Güç modülü ve güç dağıtım kartı, bec?

PDB, BEC, DC-DC Çeviriciler
Kullanıcı avatarı
hiiilal

Güç modülü ve güç dağıtım kartı, bec?

Mesaj gönderen hiiilal » 01 Şub 2021, 20:07

Merhabalar, yaklaşık 3-3,5kg ağırlığında bir quadcopter yapmayı düşünüyorum. Sormak istediğim bir kaç şey var ilk olarak güç modülü ve güç dağıtım kartı arasındaki fark nedir belli bir ölçüde birbirlerinin yerine geçebilecek malzemeler mi ya da birlikte kullanıma uygunlar mı? Bazı güç modüllerinde bec var diye belirtilmiş bu durumda esc seçiminde bec özelliği göz ardı edilebilir mi yoksa biribirlerine bir katkıları yok mu? Bir de çok fazla seçenek var seçim yaparken hangi parametrelere dikkat etmem lazım?
Kullanmayı planladığım motor ve batarya linki
https://www.banggood.com/Racerstar-AirA ... &ID=518668
https://www.direnc.net/222v-6s2p-5750-m ... il-soketli

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Güç modülü ve güç dağıtım kartı, bec?

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 01 Şub 2021, 23:44

hiiilal yazdı: 01 Şub 2021, 20:07 Merhabalar, yaklaşık 3-3,5kg ağırlığında bir quadcopter yapmayı düşünüyorum. Sormak istediğim bir kaç şey var ilk olarak güç modülü ve güç dağıtım kartı arasındaki fark nedir belli bir ölçüde birbirlerinin yerine geçebilecek malzemeler mi ya da birlikte kullanıma uygunlar mı? Bazı güç modüllerinde bec var diye belirtilmiş bu durumda esc seçiminde bec özelliği göz ardı edilebilir mi yoksa biribirlerine bir katkıları yok mu? Bir de çok fazla seçenek var seçim yaparken hangi parametrelere dikkat etmem lazım?
Kullanmayı planladığım motor ve batarya linki
https://www.banggood.com/Racerstar-AirA ... &ID=518668
https://www.direnc.net/222v-6s2p-5750-m ... il-soketli

Merhaba hoşgeldiniz

Artık esclerde bec pek göremiyoruz. pdb yani (power distrubition board) güç dağıtım kartı dediğimiz parça ana pilimizden gelen enerjiyi bütün esclere yani doğal olarak motorlara paylaştırmamızı sağlayan kartlar. pdb lerde artık bec dediğimiz devreler kullanılıyor bu devreler pilden gelen yüksek voltajı düşürüp filtreleyerek ekipmanlarımızı beslememize yarıyor. gücü düşürerek 5v 9v 12v gibi bizim çeşitli ekipmanlarımızda kullanacağımız işimize yarayacak voltaj aralıklarını verebiliyor bu bec devreleri.

ama genel olarak artık uçuş kontrol kartlarının üzerinde bec devrelerini görüyoruz. ve bazılarında oldukça kaliteli komponentler kullanılarak başka bir bec devresine gerek kalmayacak şekilde üretilen bec devreleri olan uçuş kontrol kartları kullanılmaya başlandı.

pdb lerin yerini ise genel olarak kullanılan 4 in 1 esc ler alıyor. yani sizin ayrı bir pdb ya da bec devresi almanıza gerek olmayabilir.

ama yukarda benim dikkatimi çeken kulanmak istediğiniz motorlar oldu bu motorlar genellikle 7" dronlar için uygun sizin bahsettiğiniz gibi ağır dronlar için daha büyük daha düşük torklu motorlar gerekebilir. projenizi de tam bilmediğim için bişey diyemiyorum.

daha büyük dronelar için aşağıda eski bir mesajımın olduğu konu linkini bırakıyorum. orda tabii ki motor frame pervane dışında, uçuş kontrol kartı ve esc için güncel olarak farklı tavsiyelerim var ama sizin bahsettiğiniz ağır dronlar bu tarz dronlar olabilir mi?

viewtopic.php?f=59&t=3124&p=29280#p29280

Kullanıcı avatarı
hiiilal

Mesaj gönderen hiiilal » 02 Şub 2021, 02:14

Öncelikle açıklayıcı cevabınız için teşekkürler, 4in1 yerine 4 ayrı esc kullanmayı planlıyordum buna artı olarak güç modülü eklemem gerekiyor sanırım fiyat karşılaştırmasına göre bunu tekrar gözden geçireceğim. Planladığım drone teknofest için 8-10 dakika uçuş süresinin olması yeterli su alma görevi nedeniyle biraz ağır. ilk aşamada bahsettiğiniz mesajınızdaki motoru düşünüyordum fakat throttle seviyelerine göre yeterli bilgi bulamadığım için değişikliğe gittim uçuş süresi göz önüne alındığında AirA bana çok sıkıntı çıkartır mı

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 02 Şub 2021, 21:46

hiiilal yazdı: 02 Şub 2021, 02:14 Öncelikle açıklayıcı cevabınız için teşekkürler, 4in1 yerine 4 ayrı esc kullanmayı planlıyordum buna artı olarak güç modülü eklemem gerekiyor sanırım fiyat karşılaştırmasına göre bunu tekrar gözden geçireceğim. Planladığım drone teknofest için 8-10 dakika uçuş süresinin olması yeterli su alma görevi nedeniyle biraz ağır. ilk aşamada bahsettiğiniz mesajınızdaki motoru düşünüyordum fakat throttle seviyelerine göre yeterli bilgi bulamadığım için değişikliğe gittim uçuş süresi göz önüne alındığında AirA bana çok sıkıntı çıkartır mı
Çok ağır bir frame kullanacaksanız bu motor işinizi görmeyebilir. pille beraber 1- 1.2 kg üstü bir ağırlığınız olacaksa daha verimli motorlara bakmanız gerekebilir. bahsettiğiniz gibi 3-4kg için çok uygun olmaz. o halde daha düşük kv, torku yüksek, büyük pervaneler çevirebilecek motorlara bakmalısınız. doğal olarak da buna uygun büyük frameler kullanamanız gerekecek.

çok ağır bir frame iniz yoksa motorlar da frame inize uygun olduğu sürece sorun olmaz motor pattern i nin frame inize uygun olduğundan emin olun galiba 16x16 montaj delikleri içeriyor. maximum 8" pervane kullanabilirsiniz. biraz büyükçe bir pil kullanmanız gerekebilir. yüksek devirlerde o kadar da verimli bir motor olmadığının farkında olun. pdb ye çok takılmaya gerek yok 4 in 1 esc de kullanabilirsiniz pdb kullanıp ayrı esclerde kullanabilirsiniz.

ikinci paragrafta bahsettiğim gibi bu motorla bir kurulum yapacaksanız motor olarak büyük pervaneler kullanmanız gerekeceği için düşük kv olanı alın.

https://www.banggood.com/4PCS-Racerstar ... id=1450689

“Güç Dağıtım Kartları (PDB)” sayfasına dön