Matek FCHUB, Matek PDB XT&0 ve Pixhawk Power Module

PDB, BEC, DC-DC Çeviriciler
meneskoyuncu

Matek FCHUB, Matek PDB XT&0 ve Pixhawk Power Module

Mesaj gönderen meneskoyuncu » 19 Şub 2021, 00:36

droneyap forumunu uzun süredir takip ediyordum kullanmak bugüne nasipmiş. Sizlere bir sorum olucaktı
Quadımda kullandığım motor max 25A akım çekiyor. Fakat pixhawk kartım için power modullara baktığımda en fazla 90A destekliyorlar. Araştırmaa yaparken MATEK FCHUB kartını gördüm anladğımı kadarıyla hem 30A normal akım sağlayabiliyor hemde üzerindeki 184A sensör ile power modülün yaptığı işi yapıyor. Matek FCHUB alırsam nasıl pixhawkın power module girişine bağlarım. Çünkü power module pixhawka hem güç sağlıyor hemde akım ve voltaj değerini veriyor.
Lzım olursa dye ESC lerimde BEC yok. :P

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Re: Matek FCHUB, Matek PDB XT&0 ve Pixhawk Power Module

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 19 Şub 2021, 00:44

meneskoyuncu yazdı: 19 Şub 2021, 00:36 droneyap forumunu uzun süredir takip ediyordum kullanmak bugüne nasipmiş. Sizlere bir sorum olucaktı
Quadımda kullandığım motor max 25A akım çekiyor. Fakat pixhawk kartım için power modullara baktığımda en fazla 90A destekliyorlar. Araştırmaa yaparken MATEK FCHUB kartını gördüm anladğımı kadarıyla hem 30A normal akım sağlayabiliyor hemde üzerindeki 184A sensör ile power modülün yaptığı işi yapıyor. Matek FCHUB alırsam nasıl pixhawkın power module girişine bağlarım. Çünkü power module pixhawka hem güç sağlıyor hemde akım ve voltaj değerini veriyor.
Lzım olursa dye ESC lerimde BEC yok. :P
Hocam onu almak yerine motorların güç bağlantısını power module den değilse direkmen pilden alın. Ben power modülün okadar düşük akıma sahip olduğuna inanmıyorum daha önce yaptığım f550 dronda 6 adet 30A çekebilecek motor var sıkıntı olmuyor

meneskoyuncu

Mesaj gönderen meneskoyuncu » 19 Şub 2021, 00:51

yani hocam kusura bakmayın tam olarak anlayamadım fakat anladığım kadarıyla sizin 180A çekebilecek motorlarınız var ama power module sıkıntısız çalışıyor.

meneskoyuncu

Mesaj gönderen meneskoyuncu » 19 Şub 2021, 00:53

birde şunu anlamışım hocam direk pdb olmadan power modüle bağlayın escleri demişsiniz.

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 19 Şub 2021, 09:53

meneskoyuncu yazdı: 19 Şub 2021, 00:53 birde şunu anlamışım hocam direk pdb olmadan power modüle bağlayın escleri demişsiniz.
Hayır bir paralel bağlantı yaparak pilden 2 adet+ ve - çıkışı alın bi çıkışı power module diğer çıkışıda motorlara verin

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 19 Şub 2021, 09:55

meneskoyuncu yazdı: 19 Şub 2021, 00:51 yani hocam kusura bakmayın tam olarak anlayamadım fakat anladığım kadarıyla sizin 180A çekebilecek motorlarınız var ama power module sıkıntısız çalışıyor.
Evet düşününce bana da mantıksız geldi. Bayadan beri kendisini kullanmıyorum üzerindeki kontrol kartıyla başka bir proje yaparken yandı. Ama bildiğim kadarıyla birçok power module var. Her modeli desteklediği amper farklı

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 19 Şub 2021, 11:07

meneskoyuncu yazdı: 19 Şub 2021, 00:53 birde şunu anlamışım hocam direk pdb olmadan power modüle bağlayın escleri demişsiniz.
Hocam anlık akım değerini görmek istiyorsunuz sanırım, esc lerinizde akım sensörü yoksa Matek pdb yi alabilirsiniz, bağlantı yaparken pilden power modüle ve matek pdb ye güç vericeksiniz yani ikisi paralel olucak, power modüle ile sadece pixhawk besliyeceksiniz pdb ile de esc ve motorlara güç vericeksiniz, bu şekilde motorlara giden akımı ve pilin voltajını görebilirsiniz, ama pixhawk kartına giden akım değerini göremiyeceksiniz sanırım ondan 1 amper eksik çıkabilir
.

meneskoyuncu

Mesaj gönderen meneskoyuncu » 19 Şub 2021, 12:03

Yusufkg yazdı: 19 Şub 2021, 11:07
Hocam anlık akım değerini görmek istiyorsunuz sanırım, esc lerinizde akım sensörü yoksa Matek pdb yi alabilirsiniz, bağlantı yaparken pilden power modüle ve matek pdb ye güç vericeksiniz yani ikisi paralel olucak, power modüle ile sadece pixhawk besliyeceksiniz pdb ile de esc ve motorlara güç vericeksiniz, bu şekilde motorlara giden akımı ve pilin voltajını görebilirsiniz, ama pixhawk kartına giden akım değerini göremiyeceksiniz sanırım ondan 1 amper eksik çıkabilir
Hocam Teşekkürler cevabınız için fakat söylediğiniz devreyi düşününce paralel bağlantı işi çözmez gibi geldi bana. Pilden paralel 2 çıkış alırsak 1 i power module biride pdb ye gitcek tamamız buraya kadar fakat bunları birbirine paralel bağladığımız için akım değerini okuyabilir miyiz ki? Ayrıca hocam benim motorlar 100A akım çekiyor fakat piyasada 90A bulabildim en son power module.
Benimde 500 var bir tane fakat power module seri bağlı batarya ve escler arasında bu şekilde üzerinde geçen akımı ölçüyor diye biliyorum.
Matek FCHub hoşuma gitti 184 Amper sensörü var ve 30 Ampere kadar çıkış sağlıyor. Bu kartı denediyseniz pixhawka nasıl bağlantı sağlarız. Gördüğüm kadarıyla kartın üzerinde 4 tane s yazan ped var lehim için acaba ordan sinyal çıkışı alamaz mıyız pixhawk da 3 siyah 1 kırmız var diye biliyorum.
En önemlisi de siz tecrübe ettiyseniz çalışıyorsa sıkıntı yok.
Aslında bu kadar yazdıktan sonra aklıma geldi akım değerini almadan direk power module ile voltajı alsak da yetmez mi?

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 19 Şub 2021, 19:47

meneskoyuncu yazdı: 19 Şub 2021, 12:03
Yusufkg yazdı: 19 Şub 2021, 11:07
Hocam Teşekkürler cevabınız için fakat söylediğiniz devreyi düşününce paralel bağlantı işi çözmez gibi geldi bana. Pilden paralel 2 çıkış alırsak 1 i power module biride pdb ye gitcek tamamız buraya kadar fakat bunları birbirine paralel bağladığımız için akım değerini okuyabilir miyiz ki? Ayrıca hocam benim motorlar 100A akım çekiyor fakat piyasada 90A bulabildim en son power module.
Benimde 500 var bir tane fakat power module seri bağlı batarya ve escler arasında bu şekilde üzerinde geçen akımı ölçüyor diye biliyorum.
Matek FCHub hoşuma gitti 184 Amper sensörü var ve 30 Ampere kadar çıkış sağlıyor. Bu kartı denediyseniz pixhawka nasıl bağlantı sağlarız. Gördüğüm kadarıyla kartın üzerinde 4 tane s yazan ped var lehim için acaba ordan sinyal çıkışı alamaz mıyız pixhawk da 3 siyah 1 kırmız var diye biliyorum.
En önemlisi de siz tecrübe ettiyseniz çalışıyorsa sıkıntı yok.
Aslında bu kadar yazdıktan sonra aklıma geldi akım değerini almadan direk power module ile voltajı alsak da yetmez mi?
Ben bu pdb yi kullanmadım, pixhaw için power modüller zaten hepsi aynı ve 90 amper destekli oldukları yazıyor sizin motorlar 25 amper çekiyor sanırım da siz drone ne amaçla kullanıyorsunuz yani freestyle yada racer amacıyla kullanmıyacaksanız zaten gazı sona getirme ihtimaliniz düşük,
Birde power modülde yazdığı gibi 60 ampere kadar akım ölçer ve 90 amper destekler yani 60 ampere kadar akım ölçümü yapabilirsiniz voltaj bilgisini de Karen veriyor ama işte 90 amper üstü bir akımda karta zarar verebilir
.

“Güç Dağıtım Kartları (PDB)” sayfasına dön