Osd ekranındaki veriler hakkında soru

Kullanıcı avatarı
umurcan
Ad Soyad: Umurcan Özay

Osd ekranındaki veriler hakkında soru

Mesaj gönderen umurcan » 09 Mar 2019, 14:29

Merhabalar,

Aslında sorum direk osd ile ilgili değil ancak soracaklarım orada olduğu için konuyu bu şekilde açtım,biliyorum sorularımın cevaplarını internettende araştırıp bulabilirim ancak sizin bilgilerinizden faydalanmak istedim,hem başkalarınada yardımcı oalbilir :)

Öncelikle Mobula 7 aldım yeni.Pilleri 4.35v ve 2 pil kullanıyor.Kullanabileceğim minimum voltaj kaç olmalı,toplamda 6v'a kadar iniyorum ancak kaç V'a kadar inmem gerekir?

Osd ekranında kullanılan Mah değeri 300 küsürlere çıkıyor ama piller 250Mah sanırım çok doğru göstermiyor?

Kumandanın sinyal verisi 40 lara kadar iniyor.Ne kadar doğrudur kaça kadar inebilir bu rssi verisi.

Son olarakta ekranda sizin kullanıpta,sende kullansan daha iyi olur dediğiniz bir veri varmıdır?

Teşekkürler.
Dosya ekleri
mobula7.JPG

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Re: Osd ekranındaki veriler hakkında soru

Mesaj gönderen Sadık » 09 Mar 2019, 15:26

umurcan yazdı: 09 Mar 2019, 14:29 Merhabalar,

Aslında sorum direk osd ile ilgili değil ancak soracaklarım orada olduğu için konuyu bu şekilde açtım,biliyorum sorularımın cevaplarını internettende araştırıp bulabilirim ancak sizin bilgilerinizden faydalanmak istedim,hem başkalarınada yardımcı oalbilir :)

Öncelikle Mobula 7 aldım yeni.Pilleri 4.35v ve 2 pil kullanıyor.Kullanabileceğim minimum voltaj kaç olmalı,toplamda 6v'a kadar iniyorum ancak kaç V'a kadar inmem gerekir?

Osd ekranında kullanılan Mah değeri 300 küsürlere çıkıyor ama piller 250Mah sanırım çok doğru göstermiyor?

Kumandanın sinyal verisi 40 lara kadar iniyor.Ne kadar doğrudur kaça kadar inebilir bu rssi verisi.

Son olarakta ekranda sizin kullanıpta,sende kullansan daha iyi olur dediğiniz bir veri varmıdır?

Teşekkürler.
Mobula kullanıcısı olarak cevap vermeye çalışayım.

Açık alanda 2 pil kullanırsın ama ev içinde tek pille de kullanabilirsin. Hatta evin içinde 2 pille uçuramazsın çünkü deli bişey 😁 Farketmişsindir.

Punch dediğimiz Full throttle'da 6v görebilirsin sıkıntı olmaz ama hoverdayken 6v artık pil bitmiş demektir. Pillerin ömründen yememek için uçuşu sonlandırmakta fayda var. Pilin tamamen bitip uçamayacak duruma gelmesini beklememek gerek.

Mah sayacının sağlıklı çalıştığı konusunda benim de şüphelerim var. Onu göz önünde bulundurmuyorum ben. Hatta osd ekranından kaldırdım.

RSSI değeri 40'ın altında kopma ihtimali oldukça yüksek oluyor. 70-80de iken bile koptuğu çok oldu. Ben şuan kendi cihazıma FrSky XM Plus receiver bağladım. Maşallah vtx görüntüsü sıfır olsa dahi X-Lite kumanda ile 90'lardan aşağı inmiyor 😁

Osd ekranında önemli 3 bilgi var. Hücre pil değeri, (ben total pil değerini kullanmıyorum) uçuş süresi ve rssi bilgisi. Uçuş modu da sayılabilir bunların arasında. Hangi modda uçtuğumu bildiğim için onu da osd ekranından kaldırdım ben.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
umurcan
Ad Soyad: Umurcan Özay

Mesaj gönderen umurcan » 09 Mar 2019, 17:57

Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.Cihaz gerçekten çok hafif bu yüzden çok rahat manevra yapabiliyor.Uçuş zevki olarak kullandığım 1104 motorlu x2elf'ten biraz farklı ama sevmedimde değil.

burhan00
Ad Soyad: burhan

Mesaj gönderen burhan00 » 09 Nis 2019, 22:55

merhaba, ben de yeni bir mobua 7 aldım. flysky kumanda ile bind ettim ancak kumanda ile komut gönderdiğimde cihaz havalanmıyor. sebebi ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 09 Nis 2019, 23:35

burhan00 yazdı: 09 Nis 2019, 22:55 merhaba, ben de yeni bir mobua 7 aldım. flysky kumanda ile bind ettim ancak kumanda ile komut gönderdiğimde cihaz havalanmıyor. sebebi ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.
hayırlı olsun kardeşim güle güle kullan. arm için switch atadın mı kumandadan. eski bir konuya yazdığım yorumu atayım ordan devam et:

"ibus çalışıyorsa reciever sekmesine roll pitch yaw ve aux kanallarının çalıştığını görmelisin. kumanda kanal haritasını aetr1234 olduğundan emin ol sonra kumandandan fuctions menüsünden aux ataması yap kanal 5 için swc switchini ayarla kanal 6 ya swa yi arm için ayarla. bir de buzzer için aux kanalı ata onu da swd ayarla daha sonra betaflighttan reciever sekmesinden aux için atadığın kanalları dene hangisinde hareketlenme oluyor her switch için ona bakacaksın. arkasından modes sekmesine gelip arm için swanın hareketlendirdiği aux kanalını. ucuş modları için swc(üç kademeli anahtar )nin hareketlendirdiği aux kanalına uçuş modları ata üst konum angle orta horizon en alttakine air mode."

__isimsiz__

Mesaj gönderen __isimsiz__ » 10 Nis 2019, 18:26

bence pile zarar vermek istemiyorsan 3.3V altına inmemelisin... Hatta 3.5V gördüğünde bırak diye tavsiye edebilirim, çünkü bazen OSD'de 3.5 görüldüğünde voltaj onun da çok daha altında oluyor...

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 10 Nis 2019, 20:21

OSD de amperk cekimi ozellikle quad yeni yapilmissa motor performans degerlendirmesi icin faydali olabilir. Toplam mah degerini de tavsiye edebilirim bununla da pilin performansini gorebilirsiniz. Ucus sonunda toplam harcanan mah degeri sarj sonunda ulasiliyor mu vs. Timer 1 tane arm Suresi icin ve de eger uzun mesafe ucusu icin kalan tahmini ucuz suresi bilgisi geri donus suresi acisindan ise yarar.

GPS varsa, onun da cesitli bilgileri kullanilabilir.

Eger benim gibi cok tirsak bir pilotsaniz, herseyi de koyabilirsiniz 😁

Ozetle, OSD tamamen kisisel ucus sitili ve ihtiyaclariniza gore olusturulacak bir bolum...

Zamanla kendi ihtiyaclariniza gore oturacaktir sisteminiz..
En son ___isimsiz___ tarafından 10 Nis 2019, 20:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 10 Nis 2019, 20:30

Bu arada, RSSI konusunda 20-25 arasina kadar sorun yasayacaginizi dusunmuyorum. Ama ucus alani ve engellerin yapisi ve coklugu ile alakali. Gecem haftasonu anten pozisyonumu degistirdim. Daha once 70-90 arasi iken yeni pozisyonla 15-30 arasi oldu. Bunu da sahada farkettim ama degistirmedim. O sekildw ucus yaptim1, sorun olmadi. Cok bos ve genis alandi... Tarlalar vs... Ama ucus alani daha agaclik veya bina olan bir yer olsa o zaman ucmazdim...

emrepehlivn
Ad Soyad: Fatih Emre Pehlivan
İletişim:

Mesaj gönderen emrepehlivn » 10 Nis 2019, 21:54

Sadik yazdı: 09 Mar 2019, 15:26
umurcan yazdı: 09 Mar 2019, 14:29 Merhabalar,

Teşekkürler.
Mobula kullanıcısı olarak cevap vermeye çalışayım.

Açık alanda 2 pil kullanırsın ama ev içinde tek pille de kullanabilirsin. Hatta evin içinde 2 pille uçuramazsın çünkü deli bişey 😁 Farketmişsindir.

Punch dediğimiz Full throttle'da 6v görebilirsin sıkıntı olmaz ama hoverdayken 6v artık pil bitmiş demektir. Pillerin ömründen yememek için uçuşu sonlandırmakta fayda var. Pilin tamamen bitip uçamayacak duruma gelmesini beklememek gerek.

Mah sayacının sağlıklı çalıştığı konusunda benim de şüphelerim var. Onu göz önünde bulundurmuyorum ben. Hatta osd ekranından kaldırdım.

RSSI değeri 40'ın altında kopma ihtimali oldukça yüksek oluyor. 70-80de iken bile koptuğu çok oldu. Ben şuan kendi cihazıma FrSky XM Plus receiver bağladım. Maşallah vtx görüntüsü sıfır olsa dahi X-Lite kumanda ile 90'lardan aşağı inmiyor 😁

Osd ekranında önemli 3 bilgi var. Hücre pil değeri, (ben total pil değerini kullanmıyorum) uçuş süresi ve rssi bilgisi. Uçuş modu da sayılabilir bunların arasında. Hangi modda uçtuğumu bildiğim için onu da osd ekranından kaldırdım ben.

Sadık hocam bi mobulada bana alsak nasıl yaparız :)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 10 Nis 2019, 22:50

koleksiyonda vardır bi kumanda bir de mobula ateşleyiversin sana :lol:

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 10 Nis 2019, 23:16

gokhanyanki yazdı: 10 Nis 2019, 22:50 koleksiyonda vardır bi kumanda bir de mobula ateşleyiversin sana :lol:
😂😂😂 Valla ikisi de yok şuan.
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

emrepehlivn
Ad Soyad: Fatih Emre Pehlivan
İletişim:

Mesaj gönderen emrepehlivn » 11 Nis 2019, 00:48

vala üstad flysky kumandam var bide mobula olsa tadından yenmez :)

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 Nis 2019, 01:04

bangood özel kargolarla göndermeye başladı o da baya tuzlu aliye bak

http://s.click.aliexpress.com/e/cdNrD0z7

recep2749
Ad Soyad: Recep Şen
İletişim:

Mesaj gönderen recep2749 » 11 Nis 2019, 04:39

Arkadaşlar merhaba osd ekranında pil durumunu gösteren sayı tam çıkmıyor . İlk hanesi görünüyor sadece . Hücre voltajının da virgülden sonrası görünüyor . Çözemedim gitti . Kamerayı bozuk güvenlik kamerasından söktüm sinyal Vcc ve GND kablolarını belirleyip kullanıyorum . Hiçbir sıkıntı yok diğer veriler görünüyor . Ama batarya durumu eksik sayılar . Örnek olarak bilgisayarda 12.4 v ise bu osd ekranında 1 olarak görünüyor . Hücreler 4.2 gösteriyor bilgisayarda ama osd ekranında virgülden sonraki 2 görünüyor . Nedir bunun sebebi bilen var mı ?

___isimsiz___

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 11 Nis 2019, 08:24

Kameran filam bozuk değil hocam. OSD menüsünde gördüğüm görüntü temsili. Kameran PAL veya NTCS mi ona göre sağ taraftaki bölümden seçim yap. Bilgileri koyduğum hizalama senin kamera görüntüne göre ayarlaman lazım. Biraz sağa, biraz sola kaydırarak ayarlaman lazım... OSD bilgileri koyduktan sonra gözlülten bakarak ayarlaman lazım gerçrk görüntüyü..

“FPV Kameralar” sayfasına dön