Kumanda Nedir? - Kumanda Seçimi

Kilitli
Kullanıcı avatarı
BarisB
Mesajlar: 3410
Kayıt: 29 Mar 2018, 03:12
Ad Soyad: Barış B.
Konum: İstanbul

Kumanda Nedir? - Kumanda Seçimi

Mesaj gönderen BarisB » 31 Ara 2018, 04:36

--- Kumanda önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---

Bir drone yaparken minimum 4-5 bileşenin %100 uyumlu olması için ciddi çaba sarfetmemiz gerekir; FC, ESC, Motor, Pervane ve Gövde. Neyse ki kumanda konusunda durum pek de öyle değildir. Knuya ok genel bir bakış açısıyla bakarsak, kabaca, dilediğimiz kumandayı seçebilir ve kullanabiliriz diyebiliriz. Kumanda da seçiminde belirleyici olan uym değil, bütçedir. Günümüzde kendi yapacağımız drone'lar ile uyumlu olan 4-5 farklı kumanda tipi vardır ve fiyatları 200 TL civarlarından başlayarak 2.000 TL civarlarına kadar ulaşır. Seçimimizdeki diğer bir etken ise (çok göreceli bir durum olmasına karşın) ne kadar bir menzil hedeflediğimizdir.

Kumanda seçimi başlıklı bu yazımızı ileride geliştirerek diğer kumanda tiplerini de ekleeceğiz. Ancak şimdilik drone pilotlarının %90'ının tercih ettiği FLYSKY ve FRSKY kumandalardan bahsedelim.

FLYSKY, piyasadaki en ucuz alıcı ve kumandaları üretir. Belki dünyada en çok kullanılan kumandalar FLYSKY kumandalarıdır. Flysky'ın pek çok kumandası gerçekten de hem başlangıç, hem de orta seviye pilotlar için yeterlidirler. Uygun fiyatlarıyla pek çok pilotun hobiye başlamasında baş rol sahibidir. 50-150 TL arasında değişen alıcıları tamamen açık alanda 300 metreden 1.500 metrelere kadar menzil imkanı sunar. Eğer hobiyeyeni başlıyorsanız ve bütçeniz kısıtlı ise Flysky sizin için de doğru tercih olabilir.

FRSKY kumandalar ise profesyonel pilotların tercihidir. Full range alıcılar ile çok daha kararlı çekim gücü sunarlar. FRSKY kumandaların üretim kalitesi üst seviyedir. Kullanılan gimbal'ler FLYSKY'a oranla üst segmenttir. Kumandalar genişlem yuvaları ile farklı protokollere uyum sağlayabldikleri gibi, uzun mesafeciler için ekstra modüller sunarak tamamen açık alanda onlarca kilometrelik sinyal menzillerine ulaşabilirler. FRSKY kumandaların fiyatları 600 TL civarlarından başlayarak 2.000 TL civarlarına kadar yükselir.

--- Kumanda önerilerimizi çok yakında yayınlayacağımız "PARÇA ÖNERİLERİ" listemizden bulabileceksiniz ---

Aşağıda Gökhan Bora'nın FLYSKY ve FRSKY kumanda incelemelerinden birkaçını bulabilirsiniz;I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kilitli

“Kumanda Nedir? - Kumanda Seçimi” sayfasına dön