Lehim sorunu

Tornavidalar, Havyalar, 3D Yazıcılar vs.
harunk9
Ad Soyad: Harun gokce

Lehim sorunu

Mesaj gönderen harunk9 » 06 Oca 2020, 18:52

Merhabalar ilk dronum Gökhan bora hocamın 3 inçlik dronundan toplamaya niyetlendim esc ye motor kablolarını lehimledim fakat lipo nun XT 30 connektor kablosunu birtürlü esc ye lehimleyemedim biraz tuttu gibi sonra dokununca tekrar attı kablo 14 agw acaba çok kalinmi geliyor birde esc nin lehim yaptığım yer yağlı gibi oldu artık hiç lehim tutmuyor izopropil alkol sipariş edecem dün biraz kolonya ile kulak çöpü yardımıyla temizleyim dedim yapamadım. Lehim yapacam diye dün baya uğraştım inşallah esc ye zarar vermemisim dir birazda kabloyu lehimleyecegim yerin yanına lehim bulaştı yardımcı olursanız çok sevinirim
Dosya ekleri
IMG_20200106_020820.jpg
IMG_20200106_020847.jpg
IMG_20200106_184208.jpg
IMG_20200106_184328.jpg

GoldWing
Ad Soyad: Deli Kurt

Re: Lehim sorunu

Mesaj gönderen GoldWing » 06 Oca 2020, 20:47

öncelikle sakın güç vermeyin bu şekildeyken, sizin yapamadığınız aşikar ileride öğrenirsiniz şimdilik escnizi yakmamak için bilen birine götürün diğer yerleri de kontrol etsin, havyanızın yüksek dereceli olması lazım kalın bir tel olduğu için

baytar98

Mesaj gönderen baytar98 » 06 Oca 2020, 21:30

GoldWing yazdı: 06 Oca 2020, 20:47 öncelikle sakın güç vermeyin bu şekildeyken, sizin yapamadığınız aşikar ileride öğrenirsiniz şimdilik escnizi yakmamak için bilen birine götürün diğer yerleri de kontrol etsin, havyanızın yüksek dereceli olması lazım kalın bir tel olduğu için
Hocam kesinlikle katiliyorum. Lehim yapabilen birindsn yardim alin. Lehim atmak kolay ama biraz el pratigi gerekiyor. Ogrendikten sonra sizde yaparsiniz. Ama hobiye baslarken yasayacaginiz sıkınti sizi hepten soğutabilir.

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 06 Oca 2020, 21:44

Teşekkürler bir daha Çin'den esc beklemek yerine birine yaptırmaya çalışayım

mtfg
Ad Soyad: Mustafa Güney

Mesaj gönderen mtfg » 06 Oca 2020, 22:09

Donanım olarak ne kullandınız? Parça listesi verebilir misiniz?

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 07 Oca 2020, 00:22

mtfg yazdı: 06 Oca 2020, 22:09 Donanım olarak ne kullandınız? Parça listesi verebilir misiniz?

Gökhan hocanın listesi

hkoseoglu
Ad Soyad: harun köseoğlu

Mesaj gönderen hkoseoglu » 07 Oca 2020, 03:17

Öncelikle kolay gelsin. Lehim yapma tavsiyesi verecek seviyede olmayabilirim. Ama kendi tecrübelerimi paylaşayım istedim. Belki sizde de bir fikir oluşturabilir. Öncelikle esc üzerindeki lehim yapacağımız alanı hiç boşluk kalmadan lehim ile doldurmak önemli sizin lehimde yanlış görmüyorsam boşluklar var. Sonra ben büyük kabloları lehimlerken şöyle bir şey yapıyorum. Yarım cm - 1 cm arası kadar konnektör kablosunu sıyırıp lehim alanına direk değdirmeden önce bolca lehim teli yediriyorum. Artık tek bir kablo parçası olacakmış gibi lehim yedirildikten sonra haliyle hacmi de baya artmış oluyor. Hacmi arttığı için lehim yapmak baya zorlaşıyor bu arada. Sonra lehimlediğim kabloyu İlk lehimsiz halindeki hacmi gibi olacak kadar kırpıyorum. Kablonun ucu hem ufalmış oluyor hemde lehimli olduğu için esc üzerindeki lehimleyeceğim yüzeye kolay yapışıyor. Sonrasında havyanın ucuna biraz lehim teli yapıştırdıktan sonra kablonun ucunu escnin bölgesine havya ile bastırıyorum. Belki daha pratik çözümler vardır ama ben kendimce böyle bir işlem yapıyorum. Yapmayı deneyecekseniz İlk başda başka bir yüzeyde deneyin eğer yapabiliyorsanız sonra escde de deneyebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 07 Oca 2020, 21:13

bu konuya bi bakın. lehim yapmak çok basit görünse de aslında bu hobinin yarısı. iyi lehim olmadan başarı sağlamak zor.

viewtopic.php?f=28&t=1882&p=16357&hilit ... %B1#p16357

harunk9

Mesaj gönderen harunk9 » 08 Oca 2020, 00:41

gökhan YANKI yazdı: 07 Oca 2020, 21:13 bu konuya bi bakın. lehim yapmak çok basit görünse de aslında bu hobinin yarısı. iyi lehim olmadan başarı sağlamak zor.

Hocam sizin tavsiye ettiğiniz havya lehim ve pastayı almıştım
Motor kablolarını lehimlerken sorun yok ama o lipo kablosu bir türlü tutmuyor ilk lehimlerken yine esc üzerine rahat duruyordu lehim ama artık hiç tutmuyor propil alkol sipariş ettim onunla temizleyecegim birde bu 3 inç drona acaba 14 awg kablo kalinmi geliyor o yüzden mi esc üzerine tutmuyor 16 ve 18 agw kablo sipariş ettim ne yapacağımı şaşırdım

Engin
Ad Soyad: Engin

Mesaj gönderen Engin » 08 Oca 2020, 01:36

14 awg 3 inch için çok fazla, full gaz uçmayacaksanız 18 inch yeterli olur. Yanlış hatırlamıyorsam lehim 180 derecede eriyordu. Lehim yapacağınız kablo ve esc üzerindeki pad'i en az 180 derece ısıtmanız gerekir. 14 awg kablo ve esc'de alan ve yüzey büyük olduğundan bunu normal havya ile yapmanız çok zor. Zaten normal bir havya ile bu lehimlemeyi yapabilseydiniz bu sefer de normal lehimleriniz sıkıntılı olurdu parlak lehimler yapamazdınız.

Çözüm ısı ayarlı bir havya ile ısıyı yükselterek bu lehimemeyi yapmak. Sizin şu an için yapabileceğiniz şey kabloyu pad üzerinde tutarak mümkünse ikisine birden havya ucunu değdirerek ısınmasını beklemek. Birisinden yardım alarak kolay olur. Belki 3 dakika belki 5 dakika lehimin eriyeceği sıcaklığa yükselmesini beklemek daha sonrasında oynatmadan lehimlemeyi yapmak. Her quad da 1 kere yapılacağı için bence deneyin olmazsa ısı ayarlı havya temin edersiniz. Mevcut havyanız çok iyi değilse 18 awg kablo ile de şu an yaşadığınız sorunlara benzer sorunlar yaşamanız olası.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 08 Oca 2020, 22:37

harunk9 yazdı: 08 Oca 2020, 00:41
gökhan YANKI yazdı: 07 Oca 2020, 21:13 bu konuya bi bakın. lehim yapmak çok basit görünse de aslında bu hobinin yarısı. iyi lehim olmadan başarı sağlamak zor.

Hocam sizin tavsiye ettiğiniz havya lehim ve pastayı almıştım
Motor kablolarını lehimlerken sorun yok ama o lipo kablosu bir türlü tutmuyor ilk lehimlerken yine esc üzerine rahat duruyordu lehim ama artık hiç tutmuyor propil alkol sipariş ettim onunla temizleyecegim birde bu 3 inç drona acaba 14 awg kablo kalinmi geliyor o yüzden mi esc üzerine tutmuyor 16 ve 18 agw kablo sipariş ettim ne yapacağımı şaşırdım
o lehim makinası gayet yeterli hocam o konuda bir sıkıntı olmaz. biraz kullanmaya alışmanız lazım bence. lehimlerin uzadığını görüyorum fotoğraflarda bu ya çok sıcak çalışıp oksitlenmesine izin verdiğiniz ya da gerekenden düşük bir ısıda çalıştığınızı gösteriyor.

lehim makinasını 350-370 dereceye ayarlayın.lehim makinasının ucunu temizleyip padleri biraz lehimle besleyin kablonun ucunu kalaylayın daha sonra kablo ile lehimle beslediğiniz padleri buşuşturup lehim makinasını dokundurun lehim eriyip kablo lehimle doldurduğunuz padin içine gömüldüğünde parlak bir kubbe seklini aldığında fazla beklemeden lehim makinası çekin. ama kabloyu kımıldatmayın. fazla bekletirseniz oksitlenme başlar ve lehim lehim maiknasının ucuna yapışıp sünmeye başlar. fazla ısıtmazsanız da mat bir lehim elde edersiniz kabloyu tam saramayan lehim soğuk lehime neden olur. bu süreyi iyi ayarlamalısınız.

xt30 konnektör için ideal kablo 18awg biraz daha güce aç bir cihazınız varsa 16awg. 14awg çok kallın olacaktır. 3" için 4s 850mah kullanıyorsanız genellikle bu pillerde xt60 kullanılıyor. o zaman xt30 yerine dronda xt60 kullanmak lazım. konnektörleri lehimlerken ısıyı yükselmek lazım hatta bazen en yüksek dereceye almak bile gerekebiliyor.

https://www.youtube.com/results?search_ ... Connectors

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 09 Oca 2020, 18:05

Aliexpress den alttaki lehim makarasını aldım. Montajda kullanmadan önce kalitesini kontrol etmek istediğimde çok kalitesiz olduğu ortaya çıktı. Resimde görülen kırmızı kabloyu yerli lehim ile, siyah kabloyu da resimdeki ile kalayladım. Parlaklığı, daha kolay erimesi ve yoğunluğu ile bizimki öne çıktı.
Dosya ekleri
P00109-175409.jpg
P00109-175419.jpg
Ne var, ne yok? El cevap! 10

baytar98

Mesaj gönderen baytar98 » 09 Oca 2020, 18:56

Zatoichi yazdı: 09 Oca 2020, 18:05 Aliexpress den alttaki lehim makarasını aldım. Montajda kullanmadan önce kalitesini kontrol etmek istediğimde çok kalitesiz olduğu ortaya çıktı. Resimde görülen kırmızı kabloyu yerli lehim ile, siyah kabloyu da resimdeki ile kalayladım. Parlaklığı, daha kolay erimesi ve yoğunluğu ile bizimki öne çıktı.
Hocam kabloları o kadar açmanıza gerek yoktu. Lehim telini bile Çinden almanıza gerek yok. Türkiye'den alabilirsiniz. Yerli marka ''Kurtel'' 0,75 mm lik lehim teli alabilirsiniz. Lehim pastasına ihtiyaç duymadan rahatça lehimlersiniz.

Kullanıcı avatarı
Zatoichi
Ad Soyad: 1_sma_0

Mesaj gönderen Zatoichi » 09 Oca 2020, 19:13

baytar98 yazdı: 09 Oca 2020, 18:56
Zatoichi yazdı: 09 Oca 2020, 18:05 Aliexpress den alttaki lehim makarasını aldım. Montajda kullanmadan önce kalitesini kontrol etmek istediğimde çok kalitesiz olduğu ortaya çıktı. Resimde görülen kırmızı kabloyu yerli lehim ile, siyah kabloyu da resimdeki ile kalayladım. Parlaklığı, daha kolay erimesi ve yoğunluğu ile bizimki öne çıktı.
Hocam kabloları o kadar açmanıza gerek yoktu. Lehim telini bile Çinden almanıza gerek yok. Türkiye'den alabilirsiniz. Yerli marka ''Kurtel'' 0,75 mm lik lehim teli alabilirsiniz. Lehim pastasına ihtiyaç duymadan rahatça lehimlersiniz.
Boşta duran akü kablosu, awg kablo değil. Kurtel lehim alacağım. Bu kadar kalitesiz olabileceğini tahmin etmemiştim. Bilseydim hiç bulaşmazdım.
Ne var, ne yok? El cevap! 10

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 09 Oca 2020, 21:28

soldex ya da kurtel alıp keyfinize bakın bu markalar oldukça kaliteli. çinlilerde hem vaad ettikleri gramajda olmuyor hem de bazı telllerde içindeki flux siyah bir katran haline gelip lehimi mahvediyor.

“Ekipmanlar” sayfasına dön