazamadığım çok şey var, yanlış bir bilgi verdiysem özür dilerim. İyi forumlar.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 05 Ağu 2018, 16:34

Hocam çok kıymetli bilgiler, teşekkürler.

Cmdeğeri hakkında küçük bir detay var aklıma takılan. Yanlışsam lütfen düzeltin;

Bildiğim kadarıyla C değeri, doğrudan pili şarj edebileceğimiz akımı belirtmiyor. Mesela 1c, 1 amper gibi değil. Aslında C değeri bir çarpan olarak biliyorum. Pilin mah değerini ampere çevirerek c değeri ile çarpıyoruz. Örneğin 1.300mah 1c bir lipo için;

1.300/1.000*1 = 1.3A gibi.

Yanılıyorsam düzeltelim, bilgiler tazeliyelim.

Ben her zaman her pili 0.5/1.0 aralığında şarj ediyorum, o ayrı :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 05 Ağu 2018, 17:03

elmoblatch yazdı: 05 Ağu 2018, 16:34 Hocam çok kıymetli bilgiler, teşekkürler.

Cmdeğeri hakkında küçük bir detay var aklıma takılan. Yanlışsam lütfen düzeltin;

Bildiğim kadarıyla C değeri, doğrudan pili şarj edebileceğimiz akımı belirtmiyor. Mesela 1c, 1 amper gibi değil. Aslında C değeri bir çarpan olarak biliyorum. Pilin mah değerini ampere çevirerek c değeri ile çarpıyoruz. Örneğin 1.300mah 1c bir lipo için;

1.300/1.000*1 = 1.3A gibi.

Yanılıyorsam düzeltelim, bilgiler tazeliyelim.

Ben her zaman her pili 0.5/1.0 aralığında şarj ediyorum, o ayrı :D
Dediğiniz doğru, o yüzden c nin sayısal değerinin amper cinsi demiştim(karışıklık olmaması için), çok ince ama bence önemli bir detayı yakalamışsınız. Pili o aralıkta şarj edebilirsiniz bir sıkıntı olmaz, ancak voltajı 3ün altına düşürmediğinizden emin olun ve bir de sıcaklık sensörünü takarsanız güvenliğiniz için iyi olur, pil de fiziksel olarak göremediğiniz bir hasar olabilir.

C konusunda daha basit bilgi arayan arkadaşlar için, pil üzerindeki hesaplamaları kolaylaştırmak amacıyla tanımlanan bir çarpan arkadaşlar.

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 05 Ağu 2018, 17:25

Teşekkürler.

Tüm quadlar ve tüm lipolarda uçuşlarımı hücre ortalaması normal yükte maks 3.4-3.5 olacak şekilde sonlandırıyorum. Tam yükte ise hücre 3.3'ün altına düşmeyecek şekilde uçmaya çalışıyorum. Biraz garanti değerler olabilir ama daha az yoranlar da olduğunu gördüm. Benim lipolar en azından bu şekilde kullanım ile iyi gidiyorlar :D
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Gktu

Mesaj gönderen Gktu » 05 Ağu 2018, 18:00

elmoblatch yazdı: 05 Ağu 2018, 17:25 Teşekkürler.

Tüm quadlar ve tüm lipolarda uçuşlarımı hücre ortalaması normal yükte maks 3.4-3.5 olacak şekilde sonlandırıyorum. Tam yükte ise hücre 3.3'ün altına düşmeyecek şekilde uçmaya çalışıyorum. Biraz garanti değerler olabilir ama daha az yoranlar da olduğunu gördüm. Benim lipolar en azından bu şekilde kullanım ile iyi gidiyorlar :D
Tam hatırlamasam da bence doğru değerlerde kesiyorsunuz, pilin voltajı 3.3-3.4 civarına düştükten sonra akım çekerseniz hızla aşağı düşer, bunun sebebi kapasite voltaj tarzı bir grafik çizersek doğrusal olmuyor. Bu forumda en beğendiğim olay bu pil konusunda olsun diğer konularda olsun herkes belirli bir bilince ulaşmış durumda. Sizi tebrik ederim, iyi forumlar.

Edit: Bir arkadaşıma sordum, ömür olarak 3.7 nin altına düşürmez isen daha uzun oluyor, ancak 3.5 a kadar düşürmek ömür den ne kadar yer bilmiyorum dedi.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 05 Ağu 2018, 19:27

Değerli bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. saygılar iyi formlar....
Tehlikeli Oyuncaklar...

“Şarj Cihazları” sayfasına dön