Uçuyor muyuz? Düşüyor muyuz? :D

Kullanıcıların uçuş videolarını paylaştığı forumdur.
Kullanıcı avatarı
hknshbz
Ad Soyad: Hakan SAHBAZ
İletişim:

Re: Uçuyor muyuz? Düşüyor muyuz? :D

Mesaj gönderen hknshbz » 05 Eki 2019, 23:47

gökhan YANKI yazdı:
05 Eki 2019, 22:50
geçmiş olsun failsafe gibi görünüyor. birşey enterferans yapmış jammer falan mı vardı acaba yakında rx hangisi. gps bağlımıydı rx rescue devreye girmiş sanki. dvr kaydı var mıydı?
Hocam bu quad alien slam 225mm, GPS yok, bunu halen radiolink ile kullanıyorum, xm+lar gelmedi henüz. Etrafta jammer olsa daha önce de yaşardım, Standard uçuş bölgem, geçtiğimiz ay uçuşlara başladığım parkur. Burda daha önce gözlülten dolayı uçamıyordum, ağaçların arkasına gidince görüntü kesiliyordu, modül sayesinde şimdi sorun yaşamamıyorum.

Ancak DVR yok malesef. Bir süredir bu sorunum var. DVR kutusunu gözlüğe bağlayınca dvrın menüsü ghost şekilde akıyor. Normalde bu gözlük normal modda iken eğer ben Dvr kutusunu video out moduna alırsam olurdu. Şimdi her şekilde var. Dvr kutusuna factory yaptım, ntsc pal hem kamera hem Dvr alternatifleri denedim, gözlükye bu seçim yapılamıyor, otomatik geçiş yapıyor. Dvr da 50khz 60khz değiştim. Yani yapabileceğim herşeyi denedim. Gözlüğü 5309khz frekansı olan vtx ile debug moda alıp bişeyler yapmaya çalıştım olmadı. Gözlüğün Firmware güncellemelerini tekrar yaptım olmadı. Anlayacağın ne yaptıysam olmadı.

ANCAK

Ben bu problemi geçen sene de yaşamıştım. Sonra çok basit bişekilde çözmüştüm. Ulen bu muymuş demiştim kendi kendime. Şimdi işte gel de hatırla ne halt ettiğimi... Yok oğlu yok...

Neyse...
Dronun bir önceki uşusundan bugünkü uçuşla aradaki farklar:

Kapasitör ekledim, önceden hiç yoktu.
Gövde standofflarını daha yükseklere değiştim

PIDlerde şuan bakamıyorum ama yanlış hatırlamıyorsam githup presetlerden Low Filter freestyle 5inch için olanı koydum. Yani filtreler ve P-I-D değerleri biraz değişti.

Uçuşa ilk başladığımda ufak bi hiisyat farkı oldu, dedim bu pidler den. Sonra bir sapıtok hareket yaptı, acaba dedim uçuş modu horizon mı kaldı, videodaki 360 roll kendimce acroda olma teyidim. Onun dışında aşağı bakmazlar, yukarı kalkmalar VS kesinlikle benim yaptığım şeyler değil, Ben o esnalarda quadı düz tutmaya çalışıyorum. İniş esnasında farkettiysen horizon alıp geldim ve birazda panikle hızlı alçalmak için pitch verdim ancak orda bir anda inanılmaz hızlandı dron fişek gibi girmeye başladı, motorların durması da benim disarm edip son sürat motorlar dönerken çarpmalarını engelleme çabamdı.

Şimdi quadda fiziksel kontrolünü yaptım, motorlar uçuş kartı vtx kamera hiçbir sorun görünmüyor, pervanesiz masada pil takıp motorları çalıştırdım, hiçbir sorun görünmüyor. Şimdi sırada BF üzerinde default PID filter yapmak ve yarın sabah deneme uçuşu yapmak var.

Bu arada bu quad üzerinde racerstar F4S tattoo var. AIO da dibine vurmuş bir alet biliyorsun. BL32 ESC telemetry hiç kullanma gereği duymadım, neler yapabileceğimi de çok detaylı bilmiyorum.

Daha öğrenecek çok şey var...

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 06 Eki 2019, 00:00

motor sesleri de bir garip throttle seviyeleri çok robotik. bir full chip erase yap bence. bir de alıcı kablolarının lehimlerini ve konnnektörleri bir kontrol etsen iyi olur. kamerada bişey yok koruyucu camın kırıklarını temizleyip devam.

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 06 Eki 2019, 00:59

gökhan YANKI yazdı:
06 Eki 2019, 00:00
motor sesleri de bir garip throttle seviyeleri çok robotik. bir full chip erase yap bence. bir de alıcı kablolarının lehimlerini ve konnnektörleri bir kontrol etsen iyi olur. kamerada bişey yok koruyucu camın kırıklarını temizleyip devam.
Hocam alıcı da sorun olması imkansıza yakın. En azından lehimlerinde kablolarında, alıcı tarafı pinli, silikonlu kaplı, üzerine de daralan makaron oynaması mümkün değil. , FC tarafınıkontrol edicem tekrar. Motorlar DYS wei, zaten bir düşüşlük canları var. Geçen ağaca girdim bu dronla, her zamanki ben😂 Motor sesindeki gariplik bundan kaynaklı, 2 tanesinin rulmanları inceden tıkırdamaya başladı..

Kamerayı bu şekilde lens korumasız kullanmak istemiyorum, ama go pronun koruma var, onu belki kamera mount önüne monte edebilirim. Geçici olarak bu şekilde olabilir.
Dosya ekleri
15703125717054198246807420228453.jpg
15703123639228399871695527540761.jpg
Beğenenler: gökhan YANKI

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 06 Eki 2019, 01:04

Hatta böyle fake session 5 bile olmuş olur 😂
Dosya ekleri
15703130101845521254397658817268.jpg
Beğenenler: abakusfx

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 06 Eki 2019, 22:07

Çok yakında 😜
Dosya ekleri
Yeni Microsoft Word Document_001.jpg

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 06 Eki 2019, 22:27

Buyrun taze taze motocros takip. Çok acemice bişeyler oldu haliyle...

Beğenenler: gökhan YANKIBurakAlimabakusfx

Kullanıcı avatarı
abakusfx
Ad Soyad: Fahrettin OYDU

Mesaj gönderen abakusfx » 07 Eki 2019, 00:24

@hknshbz iyi iyi emeklerine sağlık. Daha da iyi olacak. Benim gördüğüm eksiklerin senin hızın fazla. Birde orbit yapman zor oluyor sanki :( (ben hala simülatör de bile beceremiyorum :oops: )

Yani şu bu işin üstadı bıyıklı amca zaten :D
Beğenenler: hknshbz

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 07 Eki 2019, 00:33

abakusfx yazdı:
07 Eki 2019, 00:24
@hknshbz iyi iyi emeklerine sağlık. Daha da iyi olacak. Benim gördüğüm eksiklerin senin hızın fazla. Birde orbit yapman zor oluyor sanki :( (ben hala simülatör de bile beceremiyorum :oops: )

Yani şu bu işin üstadı bıyıklı amca zaten :D
Hocam orbit evet baya zor iş, hele bunu duraksamalar, irtifa kaybı olmadan yapmak baya zor. Ve de quadı bi tarafa yaptırmadan yapmak en büyük çile..

Bu uçuş benim için büyük tecrübe oldu, paylaştığınız videoyu izlemiştim. Tabi ki bıyık abi gibi yapmak hayal... Ama zamanla gelişeceğine inanıyorum.

Bir de şu var, sabit cisim ve duran cisim etrafında orbit yapmak arasında dağlar kadar fark var..

Kullanıcı avatarı
abakusfx

Mesaj gönderen abakusfx » 07 Eki 2019, 00:58

hknshbz yazdı:
05 Eki 2019, 21:59
Bugün çok güzel uçuş sonrası, bir de kırım yaşadım. Kırımın en can sıkıcı kısmı ise daha yeni elime ulaşan RUNCAM5 kameram olması. Neyse ki şuanki tespitime göre sadece lens önündeki koruma cam kırıldı, RUNCAM sitesinde çifti 8.9USD (52TL) fiyata ve ücretsiz kargo ile siparişi verdim. Bakalım kaç günde gelecek göreceğiz...

Kırım çok enterasan şekilde gelişti. Vidyoda göreceksiniz, dron benim komutlarım dışında hareketler yapıyor. Önce tam olarak ne olduğunu anlamadım. Acaba acro yerine horizon uçuş modunda mı kaldı diye düşündüm. Bir 360derece roll yaptım ve sonra dron tamamen sapıttı, kontrolümden çıktı. Güç Bela kendime yaklaştırdım, inişe başladım ve ne olduysa o anda oldu. Dron birden bire inanılmaz şejilde hızlandı ve kafa üstü yere çakıldı. Tabi sert zemine ilk çarpan da RunCam5 oldu.. Neyse bu da geçer...

Hakan geçmiş olsun. Kalkarken sola yatip kalkmış tuhaf geldi. Sanki bozuk gyro veya kalibrasyon ama sen acro da kalkış yaptin sanırım gyro olmaması lazim veya sağ yan ağır çalışma neden olmuş olabilir ki :?
Ghost sorunu dediğin şey görmeden söylemek saçma olabilir ama ilk aklima dvr şase bağlantısı ile canlı uç arasında kısa devre geliyor. Pasta vs de olabilir. Yada bir anahtar geçirmiyor. Gevşek uç. Görmeden yoklamadan bilemicem :roll:

Alıcı frsky lazimsa bende boşta 1 adet var xm+ sanırım yarin akşam üstü bakarım anca sadık hocamdan almıştım. Bana 30 günden önce lazim olmaz sonuçta. Acil lazimsa kargo edeyim seninki gelince geri yollarsın?

Allah nazarlardan korusun kırımsız zevkli uçuşlarımız olsun.

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 07 Eki 2019, 01:12

abakusfx yazdı:
07 Eki 2019, 00:58
hknshbz yazdı:
Bugün çok güzel uçuş sonrası, bir de kırım yaşadım. Kırımın en can sıkıcı kısmı ise daha yeni elime ulaşan RUNCAM5 kameram olması. Neyse ki şuanki tespitime göre sadece lens önündeki koruma cam kırıldı, RUNCAM sitesinde çifti 8.9USD (52TL) fiyata ve ücretsiz kargo ile siparişi verdim. Bakalım kaç günde gelecek göreceğiz...

Kırım çok enterasan şekilde gelişti. Vidyoda göreceksiniz, dron benim komutlarım dışında hareketler yapıyor. Önce tam olarak ne olduğunu anlamadım. Acaba acro yerine horizon uçuş modunda mı kaldı diye düşündüm. Bir 360derece roll yaptım ve sonra dron tamamen sapıttı, kontrolümden çıktı. Güç Bela kendime yaklaştırdım, inişe başladım ve ne olduysa o anda oldu. Dron birden bire inanılmaz şejilde hızlandı ve kafa üstü yere çakıldı. Tabi sert zemine ilk çarpan da RunCam5 oldu.. Neyse bu da geçer...

Hakan geçmiş olsun. Kalkarken sola yatip kalkmış tuhaf geldi. Sanki bozuk gyro veya kalibrasyon ama sen acro da kalkış yaptin sanırım gyro olmaması lazim veya sağ yan ağır çalışma neden olmuş olabilir ki :?
Ghost sorunu dediğin şey görmeden söylemek saçma olabilir ama ilk aklima dvr şase bağlantısı ile canlı uç arasında kısa devre geliyor. Pasta vs de olabilir. Yada bir anahtar geçirmiyor. Gevşek uç. Görmeden yoklamadan bilemicem :roll:

Alıcı frsky lazimsa bende boşta 1 adet var xm+ sanırım yarin akşam üstü bakarım anca sadık hocamdan almıştım. Bana 30 günden önce lazim olmaz sonuçta. Acil lazimsa kargo edeyim seninki gelince geri yollarsın?

Hocam dronda problem devam ediyor, bugün Bi deneme yaptım uçmadı. Komple söküp parçaları detaylı incelicem.

Alıcı şuan acil ihtiyacım yok. 3 5 tane yolda geliyor. Zaten bu quadda radiolink kumandanın alıcı var, ona elimde 2 3tane yedek var. Yine de çok tşk ederim desteğiniz için

Kullanıcı avatarı
abakusfx

Mesaj gönderen abakusfx » 07 Eki 2019, 01:21

hknshbz yazdı:
07 Eki 2019, 01:12
abakusfx yazdı:
hknshbz yazdı:

Hocam dronda problem devam ediyor, bugün Bi deneme yaptım uçmadı. Komple söküp parçaları detaylı incelicem.

Alıcı şuan acil ihtiyacım yok. 3 5 tane yolda geliyor. Zaten bu quadda radiolink kumandanın alıcı var, ona elimde 2 3tane yedek var. Yine de çok tşk ederim desteğiniz için

Eyvallah. Beta da dene bence .

Birde bu arkadaşın uçuşuna hayranim bir göz at ister.
Beğenenler: gökhan YANKImakbas6

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 07 Eki 2019, 01:30

abakusfx yazdı:
07 Eki 2019, 01:21
hknshbz yazdı:
07 Eki 2019, 01:12
abakusfx yazdı:

Eyvallah. Beta da dene bence .

Birde bu arkadaşın uçuşuna hayranim bir göz at ister.
Resmen dronla selam veriyor 👌👌👌

Kullanıcı avatarı
KingNothing

Mesaj gönderen KingNothing » 07 Eki 2019, 07:35

Won’s FPV bu... Boru değil... Diğer videolarını da izleyin, bu adam efso
Flying quads is a legal drug

Kullanıcı avatarı
Mgunak
Ad Soyad: Mehmet Günak

Mesaj gönderen Mgunak » 12 Eki 2019, 14:15

Tüm forumdaşlara iyi hafta sonları. Hava güneşli ve güzelken uçuyor muyuz yada düşüyor muyuz?

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 12 Eki 2019, 21:20

Mgunak yazdı:
12 Eki 2019, 14:15
Tüm forumdaşlara iyi hafta sonları. Hava güneşli ve güzelken uçuyor muyuz yada düşüyor muyuz?
Ikisi de :D

Kullanıcı avatarı
KingNothing

Mesaj gönderen KingNothing » 12 Eki 2019, 22:14

Ben bayağıdır uçamıyorum... Başka işler peşindeyim... Umarım o rahat günlere dönerim 😱
Uçabilen paylaşsın da biz de en azından izleyelim
Flying quads is a legal drug

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 12 Eki 2019, 22:48

Bu sabah 4 dron ile 9 pil, ve akşam da bolu dağları etrafında gün batımında 1 pil uçtum, sabahki 1 uçuş ve akşamki gayet tatmin edici oldu. Henüz videoları atamayacağım ancak olan biteni paylaşayım.

111R bir türlü uçmuyordu 😆 4.1 e geçirdim ve Joshua abimiz rpm filter videosu sayesinde stabil uçuş sağladım. Ancak, elimdeki pervaneleri keserek kullandığım için aşırı jello var. Merkezden kanat ucuna 4 pervane toplam 12 kanat ortalama 22.25 ve 22.30mm arasında değişiyor...

Geçen hafta Runcam5 camının kırılmasına neden olan ve gerçekten sevmediğim tek dronun olan Alien slam 5 bugün test uçuşu başarılı oldu. Antrenman ve hareket denemeleri için kullandığım için benim gözümde en değersiz dron.

Frog lite her zamanki gibi çılgın ve uçuşu her geçen gün daha da çok keyif veriyor. Son ayarlar güzel oturdu ve Dual locck sayesinde ne titreme ne sarsıntı yok desem yeridir. Aslında onun byhğnkü uçuşu işlemeden direk upload edebiliri🤔

Uzun mesefe denemelerine devam ediyorum.

Bugün 6.5dk uçuş süresi yakaladım. O uçuşdaki pil iç dirençler artık kötülemeye ve de voltaj da tam sarj seviyesine gelmediği için hücre ortalaması 3.7lerdeyken indim. 3.70 altında bir anda sarkma olduğu için daha fazla gidemedim.
İyi bir pi ile 7dknın üzerine çıkarım gibi geliyor.

Sonraki uçuşta 1km mesafeyi ortalama 35-45km hız ile 1.25dk da kat ettim.

Yani eğer cesaret edebilsem, 6dk uçuşa 2-2.5km mesafeyi gidip gelebileceği gibi duruyor.

Bu sabah ilk defa uçuş yaptığım bir bölgede 1 pil mesafe uçuşu yaparken, çayırlıkta yayılan koyun sürüsü görünce üzerlerinden bir geçiş yapmak için yönümü değiştirdim. Biraz da alçalınca illerdeki iki ağacın arasından geçmek çok cazip geldi ancak açıyı kaybedince görüntü bir anda gidi erdi 😅 ben panikle trottle asıldı, görüntü geldiğinde şu ana kadar yaşadığım en kötü tecrübelerden birisi, oryantasyonu kaybettim...

Burada GPS beni kurtaran şey oldu. Mesafe ve home position yönü sayesinde bir iki deneme sonrası yönünü bulup dronu kendi lokasyonyma getirebildim.

Bu arada r9mini T anteni kol altına yatay yerleştirmek yerine 3D baskı aparatla dikey yerleştirdim ancak bir ucu gövdeye yakın kaldığı için başarılı olmadı. 1.2kmden dönme sebebim de buydu, 2 kere GPS rescue devreye girdi... Yada ben öyle zannettim.. Ekranda "RESCUE N/A" yazısı belirdi, çok tırstım...

Her bu arada 111R üzerindeki XM+ ile uçarken defalarca Bad link yada benzer ifade gördüm. Rssi da sıfırlanır durdu 😅 sanırım anten pozisyonundan kaynaklanıyor. Çünkü 90derece ile durmuyorlar...

Özetle, haftaiçi artık uçuş mümkün olmayınca haftasonu her fırsatı degerlendeye cabaliyorum ☺️

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Eki 2019, 22:53

hknshbz yazdı:
12 Eki 2019, 22:48

Bu sabah ilk defa uçuş yaptığım bir bölgede 1 pil mesafe uçuşu yaparken, çayırlıkta yayılan koyun sürüsü görünce üzerlerinden bir geçiş yapmak için yönümü değiştirdim. Biraz da alçalınca illerdeki iki ağacın arasından geçmek çok cazip geldi ancak açıyı kaybedince görüntü bir anda gidi erdi 😅 ben panikle trottle asıldı, görüntü geldiğinde şu ana kadar yaşadığım en kötü tecrübelerden birisi, oryantasyonu kaybettim...

Burada GPS beni kurtaran şey oldu. Mesafe ve home position yönü sayesinde bir iki deneme sonrası yönünü bulup dronu kendi lokasyonyma getirebildim.
ne demiştim o küçük gps okunu hafife alma o bazen hayat kurtarıyor seviyoruz seni küçük ok :) :)
Beğenenler: hknshbz

Kullanıcı avatarı
hknshbz
İletişim:

Mesaj gönderen hknshbz » 14 Eki 2019, 00:19

Geçen haftadan kalma :)

Beğenenler: gökhan YANKIDoktorumtrakSafak

“Uçuş Videoları” sayfasına dön