Terimler sözlüğü

Kilitli
Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Terimler sözlüğü

Mesaj gönderen BarisB » 31 Mar 2018, 23:25

Merhaba,

Bir arkadaşımız drone konularında kullanılan kısaltmaları sormuştu. Aklıma gelenleri aşağıya yazıyorum. Eksikleri siz de ekleyebilirsiniz. Ben de aklıma geldikçe güncelleyeceğim.

AH - Altitude Hold. Barometre ile dikey pozisyon koruma özelliği.
AL - Auto Leveling. Accelerometer sayesinde dronunuzun kendi kendine dengede durması.
AIR MODE Dronun herhangi bir sensor olmadan, tamamen bağımsız olarak uçtuğu moddur. Bu uçuş modunda herhangi bir açı sınırlaması yoktur. AIR MODE kullanımı olmadan drone yarışlarında yer almak ve freestyle kullanım imkansızdır. Bir kez alıştığınızda bir daha asla başka mod kullanmayacağınız son noktadır :D
ANGEL MODE - Drone'un AL modunda kendi dengesini sağlayarak ve belirli yatay ve dikey açıların üzerine çıkmadan uçtuğu uçuş modudur.
ARTF - Almost ready to fly. Pil ve kumanda olmadan sadece drone'u içeren pakettir.
AWG - Kablo kalınlık değeri. Değer düştükçe kablo kalınlığı artar.
BARO/BAROMETER - Barometre. Drone'un dikey pozisyonunu kendi kendine korumasını sağlayabilen basınç ölçer barometre sensörü.
BEC - Battery eliminator circuit (sistemdeki farklı voltaj taleplerini, farklı voltajlarda pillere ihtiyaç duymadan, aynı pilden sağlayan sistem/devre/kart)
BF/Betaflight. En ince ayrıntısına kadar tüm uçuş ayarlarınızı yapabileceğiniz,sıklıkla güncellenen popüler uçuş kontrol yazılımı.
BNF - Bind and fly. Kumanda alıcısı hariç drone'un tüm parçalarını içeren pakettir. Pil ve kumanda olabilir de, olmayabilir de. Paket içeriğini kontrol ediniz :)
BRUSHED/BRUSHLESS MOTOR - Fırçalı/fırçasız motor. Fırçasız motorlar yüksek teknolojili ve uzun ömürlüdür. Fırçalılar daha çok sürtünmeye sahip, eski teknoloji ve kısa ömürlü ancak uygun fiyatlıdır.
BUZZER/BEEPER - Leblebiden biraz büyük, çığlık çığlığa bağırabilen bir alarm :D Pil durumu, uçuş modu vb onlarca farklı durum için otomatik çığlık attırtabilirsiniz :P
CF/Cleanflight. Güncelliğini kısmen kaybetmiş uçuş kontrol yazılımı. Betaflight, CF tabanı üzerinden geliştirilmektedir.
CW - Saat yönünde dönüş
CCW - Saat yönünün aksine dönüş
DIVERSITY - Diversity ozelligi sadece iki ayri alici modulu olan gozluklerde vardir. Iki anten olan tum gozlukler diversity ozelligi yoktur. Snack tek anten olan gozluklerden daha iyi cekim yapar. Antenlerin birisi kuresel digeri panel olmasi en saglikli duzenek olacaktir.
DSM/DSM2/DSMX - İkinci bir farklı tip 2.4g iletişim protokolü.
ESC - Electronic Speed Controller veya Extreme speed controller (Elektronik hız kontrolcüsü. Uçuş kontrolünüzden gelen emirleri derleyerek motorlarınıza gerekli güçleri aktarır.)
FAILSAFE - Kumandanız ve drone'unuz arasındaki bağlantı koptuğu anda dronunuzun ne yapacağını önceden programladığınız yapıdır. Örn: Yarım saniye tüm kontrol ve emirler aynı kalacak şekilde uçuşa devam et. Sinyal geri gelmez ise serbest düşüşe geç gibi. Failsafe olmayan ve/veya ayarlanmayan drone'lar sinyal gittiğinde pil tükenene dek son sinyal ile gelen emirleri takip ederler. Kısacası failsafe yok ise ve bir sebeple bağlantınız kesilirse, FPV görüntünüz de gidene dek dronunuza elveda demeyi unutmayınız :D
FC - Flight controller (Uçuş kontrolcüsü. Tüm uçuş bilgilerini ve emirlerini düzenleyen uçuş anakartı.)
FCB - Flight controller board (uçuş kontrolcüsü. FC ile aynı)
FOD/DF - Flip of death/Death flips. Özellikle 2.0 ve 2.5 inçlik quadlarda meydana gelebilen, 360 derece takla ve dönüş hareketlerinde quadın toparlayamaması ve sonsuza kadar dönüş sarmalına girerek çakılması.)
FOV - Field of view. Görüntü açısı. Fpv kmeranızdan aldığınız görüntünün açı değeri. Değer arttıkça görebildiğiniz alan artar. Açı daraldıkça FPV kullanımı zorlaşır. Açı genişledikçe (özellikle kalitesiz kamera ve lenslerde) balık-gözü efekti artar ve bu da kullanım deneyimini zorlaştırır.
FPV - (First person view) İHA aracının, araç üzerindeki bir kamera ve takacağınız bir gözlük yardımı ile birinci gözden uçurulmasına verilen ad.
FRAME/BODY - Kasa
GIMBAL - Üzerindeki fırçasız motorlar yardımıyla mikro dengelemeler yaparak kameranızı ve tabiki beraberinde kamera kaydınızın sabitleyen elektronik bir dengeleyici.
GPS - Global positioning system. Drone'un lokasyon bazlı ilerleme, otomatik eve dönüş ve yatay pozisyon sabitleme gibi özellikler sunmasını sağlayan bildiğimiz gps işte :)
GYRO/GYROSCOPE - Drone'un yatay ve dikey duruşunu kontrol ederek stabilitesini sağlayan sensör.
HORIZON MODE - Drone'un AL modunda kendi dengesini sağlayarak ve Angel Mode'a oranla daha fazla yatay ve dikey açılarda uçtuğu uçuş modudur. Bu mod takla ve dönüş hareketlerine imkan sunar.
IBUS/SBUS/PPM/PWM- Güncelliğine göre sıralanmış, kumanda ve alıcınızın kullandığı 2.4g iletişim protokolleri. Mümkün olan şartlarda gecikmeyi minimum olarak sunan Ibus ya da Sbus tercihe dilmelidir.
JELLO - FPV görüntüsündeki titreme/dalgalanma/vibrasyon/jölelenme efekti
KV - Motorunuzun güç değeri. Ne kadar yüksekse o kadar fazla güç üretir ve aynı oranda pil tüketir. Uzun uçuş süresi için düşük KV, daha fazla performans için yüksek KV tercih edilir.
LHPC - Left Hand Circular Polarized Antenna. Polarizasyon yöü sola doğru olan anten tipi. Teknik olarak RHPC'den daha iyi ya da daha kötü değildir. Sadece tüm sistemde polorizasyon yönü aynı olan antenler tercih edilmelidir.
LOS Line of sight. Gözlüksüz, drone'u görerek uçurma anlamında kullanılır.
MAG/MAGNETOMETER - Drone'un, dünyanın manyetik alanına göre ne tarafa doğru baktığını ve gittiğini anlamasını sağlayan sensör.
MODE 1/MODE 2 - Kumandalarda kullanılır. Mode 1'de Gaz sağ elinizde, Mode 2'de gaz sol elinizdedir. Kumanda alırken dikkat edilmelidir. Ağırlıkla Mode 2 tercih edilir.
MUSHROOM ANTENNA - Bir başka farklı tip omni-d anten.
mW - video vericinizin yayın güç birimidir.
OMNI-DIRECTIONAL ANTENNA - Çok açılı anten. 360 derece alan içinde sinyal alışverişi yapabilen anten tipi. Sinyal mesafesi kısmen düşüktür.
OSD - On screen display. Ekranda pil durumu, uçuş süresi ve benzeri onlarca online sistem bilgisinin akışıdır.
PAGODA ANTENNA - Bir tip omni-d anten.
PATCH ANTENNA - Sadece belli bir açı içerisindeki alandan sinyal alışverişi yapabilen anten türü. Mesafeleri diğer anten modellerine göre çok uzundur. Ancak quad açıdan çıktığında sinyal alışverişi sıfırlanır ve çakılırız :D Bu sebeple patch antenler genellikle çift anten ya da diversity kullanabilen alıcılarda ikinci anten olarak tercih edilir.
PDB - Power distribution board (Güç dağıtım kartı. Esc, fc ve diğer sistem bileşenlerine, ana pilden enerji dağıtan kart. Aynı zamanda dahili BEC devreli ise 5V ve 12V çıkışları ile tüm bileşenlerin ihtiyaç duyduğu farklı voltajları sunabilir. Yeni model bec içeren FC'lerde kullanımı isteğe bağlıdır. )
PID - Proportional Integral Derivative. Detaylı uçuş karakteristikleri ayarları. BF ,CF veya diğer uçuş kontrol yazılımları içerisinden ayarlanır.
PROP - Propeller - pervane
PROSHOT/DSHOT/MULTISHOT/ONESHOT - En güncelden, en eskiye göre sıralanmış olarak Esc iletişim protokolleri. Proshot ve Dshot haricindeki protokoller ESC kalibrasyonu gerektirir. Ancak diğer bazı yararlarının yanında bu iki protokolde büyük kolaylık sağlayan kalibrasyona ihtiyaç yoktur.
PUNCH - Motorlara aniden tam güç/gaz verilmesi.
RHPC - Right Hand Circular Polarized Antenna. Polarizasyon yönü sağa doğru olan anten tipi. Teknik olarak LHPC'den daha iyi ya da daha kötü değildir. Sadece tüm sistemde polorizasyon yönü aynı olan antenler tercih edilmelidir.
RSSI - Received signal strength indication. Kumandasız ile alıcı arasındaki sinyal seviyesini gösteren sistemdir. Sinyal seviyesi OSD ve/veya kumanda üzerinden takip edilebilir. Böylece sinyal kritik seviyelere ulaşmadan ve Failsafe'e kalmadan önlem alınabilir.
RTF - Ready to Fly. Pil ve kumanda içeren hazır drone paketi.
RTH/RTL - Return to home. GPS sayesinde eve dönüş özelliği. Dronunuz bu moda geçtiğinde (opsiyonel olarak güvenli bir yüksekliğe tırmanarak) ilk kalkış yaptığı ya da önceden belirlenen ev lokasyonuna geri döner ve güvenli iniş yapar.
RX - Alıcı (video ya da kumanda için kullanılabilir.)
SMA / RP-SMA - Farklı anten giriş ve çıkış tipleri
TX - Verici (video ya da kumanda için kullanılabilir.)
VIN/VOUT- Genellikle FC üzerinde bulunan, alınan kamera görüntüsü üzerine OSD'yi ekleyerek VTX'e göndermek için kullanılan Video giriş ve video çıkış pinleri. VIN pinine kameramızı, VOUT pinine ise VTX'imizi lehimleriz.
VTX - Video vericisi
XT30/XT60/XT90/JST/T-PLUG (farklı pil bağlantı tipleri)
En son BarisB tarafından 07 Nis 2018, 14:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

iriagac
Ad Soyad: Gökhan YILDIRIM

FPV Nedir

Mesaj gönderen iriagac » 01 Nis 2018, 01:47

FPV nedir?
FPV First Person Video veya First Person View'ın kısaltmasıdır. Kullanılan uzaktan kumandalı aracı, doğrudan ona bakarak yani cihazı görerek değil, kamerasından aldığınız görüntüye göre kullanmak anlamına gelir.

Ugur35

Re: Terimler sözlüğü

Mesaj gönderen Ugur35 » 01 Nis 2018, 16:39

Bu konu çok makbule geçti ellinize emeğinize sağlık. 8-)

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 02 Nis 2018, 10:31

👍
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

yclhlvc

Mesaj gönderen yclhlvc » 02 Nis 2018, 21:33

çok çok teşekkür ler 👍

taka8604
Ad Soyad: İbrahim AKIN

Mesaj gönderen taka8604 » 04 Nis 2018, 13:36

Gercekten bilmedigim birseyi yani RSSi yi ogrendim. Osd den ekrana gelen kumanda bilgisinin neden yanip sondugunu ve hic deger degistirmedigini merak etmistim. Sanirim betada bu rssi yi bilmedigim icin kapali konuma getirmistim. Eve gidince acip deneyecegim.

Ek olarak RHCP ve LHCP antenlerin arasindaki farki aciklayabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 04 Nis 2018, 16:44

Merhaba,

RHPC - Right Hand Circular Polarized Antenna. Polarizasyon yönü sağa doğru olan anten tipi.
LHPC - Left Hand Circular Polarized Antenna. Polarizasyon yöü sağa doğru olan anten tipi.

İki anten tipi polarizasyon yönleri haricinde bire-bir aynı oluyor. Biri diğerinden daha iyi değil. Tek dikkat etmemiz gereken şey, sistemimizde kullandığımız tüm antenlerin aynı yönde polarizasyona sahip olması. Yani örneğin, transmitter'da eğer RHPC tercih ettiysek, reciever'da da RHPC tercih etmeliyiz. Aksini yaparsak mesafemiz kat ve kat azalacağı gibi, çok fazlaca parazitlenmeye maruz kalıyoruz.

Benim bildiklerim bu kadarla sınırlı. Daha fazla teknik detay mutlaka vardır ;)

Bunları da yukarıya ekliyorum, hatırlattığınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 04 Nis 2018, 16:45

Bu arada teşekkür eden herkese ben de teşekkür ederim :) Asıl teşekkürler bize bu platformu sunan Gökhan Bey'e gitsin :D

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 04 Nis 2018, 17:30

Teşekkür ederim Barış hocam. Ben ne yaptım hocam, hepitopu ücretsiz bir script kurdum. Paylaşımların için çok teşekkür ederim.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 04 Nis 2018, 18:10

Evet haklısın. Ücretsiz bir script kurdunuz, çok yorucu olmasa gerek. Eminim o kadar insan ile tüm bildiklerini karşılıksız paylaşırken, o kadar videoyu bıkmadan-usanmadan hazırlarken de hiç uğraşmamışsındır :D

Ben bu hobi hakkında bildiğim pek çok şeyi sizin sayenizde öğrendim. İnsanların bildiklerini kendilerine saklamaya bayıldıkları şu dünyanın tek ihtiyacı olan niyeti sizin gibi olanlar. Hayatın her alanı daha güzel olurdu.

Bu scripti kolayca kurdunuz. Forumu bizlere yine karşılıksız sundunuz. Şahane bir son bir dokunuş oldu diyelim :)

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Nis 2018, 14:41

DIVERSITY - Farklı antenlerden en iyi görüntüyü seçerek kesintisiz olarak ekrana aktarabilen alıcı sistemidir. Diversity içermeyen çift antenli sistemlerde ise görüntü/kanal değişirken yayında çok kısa bir kesinti farkedilir.

Bu tanimda bir duzeltme yapmak isterim.

Diversity ozelligi sadece iki ayri alici modulu olan gozluklerde vardir. Iki anten olan tum gozlukler diversity ozelligi yoktur. Snack tek anten olan gozluklerden daha iyi cekim yapar.
Antenlerin birisi kuresel digeri panel olmasi en saglikli duzenek olacaktir.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 07 Nis 2018, 14:53

hknshbz yazdı: 07 Nis 2018, 14:41 DIVERSITY - Farklı antenlerden en iyi görüntüyü seçerek kesintisiz olarak ekrana aktarabilen alıcı sistemidir. Diversity içermeyen çift antenli sistemlerde ise görüntü/kanal değişirken yayında çok kısa bir kesinti farkedilir.

Bu tanimda bir duzeltme yapmak isterim.

Diversity ozelligi sadece iki ayri alici modulu olan gozluklerde vardir. Iki anten olan tum gozlukler diversity ozelligi yoktur. Snack tek anten olan gozluklerden daha iyi cekim yapar.
Antenlerin birisi kuresel digeri panel olmasi en saglikli duzenek olacaktir.
Teşekkürker. Sizinki ile güncelledim :D

___isimsiz___
Ad Soyad: ...

Mesaj gönderen ___isimsiz___ » 07 Nis 2018, 17:47

Rica ederim. Benim gozlugum Eachine Ev100. 2 anten var ancak tek alici. Tek antene gore daha iyi oldugu kesin ;)

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 19 Nis 2018, 00:18

Barış abi super hazirlamissin eline sağlık.yeni başlayan arkadaslar için cok faydali olacaktir.
Birde ben vr006 kullaniyorum o da tek alicili ve iki antenli.benim bildiğim ikinci anten hicbir seye yaramiyo. İkinci anteni takmak arti bi performans sağlar mı
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 03 Ağu 2018, 01:29

Emeğine sağlık abim çok faydakı bilgilerrr....
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kilitli

“Temel Bilgiler” sayfasına dön