Gözlüğe gelen görüntü neden böyle

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Gözlüğe gelen görüntü neden böyle

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 07 Mar 2019, 16:23

Merhaba arkadaşlar yeniden toplamaya basladigim quad ta 4 problemden 1 tanesi şu gözlüğe gelen görüntü şu şekilde sinyali aliyor fakat kameradan gözlüğe yayım yapamıyor garip simgeli yazılar beliriyor görüntü alamıyorum sizce çözümü yazılımsal mi yoksa donanımsal mi bu sorunu yaşayan oldumu hiç yoksa ben ilk miyim. Sevgiler herkese.
Dosya ekleri
Screenshot_20190307-161942.png
Screenshot_20190307-161953.png
Screenshot_20190307-162006.png
Tehlikeli Oyuncaklar...

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: Gözlüğe gelen görüntü neden böyle

Mesaj gönderen GoldWing » 07 Mar 2019, 16:36

kameranın kablolarında yanlışlık var, lütfen kamera sinyalini direk vtxe bağlayıp tekrar deneyiniz...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 07 Mar 2019, 16:44

burak27
Ad Soyad: Mertburak Dervişoğlu

Mesaj gönderen burak27 » 07 Mar 2019, 16:53

ElektronikSeven59 yazdı: 07 Mar 2019, 16:23 Merhaba arkadaşlar yeniden toplamaya basladigim quad ta 4 problemden 1 tanesi şu gözlüğe gelen görüntü şu şekilde sinyali aliyor fakat kameradan gözlüğe yayım yapamıyor garip simgeli yazılar beliriyor görüntü alamıyorum sizce çözümü yazılımsal mi yoksa donanımsal mi bu sorunu yaşayan oldumu hiç yoksa ben ilk miyim. Sevgiler herkese.
Yalnız pil takılıyken yapmanız gerekiyor yoksa işe yaramaz fontu pil takılı güncellerseniz düzelecektir

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 07 Mar 2019, 17:32

kameranın görütüsü yoksa önce arkadaşların dediği gibi video inputa kamerayı video outputa vtx video girişini lehimleyin. arkasından gene arkadaşımızın dediği gibi pervaneler olmadan pilinizi takın bilgisayara kartı bağlayın arkasından fontu güncelleyin videodaki gibi.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 07 Mar 2019, 18:58

Daha denemedim eve geçince bi el atacağım arka fon resmine yazı sitiline bakalım ne olacak.
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Mar 2019, 14:00

GoldWing yazdı: 07 Mar 2019, 16:36 kameranın kablolarında yanlışlık var, lütfen kamera sinyalini direk vtxe bağlayıp tekrar deneyiniz...
Faklı kamera denedim yine olmadi değişik görünen ekrandaki yazı tipini ortadan kaldırdım fakat ekrana kameradan görüntü gelmiyor fc mi problemli vericimi yoksa kameralar mi ablam veremedim ?
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 08 Mar 2019, 16:07

merhaba kameranin video çıkısını vtx in video girişine lehimlereyerek bi kontrol edin bence. kamera nedir voltaj limitlerinde misiniz onu kontrol edin. ekrana osd layer geliyor sadece siyah ekran var bu demekki vtx sağlam. fc görevini yapıyor (en azından osd layer eklemiş) video girişini konrol edin. dediğim gibi arada fc olmadan vtxe lehimleyerek kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Mar 2019, 16:19

gokhanyanki yazdı: 08 Mar 2019, 16:07 merhaba kameranin video çıkısını vtx in video girişine lehimlereyerek bi kontrol edin bence. kamera nedir voltaj limitlerinde misiniz onu kontrol edin. ekrana osd layer geliyor sadece siyah ekran var bu demekki vtx sağlam. fc görevini yapıyor (en azından osd layer eklemiş) video girişini konrol edin. dediğim gibi arada fc olmadan vtxe lehimleyerek kontrol edebilirsiniz.
Merhaba onuda denedim hocam kamera sinyali ile cox sinyalini birleştirip te deneme yaptım fc ye bağımsız olarak
Dosya ekleri
20190307_230807.jpg
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Mar 2019, 16:21

Kameranın gücünü fc üzerinde de denedim 5v olarak sonra PDB üzerinden 5v tan da aldım 5v geçmedim vtx i ise direk 12v bağladım PDB üzerinden ters giden bir şeyler var 🤔
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 08 Mar 2019, 17:05

hocam bağlantılarını kabloların sağlamlığını kontrol et. vtxin çalışıyor gözlüğe görüntü geliyorsa. kameranin voltaj limitlerini kontrol edip destekliyırsa onu da pdbden besle. kameran çalışmıyor görünüyor. fotoğrafta görünen kırmızı kablonun hemen üzerindeki lehim noktasına kameeradan gelen video çıkışını lehimleyeceksin diğeri de vtx çıkışı. bu şekilde yapıyorsan doğru.
Dosya ekleri
201903f07_230807.jpg

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Mar 2019, 17:35

gokhanyanki yazdı: 08 Mar 2019, 17:05 hocam bağlantılarını kabloların sağlamlığını kontrol et. vtxin çalışıyor gözlüğe görüntü geliyorsa. kameranin voltaj limitlerini kontrol edip destekliyırsa onu da pdbden besle. kameran çalışmıyor görünüyor. fotoğrafta görünen kırmızı kablonun hemen üzerindeki lehim noktasına kameeradan gelen video çıkışını lehimleyeceksin diğeri de vtx çıkışı. bu şekilde yapıyorsan doğru.
Evet hocam şuanda dediginiz gibi lehimli duruyor quad ama görüntü yok tahmin ediyorum ki kamera arızalı olabilir yada fc üzerindeki video çıkışı problemli olabilir diye düşünüyorum
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 08 Mar 2019, 20:08

fotoğrafta tam anlaşılmıyor beyaz kameradan gelen kablo galiba sarı da vtx e giden kablo. ikisini birbirine lehimlediniz değil mi kontrol etmek için. monitörünüzde ve vtx inizde doğru frekansı ayarladığınızda bu şekilde görüntü gelmiyorsa. işe vtx ve camera konnektörlerine bağladığınız kabloları ölçü aletinin buzzzeri ile kontrol edin diyecem ama nickiniz beni engelliyor:D çoktan kontrol etmişsşinizdir tahmin ediyorum. kamerayı kontrol etmek için tvnizin video input girişini kullanabilirsiniz. kamerayı 5 volt ile besleyip sadece tv nin video input kısmına kamera video çıkış kablosunu temas ettirin ve tvden gerekli ayarları yapın. bir de çok basit ama kamera nın koruyucu kapağı oluyor bazen o unutuluyor ona da dikkat edin.

dediğiniz gibi kameranız arızalı olabilir testlerden sonra belli olur.

Resim

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Mar 2019, 20:20

gokhanyanki yazdı: 08 Mar 2019, 20:08 fotoğrafta tam anlaşılmıyor beyaz kameradan gelen kablo galiba sarı da vtx e giden kablo. ikisini birbirine lehimlediniz değil mi kontrol etmek için. monitörünüzde ve vtx inizde doğru frekansı ayarladığınızda bu şekilde görüntü gelmiyorsa. işe vtx ve camera konnektörlerine bağladığınız kabloları ölçü aletinin buzzzeri ile kontrol edin diyecem ama nickiniz beni engelliyor:D çoktan kontrol etmişsşinizdir tahmin ediyorum. kamerayı kontrol etmek için tvnizin video input girişini kullanabilirsiniz. kamerayı 5 volt ile besleyip sadece tv nin video input kısmına kamera video çıkış kablosunu temas ettirin ve tvden gerekli ayarları yapın. bir de çok basit ama kamera nın koruyucu kapağı oluyor bazen o unutuluyor ona da dikkat edin.

Resim
Hocam kameram 1000 tvl ccd marka koruyucu kapağı yok evet beyaz kablo kameranın sinyal kablosu ve + ile - yi direk pdb üzerindeki 5v a bağladım çünki kameram 5v ile 20v arası seçenek sunuyor. kayıp olan quad taki bağlantının aynısını yaptım o kart ta omnibus f4 v3 idi bu da omnibus f4 v3 zamanla çözülecek bir durum bu aralar çok boş zamanım olmuyor komple söküp masada bırakma imkanım olsa çok rahat ilgilenebilirim :) yardım etmeye çalıştığınız için çok teşekkür ederim. nikim evet elektronik seven ama kullanmayı seven :D
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 08 Mar 2019, 20:25

gokhanyanki yazdı: 08 Mar 2019, 20:08 fotoğrafta tam anlaşılmıyor beyaz kameradan gelen kablo galiba sarı da vtx e giden kablo. ikisini birbirine lehimlediniz değil mi kontrol etmek için. monitörünüzde ve vtx inizde doğru frekansı ayarladığınızda bu şekilde görüntü gelmiyorsa. işe vtx ve camera konnektörlerine bağladığınız kabloları ölçü aletinin buzzzeri ile kontrol edin diyecem ama nickiniz beni engelliyor:D çoktan kontrol etmişsşinizdir tahmin ediyorum. kamerayı kontrol etmek için tvnizin video input girişini kullanabilirsiniz. kamerayı 5 volt ile besleyip sadece tv nin video input kısmına kamera video çıkış kablosunu temas ettirin ve tvden gerekli ayarları yapın. bir de çok basit ama kamera nın koruyucu kapağı oluyor bazen o unutuluyor ona da dikkat edin.

Resim
Dosya ekleri
20190308_201619.jpg
20190308_201606.jpg
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 10 Mar 2019, 10:29

Barış abim bu durum bana çok ilginç geldi ilk bağlantılarımı yaptığımda görüntü video daki gibi fark li karakterler beliriyordu ekranda fakat kameranın aldığı görüntü ekrana yansımıyordu şimdi fark li karakterler sorununu hallettim fakat gözlüğe kameranın aldığı görüntü gelmiyor sorun hangi parçada olabilir vtx mi kamera mi fc mi yoksa yazılımsal mı
Yazılım olarak bf denedim cf denedim şuanda inav yüklü onda da aynı sorun var 🤔
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 10 Mar 2019, 12:24

Hızlıca bir baktım ama bişey anlayamadım yavuz hocam. Sanıyorum en güzeli öncelikle farklı bir kamera bağlayıp sorunun kameradan olup olmadığını anlamak olur.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 10 Mar 2019, 12:48

elmoblatch yazdı: 10 Mar 2019, 12:24 Hızlıca bir baktım ama bişey anlayamadım yavuz hocam. Sanıyorum en güzeli öncelikle farklı bir kamera bağlayıp sorunun kameradan olup olmadığını anlamak olur.
Fazladan kameram yok abim formda satan arkadaşlardan 1 adet 1000 tvl kamera temin etmek gerekiyor dediğin gibi deneyeceğim
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 12 Mar 2019, 21:55

Evet Boga yani önder abimin yolladığı kamera geldi şimdi lehimleme işlemine geçiyorum bakalım sorun ondamı umarım sıkıntı kameradan dır. inşallah
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 12 Mar 2019, 22:01

evet sorun kameradan barış abi şuanda çalışıyor cam gibi görüntü geliyor
Tehlikeli Oyuncaklar...

“FPV Kameralar” sayfasına dön